Σελίδες:
  • #1 από dimitris_sg στις 03 Feb 2009
  • Σημερα ηρθαν στα χερια μου ενα σετακι λυχνιων (12ax7,el84) και μαζι με κατι αλλα γραφουν made in usa  :o :o :o :o. Δεν ειναι καινουργιες και τις πηρα απο φιλο που ασχολιοταν ερασιτεχνικα με ραδιοφωνο πριν κααααμποσα χρονια. Αξιζει να τις βαλω στον blackheart μου? τι λετε?
  • #2 από dimitris_sg στις 03 Feb 2009
  • τελικα απο οτι διακρινω το ονομα ειναι sylvania η κατι τετοιο. Ξερετε τιποτα για αυτες??
  • #3 από Jezus στις 04 Feb 2009
  • Αν ειναι καλες οι λαμπες φυσικα και να τις βαλεις! Η EL84 δεν ξερω πως θα παιζει, εχω ομως μερικες 12ΑΧ7 και πιστεψε με θα κανουν μεγαλη διαφορα! 'Η την 84 κρατα την για ξεχωριστες περιστασεις, ηχογραφησεις κτλ  ;D
    Ναι στις ΗΠΑ ηταν φτιαγμενες, δεν ξερω αν θα σου αρεσει το πως θα αλλαξουν τον ηχο, παντως μια σειρα απο αυτες τις 12ΑΧ7 ειναι απο τις καλυτερες λαμπες που εχω ακουσει.
  • #4 από Ibanezακιας στις 06 Feb 2009
  • Κράτα τες για καλά μηχανήματα.Λυχνίες όπως Sylvania,Philips κλπ δεν βρίσκονται εύκολα...
  • #5 από dimitris_sg στις 06 Feb 2009
  • Καλα παντως αυτος που μου τις εδωσε εχει μια κουτα σπιτι του! Ρε παιδια να σας πω, προχτες τις εβαλα και με το που αναβω τον ενισχυτη μετα απο λιγο αρχισε να μυριζει εντονα καμμενο. Δεν ηταν η χαρακτηριστικη μυρωδια που εχει συνηθως, ειμαι σιγουρος. Το κλεινω. Βαζω παλι τις jj και ολα καλα. Ομως η περιεργια μου με ωθησε να τις ξαναβαλω αλλα χωρις να βαλω τα σιδερακια ουτε το μεταλλικο καπακι της προενισχυτριας και ολα καλα! Ο ηχος ειναι αλλο πραμα βεβαια. Κρυσταλλινος.... Δεν ξερω μηπως επειδη ειναι παλιες εγινε τπτ με τα ρευματα και εδινε λαθος τασεις στου μετασχηματιστες. Τι να κανω λετε? Μηπως μου αφησει και κανα κουσουρι στον ενισχυτη φοβαμαι!  ???  Μου αρεσε πολυ ο ηχος του ενισχυτη με αυτες αλλα αν ειναι να πιασουμε καμια φωτια.. για πειτε τι μπορει να συμβαινει?
  • #6 από Jezus στις 06 Feb 2009
  • Aλλαξες μονο τις προενισχυσης ή και τις τελικες?
    Και ποιον μπλακχαρτ εχεις?
  • #7 από dimitris_sg στις 06 Feb 2009
  • Και τις δυο. Εχω τον πενταρη.
  • #8 από Jezus στις 06 Feb 2009
  • δοκιμασε να βαλεις μονο της προενισχυσης (12ΑΧ7) να δεις πως παιζει, λογικα ετσι δεν θα εχεις προβλημα.
    Φανταζομαι εχει μονο μια ΕΛ84 στον τελικο, ετσι? Για δες το βιβλιαρακι του ενισχυτη τι γραφει για την αλλαγη σε λαμπες?
  • #9 από dimitris_sg στις 07 Feb 2009
  • Ναι εχει μια και μια για καθε σταδιο. Η τελικη δεν ειναι σε καλη κατασταση στο γυαλι εχει ασημενια ξεβαψιματα να στο πω ετσι. Η 12αχ7 στο γυαλι δν εχει τπτ αλλα στο κεφαλι εχει σε ενα σημειο μαυρισει σαν να την εχεις καψει με αναπτηρα ενα πραμα. Το manual δεν αναφερει κατι παραξενο εκτος απο τα γνωστα που πρεπει να λεει.
  • #10 από Jezus στις 11 Feb 2009
  • Καθε καλη λαμπα μολις την χρησιμοποιησεις "μαυριζει" στο πανω μερος, περνει αυτο το ασημι χρωμα δηλαδη εκει που καταληγουν τα ηλεκτρονια, αν ειχε καποιο προβλημα μπορει να μην γινοταν αυτο (αναλογα με το προβλημα)
Σελίδες: