Σελίδες:
  • #1 από kronus στις 14 Oct 2005
  • Αλλάζοντας το είδος των λυχνίων σε έναν ενισχυτή μπορώ να αλλάξω και τον ήχο του;(προς το καλύτερο εννοείται)
  • #2 από math2014 στις 14 Oct 2005
  • Οχι και ναι.

    Ναι, δηλαδη αλλαζοντας μαρκες λυχνιας (αλλα κρατοντας τον ιδιο τυπο πχ ΕΛ84) μπορεις να αλλαξεις καπως την χροια του ηχου. Επισης υπαρχουν και λυχνιες ιδιου τυπου αλλα με αλλη τονικοτητα, και χαρακτηριστηκα υπεροδηγησης.

    Οχι¨. Δεν μπορεις να αλλαζεις απο ΕΛ84 σε ΕΛ34, 6Λ6 κτλ κτλ....
  • #3 από fenderiarhs στις 14 Oct 2005
  • Ναι θα δεις βελτιωση. Οι λυχνιες εχουν διαρκεια ζωης....οπως ολα τα πραγματα....αυτες του τελικου καλο ειναι να αλλαζονται καθε χρονο(αν και εχω δει κατι παλιους fender με τις ιδιες λαμπες απο το 70 που παιζουν μια χαρα αλλα....αυτες ειναι εξαιρεσεις) ενω οι λαμπες του προεχνισχυτη αλλαζονται σε πολυ πιο αραια διαστηματα ακομα και μετα απο 4 η και 7 χρονια......................Υπαρχουν πολλα ειδη λυχνιων αλλα αυτες που θα συναντησεις πιο συχνα ειναι οι 12ax7 στη προενισχυση και οι 6L6, EL34, EL84 στον τελικο.
                     Οσον αφορα τον προενισχυτη θα δεις ηχητικες διαφορες αναμεσα και σε ιδιου τυπου λυχνιας (π.χ 12ΑΧ7) που φτιαχνονται απο διαφορετικους κατασκευαστες.....ας πουμε οι JJ 12AX7  ειναι πιο μεσαιες και εχουν λιγο περισσοτερο μπασσο απο τις 12ΑΧ7 ths Electroharmonics...............γενικως υπαρχει μεγαλη δυνατοτητα πειραματισμου ακομα και αναμιγνυοντας ιδιες λάμπες απο διαφορετικους κατασκευαστες. Επισης να ξερεις οτι απο ολες τι λαμπες του προενισχυτη (συνηθως ειναι 4 αν και καποιοι ενισχυτες εχουν περισσοτερες η και λιγοτερες)  αυτη που εχει τη μεγαλυτερη επιρροη στον ηχο σου ειναι αυτη που ειναι στη θεση V1 (συνηθως η πιο μακρινη απο τις λαμπες του τελικου). Κατα την αλλαγη δε χρειαζεται καμμια ρυθμιση. Αυτα οσον αφορα την προενισχυση.

    Οσον αφορα τον τελικο τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα. Εδω μπορεις να αλλαξεις λαμπες αλλα υπαρχουν καποια προβληματα σε σχεση με την αλλαγη. Καποιοι ενισχυτες ειναι fixed bias (δηλαδη να το πω καπως λαικα εχουν σταθερη ταση στη "βαση" των λυχνιων του τελικου)(τετοιοι ενισχυτες ειναι πολλοι Mesa Boogie) οποτε σε αυτη τη περιπτωση τα πραγματα ειναι απλα: βγαζεις τις παλιες και βαζεις τις καινουργιες......προσοχη ιδιου τυπου.......οχι απο 6L6-------->EL34. Καποιοι αλλοι ενισχυτες δεν ειναι fixed bias οποτε θα πρεπει να ρυθμισεις εσυ τη σωστη ταση μετα την αλλαγη (αν δε ξερεις αστο καλυτερα μη πας στα θυμαρακια)......τετοιοι ενισχυτες ειναι π.χ οι Marshall.

