Σελίδες:
  • #51 από vegos στις 25 Feb 2013
  • Οποτε δεν εχει πολλα σταδια απολαβης, και απο τα λεγομενα σου μαλλον γινεται αυτο που φανταζομουν... μεγαλη μειωση εντασης οταν εβαλες την 12ΑΤ7 στην προενισχυση.

    Ακριβώς!

    Παράθεση
    Ωραιες και οι φωτο σου, περιμενουμε εντυπωσεις μολις ερθουν οι λυχνιες!

    Θενξ! Προς το παρόν δεν έχω παραγγείλει ακόμα (άτιμη κρίση).
    Πάντως, αυτό που παρατήρησα παίζοντας λίγο παραπάνω κιθάρα με τον ενισχυτάκο, είναι ότι ΔΕΝ είχα συνειδητοποιήσει στο 100% πόσο σημαντικά είναι τα volume/tone της κιθάρας.
    Τέλος, κούμπωσα ένα πεταλάκι επάνω του (zoom g3, περισσότερο για chorus/hall/etc) και άλλαξε τελείως ο ήχος (άσε που καθάρισε κι όλας!  ;D ).
  • #52 από Jezus στις 25 Feb 2013
  • και ενα πολυ ενδιαφερον βιντεο απο το (πρωην) εργοστασιο της Ei Yugoslavia, που διχνει πως κατασκευαζουν τις λυχνιες... ναι, ειναι πολυ πιο περιπλοκο απ'οτι φανταζομαστε...

    EI-Factory-Tour-Part1 (3)


    (δειτε ολες αυτες της μηχανες, που πρεπει να σεταριστουν διαφορετικα για καθε λαμπα!)
  • #53 από vegos στις 04 Mar 2013
  • Update:

    Παρελήφθησαν σήμερα οι Tung-Sol 12AX7 Reissue V1 & Tung-Sol 12AT7W.
    Τις κούμπωσα επάνω.
    Η 12AX7 που είναι στην προενίσχυση μου έδωσε ένα τσακ περισσότερο gain απ' ότι η κινέζικη που φόραγε.
    Η 12AT7 στην έξοδο, ανάθεμα κι αν κατάλαβα διαφορά :) Πρέπει να έδωσε 1dB το πολύ περισσότερη ισχύ  ;D χωρίς να αλλάξει κάτι στην χροιά.
    Να σημειωθεί βέβαια ότι συζητάμε για ένα αμφιβόλου ποιότητας ηχείο των 4".
    Περιέργως, αν και κέρδισα σε παραμόρφωση και δεν το ήθελα αρχικά, μου αρέσει περισσότερο από την "μαμά" κινέζικη.

    Γενικά, με το ηχείο που έχει, η αλλαγή στις λάμπες είχε μια σχεδόν ανεπαίσθητη διαφορά. Προς το καλύτερο πάντως, τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά. Όχι όμως τέτοια που να απαιτεί αλλαγή εδώ και τώρα.

    Αυτό που είδα όμως όλες αυτές τις ημέρες που έχω τον ενισχυτάκο είναι ότι ο ήχος βελτιώθηκε κατά πολύ καθώς στρώθηκε το μεγάφωνο.

    Last, but not least που λέμε κι οι Έλληνες, κούμπωσα τον ενισχυτή σε μια καμπίνα με 8" μεγάφωνο (στην πραγματικότητα, στην καμπίνα του combo ενισχυτή μου αφού προστέθηκε το αντίστοιχο jack). Εκεί πραγματικά ο ενισχυτής μεταμορφώθηκε. Και δεν λέει τίποτα ούτε κι αυτό το marshalοκινεζομεγάφωνο.
    Μετά τον πέρασα και στο line-in του ενισχυτή όπου ο ήχος του φάνηκε ακόμα πιο γλυκός (απ' ότι κατάλαβα δεν πρέπει να περνάει καν από την τελική λάμπα αλλά μόνο από την προενισχύτρια).

    Θενξ και πάλι για τις πληροφορίες!

    Αντώνης.
  • #54 από vegos στις 27 Mar 2013
  • Update #2:

    Τελικά αυτή τη στιγμή καταστάλαξα σε μία Sylvania 12AT7 (πιο συγκεκριμένα, μια 12AT7W/JAN του '67, NOS) στην έξοδο και μια Tung-Sol 12AX7 Reissue V1 στην προενίσχυση.

    Δεν άλλαξε κάτι στην ένταση, αλλά καθάρισε λίγο ακόμα και μεγάλωσε κάπως το headroom.
    Με το stock ηχειάκι των 4" δεν φαίνεται καμία μα καμία διαφορά, αλλά όταν κουμπώσει σε καμπίνα, τότε τα αποτελέσματα είναι εμφανή.

    Το επόμενο βήμα: κάααααποια στιγμή, να φτιάξω μια μικρή καμπινούλα με κάνα μεγάφωνο της προκοπής...
  • #55 από Panaoz στις 23 Jan 2016
  • Καλησπέρα.
    Εχω τον ΑC30CC1 περιπου 5 χρόνια.Σήμερα που επαιζα μικροφώνιζε και μετα απο λίγο δεν έβγαζε καθόλου ήχο.Κατάλαβα οτι ήρθε ο καιρός να αλλάξω τις λάμπες για πρώτη φορά.
    Θα πρέπει να τις αλλάξω όλες ή μόνο καποιες θα έχουν πρόβλημα; Πως καταλαβαίνω κάτι τέτοιο.
    ευχαριστώ.
  • #56 από Panaoz στις 26 Jan 2016
  • κάποιος ,κάποια  βοήθεια;
  • #57 από modfori στις 26 Jan 2016
  • καλησπέρα και καλωσήρθες,

    αν δεν έχεις ιδέα για το τι θα κάνεις καλύτερα θα'ναι να τον πας σε τεχνικό .
    αν γνωρίζεις τους κινδύνους και είσαι σίγουρος για το τι πας να κάνεις τότε ..

    αρχικά , και λόγω οτι έχει παίξει 5 χρόνια ο ενισχυτής,πιθανοτατα θα πρέπει να αλλαχθούν οι τελικές (EL-84) . χρειάζεται να πάρεις 4άδα ματσαρισμένες.
    τσέκαρε το manual του ενισχυτή να δεις αν χρειάζεται μετά την αλλαγή των τελικών να γίνει biasing . αν δε χρειάζεται καλώς προχωράς . αν χρειάζεται ,και η λέξη biasing δε σου λέει κάτι πήγαινέ τον σε κάποιον τεχνικό να στο κάνει αυτός.

    απο εκεί και πέρα θα δεις (εσύ ή ο τεχνικός) αν χρειάζεται να προχωρήσεις σε αλλαγή και άλων λυχνιών.

    edit : ρίξε μια ματιά σ'αυτό http://www.voxshowroom.com/uk/amp/ccservice.html
  • #58 από Panaoz στις 28 Jan 2016
  • Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Έχεις να προτείνεις κάποιον καλό τεχνικό στην αθήνα που να είναι αξιόπιστος και έμπιστος;
  • #59 από apnea_xaos στις 18 Feb 2016
  • Καλημέρα. Μηπως υπαρχει καποια προταση για τελικες EL84?
  • #60 από adr1anos στις 18 Feb 2016
  • Αν πάρεις TAD, πάρε τις STR είναι καλές: http://www.thomann.de/gr/tad_rt872_roehre_el84_str_paar.htm?ref=search_rslt_EL84_198429_2
  • #61 από zeoy στις 18 Feb 2016
  • Αν πάρεις TAD, πάρε τις STR είναι καλές: http://www.thomann.de/gr/tad_rt872_roehre_el84_str_paar.htm?ref=search_rslt_EL84_198429_2



    Αξίζουν τα παραπάνω (περίπου διπλά) λεφτά σε σχέση με τις κλασικές JJ;
  • #62 από adr1anos στις 18 Feb 2016
  • Αξίζουν τα παραπάνω (περίπου διπλά) λεφτά σε σχέση με τις κλασικές JJ;
    Βάλε κάποιο link να δω τι έχεις στο μυαλό σου..
  • #63 από zeoy στις 19 Feb 2016
  • Αξίζουν τα παραπάνω (περίπου διπλά) λεφτά σε σχέση με τις κλασικές JJ;
    Βάλε κάποιο link να δω τι έχεις στο μυαλό σου..



    http://www.tube-town.net/ttstore/Tubes/JJ-Electronic/JJ-EL84-6BQ5-Red-Label-TT-XMatching::113.html
  • #64 από adr1anos στις 19 Feb 2016
  • Όντως πολύ φθηνές, και το ΤΤ κάνει και καλό matching με παραμέτρους που αναγράφονται στο label.
    Δεν ξέρω, είναι θέμα προσωπικής επιλογής, έχω πάρει και από το ΤΤ, έχω πάρει και TAD που είναι όντως selected αλλά απλά είναι rebranded, διαφορά για διπλάσια τιμή δεν νομίζω ότι ακούς. Κάποιοι μπορεί να τις προτιμήσουν για τον ψυχολογικό παράγοντα και μόνο, εν τω μεταξύ ο Thomann στις λυχνίες είναι φαρμακείο.
  • #65 από zeoy στις 19 Feb 2016
  • Όντως φαρμακείο ο Θωμάς. Για την κουβέντα απλώς, αναφέρω ότι σε EL84 δε νομίζω να έχω βάλει τίποτα άλλο πλην από JJ και δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ. Ωραία ακούγονταν στον Bravo μου τον παλιό, ωραία και στο MOFO και 'σπάνε' και πολύ ωραία όταν τις ζορίσεις.
  • #66 από adr1anos στις 19 Feb 2016
  • Και εγώ γενικά JJ και TungSol προτιμώ, σχεδόν σε όλες τις εφαρμογές.
    Οι Tubemeisters έρχονται με TADs, όταν βλέπω TAD προενισχύτρια την αλλάζω άμεσα, αλλά τις EL84 TAD τις τελικές των Tubemeisters  κάπως τις έχω συνηθήσει.
    Ειδικά οι STR είναι πολύ καλές, τις πήρα από Θωμά για την ευκολία μαζί με πακέτο άλλα πράγματα και έτσι τις δοκίμασα.
    Δεν θα έβαζα TAD τελικές EL34 πάντως με τίποτα, υπάρχουν πολύ καλύτερες για τα δικά μου γούστα.
  • #67 από zeoy στις 19 Feb 2016
  • Κι εγώ με TAD 6L6 είχα πολύ κακή εμπειρία (και ως προς αξιοπιστία και ως προς ήχο). Μπορεί όμως και να είχαν πρόβλημα οι συγκεκριμένες.
  • #68 από apnea_xaos στις 19 Feb 2016
  • #69 από adr1anos στις 19 Feb 2016
  • Εγώ δεν θα έπαιρνα ούτε EH ούτε Sovtek, θα προτιμούσα τις JJ που πρότεινε ο Νίκος.
    Αν θέλεις πράγματι κάτι καλύτερο, ανέβα στις TungSol:
    http://www.tube-town.net/ttstore/Tubes/Tung-Sol/Tung-Sol-EL84-6BQ5-TT-XMatching::6150.html
  • #70 από apnea_xaos στις 19 Feb 2016
  • Εγώ δεν θα έπαιρνα ούτε EH ούτε Sovtek, θα προτιμούσα τις JJ που πρότεινε ο Νίκος.
    Αν θέλεις πράγματι κάτι καλύτερο, ανέβα στις TungSol:
    http://www.tube-town.net/ttstore/Tubes/Tung-Sol/Tung-Sol-EL84-6BQ5-TT-XMatching::6150.html



    τις ειχα δει και αυτες αλλα η αληθεια ειναι οτι με μπερδεψε καπως η περιγραφη που εχουν απο κατω, που λέει για αμερικανικους ενισχυτες και για vox κτλ....
  • #71 από vegos στις 19 Feb 2016
  • +1 κι από μένα για Tungsol. Δεν ξέρω πως είναι οι ΕL84 (τελευταία EL84 που έπιασα ήταν <89) αλλά στις 12A*7, οι Tungsol σπέρνουν (thanks to Adrianos) :-) :-) :-)
  • #72 από adr1anos στις 20 Feb 2016
  • τις ειχα δει και αυτες αλλα η αληθεια ειναι οτι με μπερδεψε καπως η περιγραφη που εχουν απο κατω, που λέει για αμερικανικους ενισχυτες και για vox κτλ....
    Μην δίνεις ιδιαίτερη σημασία, το TT προσπαθεί να τις προωθήσει για τους Mesa, δεν έχει "Αμερικάνικη" χροιά καμία τελική, απλά οι TungSol έχουν μία αίσθηση "HiFi" ή αλλιώς "Loudness" που ταιριάζει στις scooped καμπύλες των Mesa, αλλά και σε HiFi τελικούς ενισχυτές οικοιακών συστημάτων.

    Γενικά οι TungSol είναι πολύ καλές λάμπες εγώ τις προτιμώ, είναι ότι καλύτερο πριν πας σε επίπεδα τιμών Svetlana ή λυχνίες τύπου NOS.

    Επίσης μία ενδιαφέρουσα επιλογή θα ήταν οι νέες EL844 που έβγαλε η JJ:
    http://www.tube-town.net/ttstore/Tubes/JJ-Electronic/JJ-EL844::4601.html

    Αναφέρονται ότι έχουν 25% λιγότερο headroom οπότε θα "σπάνε" σε πολύ χαμηλότερα volume. Θα ήθελα πολύ να τις δοκιμάσω στο εγγύς μέλλον, απλά δεν είναι ότι καλύτερο οι Tubemeister, είναι πολύπλοκα κυκλώματα και η παραμόρφωση παράγεται από πολλά στάδια.

    Καλύτερη πλατφόρμα δοκιμής τους θα ήταν ένας πιο "puristic" ενισχυτής, με απλό ξεκάθαρο κύκλωμα όπου θα καταλαβεις τις διαφορές πιο άμεσα.

    Ίσως πάρω μία να την δοκιμάσω στον HighOctane Ax84, Class A, 5-20w που είχα φτιάξει.
  • #73 από apnea_xaos στις 23 Feb 2016
  • καλησπερα,


    υπαρχει περιπτωση να γινει καποιο θεμα (απο αυτους που γνωριζουν φυσικα) το οποιο να αναλυει το τι κανει η καθε λυχνια προενισχυσης σε καθε θεση? και τι ακριβως ειναι η καθε θεση προενισχυσης?
    πχ η V1 θεση ειναι για το καθαρο καναλι (παραδειγμα) προτεινονται λυχνιες του τυπου ταδε που δινουν καθαρο ηχο η του τυπου ταδε, που δινουν πιο "βρωμικο" ηχο. με κωδικο... και κατι αναλογο για την v2,v3,v4...


    οπως λες για παραδειγμα σε αλλο ποστ για τον lh50 αδριανε οτι στην V1 που ειναι η πιο σημαντικη θεση θα βαλω ια πολυ ποιοτικη λαμπα που θα μου δωσει μια καλη ξεκαθαρη χροια για τα επομενα σταδια και προτεινεις μια tung-sol...
    γιατι η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν πολλοι και διαφορετικοι κωδικοι (5751, ecc8803, ecc803) σε καθε λυχνια και ατομα που δεν γνωριζουν πολλα χανουν την μπαλα!!!


    ειναι αφικτο κατι τετοιο? πιστευω ενα ποστ σαν και αυτο με μαζεμενες πληροφοριες θα λυσει πολλες αποριες σε πολλους και θα βοηθησει πιο ευκολα να επιλεξουν λυχνιες και να μη ρωτανε απο εδω και απο εκει ανοιγοντας καινουρια θεματα...
  • #74 από modfori στις 23 Feb 2016
  • το τι κάνει η κάθε λυχνία σε κάθε θέση εξαρτάται απο το πως είναι σχεδιασμένος ο εκάστοτε ενισχυτής.
    για τον ενισχυτή σου κοίτα στο manual να δεις τι κάνει η κάθε μια λάμπα.

    νομίζω αυτό που χρειάζεται να γνωρίζεις είναι οτι η V1 και η phase inverter έχουν το μεγαλύτερο αντίκτυπο στον ήχο

  • #75 από apnea_xaos στις 23 Feb 2016

  • το διαβασα το manual του ενισχυτη μου και σε ευχαριστω για την απαντηση σου!ξερεις ποιο ειναι το προβλημα ομως?

    μπαινω πχ στο banzai
    και λεει:
    12ΑΧ7 ECC83
    12AX7 ECC803
    12X7 ECC803S
    5751

    εχει πολλους κωδικους και χανεσαι...
    πχ στο ECC83S το S σημαίνει selected η κατι αλλο? σε ποια θεση θα απεδιδε καλυτερα αυτη η λαμπα? (παραδειγμα ειπα αυτη)


    δεν ξερω αν γινομαι κατανοητός ετσι οπως τα γραφω...
Σελίδες: