Σελίδες:
  • #1 από Kosthrash στις 18 Jan 2011
  • Εψαξα στο φορουμ για πληροφοριες σχετικα με αυτο τον προενισχυτη αλλα δεν βρηκα τιποτα, γι'αυτο και ανοιγω το thread. Το εχει ακουσει κανεις? Μου κινησε την περιεργεια και ειπα να δω γνωμες ;D

    http://amtelectronicsusa.com/productpagess10.html
    http://www.thomann.de/gr/amt_ss10.htm

    Οποιος το εχει ακουσει/παιξει, παρακαλω πολυ ας εκφερει γνωμη (κυριως για το ποια σχολη πλησιαζει - USA or British - και ποσο αξιζει σε σχεση με τον Engl E530 που ειναι επισης λαμπατη προενισχυση). Ευχαριστω ολους εκ των προτερων!!! ;)

    EDIT: Σκεφτηκα να τροποποιησω τον τιτλο του θεματος για να δω τις προτιμησεις σας μεταξυ αυτων των 2 προενισχυτων (ή καποιου τριτου - σε παραπλησια τιμη φυσικα ;) )
  • #2 από Kosthrash στις 18 Jan 2011
  • Βρηκα στο site της εταιρειας και μερικα samples και επαθα την πλακα μου!!!

    http://www.amtelectronics.com/download/mp3/ss-10_demo_samples_mp3/

    Πραγματικα ακουγεται πολυ versatile προενισχυτης (εχει 4 σταδια προενισχυσης... >:D ) και με πολλα "γκαζια" ;D

    Μενει να ακουσω γνωμες για το θεμα αξιοπιστιας και αισθησης στο παιξιμο (εχει "λαμπατη" αισθηση?)

    ΥΓ: Το θελω για ηχογραφησεις κυριως αλλα και για practice με ακουστικα και/ή με μονιτορ ηχεια.
  • #3 από Kosthrash στις 18 Jan 2011
  • Πραγματικά έχω ερωτευτει τον ηχο του στο lead 2 sample (νομιζω παιζει riffs απο In Flames & At the Gates  ;D )...
    Ξερει κανεις αν αυτο τον ηχο τον βγαζει και ο Engl E530???
  • #4 από Eagle Of Kamelot στις 18 Jan 2011
  • Ιδες δεν εχω, ENGL εχω παιξει μονο με Screamer 50 και Fireball και κανενας δε με εντυπωσιασε ιδιαιτερα. Ο AMT SS-10, παντως, ακουγεται πολυ ωραια, αν και demos της ιδιας εταιρειας μην τα εμπιστευεσαι παρα πολυ.
  • #5 από Kosthrash στις 18 Jan 2011
  • Ιδες δεν εχω, ENGL εχω παιξει μονο με Screamer 50 και Fireball και κανενας δε με εντυπωσιασε ιδιαιτερα. Ο AMT SS-10, παντως, ακουγεται πολυ ωραια, αν και demos της ιδιας εταιρειας μην τα εμπιστευεσαι παρα πολυ.

    Δικιο εχεις, τι στο %^&$ κανενας δεν το εχει demαρει στο youtube!!!  :(

    Παντως ακομα μαζευω τα σαγονια μου απο τα samples αυτα... :P :P :P
  • #6 από Μητσάκος στις 18 Jan 2011
  • Πραγματικά έχω ερωτευτει τον ηχο του στο lead 2 sample (νομιζω παιζει riffs απο In Flames & At the Gates  ;D )...
    Ξερει κανεις αν αυτο τον ηχο τον βγαζει και ο Engl E530???

    Κάποιο sample με In Flames πάντως στο site δεν υπάρχει από αυτά που άκουσα... ;D

    Εdit: Άλλα samples άκουγα, τώρα εντόπισα αυτό που λες!!! The Hive από Whoracle!!!  8)
  • #7 από Υπνοβάτης... στις 19 Jan 2011
  • Εγώ αυτό ακούω και παθαίνω κάτι...


    Απλά τον ποθώ! :P
    Kαι έχε υπόψη σου ότι δε φοράει τελικό και καμπίνα αυτό το πράμα. Είναι σε Pc με impulses. Είναι πραγματικά θηρίο.
  • #8 από Fourier στις 19 Jan 2011
  • Υπάρχει ένα free amp sim (vst) που βασίζεται στον Ε530 και έχει πάρει καλές κριτικές στο guitar amp modeling forum.