        Τελος σε καμμια περιπτωση δεν αλλαζεις ειδος λυχνιων τελικου....μη το σκεφτεις να πας απο 6L6-------->EL34 η αντιστροφα.........Ειναι κατι που γινεται αλλα χρειαζονται μετατροπες στο κυκλωμα του ενισχυτη σου απο εμπειρο τεχνικο.........an kai εδω υπαρχουν καποιοι (ακριβοι)ενιχυτες (βλεπε Boogie, soldano, VHT κ.λ.π) που εχουν ειδικα διακοπτακια στο rear pannel που διαμορφωνουν αναλογα με την επιλογη σου (EL34 H 6L6) το καταλληλο κυκλωμα στο εσωτερικο του ενισχυτη........
  • #4 από JimTemoe στις 15 Oct 2005
  • Πολλή σωστά αυτά που ανάφερε ο fenderiarhs.
    Τώρα στους  Fender τους ενισχυτές που γνωρίζω καλά, υπάρχουν τρις διαφορετική τύποι του ίδιου του μοντέλου 6L6. Αλλάζοντας τον τύπο αλλάζει και ο ήχος του ενισχυτή,(έχουν τρία διαφορετικά μοντέλα και για να της ξεχωρίζουν, η μια είναι σε λευκό χρώμα, η άλλη σε μπλε, και η άλλη σε κόκκινο) δηλ.
    Αν βάλεις τις λευκές της λάμπες τότε ο ήχος σου θα είναι καθαρός.
    Αν βάλεις τις μπλε θα έχεις καθαρό ήχο μέχρι τα μισά τις εντάσεις και αν άνοιξης την ένταση πάνω από το μισό θα δεις ότι ο ήχος θα αρχίσει να παραμορφώνει.
    Και τέλος η κόκκινες η  λάμπες έχουν παραμορφωμένο ήχο σε όποια ένταση και να είναι.
    Ανάλογα τη γούστα έχεις και τη είδος μουσικής παίζεις βάζεις και της ανάλογες.
    Τώρα όσο αφορά για την αλλαγή στις τελικές τις λάμπες, θέλει μεγάλη προσοχή (γιατί η άγνοια σκοτώνει), καλύτερα θα ήταν να πας σε ένα τεχνικό και να τις αλλάξεις αυτός, παρά να πιάσεις μόνος σου και να πεις τον Δεσπότη Παναγιώτη.
  • #5 από Gabriel6th στις 16 Oct 2005
  • Σε τελική ανάλυση ίσως μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο να κάνει μια αλλαγή ηχείου...
  • #6 από math2014 στις 16 Oct 2005
  • Σε τελική ανάλυση ίσως μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο να κάνει μια αλλαγή ηχείου...

    +1

    εαν δωσεις 100-150ευ για ενα καλο ηχειο 12ρι, τοτε θα αλλαξεις ΠΟΛΥ τον ηχο σου, και ακομα καλυτερα εαν παρεις μια 1Χ12 η` 2Χ12 καμπινα με πολυ καλα ηχεια μεσα (με κλειστη πλατη ομως)
  • #7 από gdevelek στις 16 Oct 2005
  • Στην Αθήνα πού μπορεί κανείς να βρεί καλά 12άρια ή και καμπίνες για κιθάρα;
  • #8 από math2014 στις 16 Oct 2005
  • Στην Αθήνα πού μπορεί κανείς να βρεί καλά 12άρια ή και καμπίνες για κιθάρα;


    http://www.hotroxuk.com/store/erol.html
  • #9 από takis79 στις 17 Oct 2005
  • Σε τελική ανάλυση ίσως μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο να κάνει μια αλλαγή ηχείου...

    +1

    εαν δωσεις 100-150ευ για ενα καλο ηχειο 12ρι, τοτε θα αλλαξεις ΠΟΛΥ τον ηχο σου, και ακομα καλυτερα εαν παρεις μια 1Χ12 η` 2Χ12 καμπινα με πολυ καλα ηχεια μεσα (με κλειστη πλατη ομως)

    +1000!
    εγω πχ παραγγειλα μια καμπινα bogner με ενα CELESTION VINTAGE 30 μεσα...βεβαια πολλα λεφτα αλλα θεωρουνται απο τις κορυφαιες καμπινες και ισως το πιο all around ηχειο το V30 ;)
  • #10 από JimTemoe στις 17 Oct 2005
  • Η γνώμη μου παιδιά είναι μακριά από CELESTION.
  • #11 από math2014 στις 17 Oct 2005
  • Η γνώμη μου παιδιά είναι μακριά από CELESTION.

    και για πες μας και το γιατι? Η αληθεια ειναι οτι τα ηχεια των 100 της CELESTION ειναι πλεον κινεζικα, και θες 150+ ευρα για να παρεις κανονικο Αγγλικο. Βεβαια θα ειναι αδυνατον να εντοπισεις διαφορες στο κινεζικο και το αγγλικο, οσοι εχουν κανει συγκρισεις αυτο λενε.
  • #12 από takis79 στις 18 Oct 2005
  • Η γνώμη μου παιδιά είναι μακριά από CELESTION.

     ??? ??? ::)
    το ακουσα και αυτο...
    γιατι αν επιτρεπεται;εχεις προσωπικη εμπειρια;
  • #13 από JimTemoe στις 18 Oct 2005
  • Η γνώμη μου παιδιά είναι μακριά από CELESTION.

    και για πες μας και το γιατι? Η αληθεια ειναι οτι τα ηχεια των 100 της CELESTION ειναι πλεον κινεζικα, και θες 150+ ευρα για να παρεις κανονικο Αγγλικο. Βεβαια θα ειναι αδυνατον να εντοπισεις διαφορες στο κινεζικο και το αγγλικο, οσοι εχουν κανει συγκρισεις αυτο λενε.
    Είσαι σίγουρος ότι είναι Κινέζικα, γιατί εγώ ξέρω ότι βγαίνουν εδώ Θεσσαλονίκη από το εργοστάσιο που ήδη υπάρχει τις  CELESTION
  • #14 από math2014 στις 18 Oct 2005
  • Η γνώμη μου παιδιά είναι μακριά από CELESTION.

    και για πες μας και το γιατι? Η αληθεια ειναι οτι τα ηχεια των 100 της CELESTION ειναι πλεον κινεζικα, και θες 150+ ευρα για να παρεις κανονικο Αγγλικο. Βεβαια θα ειναι αδυνατον να εντοπισεις διαφορες στο κινεζικο και το αγγλικο, οσοι εχουν κανει συγκρισεις αυτο λενε.
    Είσαι σίγουρος ότι είναι Κινέζικα, γιατί εγώ ξέρω ότι βγαίνουν εδώ Θεσσαλονίκη από το εργοστάσιο που ήδη υπάρχει τις  CELESTION

    Η εταιρεια αυτη βγαζει ηχεια για πολλες εφαρμογες. Απο οσο ξερω τα περισοτερα ηχεια για ενισχυτες κιθαρας που βγαζει ειναι απο Κινα, και ενα ελαχιστο ποσοστο απο Αγγλια. Ελλαδα-ηχεια για κιθαρα δεν εχω ακουσει ποτε. Μακαρι να εβγαιναν απο Ελλαδα, θα πηγαινα να αγορασω πολλαααααα
  • #15 από Gabriel6th στις 19 Oct 2005
  • Η γνώμη μου παιδιά είναι μακριά από CELESTION.

    Να σοβαρευόμαστε λίγο... Celestion και Electrovoice ήταν πάντα και θα είναι top επιλογές...
  • #16 από takis79 στις 19 Oct 2005
  • Η γνώμη μου παιδιά είναι μακριά από CELESTION.

    Να σοβαρευόμαστε λίγο... Celestion και Electrovoice ήταν πάντα και θα είναι top επιλογές...

    πεστα χρυσοστομε... 8)
    τα 2 ηχεια που εχω συμπτωματικα...
    ακους εκει μακρια απο celestion...α ρε ελλαδα αθανατη..
  • #17 από Arg0 στις 26 Oct 2005
  • Παιδια τα Celestion δεν ειναι πανακεια...

    Παρα πολυ καλα ηχεια αλλα οχι για ολες τις χρησεις...

    Επισης μη ξεχνατε οτι υπαρχουν διαφορετικες χροιες ηχειων, η "αμερικανικη" και η "βρετανικη"...

  • #18 από takis79 στις 26 Oct 2005
  • Παιδια τα Celestion δεν ειναι πανακεια...

    Παρα πολυ καλα ηχεια αλλα οχι για ολες τις χρησεις...

    Επισης μη ξεχνατε οτι υπαρχουν διαφορετικες χροιες ηχειων, η "αμερικανικη" και η "βρετανικη"...



    δεν διαφωνω καθολου!
    αλλα οχι απολυτες αποψεις του τυπου:μακρια απο τα celestion...
  • #19 από Μαρμελακι στις 26 Oct 2005
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #20 από Arg0 στις 26 Oct 2005
  • Ο συνδυασμος τυπου/μαρκας λυχνιας και ηχειου (διαμετρος, κατασκευαστης) ειναι σαν ενα παιχνιδι ποκερ.
    Μπορει να εχεις καρε του ασσου (που ειναι πολυ καλο χαρτι) αλλα ειναι πιθανο να μην σου κανει γιατι στη συγκεκριμενη παρτιδα χρειαζεσαι φλος για να κερδισεις.

    Τελικα συμπεραινουμε οτι ο ηχος ειναι τζογος!  ;D
  • #21 από fenderiarhs στις 27 Oct 2005
  • βγαλε τον ασσο απ το μανικι...........ρουφιανεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
  • #22 από Gabriel6th στις 29 Oct 2005
  • Παιδια τα Celestion δεν ειναι πανακεια...

    Παρα πολυ καλα ηχεια αλλα οχι για ολες τις χρησεις...

    Επισης μη ξεχνατε οτι υπαρχουν διαφορετικες χροιες ηχειων, η "αμερικανικη" και η "βρετανικη"...



    Δεν είναι πανάκεια αλλά όχι και παγίδες...
  • #23 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 17 Mar 2006
  •   απο οσο ξερω τα Σελεστιον "παιζουν" καλλιτερα με ενισχυτες και εφφε, ενω τα ελεκτροβοϊς για πιο "καθαρες" ας μου επιτραπει η φραση, φασεις! πχ ο ART DST 825 που εχω εχει 2x12'' Σελεστιον ενω ο MUSICMAN που ειναι πιο vintage εχει Ελεκτροβοϊς
Σελίδες: