Αποστολέας Θέμα: τα πρωτα βηματα ενως μπουζουκτση με μια squier  (Αναγνώστηκε 4001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
καλησπερα λοιπων , παρολο που ειμαι μουσικος (μπουζουκι ) 15 χρονια περιπου  επεσε στα χερια μου μια κινεζικη squier τελε αν και δε ξερω και πολλα απο κιθαρες  μου αρεσει δε ειναι και για πεταμα αντιθετως στην προνομιακη τιμη των 150 ευρω ειναι καλυτερη απο την banez 350 του αδερφου μου που τριζει , ταστραει χαλασαν τα volume/trims κτλ   ;D  αγορασα και ενα μικρο λαμπατο valvee και να με στη παρεα σας , ας γυρισουμε παλι στο θεμα μας πως ειναι καλυτερο να ξεκινηση κανεις σαν αυτοδιδακτος  ,γιατι απο οτι βλεπω εχει αφθονο υλικο για κιθαρα στο internet .
χωρεις να ξερω λοιπων  ξεκινησα να μαθαινω πεντατονικη μαντζορε κοματι κοματι  (δαχτυλισμους ) πανω στη ταστιερα και μετα κανω καποια σολακια επισεις μαθαινω και κανενα ακορντο πχ εμαθα το ντο μαντζορε  ;D ;D , ειμαι σε καλο δρομο να συνεχισω ετσι ? μπορει να μου πει καποιος τα ακορντα της πεντατονικης απο τονο ντο?

και κατι αλλο στο μπουζουκι οι κλιμακες εχουν 8 νοτες   πχ ξεκινας απο ρε και τελειωνεις σε ρε  ενω στη κιθαρα σε τονο ντο πεντατονικη ξεκιναει απο μι και τελειωνει σε σολ. ...   και οι νοτες ειναι 12  ειναι κατι διαφορετικο μπορει να μου το εξηγησει καποιος? 

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
χμμμ... Καταρχήν καλως ήρθες!
Προσπάθησε να βρείς ποια παιασίματα είναι ίδια στο μπουζούκι και στην κιθάρα.
Για παράδειγμα η δική σας η ντο ματζόρε  στο δεύτερο τάστο έιναι ρε ματζόρε σε μας γιατί τα μπουζούκια είναι κουρδισμένα έναν ρόνο κάτω (τα τετράχορδα πάντα).
Οι κλίμακες έχουν 8 φθόγγους παντόυ! :P ;D
Απλά εσύ ξεκινάς από μι και τελείωνεις σε σολ. Προχώρα το λίγο παρακάτω και θα κλείσεις την οκτάβα!
Για αρχή μάθε όλες τισ απλές (λέγοντας απλές εννοούμε μινόρε ματζόρε και μπαρέ τεχνική)
συγχορδίες στην πρώτη θέση (από πρώτο τάστο δηλαδή ) και φρόντισε να πιάσεις το νόημα του μπαρέ.
Απο κει κ πέρα έχεισ πολύ γερές βάσεις για οτιδήποτε!
Ο, τι θές εαι σιγουρος πως θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε!
Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Ευχαριστω να σε καλα ρε φιλαρακι  ;) οσο αφορα για την οκταβα που λες ξεκιναω απο μι και τελειωνω σε σολ αλλα παιζω τονο ντο ..   λογικα πρεπει να σταματησω σε μι για να κλεισω οκταβα αλλα ειπαμε παιζω ντο  απο οτι καταλαβα μαλλων βαζει καποιες extra νοτες της κλιμακας για να κανει μια μελωδια μαλλων
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/08, 22:28 από kiwi »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
177 Απαντήσεις
125244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 03:25
από Petros1
4 Απαντήσεις
3950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:52
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
5 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
3365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 20:11
από zepfan
8 Απαντήσεις
6069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:23
από Vaiking
2 Απαντήσεις
4703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/13, 15:45
από kyriakos_t
12 Απαντήσεις
5154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 13:54
από The Rocker
11 Απαντήσεις
6453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/17, 08:21
από mouz
2 Απαντήσεις
5828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/19, 15:52
από saspect