Αποστολέας Θέμα: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic  (Αναγνώστηκε 6078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« στις: 27/09/07, 03:15 »
Αυτό είναι ένα κομματάκι, το οποίο έχει πολλά χρόνια που γράφτηκε, σε βαθμό που άρχισα να το διαβάζω, μπάς και το (ξανα)βγάλω. Το πώς μου ήρθε η ιδέα να διασκευάσω ένα τέτοιο κομμάτι είναι λίγο χαζό, αλλα ας το αφήσουμε για την ώρα.

Ίσως κάποιοι παλιότεροι να θυμηθούν οτι το κομμάτι, δεν το ανεβάζω για πρώτη φορά, απλά η πρώτη φορά ήταν αρκετά παλιά, για να είναι σε MIDI... Παίζοντας λοιπόν με τη πεταλιέρα, είπα να ηχογραφήσω αυτό το κομμάτι, για να τα ανεβάσω... Η αλήθεια είναι οτι δεν το πολυκοίταξα "ηχογραφικά" πολύ, όσο "συνθετικά". Η αλήθεια είναι οτι είχε ηχογραφηθεί πρόσφατα, αλλα με το που είδα το συγκεκριμένο ήχο στη πεταλιέρα, κατάλαβα οτι έπρεπε να το ξανακάνω...Περαιτέρω προκλήσεις ήταν το γεγονός οτι γράφτηκε με ηλεκτρική κιθάρα...Αλλα αρκετά με τις κλάψες!

Εδώ είμαστε!
http://music.kithara.gr/download.php?mode=song_hifi&band_id=142&song_id=565

Ο εξοπλισμός είναι:
Ibanez RG 7420
Boss GT-6
SB X-Fi platinum
Sonar 4 producers edition

Για να πάρετε μια ιδέα για τον ήχο, θα πώ απλά πως ενώ στη προηγούμενη ηχογράφηση είχα φορτώσει ένα κάρο εφε, εδώ απλά το έγραψα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #1 στις: 27/09/07, 04:02 »
Είπα να μην το πάω μετρονόμος αφενώς...Αφετέρου, έχει κάποιες θέσεις που δεν τις προλαβαίνω... Εχω σκεφτεί να το γράψω λίγο πιο αργά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #2 στις: 27/09/07, 12:19 »
Καλή προσπάθεια είναι Τζόνι.

Στα 2 κουπλέ κολλάει το πράμα ακριβώς στα ίδια σημεία. Το έγραψες σε ένα take ή είναι γραμμένο το πρώτο κουπλέ με copy paste?
Χρονικά χάνει σε κάποια σημεία, ειδικά όταν αλλάζει τονικότητα μετά το 2ο κουπλέ όπου πάει πιο γρήγορα.
Επίσης θα μπορούσες να έχεις λίγο reverb και λίγο delay στον ήχο σου να μην ακούγεται τόσο ξερό.
Οι μπάσες είναι πολύ καλές.

 ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #3 στις: 27/09/07, 15:21 »
Καλή προσπάθεια είναι Τζόνι.
Ευχαριστώ
Στα 2 κουπλέ κολλάει το πράμα ακριβώς στα ίδια σημεία. Το έγραψες σε ένα take ή είναι γραμμένο το πρώτο κουπλέ με copy paste?
Το μόνο copy paste το έκανα στο τέλος, λόγο υπομονής (που δεν υπήρχε στις 03:00 το βράδυ.. ;D ;D)
Χρονικά χάνει σε κάποια σημεία, ειδικά όταν αλλάζει τονικότητα μετά το 2ο κουπλέ όπου πάει πιο γρήγορα.
Εδώ έχουμε αυτό που λέμε "σφίξιμο"... Λόγο δυσκολίας του αριστερού χεριού, μου βγήκε πιο βεβιασμένο... Παραδόξως σε κλασική, νομίζω μου είναι πιο χαλαρό.Παρόλα αυτά σκέφτομαι αν πρέπει να χαμηλώσω λίγο τη ταχύτητα γενικά..
Επίσης θα μπορούσες να έχεις λίγο reverb και λίγο delay στον ήχο σου να μην ακούγεται τόσο ξερό.
Η αλήθεια είναι οτι το σκέφτηκα, αλλα ο ήχος τα είχε σε ένα βαθμό, και δεν ήξερα τι θα γινόταν με reverb πάνω στο reverb...
Οι μπάσες είναι πολύ καλές.
Ελπίζω να άλλαξες γνώμη, έστω και λίγο για τις ibanez RG..  :P :P

Kαι πάλι σε ευχαριστώ για τα λόγια σου,και το χρόνο που αφιέρωσες..Πρέπει να το είχα παίξει μια φορά σπίτι σου, δεν ξέρω αν το θυμάσαι απο τότε..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #4 στις: 27/09/07, 17:37 »
Πολύ καλό Master Μεταβαρόνος!
Σίγουρα θα έβγαινε πολύ καλύτερο αν φρόντιζες περισσότερο ηχογράφηση και πιο γεμάτο
ήχο με τη κιθάρα, θέλει και μερικές εφεδιές η ηλεκτρική!
Παίζεις με δάχτυλα και τις μπάσες και τις ψηλές μαζί όπως σε κλασσική ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #5 στις: 27/09/07, 18:27 »
Παίζεις με δάχτυλα και τις μπάσες και τις ψηλές μαζί όπως σε κλασσική ?

Ναι, βασικά κλασική κιθάρα "παίζω", απλά για τις ανάγκες της ηχογράφησης παίζω με ηλεκτρική.Το κομμάτι αυτό γράφτηκε για κλασική κιθάρα και όποιος θέλει να μου χαρίσει ηλεκτροκλασική κιθάρα, ευπρόσδεκτος!

Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..

Αρχίζω και συγκεντρώνω σχόλια για την επανηχογράφηση του κομματιού λοιπόν...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #6 στις: 16/12/07, 04:00 »
Καλη προσπαθεια!!Το μονο που χρειαζεται βελτιωση ειναι η ρυθμικη ακριβεια στα αρπισματα σου,αν το δουλεψεις λιγο ακομα θα βγει τελειο. :)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #7 στις: 16/12/07, 04:16 »
Επίσης εκεί που μπαίνει το ρεφραίν είναι πολύ καλό αλλά εκεί που τελειώνει δεν μου πολυάρεσε, όπως δεν μου άρεσε πολύ κ το κλείσιμο...είχα στο μυαλό μου κ το παίξιμο απο τον matthias αλλά σαν πολύ αυστηρή δεν γίνομαι ;; Γι' αυτό λέγεται κ διασκευή !!

Αναμφίβολα, οταν πάς να "συμπυκνώσεις" μελωδία+Μπασογραμμή+συγχορδίες σε μια κιθάρα, θα κάνεις κάποιες θυσίες...Να τονίσω οτι η ηχογράφηση είναι μια κιθάρα, 8 δάχτυλα χρησιμοποιώ ο κακομοίρης...Ευχαριστώ πάντως...

Καλη προσπαθεια!!Το μονο που χρειαζεται βελτιωση ειναι η ρυθμικη ακριβεια στα αρπισματα σου,αν το δουλεψεις λιγο ακομα θα βγει τελειο. :)
Περίεργο, είχα την εντύπωση οτι τα ρυθμικά σφάλματα που υπάρχουν (είτε επιτηδευμένα είτε απο αδυναμία) ΔΕΝ ήταν στα αρπίσματα... Θα το κοιτάξω... Δυστυχώς είναι ψιλοδύσκολη εποχή τώρα, γιατι περνάω τα προειδοποιητικά πονάκια στα χερία, και δεν θέλω να κάνω πολλά-πολλά....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #8 στις: 15/01/08, 16:17 »
  Εμενα μου αρεσε πολυ αυτο που ακουσα.Διχως ρυθμο απο πισω ειναι πολυ δυσκολο να μεινεις σταθερος στο ρυθμο.Εχει και δυσκολα πιασιματα.Μπραβο σου παντως!!!Ειναι πολυ γλυκο :)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #9 στις: 15/01/08, 16:44 »
Εμενα μου αρεσε πολυ αυτο που ακουσα.Διχως ρυθμο απο πισω ειναι πολυ δυσκολο να μεινεις σταθερος στο ρυθμο.Εχει και δυσκολα πιασιματα.Μπραβο σου παντως!!!Ειναι πολυ γλυκο :)

Που το ξέθαψες? Βασικά, είχα μετρονόμο στην ηχογράφηση, απλά προσπαθώ να μην το κάνω ξεραϊλα, μετρονόμος και ξερό ψωμί.Τα πιασίματα όντως απο ένα σημείο και μετά, με σκοτώνουν..

Να'σαι καλά πάντως, ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες..

Σε κανα μήνα θα έχω τη κλασική μου, με πιεζο, οπότε πάμε για επανηχογράφηση..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #10 στις: 19/11/08, 09:20 »
Το ξέθαψα κι αυτό! Μου αρέσει ο πιο γρηγορος ρυθμός του, μπράβο στην εφευρετικότητά σου!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #11 στις: 19/11/08, 10:37 »
Καλημέρα... Είμαι σίγουρος οτι με το ρυθμό που πας, θα πετύχεις ακόμα και το MIDI που είχα γράψει.

Χίλια ευχαριστώ, για τη προσοχή σου και το κόπο σου να ασχοληθείς με το παρόν κομμάτι. :)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #12 στις: 19/11/08, 10:40 »
Όλα θα τα βρω, άλλωστε γι' αυτό συμμετέχω, για να κρίνω και να με κρίνουν! ;)

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #13 στις: 02/12/08, 16:59 »
μπραβο φιλε μου, φοβερο το αρπισμα σου και τα ακορντα αν και 1 λαθακι νομιζω ακουσα  ;D αλλα δεν ειμαι και σιγουρος :-\.  παντως εγω το μονο που παιζω με δαχτυλα ειναι το dust in the wind των kansas . το send me an angel το αλοκαιρι προσπαθησα να το βγαλω αλλα δεν τα καταφερα και μετα βαρεθηκα  :P .
 τελος παντων το κομματι το επαιξες πολυ καλα και μπραβο. ;D ;D ;D :clap: :clap: :clap: :clap:

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #14 στις: 02/12/08, 17:15 »
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
Το συγκεκριμένο το έχω γραψει εγώ, δεν ξέρω αν υπάρχει πιο "επίσημη" ακουστική έκδοση.

Αμα θες το συγκεκριμένο για να το παίξεις, να στο δώσω, απλά θα σου πώ οτι θέλει να έχεις κάποια "σεβαστά" ανοίγματα στα δάχτυλα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Send me an angel (Scorpions cover) Acoustic
« Απάντηση #15 στις: 02/12/08, 17:50 »
που δεν ξερω αν τα εχω ... ;D ακομα κοιταω να βρω ευκολα κομματακια με ωραια σολο ... το αρπισμα και τα μπαρε δεν τα εχω εξασκησει ιδιαιτερα !!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/05, 09:31
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
19 Απαντήσεις
6869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/07, 00:59
από mystic
3 Απαντήσεις
2212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/10, 21:37
από Mike Moss
9 Απαντήσεις
3719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 16:29
από let me know 796
6 Απαντήσεις
2410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/11, 13:47
από gkou
4 Απαντήσεις
2454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/11, 01:06
από Theoharris
7 Απαντήσεις
3146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/11, 19:22
από Spyros Delta
8 Απαντήσεις
3070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 12:48
από constantinos9
4 Απαντήσεις
2208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/11, 16:03
από indiespyllak
0 Απαντήσεις
1514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/11, 00:40
από MARIOS F