Αποστολέας Θέμα: RUNNING  (Αναγνώστηκε 2488 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
RUNNING
« στις: 27/05/07, 15:21 »
http://music.kithara.gr/vangelis

..πριν από κάποιες μέρες, είχα την έντονη επιθυμία να τρέξω μακριά, μακριά από την καθημερινότητα, δεν ξέρω που ακριβώς, μόνο μακριά, πολύ μακριά...τελικά δεν έτρεξα μακριά, αλλά ηχογράφησα το κομμάτι αυτό, ένα οργανικό κομμάτι..ουσιαστικά χωρίς μελωδία..καλή ακρόαση..

Ηχογραφήθηκε με την Blade μου, και μερικά άλλα μπιχλιμπίδια...

Κάθε, επναλαμβάνω, κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

Β.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: RUNNING
« Απάντηση #1 στις: 27/05/07, 15:29 »
Εύγε Βαγγέλαρε, το κομμάτι όντως ξεκίνησε με μια τρεχάλα. Εβλεπα σιγά σιγά να μειώνεται η ταχύτητα του τρεξίματος καθώς μάλλον οι τάσεις φυγής σου μειώνονταν με την πάροδο του χρόνου. Είναι ωραίο σε ένα 4λεπτο να μπορείς να συμπυκνώσεις τόσες σκέψεις, τόσα αισθήματα διαφορετικά, μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι με αυτή την ικανότητα.  ;)

Αν μπορείς ανάφερε και τα υπόλοιπα μπιχλιμπίδια  ;D

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Απ: RUNNING
« Απάντηση #2 στις: 28/05/07, 11:05 »
Τελικά, φίλε Βαγγέλη, "έτρεξες μακριά"! Κι αυτός είναι ένας λόγος που σας ζηλεύω εσάς τους μουσικούς: ότι μπορείτε με τη μουσική σας να το "σκάσετε" όποτε θέλετε. Στη διάρκεια του κομματιού την... κοπάνησα κι εγώ για λίγο και ακολούθησα της ξέπνοη πορεία του. Μουσικά, φυσικά, δεν μπορώ να το κρίνω, αλλά και μόνο για τα 3.39' φυγής που μου χάρισε, το αγάπησα! :)
...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: RUNNING
« Απάντηση #3 στις: 28/05/07, 12:17 »
Τα σπάει. Να πω κι άλλα; :D
Πώς θα μπορούσε να μη μου αρέσει αφού είναι για φυγή; Ως συνήθως, από τεχνικά δεν ξέρω να σου πω γρι, αλλά από ό,τι ακούγεται, μπορώ να σου πω ό,τι λάτρεψα το ρυθμό του και τη ροή του. Μου αρεσε καιι το κοντοστέκομαι και κοιταω λίγο πίσω μου... (σε φάση πού είμαι, από που ήρθα...θέλω να τρέξω κι άλλο;) και που ξαναμπαίνει ο ρυθμός (δηλωτικός της απόφασης..."θέλω να τρέξω κι άλλο"). Ε, ειναι από τα κομμάτια που τα τελειώνεις και με fade-out αλλά η άλλη μια στάση που κάνεις με το κόψιμο θυμίζει λίγο λαχάνιασμα και έχει fun..
Πολλά συγχαρητήρια pour encore une fois mion aimi :)
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: RUNNING
« Απάντηση #4 στις: 28/05/07, 12:39 »
εμενα παντως μ αρεσε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το κομματι...Μπραβο Βαγγελη...και απ τα αλλα που ακουσα,ξερεις να δημιουργεις μουσικη...keep on dude! :D
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: RUNNING
« Απάντηση #5 στις: 28/05/07, 14:54 »
@Spellalchimist : Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, είναι μόνο μια προσπάθεια όλο αυτό, η μουσική...

@Ommadawn: lΤι ακριβώς σπάει ?? :) ¨οταν μένεις στον 5ο όροφο, χωρις ασανσέρ, ε, το λαχάνιασμα ειναι συχνό...και η ηχογράφηση έγινε με τρεχάλα, μέσα σε 45 λεπτά είχε τελει'ώσει...σε ευχαριστώ....για όλα..

@amfenster : την στιγμή που το κομμάτι σε έκανε να φύγεις, μπορώ να πω πως mission completed, σε ευχαριστώ, και ελπίζω να επιστρέψεις απο την φυγή...

@parlats: μερσι για τα καλά σου λόγια...να σαι καλα..μερικά απο τα μπιχλιμπιδια...βασικά 'όλα έχουν να κάνουν με τον ήχο...χρησιμποίησα μια ιστορία της SPL, η τελευταία λέξη τou Modelling, μια προενίχυση του Reussenzehn, μια κοκκαλένια πένα και άλλα διάφορα...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/09, 16:08
από ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ
4 Απαντήσεις
2246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/09, 22:48
από groovymood
0 Απαντήσεις
2401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/13, 10:37
από sotiroubas