Αποστολέας Θέμα: Νέο distortion και γενικότερα νέος εξοπλισμός-λίγη βοήθεια!  (Αναγνώστηκε 6491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Λοιπόν, κατ'αρχάς ακούω και παίζω ροκ μέχρι ακραίο μέταλ (ίσως περισσότερο από αυτά punk, screamo, alternative χωρίς να σημαίνει πως δεν τρελαίνομαι για τους arch enemy ας πουμε) και έχω τον εξής εξοπλισμό:
-Fender American Highway One
-Peavey Bandit 112 (τον παλιό, όχι αυτόν που βγήκε πρόσφατα)
-Marshall Jackhammer
-Morley Wah

Εν όψει χριστουγέννων, έχω μαζέψει περίπου 300 ευρώπουλα και σκέφτομαι να τα δώσω όλα για εξοπλισμό.
Μέχρι στιγμής, έχω αποφασίσει να πάρω τα:

-Rock case (βαλιτσάκι για πεταλάκια)
-ehx Small Clone
-Boss Equalizer Ge 7

Έχοντας παίξει με τη βρώμα ενός ενισχυτή (όχι του δικού μου) και με το Jackhammer, διαπίστωσα πως η διπλή βρώμα μου αρέσει πολύ και γι'αυτό σκέφτομαι να πάρω, με τα λ7 που περισσευουν ένα booster για το jackhammer (ή ένα πεταλάκι που το jackhammer θα boost-άρει)
Έχετε τίποτα να μου προτείνεται;

Έχετε να κάνετε καμία γενική παρατήρηση για τον εξοπλισμό μου ;
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Άν έδινες λίγα παραπάνω λεφτά ίσως σου πρότεινα το κλασσικό Tubescreamer, αλλιώς και το SD-1 τής Boss θα κάνει πολύ καλή δουλειά, πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Άν έδινες λίγα παραπάνω λεφτά ίσως σου πρότεινα το κλασσικό Tubescreamer, αλλιώς και το SD-1 τής Boss θα κάνει πολύ καλή δουλειά, πιστεύω.


A....Τα λ7 δε με περιορίζουν. Το budget μου είναι πολύ ευέλικτο! Γι'αυτό και λέω γύρω στα 300.
Πάντως, το tubescreamer ούτως ή άλλως δεν το σκέφτομαι γιατί σαν ήχος είναι πολύ light και γενικώς δε μου αρέσει και πάρα πολύ.
Το SD-1 το έχει ένας φίλος μου και επίσης δε με τρελαίνει (όπως και όλα τα distortion της boss).
Έχεις προσωπική εμπειρία με αυτά τα δύο ή απλώς από κριτικές/videos/samples;

Απ'ό,τι μου φαίνεται, με βλέπω να καταλήγω σε proco rat ή σε Big Muff και θα χρησιμοποιήσω το Jackhammer σαν booster.

Βέβαια, όλες οι απόψεις είναι ευπρόσδεκτες!
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Έχοντας παίξει με τη βρώμα ενός ενισχυτή (όχι του δικού μου) και με το Jackhammer, διαπίστωσα πως η διπλή βρώμα μου αρέσει πολύ ...

Δηλαδη σου αρεσει περισσοτερο η βρωμα αυτου του αλλου ενισχυτη + jackhammer απο τον δικο σου + jackhammer? E, τοτε δες πως μπορεις να αποκτησεις τον ενισχυτη του φιλου, κατα πρωτο λογο. Η 'διπλη βρωμα' ειναι το ζητουμενο εν πολλοις... αλλα το ετερο της ημισυ ειναι ενας καλος ενισχυτης. :) :)

Με τα πεταλια, καλο ειναι να εχεις ενα lower gain πεταλι πριν απο ενα higher gain. Αυτο δινει πιο 'οργανικη' βρωμα και λιγοτερη 'φασαρια'. Δοκιμασε κατι πιο 'λαιτ' μπροστα απο το jackhammer (π.χ. το SD-1), πρωτα, και δες αν σου αρεσει.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για booster θα χρειαστείς overdrive, όχι distortion (εκτός κι αν είναι ευέλικτο όπως τo pro co rat)...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Κοιτα και το πεταλακι της line6 με τα metal μοντελα μεσα... Ειναι αρκετα κοντα σε αυτο που θες πιστευω...
Η ακομα καλυτερα κοιτα για ενα podx3... Θα το συνδεσεις πανω στο effects return του ενισχυτη σου και καθαρισες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Έχοντας παίξει με τη βρώμα ενός ενισχυτή (όχι του δικού μου) και με το Jackhammer, διαπίστωσα πως η διπλή βρώμα μου αρέσει πολύ ...

Δηλαδη σου αρεσει περισσοτερο η βρωμα αυτου του αλλου ενισχυτη + jackhammer απο τον δικο σου + jackhammer? E, τοτε δες πως μπορεις να αποκτησεις τον ενισχυτη του φιλου, κατα πρωτο λογο. Η 'διπλη βρωμα' ειναι το ζητουμενο εν πολλοις... αλλα το ετερο της ημισυ ειναι ενας καλος ενισχυτης. :) :)

Με τα πεταλια, καλο ειναι να εχεις ενα lower gain πεταλι πριν απο ενα higher gain. Αυτο δινει πιο 'οργανικη' βρωμα και λιγοτερη 'φασαρια'. Δοκιμασε κατι πιο 'λαιτ' μπροστα απο το jackhammer (π.χ. το SD-1), πρωτα, και δες αν σου αρεσει.

Το πρώτο που λες, λίγο δύσκολο να πάρω τον ενισχυτή..... Το δεύτερο όμως δεν το ήξερα (ή μάλλον το ήξερα και το είχα ξεχάσει εντελώς). Θα το έχω υπ'όψην μου.

Για booster θα χρειαστείς overdrive, όχι distortion (εκτός κι αν είναι ευέλικτο όπως τo pro co rat)...

Ούτως ή άλλως, το jackhammer είναι και distortion και o/d. Άρα αυτό δε στέκεται εμπόδιο.

Κοιτα και το πεταλακι της line6 με τα metal μοντελα μεσα... Ειναι αρκετα κοντα σε αυτο που θες πιστευω...
Η ακομα καλυτερα κοιτα για ενα podx3... Θα το συνδεσεις πανω στο effects return του ενισχυτη σου και καθαρισες...

Για το μέταλ πεταλάκι, ποιο ακριβώς λες;
Πάντως, αυτό το podx3, μου φαίνεται καλό. Θα το ψάξω αύριο που θα έχω χρόνο.

Σας ευχαριστώ όλους που με βοηθάτε, αλλά συνεχίστε να ρίχνετε ιδέες ;D ;D ;D !
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Το πρώτο που λες, λίγο δύσκολο να πάρω τον ενισχυτή.....

Γιατι? Ποιος ενισχυτης ειναι?

Αποσυνδεδεμένος silver surfer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
φιλε spio εγω συμφωνω με τον FatBatz ως προς το lower gain pedal πριν το jackhammer.Στο δικο μου rig οταν χρησιμοποιω το jackhammer προηγειται παντα το pb100-preamp booster της behringer. Δινει αυτο που χρειαζομαι, ειναι διαφανο σαν χροια και παμφθηνο. Ακολουθει βεβαια και ενας marshall tsl... παντως στην τιμη αυτη αξιζει να το δοκιμασεις..

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Το πρώτο που λες, λίγο δύσκολο να πάρω τον ενισχυτή.....

Γιατι? Ποιος ενισχυτης ειναι?

Ο yamaha f20 είναι. Όχι ότι είναι ακριβός ή τεράστιος, αλλα είναι σχετικά πολύ μικρός.

φιλε spio εγω συμφωνω με τον FatBatz ως προς το lower gain pedal πριν το jackhammer.Στο δικο μου rig οταν χρησιμοποιω το jackhammer προηγειται παντα το pb100-preamp booster της behringer. Δινει αυτο που χρειαζομαι, ειναι διαφανο σαν χροια και παμφθηνο. Ακολουθει βεβαια και ενας marshall tsl... παντως στην τιμη αυτη αξιζει να το δοκιμασεις..

Τι;;;;;;; Πώς έκανες κάτι τέτοιο;;; Είναι τόσο καλό για να το αξίζει;;;

Βασικά, πιο πολύ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το jackhammer σαν booster. Τι λέτε;
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

φιλε spio εγω συμφωνω με τον FatBatz ως προς το lower gain pedal πριν το jackhammer.Στο δικο μου rig οταν χρησιμοποιω το jackhammer προηγειται παντα το pb100-preamp booster της behringer. Δινει αυτο που χρειαζομαι, ειναι διαφανο σαν χροια και παμφθηνο. Ακολουθει βεβαια και ενας marshall tsl... παντως στην τιμη αυτη αξιζει να το δοκιμασεις..

Τι;;;;;;; Πώς έκανες κάτι τέτοιο;;; Είναι τόσο καλό για να το αξίζει;;;

Βασικά, πιο πολύ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το jackhammer σαν booster. Τι λέτε;


Koιτα, αν αναφερεσαι στο behringer πεταλι που εχωσε στον tsl, δεν ειναι κατι τοσο εξωπραγματικο.

Το οτι τα behringer ειναι φτηνα, δεν σημαινει οτι ειναι και αχρηστα και δεν μπορουν να συνδυαστουν με εξοπλισμο πιο ακριβο...Αντιθετα, πολλα πεταλακια της ειναι ιδιαιτερα καλα και ευχρηστα και φτηνα και πολυ χρησιμα που αποτελουν το φωτεινοτερο ισως παραδειγμα της θεωριας "το καλο δεν ειναι παντα ακριβο - και το αντιθετο"  ;)
Βεβαια εσενα σου ακουγεται περιεργο, και ισως και αντικειμενικα να ειναι, αλλα αν το δοκιμασε και του αρεσε ο ηχος, γιατι οχι?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/07, 19:47
από Steel Dragon
6 Απαντήσεις
4297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 15:36
από paloukwths
10 Απαντήσεις
5373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 23:35
από phoenix19
22 Απαντήσεις
9012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
12 Απαντήσεις
5559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 13:18
από profsokin
10 Απαντήσεις
4594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 23:54
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
4364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 23:36
από armagedon
Λιγη βοηθεια

Ξεκίνησε από poliasxetos Εφέ

5 Απαντήσεις
3186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 12:30
από Dr Bluz (G.K.)
9 Απαντήσεις
3665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 19:03
από Απόλλων
20 Απαντήσεις
7494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 03:25
από kopaniamento