Σελίδες:
  • #1 από tasos__ στις 22 Sep 2006
  • Γειαααα σας και πάλι ...

    Οπως μπορεί να ξέρετε πρόσφτα αγόρασασ ένα ibanez valBee . Καλό μηχάνημα είναι ,μαρέσει πολύ ο ήχος του αλλά αν και ακόμα δεν το πήρα θέλω να αρχίσω τις πατέντες  ::)...

    Και επειδή ακόμα δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με το θέμα της λάμπας, θέλω λοιπόν οι ειδικότεροι επί του θέματος να μου λύσουν κάποιες απορείες .
    Καταρχάς , οι λάμπες που φοράει ένας ενισχυτής είναι το μόνο που επηρεάζει τον ήχο ? (χαζή επρωτηση πιστεύω , αλλά κουβέντα να γίνεται ... ;D )

    Οι λάμπες που κυκλοφορούν στην αγορά μπαίνουν σε όλους τους ενισχυτές ? Και αν ναι , η κάθε λάμπα τι χαρακτηριστικό έχει ? (ως προς τον ήχο ) Δεν ξέρω ονομασίες/μοντέλα/κωδικούς κτλ , οπότε θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μας πει και εμάς .

    Τέλος , (και να έρθω στο σημείο που με ενδιαφέρει ) θα μπορέσω με αλλαγή της λάμπας στην προενίσχυση και της λάμπας το τελικού να πλησιάσω τον ήχο ενός μάρσαλ ? Πιστεύω θα καταλαβαίνετε ποιον ήχο λέω....  ;)

    Ευχαριστώωωωωωωωω....
  • #2 από Gabriel6th στις 22 Sep 2006
  • Δεν ξερω αν θα πλησιάσεις τον ήχο ενός μάρσαλ με αλλαγή λαμπών. Καθώς ο Valbee είναι single ended...

    Επίσης έχε στο μυαλό σου ότι ακόμα και τις ίδιες λάμπες ακριβώς να χρησιμοποιήσεις για να συναρμολογήσεις έναν ενισχυτή δεν θα έχει τον ίδιο ήχο. Και νομίζω πως συμβάλουν αρκετά και οι μετασχηματιστές. Που δεν θέλεις να τους ακουμπήσεις αν δεν έχεις πήρα με ηλεκτρονικά.
  • #3 από fenderiarhs στις 22 Sep 2006
  • οχι δεν επηρεαζουν μονο οι λαμπες τον ηχο ενος ενισχυτη.....εχει τεραστια σημασια διαφορα αλλα μερη οπως ο transformer , ενω πρωταρχικο ρολο παιζει το ολο design του κυκλωματος........οπως καταλαβαινεις οι λαμπες ειναι ενα μονο κομματι του ηχου του ενισχυτη.........παρε για παραδειγμα οι mesa boogie εχουν τις ιδιες λαμπες με πολλους fender (εξαλλου ο πρωτος boogie φτιαχτηκε απο εναν princeton που τροποποιησε ο randall smith).....εντουτοις ο ηχος τους ειναι πολυ διαφορετικος

    Λαμπες υπαρχουν πολλες και η απαντηση αν μπαινουν σε ολους τους ενισχυτες  ειναι και ναι και οχι..........τι εννοω π.χ ενας ενισχυτης εχει σχεδιαστει να δουλευει με ενα συγκεκριμενο bias sta plate των λυχνιων.....ετσι αν για παραδειγμα   Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗς ΕΧΕΙ 6L6 λυχνιες μπορει να παρει EL34 με μετατροπες στο bias circuit και τουμπαλιν(καποιοι ακριβοι ενισχυτες οχι ομως ολοι το κανουν αυτο με ενα διακοπτακι........)Αντιθετα με αυτα που σου ειπα παραπανω για τις λυχνιες του τελικου, οσον αφορα τις preamp tubes αυτες ναι μπαινουν σε ολους τους ενισχυτες αλλα αλλαζουν δραματικα τον ηχο και την gain αποκριση του ενισχυτη......(πηγαινοντας π.χ απο 12ΑΧ7 σε αΤ7 )

    Οσον αφορα τα ειδη των λυχνιων ειναι παρα πολλα για να τα αναφερουμε εδω.........μια αναζητηση στο google θα σε διαφωτισει......γενικα να ξερεις οτι το ζευγος EL34 βγαζει 50w και ειναι ο κλασσικος british(marshall sound) με πολλα πριμομεσσαια, οι 6L6 επισης 50-60w με περισσοτερα μπασα και κρυσταλλινα πριμα οι EL84 ο κλασσικος vox ηχος αλλα ειναι πιο lower powered κ.λ.π........Αναλογα ισχυουν και για τις λυχνιες στη προενισχυση. Υπαρχουν και αλλες λαμπες οπως 6V6 κ.λ.π αλλα το θεμα ειναι μακροσκελες και πολυπλοκο οποτε νομιζω καλο θα ειναι να κανεις μια αναζητηση στο ιντερνετ.

    Το τελευταιο σου ερωτημα απανταται ευκολα και γρηγορα......οχι και πολυ..........λιγο ομως ναι ;) ;) ;) ;)
  • #4 από ACHIEVE PERFECTION στις 26 Sep 2006
  • Γεια σας παιδιά,
    έχω μια απορία που πιθανότατα έχει προβληματίσει και εσάς τους ίδιους ως προς τις λαμπάτες προενισχύσεις. Ξέρει κανένας ποια είναι η θέση V1 στη διάταξη των λυχνιών προενίσχυσης? Κάπου είχα διαβάσει πως η V1 (ουσιαστικά η λάμπα που λαμβάνει πρώτη το σήμα από το Input) είναι αυτή που είναι πιο μακρυά από τον μετασχηματιστή αλλά έχω και μια υποψία ότι ίσως αναφερόταν στις τελικές λάμπες (όπως στις κεφαλές). Εμένα με ενδιαφέρει μόνο για την προενίσχυση. Το πιο εύκολο είναι να κοιτάξεις το manual αλλά αν δεν το έχεις και δεν μπορείς να το βρεις??? ???
  • #5 από fenderiarhs στις 26 Sep 2006
  • η V1 ειναι στο 99% των περιπτωσεων αυτη που ειναι πιο μακρια απο τον μετασχηματιστη....αυτο που σου ειπαν ισχυει για τις λαμπες της προενισχυσης
  • #6 από Jezus στις 07 Jan 2007
  • Aπο τον προενισχυτη 220Βολτ παντα, οχι τον εξοδου...
Σελίδες: