Αποστολέας Θέμα: ΠΥΞ ΛΑΞ  (Αναγνώστηκε 23124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stefania

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει!!
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #25 στις: 30/08/04, 19:21 »
Πυξ λαξ ροκ μπάντα?? Και τι κάνει λέει?? Πεθαίνει το ελληνικό ροκ??

"Οι Πύξ Λάξ, στην ουσία κάνουν καθαρά λαϊκό τραγούδι. ΄Οχι επειδή τυγχάνουν μιας ευρείας λαϊκής αποδοχής, αλλά επειδή εκφράζουν το σύγχρονο λαϊκό αίσθημα. Και το ζητούμενο του λαϊκού τραγουδιού, αυτό ήταν πάντοτε: η έκφραση του λαϊκού αισθήματος".
(από το Music.gr)

Δεν μου αρεσουνε καθόλου!!!!
Αλλά για να είμαι δίκαιη υπάρχουν 2 τραγούδια που θεωρώ πολύ καλά.

Το "Με στελνεις" και το "Μια ζωή στο ρίσκο" που το ερμηνευει η Σωτηρία Λεονάρδου.
Και αν δεν κάνω λάθος ειναι και τα δυο χρονολογία 91-92.

Απο εκεί κ επειτα δεν έβγαλαν τίποτα καλό κατα την γνωμη μου. Φα-σολ-λα δα που ειπε και ο freemind... όλα στο ίδιο tempo.


Στο βυθο της μουσικης συνταξιδευουμε. Στο βυθο της μουσικης τα ιδια πραγματα σ'ακολουθουν μετουσιωμενα. Η ζωη παντου μιμειται τον εαυτο της. Κι εσυ κρατωντας το φωσφορο στην παλαμη σου κυκλοφορεις ασαλευτη μεσα στις ινες της πελωριας τυχης.
- Ελύτης -

Αποσυνδεδεμένος ViPeR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #26 στις: 30/08/04, 20:30 »
Γιατι αισθανομαι οτι ειμαι με τους ελαχιστους που δεν μισουν τους πυξ λαξ? >:(
Ρε παιδια δεν καταλαβαινω,θα πρεπει ολα τα group να εχουν εξειδυκευμενη μουσικη για να τα ακουμε?η μουσικη των κατσιμιχαιων για παραδειγμα δεν ειναι πιο δυσκολη απο των πυξ λαξ,αλλα εχει ακουστει τιποτα εναντιον τους..τα ξυλινα σπαθια?ειναι τοσο χαλια?τα ξερω τα παιδια και ξερω πως εχουν ασχοληθει τρελες ωρες,με μουσικη.Dave εχεις γραψει καλυτερη μουσικη απο των παραπανω?Αν ναι θελω να σε γνωρισω για αυτογραφο ;D

den tous misoume , apla den einai kati to idietero opos eipan ta paidia bgikan kai alla tetoia sigrotimata (onar, sinefa me pantelonia ...) , den amfisbito kai oute eimai o katalilos gia na krinw to ti exoun prosferei sto elliniko rock(?) , apla einai kourastika koinotupoi sta tragoudia tous .
ΟΛΟ ΕΜΕΝΑΝΕ ΣΗΚΩΝΕΙ
ΝΑ ΠΩ ΜΑΘΗΜΑ Η ΔΑΣΚΑΛΑ
ΘΑ ΤΗΝ ΣΦΑΞΩ ΣΑΝ ΚΟΥΝΕΛΙ
ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΠΑΛΑ

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #27 στις: 30/08/04, 23:43 »
Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν.Δεν τους θεωρω τελειως χαλια.Αρκετα τραγουδια τους ειναι ωραια.Αυτο που ομως αντιπαθω,Κυριως στους Πυξ Λαξ αλλα και σε αλλα ελληνικα rock συγκροτηματα, ειναι οι στιχοι.κλαψομουνικοι στιχοι,η του στιλ κοιταξτε-ποσο-φιλοσοφιμενο-ατομο-ειμαι.....Ημαρτον!Πχ μιας και μιλαμε για Πυξ Λαξ.....το Σωθηκαν οι Χαρες.Ημαρτον ρε φιλε!Αν σου σωθηκαν τοσο πολυ οι χαρες ωστε να εχεις ολα αυτα τα μανιοκαταθλιπτικα (αλλα οχι απαραιτητα ασχημα σε μουσικη,ας ειναι και φα-σολ-λα-δες),παρε ενα πιστολι και τιναξε τα μυαλα σου στον αερα.....κανε κατι αλλα μην μας πριζεις!Ελεος!
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #28 στις: 31/08/04, 01:05 »
Τί θες δηλαδή ; Να βρίσω και τους Κατσιμιχαίους και τα Ξύλινα Σπαθιά  ; No problem ;) Εντάξει .. οκ ... οι Κατσιμίχες έχουν πιο καλές συνθέσεις , αλλά δε μου αρέσουν όπως και να 'χει ;D

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #29 στις: 31/08/04, 08:33 »
Γιατι αισθανομαι οτι ειμαι με τους ελαχιστους που δεν μισουν τους πυξ λαξ? >:(
Ρε παιδια δεν καταλαβαινω,θα πρεπει ολα τα group να εχουν εξειδυκευμενη μουσικη για να τα ακουμε?η μουσικη των κατσιμιχαιων για παραδειγμα δεν ειναι πιο δυσκολη απο των πυξ λαξ,αλλα εχει ακουστει τιποτα εναντιον τους..τα ξυλινα σπαθια?ειναι τοσο χαλια?τα ξερω τα παιδια και ξερω πως εχουν ασχοληθει τρελες ωρες,με μουσικη.Dave εχεις γραψει καλυτερη μουσικη απο των παραπανω?Αν ναι θελω να σε γνωρισω για αυτογραφο ;D
Το θέμα δεν είναι να παίζουν κάτι το εξειδικευμένο.. Αλλά το πολύ το Κύριε Ελλέησον το βαριέται και ο Παπάς ρε συ... Σούπα...
Για τον ίδιο λόγω που δεν σου αρέσουν οι HIM (παράδειγμα) και θεωρείς την μουσική τους για ηλικίες μέχρι 12 χρονών (και για κοριτσάκια πάντα) το ίδιο και για αυτούς.. Μόνο που πιστεύω ότι αυτοί είναι χειρότεροι.. :)

A... και τα Ξύλινα Σπαθιά είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/04, 08:39 από Καρχαρίας »
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #30 στις: 31/08/04, 12:59 »
 Dave εχεις γραψει καλυτερη μουσικη απο των παραπανω?Αν ναι θελω να σε γνωρισω για αυτογραφο ;D

Το οτι αν εχω γραψει καλυτερη μουσικη απο αυτους μου δινεις την δυνατοτητα να τους κριτικαρω,νομιζω οτι καταλαβαινεις και εσυ οτι ειναι εντελως ατοπο... με αυτην την λογικη τιποτα δεν ''σηκωνει '' ( δεν ξερω πως γραφεται το επιδεχεται ρε γμτ...) κριτικη...

 Επισης για το θεμα του αυτογραφου μπορεις να μιλησεις με την προσωπικη μου μανατζερ,FSL ,που κυκλοφορει σε αυτο το φορουμ... εγω πια δεν δινω αυτογραφα... διαλυω μπαντες,παιζω για τελευταια φορα μπας και βγαλω κανα φραγκο μεχρι να περασουν τα 15 λεπτα μου...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #31 στις: 31/08/04, 14:17 »
Επισης για το θεμα του αυτογραφου μπορεις να μιλησεις με την προσωπικη μου μανατζερ,FSL ,που κυκλοφορει σε αυτο το φορουμ... εγω πια δεν δινω αυτογραφα... διαλυω μπαντες,παιζω για τελευταια φορα μπας και βγαλω κανα φραγκο μεχρι να περασουν τα 15 λεπτα μου...

Ωστε ετσι εεε... Εχουμε και προσωπικη μανατζερ?

Κοιτα ρε τι 'αστερια' εχουμε στο φορουμ...  :P
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #32 στις: 31/08/04, 20:15 »
 Dave

Το οτι αν εχω γραψει καλυτερη μουσικη απο αυτους μου δινεις την δυνατοτητα να τους κριτικαρω,νομιζω οτι καταλαβαινεις και εσυ οτι ειναι εντελως ατοπο... με αυτην την λογικη τιποτα δεν ''σηκωνει '' ( δεν ξερω πως γραφεται το επιδεχεται ρε γμτ...) κριτικη...

 Επισης για το θεμα του αυτογραφου μπορεις να μιλησεις με την προσωπικη μου μανατζερ,FSL ,που κυκλοφορει σε αυτο το φορουμ... εγω πια δεν δινω αυτογραφα... διαλυω μπαντες,παιζω για τελευταια φορα μπας και βγαλω κανα φραγκο μεχρι να περασουν τα 15 λεπτα μου...
Κοιτα τη γνωμη του τι μπορει να την λεει ο καθενας π.χ.αηδιαζω με τους rotting christ,αλλα οπως και να το κανουμε μουσικη ξερουν.. ;)δεν ειναι θεμα γουστου το αν καποιο μουσικο συγκροτημα ξερει μουσικη.Ενταξει μην τρελαθουμε οι πυξ λαξ δεν ειναι και οι"μουσικες προσωπικοτητες"αλλα τους ακουω ευχαριστα και τους σεβομαι επειδη εχουν χυσει υδρωτα..got the point? :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #33 στις: 01/09/04, 13:32 »
Jazzer, επειδη καπου αλλου ειδα οτι εισαι πιανιστας, θα σου εξηγησω τους λογους γιατι προσωπικα εμενα δεν με ευχαριστουν οι Πυξ Λαξ.
Καταρχας μετα το 3ο κομματι που μπορει να παιξει μια μπαντα των Πυξ Λαξ, ενας πληκτρας δεν θα "βρει" καμια προκληση.Η δομη της F-G-Am ( με τις εναλλαγες σε Dm που και που ) δεν ειναι εξελιξη μουσικης.Καποια συγκροτηματα ξεκινουσαν απο το F-G-Am και μετα ωριμαζαν πανω στα κομματια κανοντας τα πιο πολυπλοκα.Αντιθετως, φαινεται πως στους Πυξ Λαξ το τελευταιο σταδιο της εξελιξης τους ηταν το F-G-Am..Συγνωμη, αλλα σαν πληκτρας ( με προσπαθεια ) δεν με "γεμιζει" να παιζω 3 κομματια τους μεσα σε ενα προγραμμα..Ενα φτανει και αυτο μονο για να κανουμε κανα διαλλειμα αναμεσα απο δυσκολα κομματια...
Και κατα δευτερον, πολυ σημαντικο για μενα, ειναι οι στιχοι τους.Πολλοι θελουν μεσα απο τη μουσικη να "στηριζονται" οι στιχοι.Πραγμα το οποιο θα δικαιολογουσε το F-G-Am...Ομως, οταν οι στιχοι και το περιεχομενο των "ποιηματων" ειναι ακριβως ιδιο ( μπουχουχου μπουσουχουοχυου :'( ) τοτε ποιος ο λογος να υπαρχει αυτη η χαλαρη δομη της μουσικης..και η κλαψιαρικη δομη των κομματιων?? ??? Γινονται κουραστικοι...Και οταν εχεις φτασει στην ηλικια των Πυξ Λαξ, δεν νομιζω οτι τα παντα ειναι χαμενοι ερωτες...Ελεος δηλαδη...
Δεν διαφωνω οτι εχουν δωσει στο ελληνικο εντεχνο μια αλλη διασταση με τα σχηματα και τους session μουσικους που εμφανιζονται, αλλα πιστευω οτι αν καποια αλλα συγκροτηματα ειχαν ακριβως τους ιδιους session μουσικους, θα επαιζαν τρομερη μουσικη.
Οσο για το αν μπορεις να κρινεις, μονο αν συνθετεις καλυτερα...να σου θυμισω οτι η κριτικη μιας μουσικης συνθεσης ειναι τοσο υποκειμενικο θεμα, που ακομα και ο Μοτσαρτ για καποιους δεν ηταν αξιος να ονομαζεται συνθετης....Οποτε, μην πεσουμε σε αυτη τη παγιδα "γραφεις καλυτερα?κρινε οσο θελεις..."
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #34 στις: 01/09/04, 13:46 »
Φιλε freemind,δεν διαφωνω με αυτα που λες ισα ισα..απλα δεν μου αρεσει να απαξιωνετε σε οικτρο βαθμο το εργο τους(δες τη εχει λεχθει).Οσον αφορα τον mozart...να σου πω την αληθεια δεν πεθαινω,αλλα αν ζουσε τον σκοτωνα ευχαριστως!λατρευω απο την αλλη τον bach και τον nyman  ;D

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #35 στις: 01/09/04, 15:21 »
Προσωπικά δε με πειράζει η λιτότητα της δομής των κομματιών. Μερικές φορές μάλιστα είναι προτιμητέα και δείχνει σημάδι ωρίμανσης. Στην περίπτωσή τους όμως απλώς υποδηλώνεται μια ανεπάρκεια εκφραστικών μέσων και μια κοινοτοπία εξαιρετική.

Μου θυμίζουν την πλειονότητα των δημοσίων υπαλλήλων (για να μην τους πάρει όλους η μπάλα), που ξεκινάνε με τις καλύτερες δυνατές προθέσεις, αλλά στην πορεία τους καταπίνει το σύστημα και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να βγάλουν το 8ωρο παρέα με τη φραπεδιά και χωρίς πολλά πολλά. Κι η καλλιτεχνική υπέρβαση...η ανάγκη να εξελιχθούμε ακόμα με κόστος εμπορικό?...στις ελληνικές καλένδες.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #36 στις: 01/09/04, 17:17 »
Λοιπόν ένας απο τους πάρα πολύ φανατικούς των ΠΥΞ-ΛΑΞ είμαι και εγώ δεν είσαι μόνος σου jazzer n rocker...Θα ήθελα να απαντήσω σε όλους αυτούς που λένε πως οι Πύξ-Λαξ χρησιμοποιούνε συνέχεια την λεγόμενη φασολάδα του Freemind...Οι πυξ-λαξ όπως έχουν πει και οι ίδιοι δεν ξέρουν μουσική και είναι αυτοδίδακτοι και παρ'όλα αυτά  μεσα σε 14 χρόνια απέδειξαν σε εμάς που τους ακούμε και τους θέλουμε ότι  αξίζουν....Μην κοιτάτε με τι ακόρντα φτιάχνει ο κάθε καλλιτέχνης τα τραγούδια του, το θέμα είναι το κάθε τραγούδι να αγγίζει την καρδιά μας!!!  :(
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/04, 17:19 από Riverson »
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #37 στις: 01/09/04, 18:15 »
Κοιτα riverson,δεν ειμαι φανατικος των πυξ λαξ,ουτε των διαφανων κρινων ουτε κανενος αλλου.Απλα ειδα χαρακτηρισμους να γραφονται οι οποιοι δεν ταιριαζουν στους συγκεκριμενους.Οπως ειπες και εσυ ειναι αυτοδιδακτοι,ξεκινησαν πριν 15 χρονια εχοντας ως  κυριο στοχο τους να ριξουν καποιες γκομενες!!Η εξελιξη τους σαφως ηταν εντελως διαφορετικη.Ειναι απο τα λιγα(ελαχιστα)ελληνικα group που εχουν γυρισει για συναυλιες σχεδον ολη την ευρωπη και Η.Π.Α(νεα υορκη).
Ο κυριως λογος που μιλαω και ΘΑ μιλαω υπερ τους ειναι οτι με τα τραγουδια τους και την μουσικη τους με εχουν αγγιξει.Οποισδηποτε ομως μπορει να εχει την δικη του αποψη,χωρις ομως να προσβαλλει. :(

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #38 στις: 01/09/04, 19:49 »
Κοιτα riverson,δεν ειμαι φανατικος των πυξ λαξ,ουτε των διαφανων κρινων ουτε κανενος αλλου.Απλα ειδα χαρακτηρισμους να γραφονται οι οποιοι δεν ταιριαζουν στους συγκεκριμενους.Οπως ειπες και εσυ ειναι αυτοδιδακτοι,ξεκινησαν πριν 15 χρονια εχοντας ως  κυριο στοχο τους να ριξουν καποιες γκομενες!!Η εξελιξη τους σαφως ηταν εντελως διαφορετικη.Ειναι απο τα λιγα(ελαχιστα)ελληνικα group που εχουν γυρισει για συναυλιες σχεδον ολη την ευρωπη και Η.Π.Α(νεα υορκη).
Ο κυριως λογος που μιλαω και ΘΑ μιλαω υπερ τους ειναι οτι με τα τραγουδια τους και την μουσικη τους με εχουν αγγιξει.Οποισδηποτε ομως μπορει να εχει την δικη του αποψη,χωρις ομως να προσβαλλει. :(
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!! ;)
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #39 στις: 01/09/04, 20:56 »
Μπορω να αναφερω μουσικους που ειναι αυτοδιδακτοι και παρουσιαζουν μια αυξανομενη ωριμοτητα στα κομματια τους.Παρολαυτα, θα τονισω αυτο που ειπες Riverson..Αυτο που εκαναν τοτε ( να ριχνουν γκομενες ), το κανουν και τωρα...Δεν αλλαξε τιποτα..Εξαλλου για την πλακα τους γραφουν κομματια ( ποσο δυσκολο να συνδυασεις τοσους ομοιοκαψουρικους στιχους σε 3-5 ακκορντα? ) και για την πλακα τους κανουν τα 16χρονα χωρισμενα ή ερωτευμενα να κλαινε μαζι τους...Οσο μεγαλωνει ομως η ηλικια του κοινου, θα δεις ποσο μειωνεται και ο αριθμος του...
Βασικα ειναι οτι και οι λοιποι κλαψιαρηδες...η μπαντα των 13-20αρηδων ( με τις εξαιρεσεις των μονιμων φανατικων ) που εχουν χωρισει ή ειναι "καψουρεμενοι" :P
Οσο για τα 15 χρονια παρουσιας..εγω θα ντρεπομουν να λεω οτι επι 15 χρονια δεν παρουσιαζω εξελιξη ουτε στο στυλ, ουτε στη μουσικη, ουτε στους στιχους...Αυτο δειχνει οτι δεν ενδιαφερομαι, και απλα το κανω για την πλακα μου...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

psomas

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #40 στις: 01/09/04, 21:15 »
πες τα ρε free!!

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #41 στις: 01/09/04, 23:33 »
Αγαπητε freemind,καλυτερα να παραμενεις στασιμος παρα να παρακμαζεις! ;)Για αναφερε μου καποια ελληνικα group η τραγουδιστες οι οποιοι με τα χρονια δεν παρηκμασαν αλλα εγιναν καλυτεροι?(ειμαι σιγουρος οτι δεν θα βρεις πολλους)Κλασσικο παραδειγμα παρακμης?Βασιλης παπακωνσταντινου.Αλλο?Γιωργος νταλαρας.Μπορω να σου γραψω λιστα αν θες! :)προανεφερα τους λογους που εχω τους πυξ λαξ στην ψυχη μου.Δεν ειναι αναγκη να νιωθεις το ιδιο!Με το συγκεκριμενο group οσοι το αγαπουν ειναι επειδη εχουν συνδεσει δικες τους προσωπικες στιγμες με τα τραγουδια τους.Μην εκμηδενιζεις το οτι εγω η ο χ ανθρωπος μπορει να εχει συνδεσει μια σχεση του με ενα τραγουδι των πυξ λαξ,και για αυτο τον λογο να του αρεσουν.Πιστεψε δεν ειναι τοσο ασημαντα τα ανθρωπινα αισθηματα!got the point? ;)

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #42 στις: 02/09/04, 00:17 »
Μπορω να αναφερω μουσικους που ειναι αυτοδιδακτοι και παρουσιαζουν μια αυξανομενη ωριμοτητα στα κομματια τους.Παρολαυτα, θα τονισω αυτο που ειπες Riverson..Αυτο που εκαναν τοτε ( να ριχνουν γκομενες ), το κανουν και τωρα...Δεν αλλαξε τιποτα..Εξαλλου για την πλακα τους γραφουν κομματια ( ποσο δυσκολο να συνδυασεις τοσους ομοιοκαψουρικους στιχους σε 3-5 ακκορντα? ) και για την πλακα τους κανουν τα 16χρονα χωρισμενα ή ερωτευμενα να κλαινε μαζι τους...Οσο μεγαλωνει ομως η ηλικια του κοινου, θα δεις ποσο μειωνεται και ο αριθμος του...
Βασικα ειναι οτι και οι λοιποι κλαψιαρηδες...η μπαντα των 13-20αρηδων ( με τις εξαιρεσεις των μονιμων φανατικων ) που εχουν χωρισει ή ειναι "καψουρεμενοι" :P
Οσο για τα 15 χρονια παρουσιας..εγω θα ντρεπομουν να λεω οτι επι 15 χρονια δεν παρουσιαζω εξελιξη ουτε στο στυλ, ουτε στη μουσικη, ουτε στους στιχους...Αυτο δειχνει οτι δεν ενδιαφερομαι, και απλα το κανω για την πλακα μου...

Φίλε μου Freemind, η μουσική και οι στίχοι δεν έχουν κανόνες. Αν καθόμαστε και ακούμε μουσική και σκεφτόμαστε τους κανονες και τον τρόπο που γράφει ο κάθε "καλλιτέχνης" ένα τραγούδι τότε είμαστε χαμένοι απο χέρι. Για μενα δεν αξίζει να ακούσω καθόλου μουσική αν βάζω μόνο κριτήριο τον τρόπο που βγαίνει σαν άκουσμα στον κόσμο ένα τραγούδι και αν είναι γραμένο σε φα η λα....Η μουσική είναι μία και ο κάθε άνθρωπος την καταλαβαίνει όπως αυτος μπορεί...Για σκέψου, όλοι οι παλιοι λαικοί και δημοτικοί τραγουδιστές είχανε μουσικές γνώσεις?Απλά κανανε τραγούδια μεσα απο την ζωή μεσα απο δικα τους και αλλωνών βιώματα...Κι όμως ο κόσμος τα αγάπησε και τα έχει στην καρδιά του...
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #43 στις: 02/09/04, 00:24 »
Επειδη νομιζω οτι εγινε μια παρεξηγηση..Οι Πυξ Λαξ και να ηθελαν να πανε πιο κατω, δεν μπορουν...Βλεπεις οταν εισαι ηδη σε παιδικα θεματα, δεν μπορεις να πας πιο κατω..Ειναι το πατωμα που εμποδιζει!
Και φυσικα δεχομαι οτι τα ανθρωπινα αισθηματα ειναι πολυ σημαντικα και βεβαια ποσο μαλλον οταν εκφραζονται μεσα απο τραγουδια.Αυτο στο οποιο τους παραδεχομαι ειναι οτι τοσα χρονια κρατανε αυτο το κλαψιαρικο στυλ και κρατανε και αμειωτο το ενδιαφερον των οπαδων τους.Λιγα ελληνικα συγκροτηματα το εκαναν...
Οσο για τους καλλιτεχνες που εχουν παρακμασει στην Ελλαδα, συμφωνω, μονο που μπορω να σου πχ εναν Λαντσια, ο οποιος ξεκινησε απο το 0 και απο μονος του σχεδον δειχνει την ωριμανση του.Οι Πυξ Λαξ σε 15 χρονια δεν εχουν δειξει τιποτα απο αυτο..Εκει ειναι που κολλαω και δεν μπορω να καταλαβω πως τοσες νεοσυστατες μπαντες θεωρουν δεδομενο οτι πρεπει να παιξουν και 3-4 κομματια Πυξ Λαξ για να μπορουν να εχουν το κοινο μαζι τους..
Riverson..Τα δημοτικα και τα ρεμπετικα ειναι κομματια που οι Πυξ Λαξ θα πρεπει να ψαξουν πολυ πανω στα πληκτρα και στη ταστιερα για να βρουν τι παιζουν...Μπορει να ηταν αγραμματοι και ασχετοι απο μουσικη ωδειου οι ρεμπετες, αλλα οτι γραφαν το εγραφαν απο τη ψυχη τους..και οχι για να ριξουν γκομενες...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/04, 00:27 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #44 στις: 02/09/04, 00:28 »
Ναι εγώ είμαι η προσωπική manager των Dave και Freemind καθώς επίσης και η νομική τους εκπρόσωπος.... ;D ;D οπότε να προσέχετε γιατί θα 'χετε να κάνετε με μένα... 8)
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #45 στις: 02/09/04, 08:37 »
Για σκέψου, όλοι οι παλιοι λαικοί και δημοτικοί τραγουδιστές είχανε μουσικές γνώσεις?Απλά κανανε τραγούδια μεσα απο την ζωή μεσα απο δικα τους και αλλωνών βιώματα...Κι όμως ο κόσμος τα αγάπησε και τα έχει στην καρδιά του...
Έχω γνωρίσει αρκετούς τέτοιους "παλιούς" μουσικούς και μπορώ να πω ότι οι περισσότεροι είχαν απίστευτες γνώσεις!! Δεν ξέρω που τις έμαθαν, λογικά από γενιά σε γενιά πηγαίνουν αυτά.
Μην νομίζετε ότι αυτά που παίζουν τα παίζουν επειδή έχουν παίξει τα πάντα και αυτό τους έκατσε καλά στο αυτί. Ξέρουν τι παίζουν.

Φρι και οι ρεμπέτες για γκόμενες έγραφαν μόνο που είχαν πολύ ιδιαίτερο στίχο. Όχι όμως για γενικού περιεχομένου θυληκά ;D αλλά για συγκεκριμένη γυναίκα σε κάθε κομμάτι. Τα κομμάτια τους όλα είναι προσωπικές εμπειρίες όχι φανταστικές ιστορίες...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #46 στις: 02/09/04, 14:06 »
οκ freemind,η γνωμη σου ειναι αυτη και ειναι αποδεκτη.Για μενα παντως υπαρχουν αλλοι υπερβολικα πολυ χειροτεροι,που θεωρουνται και υπεροχοι(π.χ rotting christ).Οσον αφορα το θεμα της παρακμης..δεν μιλησα για γνησιους μουσικους οπως ο λαντσιας,γιατι για αυτους ειναι πολυ δυσκολο μεχρι και αδυνατον να μπουν (θελοντας η μη)στο "εμποριο".Ετσι διατηρουνται αγνοι και εξελισσονται ως μουσικοι,ως προσωπικοτητες και ως ανθρωποι.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #47 στις: 03/09/04, 00:26 »
Σιγουρα υπαρχουν χειροτεροι.Αν και βεβαια τωρα παμε σε ενα ειδος μουσικης που τωρα αρχισει να αναπτυσσεται και να προωθειται στην Ελλαδα ( metal ).Οποτε ας περιμενουμε λιγο καιρο ακομα να δουμε τι ειδους συγκροτηματα ερχονται.
Ευτυχως τουλαχιστον που αναγνωριζεις οτι οι Πυξ Λαξ δεν ειναι γνησιοι μουσικοι...Νομιζω οτι συμφωνουμε..Δεν εχω να πω τιποτα αλλο ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

psomas

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #48 στις: 03/09/04, 10:20 »
Για μενα παντως υπαρχουν αλλοι υπερβολικα πολυ χειροτεροι,που θεωρουνται και υπεροχοι(π.χ rotting christ)..
1)μια χαρά συγκρότημα είναι οι rotting chrisτ
2)ήταν απ τα πρώτα ελληνικά groups που έκαναν "καριέρα" στο εξωτερικό. ;)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #49 στις: 03/09/04, 14:24 »
Για μενα παντως υπαρχουν αλλοι υπερβολικα πολυ χειροτεροι,που θεωρουνται και υπεροχοι(π.χ rotting christ)..
1)μια χαρά συγκρότημα είναι οι rotting chrisτ
2)ήταν απ τα πρώτα ελληνικά groups που έκαναν "καριέρα" στο εξωτερικό. ;)
To καριέρα μην το βάζεις σε εισαγωγικά.. είναι περισσότερο γνωστοί και αποδεκτοί έξω παρά μέσα... Θεωρούνται από τις καλύτερες black metal μπάντες και έχουν επιρρεάσει με την μουσική τους ούκ ολίγες μπάντες.. δεν είναι τυχαίο που έχουν τον σεβασμό άλλων παλιότερων στο είδος τους (πάντα)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency