Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694730 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
αυτες τις μερες που εχω αρκετο ελευθερο χρονο σκοπευω να γραψω ενα αρθρο περι παραμορφωσης συνοψιζοντας πληροφοριες απο τα λινκς του Ανδριανου και απο καποια αλλα, για να διασαφινιστουν καποια θεματα και μυθοι.

Πολύ χρήσιμο φίλε, προχώρησε το!. 
Μήπως να ανοίγαμε ένα νέο ποστ πάνω στην θεωρία, όπου να γράφουμε άρθρα κλπ?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λοιπόν, είμαστε έτοιμοι για τσεκάρισμα. Μόλις βγήκε, ζεστό και λαχταριστό απο τον (νοητικό μου) φούρνο:

BYOC ESV Fuzz με εξωτερικό Bias Pot




Το σχεδίασα και εγώ όπως και η Byoc, να παίρνει είτε τρανζίστορ Γερμανίου, είτε Σιλικόνης, έτσι για τον πειραματισμό..
Οταν το δούμε ότι είναι οκ, θα παραθέσω και όλα τα υπόλοιπα (υλικά, συνδεσμολογία, κλπ), ως συνήθως.
Φίλε billonious η σκυτάλη δική σου..
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/12, 16:07 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Μια χαρα μου φαινεται το Layout....
Εννοειται να το δει και ο Billonius και οσο περισσοτεροι τοσο καλυτερα σε τετοιες περιπτωσεις και το προχωραμε...
Μπραβο Adrian ωραιο layout και καλοσυμμαζεμενο.... ;)

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παντως δεν το περιμενα τοσο μικρο το fuzz.Εχει λιγοτερα ηλεκτρονικα και απο το booster αν εξαιρεσουμε τα 3 pots.
Adr1anos συγχαρητηρια για το vero layout!!!!!!!! ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Υλικά για το Byoc ESV Fuzz:
Τα υλικά που επιλέχθησαν για το project αυτό είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν, καθώς όλη η ουσία στην καλή χροιά του Fuzz είναι η ποιότητα στα υλικά.

(Πλακέτα:
Board STR-100
Εάν υπάρχει αρκετή από άλλα projects -απαιτούνται 7x11 τρύπες- δεν χρειάζεται)

Αντιστάσεις:
470 Ohm, Carbon Composition 0,25W                                                                       
R1: 1,0M, Carbon Composition 0,25W
R2: 100k, Carbon Composition 0,25W
R3: 3,3k, Carbon Composition 0,25W
R4: 470 Ohm, Carbon Composition 0,25W


Πυκνωτές:
Roederstein EKA 2,2uF 100V                                                                       
C1: Roederstein EKA 2,2uF 100V
C2: Roederstein EKA 22uF 63V

Orange Drop 715 - 0,1uF                                                                       
C3: Orange Drop 715 - 0,1uF

Silver Mica - 1000pF, 100V                                                                       
C4: Silver Mica - 1000pF, 100V


Transistor & Capacitor Sockets:
SIL - 20 pins                                                                       
SIL - 20 pins
Τα sockets αυτά τα κόβουμε και τα χρησιμοποιούμε κατά περίπτωση. 
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ χρειάζονται sockets για τα 2 τρανζίστορς, διότι πρώτον το κύκλωμα μπορεί να δεχθεί ΚΑΙ τρανζίστορ Γερμανίου KAI Σιλικόνης και θέλουμε να μπορούμε να τα αλλάζουμε και δεύτερον ούτως ή άλλως χρειάζεται πειραματισμός με τα gain των επιμέρους τρανζίστορ που θα χρησιμοποιήσουμε.
Παράλληλα, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ χρειάζεται socket για το C4 το οποίο μπαίνει για τρανζίστορ Σιλικόνης (BC108) και αφαιρείται για τρανζίστορ Γερμανίου (AC127)

Transistors για το Τεστάρισμα:
2N2222                                                                           
2N2222 (x2)
Καλό είναι να έχουμε δύο φθηνά transistors για να τεστάρουμε ότι το κύκλωμα δουλεύει, πριν βάλουμε πάνω τα (πολύ) ακριβά!..

Transistors για το Silicon Version:
Fuzz Face Classic Si Transistor Set                                                                       
Fuzz Face Classic Si Transistor Set (x1 είναι ήδη ζευγάρι)
Εδώ είμαστε πολύ τυχεροί, το Banzai έχει έτοιμα σετ από 2 ειδικά διαλεγμένα και ταιριασμένα BC108 για Fuzz.
ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ οταν τα ανοιξουμε διότι (πιστεύω) το ένα θα είναι επιλεγμένο ως Q1 και το άλλο ως Q2 και δεν πρέπει να τα μπερδέψουμε.

Transistors για το Germanium Version:
AC127                                                                       
AC127 (x2)
Εδώ, που είναι και όλη η ουσία για το τέλειο Fuzz, αρχίζουν τα δύσκολα.
Δυστυχώς το Banzai δεν έχει έτοιμα σετ από ειδικά διαλεγμένα AC127 όπως έχει για τα AC128. Οπότε υπάρχουν οι εξής επιλογές:

1. Η Φθηνή λύση
:
Παίρνουμε 2 AC127 και τα βάζουμε εναλλάξ, το ένα πρώτο και μετά το άλλο πρώτο, και ακούμε πως είναι καλύτερος ο ήχος.

2. Η Μελετημένη λύση εάν έχουμε πολύμετρο με hfe
:
Παίρνουμε 4-10 AC127 και τα μετράμε στο πολύμετρο. Το Q1 είναι καλό να είναι μεταξύ 60-100 και το Q2 να είναι λίγο πιο αποδοτικό, μεταξύ 100-140 hfe.
ΔΕΝ μας εγγυάται κανείς ότι σε αυτά που θα παραγείλουμε θα βρούμε ακριβώς αυτό που χρειαζόμαστε, για αυτό είναι ένα ρίσκο, που θέλει υπολογισμό πόσα λεφτά να δώσουμε για να μειώσουμε τον παράγοντα τύχη.
Από την μία, ακόμα και 2 να πάρουμε και να τα μετρήσουμε, απλά θα βάλουμε το χαμηλότερο hfe πρώτο και το υψηλότερο δεύτερο και θα είναι μια χαρά.
Από την άλλη κάνουμε τόσο κόπο, και είναι κρίμα να τα χαλάσουμε στα 5€ διαφορά.
Η δική μου επιλογή που έχω κάνει στο παρελθόν: θα έπαιρνα 5-6 AC127 και θα τα μέτραγα, αλλά όχι παραπάνω.

Εάν ΔΕΝ έχουμε πολύμετρο με hfe και θέλουμε να αγοράσουμε:
Παιδιά τα πολύμετρα με hfe test ξεκινάνε από €3,60, είναι πάμφθηνα , πάρτε ένα αν δεν έχετε, να έχει και hfe test (λέγεται Μέτρηση Τρανζίστορ ή Τρανζιστορόμετρο, ή τεστ hfe), αφού ασχολείστε με το DIY δεν υπάρχει πιο χρήσιμο εργαλείο. Δώστε μεταξύ €10 και €20, θα πάρετε κάτι πάρα πολύ καλό.
Υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλοί προμηθευτές, ρίξτε μία ματιά για μια πρώτη ιδέα:
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20570&cat=337&page=1
http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=337

Pots:
Alpha 16mm FS 1k lin
Bias:   Alpha 16mm FS 25k lin
Fuzz:  Alpha 16mm FS 1k lin
Level: Alpha 16mm FS 500k log

Κόστος:   ~25€ (με 5 τρανζίστορ Γερμανίου AC127 ΚΑΙ το σετ των τρανζίστορ Σιλικόνης)
-είναι αρκετά φθηνό ακόμα και με τα κορυφαία υλικά!.. (χωρίς το πολύμετρο)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/10, 17:17 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
μισο λεπτο Ανδριανε, εμπλεξα τα μπουτια μου. Χτες ολοκληρωσα το sweet honey overdrive αλλα εχει πολυ χαμηλο overdrive (ετσι πρεπει να ειναι?) και εκανα μια μετατροπη στο δευτερο σταδιο για να αυξησω x2 την παραμορφωση, και ανακαινιζω το guvnor για να συμαζεψω τα καλωδια που ειναι σαν μακαροναδα και να μειωσω τον θορυβο.
Το vero κανει και για AC127 και για BC108?

Ριξε και ματια σε αυτην τη σελιδα, εχει ιδεες που ισως φανουν χρησιμες
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/10, 11:50 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το vero κανει και για AC127 και για BC108?


Ναι, αναφέρσου στο http://buildyourownclone.com/esvfuzzinstructions.pdf για να δεις αναλυτικά το schematic.

Ριξε και ματια σε αυτην τη σελιδα, εχει ιδεες που ισως φανουν χρησιμες


Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστώ!..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/10, 12:05 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
το vero ειναι οκ. Εχω μονο μικρες παρατηρησουλες και ιδεες (νιωθω σαν τους καθηγητες που ειχα)

1. στο σχημα ο C1 πρεπει να εχει λαθος πολικοτητα. Εχει την πολικοτητα που εχουν τα κυκλωματα με θετικη γειωση, ενω θα επρεπε το (-) να κοιταει στην κιθαρα και το (+) στο τρανζιστορ, αλλα δεν νομιζω να παιζει σημαντικο ρολο στον ηχο ουτε να χαλασει αφου η ταση εισοδου ειναι μικρη.

2. στο vero, δεξια, στο βοηθητικο σχημα των pins των τρανζιστορ, εκει που ειναι (Β) να μπει (C) και αντιστροφα.

3. στο συρματακι αριστερα (που ενωνει την 3η και την 5η λωριδα, 1η στηλη), αν ολα δουλευουν σωστα,  θα μπορουσε καποια στιγμη να μπει πειραματικα μια αντισταση 1-50k  για να ανεβασει λιγο την αντισταση εισοδου. Μαλλον θα βελτιωνε ελαφρως την λειτουργια. Συναντησα αυτην την προσθηκη στο tech of fuzzface - R.G.Keen

4.  Κατι αλλο που σκεφτομουν για οσους δουλεψουν με BC108 ή 2Ν2222, οπως γραφει εδω, στο Emitter του Q1, ισως η προσθηκη αντιστασης 470Ω μειωνε το Hfe και βελτιωνε την ηχοακουστικη

5. οσοι δουλεψετε με τα BC108 αλλα για οποιοδηποτε λογο δεν θα τα παρετε απο το Banzai, καλο ειναι να βρειτε την εκδοση BC108A (ή BC109A) αλλα να αποφυγετε τις εκδοσεις BC108B, BC108C γιατι εχουν υψηλο Hfe (>500)

ΥΓ. σημερα ξεκιναω να το φτιαξω και εγω. Θα διαλυσω ενα παλιοτερο fuzzface που εχω και θα το ξανακανω σε vero για να πηγαινουμε μαζι, και να δοκιμασω επιπλεον μετατροπες. 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/10, 13:00 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
το vero ειναι οκ. Εχω μονο μικρες παρατηρησουλες και ιδεες (νιωθω σαν τους καθηγητες που ειχα)

Ωραίος, ευχαριστώ για την βοήθεια!

1.   στο σχημα ο C1 πρεπει να εχει λαθος πολικοτητα. Εχει την πολικοτητα που   εχουν τα κυκλωματα με θετικη γειωση, ενω θα επρεπε το (-) να κοιταει   στην κιθαρα και το (+) στο τρανζιστορ, αλλα δεν νομιζω να παιζει   σημαντικο ρολο στον ηχο ουτε να χαλασει αφου η ταση εισοδου ειναι μικρη.   

Είναι σωστά, με το + στην κιθάρα, αυτό που λές είναι ακριβώς ανάποδα, το - προς την κιθάρα μπαίνει στα κυκλωματα με θετικη γειωση.

2. στο vero, δεξια, στο βοηθητικο σχημα των pins των τρανζιστορ, εκει που ειναι (Β) να μπει (C) και αντιστροφα.

Ναι, το είδα και εγώ, το έφτιαξα σωστά.

3. στο συρματακι αριστερα (που ενωνει την 3η και την 5η λωριδα, 1η στηλη), αν ολα δουλευουν σωστα,  θα μπορουσε καποια στιγμη να μπει πειραματικα μια αντισταση 1-50k  για να ανεβασει λιγο την αντισταση εισοδου. Μαλλον θα βελτιωνε ελαφρως την λειτουργια. Συναντησα αυτην την προσθηκη στο tech of fuzzface - R.G.Keen

Καλή ιδέα, αν δούμε ότι έχει πολύ gain, ειδικά με τα silicon..

4.  Κατι αλλο που σκεφτομουν για οσους δουλεψουν με BC108 ή 2Ν2222, οπως γραφει εδω, στο Emitter του Q1, ισως η προσθηκη αντιστασης 470Ω μειωνε το Hfe και βελτιωνε την ηχοακουστικη

Επίσης καλή ιδέα, αν δούμε ότι έχει πολύ fuzz, να το δούμε στην πράξη, γιατί για αυτό αν γίνει θα χρειαστεί ακόμα μία οριζόντια σειρά vero

5. οσοι δουλεψετε με τα BC108 αλλα για οποιοδηποτε λογο δεν θα τα παρετε απο το Banzai, καλο ειναι να βρειτε την εκδοση BC108A (ή BC109A) αλλα να αποφυγετε τις εκδοσεις BC108B, BC108C γιατι εχουν υψηλο Hfe (>500)

Μπράβο, πολύ χρησιμη επισήμανση.


Οπότε γενικώς είμαστε ΟΚ, προχωράμε έτσι!

ΥΓ. σημερα ξεκιναω να το φτιαξω και εγω. Θα διαλυσω ενα παλιοτερο fuzzface που εχω και θα το ξανακανω σε vero για να πηγαινουμε μαζι, και να δοκιμασω επιπλεον μετατροπες. 

Ωραίος, μόλις το επιβεβαιώσεις θα το κάνουμε verified!.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/10, 13:19 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παρελκόμενα του Byoc ESV Fuzz για σύνδεση και κουτί:

Βύσματα:
Neutrik jack, open, Mono
Neutrik jack, open, Stereo
Το ένα είναι stereo και το άλλο mono, όπως συνήθως.
 
Ποδοδιακόπτης:
Taiwan Blue 3PDT switch

LED:
LED 5mm Purple Ultrabright
Ultrabright LED για να τραβάει λίγο ρεύμα από την μπαταρία.

Αντίσταση για το LED:
3,9k, MF 0,25W

Θήκη για το LED:
LED Socket 5-IN-VERT-NI

Βύσμα Τροφοδοσίας:
Lumberg NEB/J 21C

Κουτί:
Yπάρχουν πολλά,  διαλέξτε ένα (!) από τα πολλά διαθέσιμα :
Enclosure BB-Red-Bulk
Enclosure BB-Cream-Bulk
Enclosure BB-Dark Blue-Bulk

Knob:
White pointer knob (x3)
Τρία όμορφα κουμπιά, και πάλι της δικής σας χρωματικής επιλογής..

Clip μπαταρίας:
Battery Snap I-Standard

Κόστος:   ~18€
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλωδίωση του Byoc ESV Fuzz:

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Τελικα ηρθαν μετα απο μερικες μερες καποια knobs Που ειχα βρει πολυ φθηνα απο ebay και το ενισχυτακι πηρε την τελικη του μορφη....


Αιντε παμε για επομενες κατασκευες...

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω ψιλοτελειώσει με το booster αλλά δεν μπορώ να το δοκιμάσω νομίζω...
Το βάζω στον Vox ad50vt αλλά δεν ακουγεται τιποτα!! Το έχω ξαναπάθει με τον συγκεκριμένο όταν προσπάθησα να βάλω μια πεταλιέρα και δεν ακουστηκε τιποτα. Μάλλον επειδη είναι simulation έτσι?? Αν γνωρίζει κάποιος ας γράψει.
Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχω ψιλοτελειώσει με το booster αλλά δεν μπορώ να το δοκιμάσω νομίζω...
Το βάζω στον Vox ad50vt αλλά δεν ακουγεται τιποτα!! Το έχω ξαναπάθει με τον συγκεκριμένο όταν προσπάθησα να βάλω μια πεταλιέρα και δεν ακουστηκε τιποτα. Μάλλον επειδη είναι simulation έτσι?? Αν γνωρίζει κάποιος ας γράψει.
Ευχαριστώ
Καμία σχέση δεν έχει το ότι είναι simulation.
Κάποιο λάθος πρέπει να έχεις κάνει.. ακούγεται με την κιθάρα καρφί?


Τελικα ηρθαν μετα απο μερικες μερες καποια knobs Που ειχα βρει πολυ φθηνα απο ebay και το ενισχυτακι πηρε την τελικη του μορφη....
Αιντε παμε για επομενες κατασκευες...
Πολύ ωραίο, φίλε μπράβο! Εχεις και το πρώτο μικρό ενισχυτάκι πλέον..
Νομίζω ότι με την χρήση σε μικρά μεγάφωνα θα είχει πολύ νόημα το πολύ απλό αλλά λειτουργικό Bass Boost Mod που είχα αναφέρει για το ενισχυτάκι..
Θα σε ενδιέφερε να το ποστάρω?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
@Adrianos
Δεν το θυμαμαι αλλα αν δε σου κανει κοπο ριξ'το να το μελετησω...
Παντως στο 12αρι του bugera που το συνδεσα πεταει το ενισχυτακι...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παντως στο 12αρι του bugera που το συνδεσα πεταει το ενισχυτακι...
Ναι σε 12άρι είναι καταπληκτικό, δεν το πιάνει το μάτι σου, όμως σκίζει!..
Το είχε πει και ο Dan ότι το έχουν βελτιστοποιήσει για 12άρι μεγάφωνο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω ψιλοτελειώσει με το booster αλλά δεν μπορώ να το δοκιμάσω νομίζω...
Το βάζω στον Vox ad50vt αλλά δεν ακουγεται τιποτα!! Το έχω ξαναπάθει με τον συγκεκριμένο όταν προσπάθησα να βάλω μια πεταλιέρα και δεν ακουστηκε τιποτα. Μάλλον επειδη είναι simulation έτσι?? Αν γνωρίζει κάποιος ας γράψει.
Ευχαριστώ
Καμία σχέση δεν έχει το ότι είναι simulation.
Κάποιο λάθος πρέπει να έχεις κάνει.. ακούγεται με την κιθάρα καρφί?


Με σκετη την κιθαρα ο ενισχυτης ακουγεται μια χαρά. με το που το συνδεω τίποτα...
αυτο το έγραψα διοτι οταν συνδεσα μια πεταλιέρα που έχω-korg AX1500g-δεν ακουγα και πάλι τίποτα.οποτε γι'αυτο θεώρησα ότι ο Modulation ενισχυτης δεν παίρνει πεταλάκι,αυθαίρετο συμπέρασμα αλλά αυτό σκέφτηκα :P
θα το ξαναπροσπαθήσω μέσα στο ΣΚ να μαι πιο χαλαρός,εκτος αν κλέψω χρόνο από πουθενά αλλού

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Με σκετη την κιθαρα ο ενισχυτης ακουγεται μια χαρά. με το που το συνδεω τίποτα...
αυτο το έγραψα διοτι οταν συνδεσα μια πεταλιέρα που έχω-korg AX1500g-δεν ακουγα και πάλι τίποτα.οποτε γι'αυτο θεώρησα ότι ο Modulation ενισχυτης δεν παίρνει πεταλάκι,αυθαίρετο συμπέρασμα αλλά αυτό σκέφτηκα :P
θα το ξαναπροσπαθήσω μέσα στο ΣΚ να μαι πιο χαλαρός,εκτος αν κλέψω χρόνο από πουθενά αλλού

Σίγουρα κάνεις κάποιο λάθος, και μάλιστα πιστεύω στην σύνδεση, γιατί αυτό που λες δεν έχει καμία βάση.
Ο ενισχυτής αναπαράγει ότι ήχο του τροφοδοτείς άρα για να μην ακούγεται κάτι, δεν μπαίνει σήμα μέσα.
Μήπως μπερδεύεις τα In και Out της πεταλιέρας? Την βάζεις μπροστά ή σε κάποιο effects loop?
Δες το και γράψε περισσότερα..


 
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/10, 12:41 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειχα παραγγειλει απο το μπανζαι τα υλικα για το ενισχυτακι και κατι αλλα και την δευτερα μπηκα με το tracking number στο site της deutsche post και ειδα οτι το δεμα εχει φτασει ελλαδα αλλα ειναι λογικο να κανει 4 μερες ενα δεμα μεσα στην ελλαδα με κουριερ και ειδικα αθηνα???

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Ειχα παραγγειλει απο το μπανζαι τα υλικα για το ενισχυτακι και κατι αλλα και την δευτερα μπηκα με το tracking number στο site της deutsche post και ειδα οτι το δεμα εχει φτασει ελλαδα αλλα ειναι λογικο να κανει 4 μερες ενα δεμα μεσα στην ελλαδα με κουριερ και ειδικα αθηνα???
Επειδη ημαστε ΕΛΛΑΔΑΡΑ και οχι απλα Ελλαδα...το δεμα οσες μερες κανει κα φτασει απο Γερμανια-Ελλαδα αλλες τοσες κανει απο τα κεντρικα των ΕΛΤΑ για να ερθει στο ταχυδρομειο της περιοχης σου..
Περιπου ετσι μην το δεσεις και κομπα...και μετα σου φερνουν ειδοποιηση να το παραλαβεις απο εκει...

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με σκετη την κιθαρα ο ενισχυτης ακουγεται μια χαρά. με το που το συνδεω τίποτα...
αυτο το έγραψα διοτι οταν συνδεσα μια πεταλιέρα που έχω-korg AX1500g-δεν ακουγα και πάλι τίποτα.οποτε γι'αυτο θεώρησα ότι ο Modulation ενισχυτης δεν παίρνει πεταλάκι,αυθαίρετο συμπέρασμα αλλά αυτό σκέφτηκα :P
θα το ξαναπροσπαθήσω μέσα στο ΣΚ να μαι πιο χαλαρός,εκτος αν κλέψω χρόνο από πουθενά αλλού

Σίγουρα κάνεις κάποιο λάθος, και μάλιστα πιστεύω στην σύνδεση, γιατί αυτό που λες δεν έχει καμία βάση.
Ο ενισχυτής αναπαράγει ότι ήχο του τροφοδοτείς άρα για να μην ακούγεται κάτι, δεν μπαίνει σήμα μέσα.
Μήπως μπερδεύεις τα In και Out της πεταλιέρας? Την βάζεις μπροστά ή σε κάποιο effects loop?
Δες το και γράψε περισσότερα..



Όχι δεν τα μπερδεύω,το προσπάθησα κανα 2-3 φορές.επειδή είμαι εκτός από σκ θα το ξαναδω.πάντως και εμενα μου έκανε εντύπωση...

Επίσης να ρωτησω,ξέρει κανείς πώς εντωπίζω το δέμα που έχω παραγγείλει απο Banzai???

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ξέχασα να σημειώσω ότι την πεταλιέρα την συνδέω μπροστα,όχι στο loop.από σκ περισσότερς λεπτομέρειες

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειχα παραγγειλει απο το μπανζαι τα υλικα για το ενισχυτακι και κατι αλλα και την δευτερα μπηκα με το tracking number στο site της deutsche post και ειδα οτι το δεμα εχει φτασει ελλαδα αλλα ειναι λογικο να κανει 4 μερες ενα δεμα μεσα στην ελλαδα με κουριερ και ειδικα αθηνα???
Επειδη ημαστε ΕΛΛΑΔΑΡΑ και οχι απλα Ελλαδα...το δεμα οσες μερες κανει κα φτασει απο Γερμανια-Ελλαδα αλλες τοσες κανει απο τα κεντρικα των ΕΛΤΑ για να ερθει στο ταχυδρομειο της περιοχης σου..
Περιπου ετσι μην το δεσεις και κομπα...και μετα σου φερνουν ειδοποιηση να το παραλαβεις απο εκει...


Δηαλαδη πιο γρηγορα κανει πανω απο 3000 χολλιομετρα(γερμανια-ελλαδαρα) παρα καμμια 30 χιλλιομετρα στην αθηνα???
Ελλαδα ολε ολε!!!!Αναπτυξη!!! :P :P

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Στα καταστήματα που βρίσκονται Αθήνα και τα οποία έχουν προαναφερθεί (ραδιο κατούμα κτλ κτλ) μπορώ να τα βρώ όλα αυτά που περιγράφονται για όλα τα πετάλια???Υπάρχει αντιστοιχία τιμών και εταιρειών με του banzai? Δηλαδή αν πάρω κάτι αντίστοιχο που να είναι απο άλλη εταιρεία, θα κάνει δουλειά??Ευχαριστώ!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Στα καταστήματα που βρίσκονται Αθήνα και τα οποία έχουν προαναφερθεί (ραδιο κατούμα κτλ κτλ) μπορώ να τα βρώ όλα αυτά που περιγράφονται για όλα τα πετάλια???Υπάρχει αντιστοιχία τιμών και εταιρειών με του banzai? Δηλαδή αν πάρω κάτι αντίστοιχο που να είναι απο άλλη εταιρεία, θα κάνει δουλειά??Ευχαριστώ!!
Ολα ίσως να μην τα βρείς, κυρίως το footswitch είναι δυσεύρετο, τα υπόλοιπα, λίγο πολύ, μάλλον θα τα βρείς.
Αντίστοιχα υλικά από άλλες εταιρείες είναι μία χαρά, αρκεί να έχουν ίδιες τιμές (σε χαρακτηριστικά, Ohm, μF κλπ).
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)