Σελίδες:
  • #76 από vegos στις 23 Feb 2016

  • το διαβασα το manual του ενισχυτη μου και σε ευχαριστω για την απαντηση σου!ξερεις ποιο ειναι το προβλημα ομως?

    μπαινω πχ στο banzai
    και λεει:
    12ΑΧ7 ECC83
    12AX7 ECC803
    12X7 ECC803S
    5751


    Οι 12ΑX7, 5751 είναι ίδιας τεχνολογίας λυχνίες (διπλή τρίοδος λυχνία). Έχουν όμως διαφορές μεταξύ τους. Γενικά έχουν διαφορές οι λυχνίες μεταξύ τους ακόμα και ίδιας μάρκας/μοντέλου.
    Ποια είναι καλύτερη;
    Επειδή επηρρεάζει το τελικό αποτέλεσμα του ήχου, μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσεις κάποιες προκειμένου να επιλέξεις...
    Αλλά επειδή σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι προτείνουν TungSol, χτύπα την  ;D

    Υπάρχουν όμως και αρκετές ακόμα με την ίδια υλοποίηση (2πλή τρίοδος) αλλά διαφορετικά χαρακτηριστικά.
    12AT7, 12AU7 οι πιο κλασσικές.

    Η ουσιαστική τους διαφορά είναι ότι οι υπόλοιπες έχουν χαμηλότερο gain από τις 12AX7.



    Ακριβώς επειδή έχουν τα ίδια ηλεκτρικά χαρακτηριστικά και pinout, μπορείς να τις αντικαταστήσεις μεταξύ τους και να φέρεις τον ήχο στα μέτρα σου.

    Edit:

    Ρίξε μια ματιά εδώ:
    http://users.sch.gr/jabatzo/files/circuits/lampatos_enisxyths_pushpull_taxisA_9W.pdf
    Νομίζω θα σου λυθούν αρκετές απορίες.
  • #77 από modfori στις 23 Feb 2016
  • απ' ότι διαβάζω στην περιγραφή των εταιριών:
    οι σειρές S πρέπει να 'χουν περισσότερο gain
    οι 803 και 803s είναι long plated οπότε δεν κάνουν για combo ενισχυτές και για τις πρώτες θέσεις προενίσχυσης λογω ότι είναι επιρρεπέστερες στο μικροφωνισμό

    η 5751 είναι η χαμηλότερου gain και προτείνεται για phase inverter
  • #78 από apnea_xaos στις 24 Feb 2016
  • εγω επελεξα αυτες για τον laney:
    V1:
    https://www.banzaimusic.com/12AX7-ECC83-Tungsol-Matched-and-Balanced.html


    V2:
    https://www.banzaimusic.com/ECC803S-Gold-JJ.html


    V3:
    https://www.banzaimusic.com/ECC83S-12AX7-Gold-JJ.html


    V4:
    https://www.banzaimusic.com/ECC83S-12AX7-JJ-Matched-and-Balanced.html


    τωρα αν εκανα καλα που πηρα αυτες με S θα δειξει οταν ερθουν...


    παντως στο συγκεκριμενο sait δεν λεει για long plated για την 803S, και λεει οτι ειναι καλη επιλογη κ για combo και για κεφαλη....
    Εχω κ μια 5751 οποτε αν κάποια δεν μου αρέσει μπορεί να πειραματιστω με αυτήν στη V2 κ στην V3.
  • #79 από adr1anos στις 24 Feb 2016
  • Tungsol-Matched-and-Balanced.html για την V1 θέση δεν έχει νόημα, καλύτερα μία μετρημένη για V1, ή Selected, μπήκα όμως και είδα ότι το Banzai δεν έχει πλέον ούτε V1 ούτε Selected..

    Αυτή είναι καλή για V1:
    http://www.tube-town.net/ttstore/Tubes/Tung-Sol/Tung-Sol-12AX7-ECC83-Reissue-V1::3911.html
    ..αλλά ποιός κάνει δύο παραγγελίες και πληρώνει διπλά μεταφορικά..

    Μήπως να πάρεις από το ΤΤ?..
  • #80 από apnea_xaos στις 24 Feb 2016
  • Tungsol-Matched-and-Balanced.html για την V1 θέση δεν έχει νόημα, καλύτερα μία μετρημένη για V1, ή Selected, μπήκα όμως και είδα ότι το Banzai δεν έχει πλέον ούτε V1 ούτε Selected..

    Αυτή είναι καλή για V1:
    http://www.tube-town.net/ttstore/Tubes/Tung-Sol/Tung-Sol-12AX7-ECC83-Reissue-V1::3911.html
    ..αλλά ποιός κάνει δύο παραγγελίες και πληρώνει διπλά μεταφορικά..

    Μήπως να πάρεις από το ΤΤ?..



    αυτη που προτεινεις απο το ΤΤ ηθελα να παρω@adr1anos r και νομιζα συμφωνα με τις περιγραφες των 2 λυχνιων οτι ειναι οι ιδιες!!!!


    αυτο γραφει στο banzai
    Tungsol Tube, reissue from original design.This 12AX7 is the Ultimate 12AX7. Big, warm, and musical. High Gain, ultra-low microphonics, and superb linearity with a dynamic 3-D sound

    και αυτο στο ΤΤ:

    TT-Selection: V1. The Ultimate 12AX7. Big, warm, and musical. High Gain, ultra-low microphonics, and superb linearity with a dynamic 3-D sound.

    τωρα την εκανα την παραγγελια και εχουν φυγει....


    τουλαχιστον οι αλλες που πηρα θα κανουν δουλεια για τις αλλες θεσεις?
  • #81 από vegos στις 24 Feb 2016
  • Μην αγχώνεσαι.

    Matched:
    - Στις διπλές τρίοδες λυχνίες:
      Αφού είναι στην ουσία 2 λάμπες σε μία, είναι matched μεταξύ τους και έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά/απόδοση.

    Balanced:
    - Στην ουσία δύο λυχνίες, οι οποίες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, ώστε να είναι ίδιες.
      Έχει αξία όταν συζητάμε για αγορά >1 λυχνίας.
      Όταν συζητάμε για μία λυχνία, ισχύει ότι στο matched.

    Στην προενίσχυση, συνήθως δεν μας ενδιαφέρει καν, καθώς η υλοποίηση του ενισχυτή είναι τέτοια που δεν παίζει ρόλο.
    Στο output, όταν έχεις πολλές ίδιες λυχνίες, τότε ναι, θες να είναι matched/balanced/whatever.

    Edit:
    Μπορεί να τα λέω ανάποδα και τα matched/balanced, αλλά η κεντρική ιδέα η ίδια είναι.
    Θα με ξελασπώσει ο Αδριανός :P
  • #82 από modfori στις 24 Feb 2016


  • ανάποδα τα λες ;)
  • #83 από vegos στις 24 Feb 2016
  • Εμ είδες;
    Ευτυχώς την ψυλιάστηκα ότι είπα @@...  ;D
  • #84 από apnea_xaos στις 25 Feb 2016
  • Εμ είδες;
    Ευτυχώς την ψυλιάστηκα ότι είπα @...  ;D


    εσυ απλα την ειπες...


    εγω την εκανα κιολας και παρεγγειλα λαθος πραγματα... πανε 70€  :'(
  • #85 από vegos στις 25 Feb 2016
  • Μην αγχώνεσαι.
    Δεν είναι λάθος.

    Έτσι κι αλλιώς, θα βαρεθείς να αλλάζεις λάμπες.
    Όταν επιτέλους βρεις ποιες λάμπες σου αρέσουν κι έχεις ένα συρτάρι από αυτές, θα αλλάξεις ενισχυτή..  ;D ;D ;D
  • #86 από modfori στις 25 Feb 2016
  • το νόημα ειναι αυτό που είπες : ότι στην προενίσχυση δεν υπάρχει λόγος ούτε για ταιριασμένες (matched) ουτε για ισορροπημένες (balanced) λάμπες .
    στο phase inverter χρειάζεται balanced
    και οι τελικές να'ναι matched
  • #87 από vegos στις 25 Feb 2016
  • το νόημα ειναι αυτό που είπες : ότι στην προενίσχυση δεν υπάρχει λόγος ούτε για ταιριασμένες (matched) ουτε για ισορροπημένες (balanced) λάμπες .
    στο phase inverter χρειάζεται balanced
    και οι τελικές να'ναι matched

    Μεταξύ μας, είμαι 99,8% βέβαιος ότι οι εργοστασιακές λυχνίες δεν είναι matched/balanced πουθενά.
    Απλά ανοίγουν το κουτί με τις λάμπες και διαλέγουν 2, 4, 6, κλπ...
  • #88 από modfori στις 25 Feb 2016
  • παπά πουλάνε οι μπαγάσηδες ;D   

    ... και εμείς αγοράζουμε :-[
  • #89 από apnea_xaos στις 27 Mar 2016
  • καλησπερα,
     οι λυχνιες που ειχα παραγγείλει ηρθαν... αλλα δεν ηταν αυτο που περιμενα....  :-\

    ο ενισχυτης εχει γινει πολυ "τραχυς" στο καθαρο καναλι και δεν μου πολυ αρεσει αυτο...
    οταν παιζω με την LP στην Bridge ειναι σαν να εχω drive πατημενο. και γενικα βρωμιζει πολυ γρηγορα...

    εδω να θυμισω οτι αυτες που παρειγγειλα ηταν οι εξης:

    V1. tung sol 12ax7/Ecc83 selected
    V2. JJ Ecc803s Gold
    V3. JJ Ecc83s /12Ax7 Gold
    V4. JJ Ecc83s Selected


    ετσι σκεφτομαι να καταφυγω στην λυση των 5751 για περισοτερσ "καθαρα"
    και να βαλω αυτες:
    V1. JJ 5751 Gold Selected
    V2. JJ5751 Selected
    V3. ??? ???
    V4. εχω 2 λαμπες: JJ Ecc83s Gold Selected και την JJ Ecc83s Selected


    Επισης εχω και την απλη JJ Ecc83s


    εχετε καμια γνωμη για την V3 k V4?
    η καποιος αλλος γενικοτερος συνδιασμος που να εδινε "καθαροτερα καθαρα" ;D
  • #90 από vegos στις 27 Mar 2016
  • Από δοκιμές που είχα κάνει στον δικό μου τρισάθλιο λαμπάτο, οι JJ μου έδιναν πολύ περισσότερο gain...
    Είναι οι μόνες που δε θέλω ούτε να τις βλέπω :-)
  • #91 από apnea_xaos στις 27 Mar 2016
  • Από δοκιμές που είχα κάνει στον δικό μου τρισάθλιο λαμπάτο, οι JJ μου έδιναν πολύ περισσότερο gain...
    Είναι οι μόνες που δε θέλω ούτε να τις βλέπω :-)


    και σε ποιες εχεις καταλήξει?
  • #92 από vegos στις 27 Mar 2016
  • Ο δικός μου (Class A, οπότε βρωμίζει θεωρητικά και πιο εύκολα), εχει μία 12AX7 (V2) και μία 12ΑΤ7 (V1).
    Με τη διαφορά ότι εμένα η V1 είναι η output και η V2 η προενισχύτρια.

    Αυτή τη στιγμή έχω μία Tung-Sol 12AX7 Reissue (προενισχύση) και μία Sylvania 12AT7 NOS (έξοδος).

    Αλλά αυτό που δουλεύει για μένα, δε σημαίνει ότι δουλεύει για σένα.
    Στον ίδιο ενισχυτή, η κάθε κιθάρα "σπάει" σε άλλο σημείο.
    Σκέψου σε άλλους ενισχυτές.

    Άσε που ο καθένας μας θέλει και διαφορετικό ήχο και πάει λέγοντας...

    Οπότε σίγουρη λύση δεν υπάρχει. Μέσες άκρες ναι, αλλά αν το ψυρίζεις λίγο παραπάνω (όπως εγώ πχ), θα βαρεθείς να αλλάζεις λάμπες μέχρι να βρεις αυτό που σου αρέσει :-)
    Και αυτό είναι και η "μαγεία" αν θες. Μπορείς να έχεις πολλούς ενισχυτές, αλλάζοντας απλώς τις λάμπες  ;D
Σελίδες: