Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής  (Αναγνώστηκε 4382 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Γεια σας.Εδώ και καιρό δεν ήξερα με τι μουσική θέλω να ασχοληθώ πιο πολύ για να πάρω την αντοίστιχη κιθάρα,έπαιζα λίγο από όλα.Τελικά βλέπω ότι οι περισσότεροι αυτοσχεδιασμοί μου στην ηλεκτρική είναι blues.
Μεχρι τώρα είχα μια ibanez edr170 αλλά δεν με εμπnέει για blues.Ακούστε αυτό
και πείτε μου τι είδους κιθάρα σας έρχεται στο μυαλό για αυτό που έγραψα με budget 300 euro(όχι μεταχειρισμένη όμως).Έχω ένα line6 pocket pod και έναν marshall 15cdr που πρέπει να άλλαχτει και αυτός.
Απλά βλέπω ότι παίζουν blues με πολλούς διαφορετικούς τύπους κιθάρων και έχω μπερδευτεί αφού είμαι αυτοδίδακτος και όχι τόσο σχετικός
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/10, 11:37 από Apatilos »

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #1 στις: 11/04/10, 12:11 »
Τελικά πιστεύω ότι χρειάζομαι διπλούς μαγνήτες για τον blues ήχο που θέλω.Προτείνετε μου κανένα μοντέλο κατά προτίμιση les paul μέχρι 300 ευρώ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #2 στις: 11/04/10, 12:27 »
Vintage V100

ESP LTD EC-50

Cort Z-42

Η δική μου ψήφος θα πήγαινε στην Vintage καθώς θέλεις κάτι για blues και οι άλλες μού φαίνονται να έχουν πιο μοντέρνους προσανατολισμούς, τόσο ηχητικά όσο και εμφανισιακά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #3 στις: 11/04/10, 12:43 »
Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση.
Καλά από εμφάνιση η Cort z42 είναι απίστευτη,θα την δοκιμάσω οπωσδήποτε.Τις vintage πρώτη φορά τις ακούω.Η ltd δεν με εμπνέει τόσο για blues.Οι φθηνές οι epiphone δεν είναι τόσο καλές για blues?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #4 στις: 11/04/10, 14:14 »
Οι φθηνές Epiphone κατά τη γνώμη μου δεν είναι καλές γενικά σαν ποιότητα υλικών και κατασκευής και γι αυτό δεν θα τις συνιστούσα, ειδικά από τη στιγμή που υπάρχουν καλύτερες επιλογές από άλλες μάρκες όπως η Vintage και η Cort. Kαι η Epiphone Les Paul Standard που είναι πιο καλό όργανο ξεφεύγει από τον προϋπολογισμό των 300 Ευρώ που έχεις θέσει.

Όσο για την V100, είναι μια κιθάρα που παρά τη χαμηλή τιμή έχει καλή ποιότητα κατασκευής και αξιοπρεπείς μαγνήτες που δεν θα χρειασεί να τούς αλλάξεις με το καλημέρα. Στο youtube μπορείς να βρεις πολλά video για να πάρεις μια ιδέα για τις δυνατότητές της.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #5 στις: 11/04/10, 16:34 »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Άρα αξίζει να δοκιμάσω και αυτήν
 http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_standard_mahagony_wb.htm 333 κάνει άρα δεν ξεφεύγει πολύ.
Ωραία τώρα τουλάχιστον ξέρω ποιες να δοκιμάσω!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #6 στις: 12/04/10, 21:36 »
Παιδια εγω εχω καταβολευτει με μια απλη epiphone les paul studio. Μια πλακα μαονακι, νορμαλ les paul λοοκ, λεπτο σωμα βαρος 3,5-3,7 κιλα περιπου και στο live τη φορας και πετας. Πραγματικα η νουμερο 1 μου και ας ειναι η πιο φτηνη. Α ναι εχει και floyd rose αλλα η ιεροσυλια ειναι κατι που συνηθισα στο στρατο οπου παρεβην ολους τους στρατιωτικους νομους...

 Εχει κατι limited edition με ωραια χρωματα, (εγω εχω τη μαυρη gothic με ματ σατιν μαυρο) και μαγνητες alnico V με resistance 13,88 παρακαλω!!! Φορτωνει ο,τι ενισχυτη βρει. Για blues το volume να ναι καλα που λειτουργει μια χαρα. Αλλα οι μαγνητες ειναι και το μονο που αλλαζει ευκολα. Πολυ ευκολο ελαφρυ και ευκολοφορετο οργανο σε σχεση με κανονικου παχους les paul. Και αφου πας για les paul, κανονικο σχημα...Αυτες οι vintage οσο ωραιες και αν ειναι αυτο το κυματακι στο headstock και το αλλιως κομμενο κερατο, δε μπορω προσωπικα να το δεχτω...Αντιθετα της esp το σχεδιο που μοιαζει με σημαια ειναι ευφυες.


Παντως οι μαγνητες του wilkinson που φορανε οι vintage κανουν δεν κανουν 20 ευρω ο ενας οποτε αν θες τους βαζεις και στην οποιαδηποτε κιθαρα παρεις...

Ρε να παρει η ευχη θα προτεινω και κατι αλλο που ειδα το videaki και αν δεν το εβλεπα ποιο οργανο παιζει, θα ορκιζομουν οτι ηταν ωραια gibson.

Ιδου:

http://www.dangleberrymusic.co.uk/

και λεω αυτην με το video

http://www.dangleberrymusic.co.uk/p-509-richwood-guitars-les-paul-copynatural-les-paul-standard-bag-picks-strap.aspx


Απο εκει και περα για τα λεφτα προς αποδοση θα ψηφιζα vintage. Οπως και οι epiphone αλλα και εδω που τα λεμε ακομη και σε ακριβοτερες μαρκες, βγαινουν δεκα ενθουσιασμενοι ιδιοκτητες και μετα αλλοι δεκα που λενε οτι το οργανο ειχε προβληματα. Κοινως δοκιμασε και ψαξε μια που να σαρεσει αντι για κουτουρου και θα εισαι ενταξει.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #7 στις: 12/04/10, 22:36 »
tech21man, δεν θα μπω στον κόπο να πω τη δική μου άποψη για τις λεπτομέρειες του στυλ "πιο μυτερό κέρατο" ή "διαφορετικό σχήμα headstock" (μήπως και το headstock της Epiphone δεν είναι πολύ διαφορετικό από το "normal Les Paul look"...?) όταν μιλάμε για μια entry level κιθάρα. Ίσως να ακουστεί "κάπως" και δεν θέλω να ξεκινήσω τυχόν αντιπαράθεση. Θα αρκεστώ να πω ότι αν κάποιος θέλει μια πολύ καλή Les Paul με το σωστό look, ανεβάζει τον προυπολογισμό του γύρω στα 500 Ευρώ και ψάχνει για κάτι όπως μια Βurny RLG-55 ή μια Τοkai LS-50 και έχει ένα πραγματικά ποιοτικό όργανο, καλύτερο από οποιαδήποτε Epiphone, Vintage, Westfield, Richwood κλπ, ίσως και Cort, και με το αυθεντικό σχήμα. Στα 250 με 300 Ευρώ δεν έχεις άλλη επιλογή παρά να συμβιβαστείς σε θέματα εμφάνισης, ποιότητας ή ήχου... ενδεχομένως και όλων των παραπάνω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #8 στις: 13/04/10, 10:41 »
Ναι ειναι αληθεια. Της epiphone το headstock δεν ειναι το original αλλα μου θυμιζει τις παλιες jazz κιθαρες. Αλλοι το αποδεχονται αλλοι οχι αλλα κανει σαφη τη σχεση με τη μητρικη εταιρεια. Της vintage μου εχει κατσει στραβα γιατι μου μοιαζει σα να εχει πριονιστει!!! Και σα να αφησε επιτηδες ο σχεδιαστης κενα για να το μπαλωσεις και να το κανεις gibson.

 Ωστοσο το πιο μυτερο κερατο δεν το ειπα για κακο για τη vintage, π.χ. στην LTD βοηθαει να παιξεις πιο χαμηλα για οποιαδηποτε σολο κτλ. To δε λεπτο U προφιλ αν και δεν ειναι les paul προσωπικα μου εχει κατσει απιστευτα απιστευτα καλα στις LTD. Θεωρω οτι ειναι ισως το καλυτερο σχημα λαιμου για ολες τις χρησεις. Μακαρι να το εξεταζαν και αλλες εταιρειες.

Ωστοσο, ολα αυτα απλα θυμιζουν το gibson wannabe...Αφου στο τελος εκει κοιτας ας παρεις λεμε τωρα μια κιθαρα που να μη φωναζει 100% φτηνο αντιγραφο. Σα τις burny. Τις κινεζικες burny RLG τις βλεπω αρκετο καιρο, θεωρητικα εχουν καλη προσπαθεια στα υλικα και ωραιο look τους λειπει ομως η κλιση στο headstock για να θεωρηθουν καλες μαθηματικα gibson replicas. (για νιτρο δε το συζηταμε...) Οπως και στην epiphone και στη vintage και σε ολες τις φτηνες. (εκτος απο τις epiphone tribute 1959 και 1960) Για να πω την αληθεια με 500-600 παιρνεις ανετα μεταχειρισμενη gibson studio...Η japan burny που εχει και καλυτερο κυρος. Τουλαχιστο απο αγγλικο e-bay.

Η αξια των vintage στη χαμηλη κατηγορια, ενισχυεται απο το γεγονος οτι σε καποιες αγορες κυκλοφορουν ως ΤΟΚΑΙ...


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #9 στις: 13/04/10, 12:41 »
Έχεις απόλυτο δίκιο για τις Γιαπωνέζικες Burny. Σε πολλά κιθαριστικά fora αναφέρεται ότι είναι οι καλύτερες Les Paul που μπορεί να αγοράσει κανείς (από πλευράς ήχου, εμφάνισης, ποιότητας, αυθεντικότητας, κλπ) χωρίς να ξοδέψει πάνω από χιλιάρικο. Συζητήσιμο ίσως, αλλά το υποστηρίζουν αρκετοί. Όσον αφορά στα μοντέλα από την Κίνα, δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο η διαφορά στη γωνία του headstock είναι σημαντική είτε εμφανισιακά είτε ηχητικά. Μια άλλη και πιθανόν πιο ουσιαστική διαφορά είναι ότι οι Κινέζες δεν έχουν το long neck tenon που έχουν οι Γιαπωνέζες.

Η αξια των vintage στη χαμηλη κατηγορια, ενισχυεται απο το γεγονος οτι σε καποιες αγορες κυκλοφορουν ως ΤΟΚΑΙ...

Αυτό δεν το ήξερα. Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες; (αν και έχουμε ξεφύγει πολύ από το αρχικό θέμα της συζήτησης... :-\)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #10 στις: 13/04/10, 14:14 »
Εχει τυχει να βρω γιαπωνεζα burny, με binding πανω στα ταστα...μαυρη. Ολα τα χαρακτηριστικα. Τιμη 559 λιρες buy it now. Αλλα ηθελε εισαγωγη απο ιαπωνια. Ωστοσο παλι εβγαινε καλα στο τελος.

Το λινκ για tokai/vintage το ψαχνω. Εχει καιρο που το βρηκα και το ειχα ανακαλυψει επειδη ο wilkinson μιλησε για αυτη τη συνεργασια σε μια συνεντευξη. Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης δεν θυμαμαι 100% αν ηταν τα μοντελα της Vintage η στυλ fretking (η πιο ακριβη του σειρα). Αλλα για να θυμαμαι το κυματιστο headstock...
τελικα ηταν τα fretking σχεδια!

http://tokairegistry.com/tokai-info/tokai-wilkinson-p1.html

Συγγνωμη! Μπερδευτηκα με τον wilkinson αυτο καθε αυτο...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #11 στις: 13/04/10, 17:47 »
Εγώ πάντως που τιμάω ιδιαίτερα τις Γιαπωνεζούλες έχω Burny Custom (replica LP 1959) Long Tenon μαύρη με bidding παντού που την έκανα κατάμαυρη με 85-85 ΕΜG.

Αυτές κοντεύουν το χιλιάρικο αλλά δεν θα πέσεις ποτέ σε κακή κιθάρα..... μπορεί όμως να πέσεις σε πααααρα πολύ καλή (σαν την δική μου) που φυσικά δεν την αλλάζω με καμμιά, δυστυχώς είναι θεόβαρη.... αλλά ευτυχώς έχω τα κυβικά να την κρατήσω.....
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/10, 17:55 από studio54 »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή φθηνής ηλεκτρικής
« Απάντηση #12 στις: 14/04/10, 14:57 »
Και εγω εχω αρκετα κυβικα...γυρω στα 105 μια και αδυνατισα! Φαινονται μικρες επανω μου...Ωστοσο αν και το βαρος δεν ηταν ποτε προβλημα οποτε παω στη yamaha μου στο live πραγματικα ειναι σα να παω για jogging με adidas ελαφρυ αντι για vermacht...Στο δε σολο...λες και στησαν την κιθαρα επανω μου. Αλλα το look της les paul εχει αλλη χαρη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
268 Απαντήσεις
96952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/07, 15:59
από hsinn3r
1 Απαντήσεις
2929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 20:43
από apressas
18 Απαντήσεις
8611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 02:29
από jim.ni
14 Απαντήσεις
5951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
12 Απαντήσεις
10061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 22:10
από hot_sauce (φλουτσ)
26 Απαντήσεις
8409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 17:04
από kxs14
21 Απαντήσεις
7650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 16:09
από adr1anos
5 Απαντήσεις
5819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:25
από Stinky
18 Απαντήσεις
6783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/13, 17:19
από zigo13
11 Απαντήσεις
8811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/16, 13:58
από Kosthrash