Σελίδες:
  • #1 από zebric στις 23 Mar 2009
  • θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις για poweramps...1) κατα ποσο επιρεαζουν τον τονο γενικοτερα τον ηχο του ολου rack......2) υπαρχουν poweramp με συγκεκριμενο χαρακτηρα ηχου? δηλαδη μαρκες....3) συνηθως εχουν στερεοφωνικη εξοδο πχ 50/50 watt..αυτο συνεπαγεται οτι μονοφωνικα η ισχυς ειναι στα 100 watt?
  • #2 από mace στις 23 Mar 2009
  • 1.Κατα τη γνωμη μου πολυ....ειδικα οταν ''τσιτωσουν'' οποτε ''ακους'' και τις τελικες λαμπες.Επισης παιζει ρολο το headroom του ενισχυτη σου το οποιο και επιρεαζει πολυ τον ολο ηχο σου.
    2.Μμμμ...βεβαιως,αν και οχι τοσο μεγαλος διαχωρισμος σε ''μαρκες'' οσο σε γενικοτερη φιλοσοφια κατασκευης...οι πιο γνωστοι κατασκευαστες βεβαια διατηρουν το ηχοχρωμα τους και στους τελικους τους (βλ. Boogie,marshall,soldano,vht,engl  κλπ).Βασικο ρολο οι τελικες λαμπες (6L6,EL 34 κλπ)
    3.Ναι και γι'αυτο υπαρχει και διακοπτης συνηθως για λειτουργια stereo/mono.
  • #3 από zebric στις 23 Mar 2009
  • ευχαριστω για τις διευκρινησεις...σκεφτομουν να παρω ενα marshall el20/20 αλλα δε ξερω κατα ποσο αυτος μπορει να παιξει μικρα live χωρις μικροφωνο...
  • #4 από mace στις 24 Mar 2009
  • Πιστευω οτι απο θεμα εντασεως δε θα'χεις ιδιαιτερο προβλημα (...αν δουλευει σαν 40αρης) αλλα το headroom του θα ναι βεβαια πολυ περιορισμενο σε σχεση με εναν μεγαλυτερο....
  • #5 από Spartan Amplifications στις 27 Mar 2009
  • Κοιτα, ο Μarshall EL20/20 εχει EL84 Power Tubes και ακουγετε πιο Vox(y), Watkins Dominator 18...like απο τα μεγαλύτερα "αδέρφια" του EL50/50 & EL100/100 που εχουν EL34 Power Tubes και (λογικα) πιο "μεσαιο" trad. Marshall ηχο & μεγαλυτερο headroom... Κανε μια ερευνα αγορας & πολλα test σε ολους αυτους τους "τελικους", για να δεις ποιος "τελικος" ταιριαζει με τον Προ-Ενισχητη σου, τα εφε σου και γενικα με ολο το "Concept" και τον "ηχο" σου... Βιαστικες επιλογες δεν "φερνουν" καλα αποτελεσματα... Αυτα τα ολιγα για αρχη, Spartan.
  • #6 από zebric στις 27 Mar 2009
  • μηπως να προτιμησω mesa 20,20? νομιζω φοραει τις ιδιες λαμπες με τον marshall αλλα στοιχιζει πολυ περισσοτερα....γενικα ειμαι αναμεσα σε αυτους τους δυο αν καταληξω σε rack φαση...αλλιως υπομονη και 6505! (η προενισχυση που σκεφτομουν ηταν o engl E530)....και δυστηχως δεν εχω δυνατοτητα να ακουσω αυτα τα μηχανηματα μιας και μενω επαρχια..
  • #7 από Johnie Darko στις 27 Mar 2009
  • Πρεπει να λαβεις σοβαρα υποψην σου το θεμα headroom. Οταν μιλαμε για εναν απλο ενισχυτη, τοτε ενας μικρος σε watts ενισχυτης μπορει να κανει θαυμασια την δουλεια σου, ωστε οταν τον τσιτωνεις και να μην ξεκουφενεσαι αλλα και να αρπαζουν οι τελικες λαμπες. Σε εναν pa ενισχυτη ομως, τον οποιο συνηθως τον αγοραζεις για να συνδεσεις πανω του καποια προενισχυση, θες να εχεις οσο το δυνατον καθαροτερο ηχο για να μπορεσεις να φτιαξεις τον ηχο σου μεσα απο την προενισχυση και μετα απλα να τον ενισχυσεις... Καθε τελικος λαμπατος ενισχυτης (οχι frfr) θα χρωματιζει τον ηχο σου πολυ, ειδικα οσο αυξανουν οι εντασεις που παιζεις, αλλα αν για να βγαλεις ενα live πχ, πρεπει να τον τσιτωνεις τερμα (πχ εναν 20αρη) τοτε να ξερεις οτι αυτος ο χρωματισμος θα γινεται ακομα πιο εντονος και το compressαρισμα και βεβαια και το "αρπαγμα" των τελικων λαμπων, με αποτελεσμα να αλοιωνεται σημαντικα ο ηχος της προενισχυσης. Αυτο στην πραξη σημαινει οτι μπορει με εναν μικρο ενισχυτη τελικο, να ακουγεται μια χαρα η προενισχυση σου σε μεσαιες εντασεις, αλλα σε μεγαλες να αλλαζει ο χαρακτηρας του ηχου και της αποκρισης στο παιξιμο με πιθανοτητες αυτο να μην σου αρεσει.
    Εγω προτεινω σε rack, τελικους με αρκετο headroom ωστε σε οτι συνθηκη και να το χρειαστεις, να μπορει να δινει καθαρο ηχο.
    Χαρακτηριστικο παραδειγμα τετοιων "προβληματων", ειναι κυριως ηχοι με καθαρα, οπου οταν αναγκαστεις να δυναμωσεις αρκετα (εως τσιτα) τον τελικο, θα αρχισει να παραμορφωνει και να compressαρει υπερβολικα τον ηχο σου, με αποτελεσμα να μην εχεις τα καθαρα που θελεις... Το ιδιο βεβαια μπορει να συμβαινει και με την παραμορφωση, οταν πχ θες να φτιαξεις σφιχτα ρυθμικα μερη, αλλα παιζοντας στο τερμα εναν μικρο λαμπατο, θα compressαρει τον ηχο τοσο πολυ που θα ειναι μια χαρα για lead ηχο αλλα οχι και τοσο καλος για ρυθμικα οπου θες ακομα περισσοτερες δυναμικες...
    Βεβαια στην τελικη ολα ειναι θεμα γουστου, αλλα εμενα η εμπειρια μου αυτη ειναι...
  • #8 από zebric στις 27 Mar 2009
  • απο οτι ξερω ο mesa ειναι γυρω στα 44 watt και απο οτι εχω ακουσει ειναι εξωφρενικα δυνατος για τοσα watt...εμενα ισα ισα με ενδιαφερει να παρω ηχο boogie δεν ξερω αν αυτο μπορει να γινει σε καλο ποσοστο μονο με το power amp αλλα ελπιζω...
  • #9 από mace στις 27 Mar 2009
  • Χρησιμοποιώντας την Ε530 ειναι απο δυσκολο ως απιθανο να παρεις ηχο boogie ακομα κι αν χρησιμοποιήσεις εναν τελικο boogie  :-\
  • #10 από zebric στις 27 Mar 2009
  • τοτε γιατι να μην παρω ενα velocity να τελειωνει το θεμα??
    μου φαινετε οτι θα αποριψω τα σχεδια για rack στοιχιζουν πολυ και με αμφιβολα αποτελεσματα...
  • #11 από dunkan στις 27 Mar 2009
  • συμφωνα με mail που ελαβα μετα απο παρομοια ερωτηση μου στη ιδια την engl(τελικα παντου υπαρχει και ενας ΕΛΛΗΝΑΣ  ;D ) οι τελικες λαμπες επηρρεαζουν τον ηχο αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο και μονο οταν ειναι τσιτωμενες αρκετα.περισσοτερο σημασια εχει το tone του προενισχυτη,οι συχνοτητες που εχει δηλωμενες το eq και οι συχνοτητες που αποδιδει περισσοτερο η λιγοτερο το εκαστοτε ηχειο.συγκεκριμενα επεμεναν παρα πολυ στο θεμα επιλογης καμπινας και ηχειων.επισης μου εγραφαν πως οταν γραφεις line in εναν ενισχυτη απο την xlr εξοδο,γραφεις μονο το preamp και καθολου το poweramp.δυστυχως δεν εχω πια αυτο το mail.στειλτε παντως.απαντανε γρηγορα.τωρα απο προσωπικη μου εμπειρια μαλλον θα συμφωνησω με τους γερμανους καθως εχω ζησει την εμπειρια ενος boogie rectoverb σε behringer καμπινα του κ*λου και πραγματικα ακουγοταν χαλια.ουτε καν κοντα στον κλασσικο ηχο boogie.επισης θα διαφωνησω με την φημη οτι οι el34 ειναι πολυ πιο πριμες απο τις 6l6.ειμαι κατοχος screamer και ξερω απο πριμα  :P το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ψαξεις και να ακουσεις οσους περισσοτερους συνδιασμους μπορεις.
Σελίδες: