Αποστολέας Θέμα: Jackon vs Dean  (Αναγνώστηκε 6832 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Jackon vs Dean
« στις: 31/12/13, 19:12 »
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους. Ειμαι νεος στον χωρο της ηλεκτρικης κιθαρας και ξεκιναω αμεσα μαθηματα. Ενδιαφερομαι για κιθαρα τυπου "flying V" και ειμαι μεταξυ

της Jackon Js32 Rhoads BK και της Dean Dave Mustaine VMNTX CBK


Η 2η δεν εχει το μεταλλακι,και δεν ξερω ποσο κακο μπορει να ειναι αυτο η ποσο μπορει να επιρεασει τα κομματια που θελω να παιζω (κυριως rock και Metal)

Περιμενω να ακουσω τις αποψεις σας.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/13, 21:11 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #1 στις: 31/12/13, 20:56 »
Καλή χρονιά και σε εσένα! Το "μεταλλάκι" τι είναι; Εάν είναι κάποιο χαρακτηριστικό της κιθάρας που τη βοηθάει να παίζει ευκολότερα μέταλ, να το προτιμήσεις... ;D
Ερώτηση νούμερο 2: Είσαι βέβαιος ότι, χωρίς ουσιαστικά καμία γνώση για το αντικείμενο, θέλεις να κινηθείς σε τέτοια επίπεδα τιμών; Έχεις πιάσει ποτέ μια flying v για να ξέρεις αν σε βολεύει; Είσαι σίγουρος ότι θα συνεχίσεις να παίζεις κιθάρα τον...επόμενο χρόνο; Ενισχυτή; Δεν θα πάρεις; Μήπως να ξεκινήσεις λίγο πιο χαλαρά; Όλα αυτά φιλικά και στο πνεύμα των εορτών... ;)
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #2 στις: 31/12/13, 21:21 »
Κατ αρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Κατα 2ον εχω σκοπο να ασχοληθω οσο παει με την κιθαρα που θα παρω, διοτι τον προηγουμενο καιρο δεν ειχα χρονο λογω βεβαρημενου προγραμματος. Εχω "πιασει" flying V, ωστοσο νομιζω αυτο ειναι το λιγοτερο απο τα προβληματα που αρχικα υπολογιζω να αντιμετοπισω.
Καταλαβαινω απολυτα το υφος και την λογικη της απαντησης σου και σε ευχαριστω για την ειλικρινεια.
Γενικα δεν τα παραταω ευκολα σε οτι και αν εχω κανει στην ζωη μου και δεν ειμαι πιτσιρικος...

Για amp εχω επιλεξει τον Mustang III V2 της Fender.
Δεδομένου ολων των παραπανω ποια κιθαρα θα προτιμουσες εσυ?




Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #3 στις: 31/12/13, 22:49 »
Ωραίος ενισχυτής για αρχή! Όσο για την κιθάρα, (αν και θα ήταν καλύτερο να σε βοηθήσουν παιδιά που έχουν καθημερινή επαφή με αυτά τα είδη) τη jackson δε τη βρίσκω πουθενά, έχεις κάποιο πρόχειρο λινκ;
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #4 στις: 01/01/14, 00:20 »
Δεν ηξερα οτι επιτρεπονται τα λινκσ..αλλιως θα τα ειχα βαλει απο την αρχη

αυτη ειναι η jackon-----> http://www.thomann.de/gr/jackson_js32_rhoads_bk.htm

και αυτη η Dean---------> http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_dave_mustaine_vmntx_bk.htm

O amp για την τιμη του νομιζω ειναι αρκετα καλος...thanks :)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/14, 15:10 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #5 στις: 01/01/14, 00:59 »
Καλή χρονιά σε όλους καταρχήν....
Στο θέμα τώρα...δεν ξέρω κατά πόσο είναι βολική μια τέτοια κιθάρα για πολύωρη μελέτη, εκτός κι αν μελετάς όρθιος....εμένα προσωπικά δεν θα με βόλευε...
Κιθάρα με floyd rose και μάλιστα όχι original για αρχή θα είναι μπελάς...
Τις παραπάνω κιθάρες δεν τις γνωρίζω ,αλλά καλά λόγια έχω διαβάσει για την παρακάτω
http://www.thomann.de/gb/kramer_guitars_nite_v_sb.htm
η οποία βγαίνει και με reccesed floyd rose και κατά ένα περίεργο λόγο είναι φτηνότερη  ???

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #6 στις: 01/01/14, 02:11 »
Εντάξει, για ένα δικό μου λόγο και χωρίς καμία εξήγηση, φαντάστηκα ότι εννοούσες αυτήν... http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_dave_mustaine_vmnt_cbk.htm
Άκυρη η ένσταση για την τιμή λοιπόν! Θα συμφωνήσω με τον emg για το floyd, καλό θα είναι να το αποφύγεις αρχικά. Όχι πως είναι καμιά επιστήμη (αν και τα μη original έχουν διάφορα θέματα) αλλά θα έχεις άλλο ένα πράμα στο κεφάλι σου να σε εκνευρίζει.
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #7 στις: 01/01/14, 12:13 »
Αν ηταν αυτη η κιθαρα..θα ειχα και εγω ενσταση...

Ευχαριστω για τις συμβουλες!

Την δουλεια του floyd δεν την κανει η πεταλιερα που συνήθως εχουν οι multy-παραμορφωτες?

Επισης θα ηθελα την γνωμη σας για τον παραμορφωτή...πρεπει να ανοίξω καινούργιο topic?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/14, 15:11 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #8 στις: 01/01/14, 12:54 »
Όχι. Το Floyd δεν είναι εφέ αλλά ένα σύστημα πρατηρίων, σφιχτηρων και μοχλικων στην κιθάρα ώστε να κάνεις κάποια κόλπα με την τάση στις χορδές. Για αρχή μόνο προβληματα θα σου δημιουργήσει οπότε καλό είναι να το αποφύγεις.
Παραμορφωτη φαντάζομαι ότι εννοείς κάποιο πετάλι που σου ανεβάζει το γκάζι(gain)? Αν ναι τότε δεν θα χρειαστείς μιας και έχει ο ενισχυτής σου. ;)

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #9 στις: 01/01/14, 13:03 »
Και γω αυτο που λεω δεν ειναι εφε....νομιζω δλδ


για να καταλαβεισ τι εννοω---------->http://www.thomann.de/gr/zoom_g21dm.htm

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #10 στις: 01/01/14, 13:36 »
Αυτό είναι ένα floyd rose... http://www.thomann.de/gr/floyd_rose_original_vibrato_kit_black.htm
Σε αυτό το βίντεο φαίνεται πώς χρησιμοποιούμε ενός floyd rose!

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς με την παραπομπή στο πολυεφέ...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #11 στις: 01/01/14, 13:42 »
Και γω αυτο που λεω δεν ειναι εφε....νομιζω δλδ


για να καταλαβεισ τι εννοω---------->http://www.thomann.de/gr/zoom_g21dm.htm

Αυτό είναι πολυεφε. Δλδ πολλά εφέ σε ένα πετάλι. Εφέ έχει ενσωματωμένα ο ενισχυτής που θες να πάρεις οπότε δεν χρειάζεσαι άλλο έξτρα.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι έχεις ελάχιστη επαφή με τον κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας και θα σου πρότεινα να πάρεις την Dean με τον ενισχυτή και να αρχίσεις το ψάξιμο και το διάβασμα. Έχεις ένα υπέροχο κόσμο να ανακαλύψεις, γι'αυτό κοίτα να το απολαύσεις και Μην βιάζεσαι ;D

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #12 στις: 01/01/14, 13:45 »
Καταλαβα τι ειναι το floyd..ευχαριστω

Προσπαθω να καταλαβω αν αυτο το "τραβηγμα" που κανει στις χορδες και κατ επεκταση στον ηχο το floyd, το κανει και το πενταλ του multy-effect. Γιατι απο οτι εχω δει σε διαφορα video-reviews για multyeffect  αυτο μου φαινεται οτι κανει...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/14, 15:12 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #13 στις: 01/01/14, 13:49 »
Δεν ξέρω να υπάρχει κάτι σε εφέ το οποίο να προσομοιώνει το floyd... Μήπως ακούς τα wah και μπερδεύεσαι;
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #14 στις: 01/01/14, 13:51 »
Και γω αυτο που λεω δεν ειναι εφε....νομιζω δλδ


για να καταλαβεισ τι εννοω---------->http://www.thomann.de/gr/zoom_g21dm.htm

Αυτό είναι πολυεφε. Δλδ πολλά εφέ σε ένα πετάλι. Εφέ έχει ενσωματωμένα ο ενισχυτής που θες να πάρεις οπότε δεν χρειάζεσαι άλλο έξτρα.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι έχεις ελάχιστη επαφή με τον κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας και θα σου πρότεινα να πάρεις την Dean με τον ενισχυτή και να αρχίσεις το ψάξιμο και το διάβασμα. Έχεις ένα υπέροχο κόσμο να ανακαλύψεις, γι'αυτό κοίτα να το απολαύσεις και Μην βιάζεσαι ;D



Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου και τις προτασεις σου...και εγω προς την Dean καταληγω...εχουμε και μια αδυναμια στον Dave...γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε  ;D


Το ξερω οτι εχω πολυ δρομο μπροστα μου, απλως ρωταω για να μαθαινω σιγα σιγα, συγνωμη αν κουρασα.


Μια τελευταια απορια αν μπορει κανεις....επειδη οπως σωστα ανεφερες και συ ο amp που θα παρω εχει αρκετα εφε...σκεφτομουν αντι για multy effect ισως ηταν καλυτερο να επερνα μια πιο ειδικη πεταλιερα-distortioner για rock-metal.
Τι λετε?

Συγχώνευση μηνυμάτων: 01/01/14, 23:27
Δεν ξέρω να υπάρχει κάτι σε εφέ το οποίο να προσομοιώνει το floyd... Μήπως ακούς τα wah και μπερδεύεσαι;



Μπορει κιολας δεν παιρνω και ορκο...απλως ετσι μου φανηκε για αυτο ρωτησα
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/14, 23:27 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #15 στις: 01/01/14, 14:05 »
Εγώ θα έλεγα να πάρεις μόνο τον ενισχυτή για αρχή, έχει τα πάντα απο ήχους, καθαρούς-βρώμικους, εφέ, διαβόλους τριβόλους και όλα τα σχετικά! Θα ασχοληθείς πολύύύ καιρο και θα καταλάβεις τι σιυ αρέσει και τι χρειάζεσαι πραγματικά! Βέβαια, επειδή οι mustang δε φημίζονται για τα βρώμικά τους και όπως φαίνεται θέλεις μεταλοκαταστάσεις, κοίτα και προς peavey vypr μεριά...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #16 στις: 01/01/14, 14:18 »
εννοείται οτι στην αρχη πηγα κατευθειαν σε peavey  ;D  και πιο συγκεκριμενα στον bandit 112 αλλα κατεληξα στον fender διοτι ειναι στα ιδια λεφτα και εχει 20 W παραπανω και 30+ εφε. Για αυτο σκεφτομουν οτι ισως με μια μεταλ πεταλιερα οπως π.χ. την Boss ml-2 θα μπορούσα να καλυψω αυτο το "κενό βρωμιάς" που υπαρχει μεταξυ των 2 amps. Την πεταλιερα την ειχα υπολογισει ουτως η αλλως μεσα στο διαθεσιμο badget για αυτο την αναφερω...τωρα που τα εχουμε τα λεφτα γιατι αυριο δεν ξερεισ τι γινεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/14, 15:13 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #17 στις: 01/01/14, 14:26 »
Καλή χρονιά. Για αρχή δε θα καταλάβεις καμία διαφορά ανάμεσα στους distorted ήχους. Πάρε την κιθάρα που σου αρέσει, τον ενισχυτή και το footswitch του ενισχυτή για να κοντρολλάρεις τα εφέ του και είσαι άρχοντας.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #18 στις: 01/01/14, 16:27 »
Ο ενισχυτής που θέλεις έχει 100 W. Είναι πάαααααρα πολλά. Μάλλον δε θα τον βάλεις ποτέ τέρμα εκτός και αν κάποτε παίξεις σε στάδιο και πάλι εξαρτάται.
Αυτό που λέω είναι μη κολλάς στα W.
 

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #19 στις: 01/01/14, 16:50 »
Με 30w βγαίνω live...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #20 στις: 01/01/14, 17:04 »
έχει δίκιο ο Μπιφτέκι , είναι υπερβολικά πολλά τα 100 watt
Οι περισσότεροι αξιοπρεπείς ενισχυτές τείνουν να ακούγονται καλύτερα όταν τους τσιτώνεις και να "θάβονται" όταν παίζουν σε εντάσεις δωματίου.
ακόμα και 20 watt για σπίτι είναι υπέρ-αρκετά.
με τα 300+ που διαθέτεις για mustang μπορείς να πας σε λαμπάτους όπως bugera , vht , jet city , blackstar κτλ και να παίρνεις τα εφφέ απο πεταλιέρα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Jackon vs Dean
« Απάντηση #21 στις: 01/01/14, 17:39 »
Σαφώς και ένας jca22h θα ήταν ότΚαι αλύτερο για metal στα λεφτά αυτά, αλλά ο φίλος μας δεν έχει επαφή/εμπειρία με τον κόσμο της κιθάρας. Καλό θα ήταν να πάρει έναν modelling ενισχυτή και σιγά σιγά να ανακαλύψει τι θέλει και τι του αρέσει.

Ο mastung είναι πολύ Καλός αλλά και ένας vypir που έχει πιο metal προσανατολισμό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
9769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/07, 23:09
από Dark_kronos
12 Απαντήσεις
4817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 23:42
από philip the great
9 Απαντήσεις
4460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 22:55
από Giorgos K.
19 Απαντήσεις
6584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/08, 15:30
από Baroness
25 Απαντήσεις
7631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 01:09
από Noizbane
10 Απαντήσεις
3023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 17:31
από Κ.Dee
10 Απαντήσεις
3268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/11, 17:31
από Wise_One
13 Απαντήσεις
3928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/11, 03:41
από Freeflow
2 Απαντήσεις
3260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/14, 01:41
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
2763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/14, 20:08
από kkmspm (φλουτσ)