    Download link εδώ

    Ίσως βοηθήσει όποιον ενδιαφέρεται για το "real thing"  :)
  • #9 από Υπνοβάτης... στις 20 Jan 2011
  • Θα πρόσπαθησω αυριο να σου εχω ενα κλιπακι
    με το software plugin να δεις περιπου τι παιζει!
  • #10 από Kosthrash στις 20 Jan 2011
  • Υπάρχει ένα free amp sim (vst) που βασίζεται στον Ε530 και έχει πάρει καλές κριτικές στο guitar amp modeling forum.

    Download link εδώ

    Ίσως βοηθήσει όποιον ενδιαφέρεται για το "real thing"  :)


    Μπράβο  Fourier, σ'ευχαριστω πολυ, δεν το ηξερα αυτο, θα το δοκιμασω (μολις παρω καμια "τιμια" καρτα ηχου για το laptop :P )
  • #11 από Υπνοβάτης... στις 20 Jan 2011
  • Για ακου. Μπορώ να σου κάνω και κάτι πιο "σωστό" αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο αυτή τη στιγμή.
    Ακούς ακομπρεσαριστες, χωρίς EQ τέσσερις κιθάρες παναρισμένες 80 -20 και 40-60 με διαφορετικές καμπίνες (impulses). Aν δεν κατάλαβες τίποτα στείλε πμ, θα χαρώ να βοηθήσω.


    http://www.box.net/shared/opvccq47ej
  • #12 από Wise_One στις 20 Jan 2011
  • Άσχετο αλλά εγώ με το amp sim έβγαζα καλύτερο όταν ήμουν σε E Standard και με τους μανίσιους μαγνήτες παρά τώρα σε Eb και JB στη γέφυρα  :P
  • #13 από Υπνοβάτης... στις 20 Jan 2011
  • Αυτό το λες για μένα ή έτσι αναφορικά ; (Εγώ είμαι σε C# παρεμπιπτόντως)
  • #14 από Wise_One στις 20 Jan 2011
  • Σόρυ δεν ήθελα ν' ακουστεί έτσι όπως ακούστηκε, εννοούσα ότι όσο χρησιμοποιούσα το TSX30 είχα καλύτερο ήχο με το παλιό σετάπ παρά με το καινούργιο. Η σύγκριση έγινε μεταξύ των δικών μου καταστάσεων.  ;D
  • #15 από Υπνοβάτης... στις 20 Jan 2011
  • Ναι, κι εγώ αυτό κατάλαβα μωρέ αλλά είπα να το επιβεβαιώσω μπας και είχες καμια συμβουλή :P
    Κοίτα εγώ για ήχους σόλο δεν το πολυχρησιμοποιώ. Πιο πολύ ρυθμικά. Και σε χαμηλά κουρδίσματα. Εντ οφ τοπικ. Σε πμ τα υπόλοιπα, τον πρήξαμε ;)
  • #16 από Kosthrash στις 24 Jan 2011
  • Μολις τωρα το ακουσα το sample (sorry αλλα ημουνα με 39 - καταραμενη γριπη...)
    Ακουγεται καλά και πιστευω με διαφορα cab impulses ισως πλησιαζει ακομα καλυτερα το real thing - πολυ καλο για δωρεαν!!!
  • #17 από Υπνοβάτης... στις 24 Jan 2011
  • Έχουν κάνει φοβερη δουλειά. Αν θες μπορώ να δω τι impulses χρησιμοποίησα. Αλλά στην ουσία με τον engl έχεις τρεις επιλογές.

    α)Έχει ενσωματομένο power amp 1.5W οπότε παίζεις με ακουστικά σε χαμηλές εντάσεις.
    β) Από το line out με στέρεο καλώδιο κατευθείαν στο interface και με χρήση DAW περνάς impulses. (όπως το βίντεο που σου έγραψα πιο πάνω)
    γ) Το περνάς σε power amp και μια καμπίνα και ένα shure sm57 ξεκουφαίνεις τον τόπο και γράφεις άμεσα στο pc. Και φυσικά σε Live. Αλλά επειδή μιλάμε για πολύ βρωμιά
    θα μπορούσες να αγοράσεις ένα κεφάλι και μια καμπίνα και περνάς το engl στο power amp section του ενισχυτή.
    Η πιο ακριβή και πιο versatile λύση από τις τρεις.

    Εγώ το σκέφτομαι εδω και καιρό να το τσιμπίσω και δεδομένου ότι και με έναν t.amp 800 ακούγεται πάρα πολύ καλά, μπορείς να παίξεις αρκετά. Για home recording είναι ότι πρέπει. Μιλάμε για πολύ αρρώστια στους ήχους. :P ;D
Σελίδες: