Αποστολέας Θέμα: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head  (Αναγνώστηκε 5212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Μολις τωρα τον ειδα στο site της εταιρειας (της οποιας δηλωνω fan αν και δεν ειμαι κατοχος  - προς το παρον!!!  ;D - κανενος ενισχυτη τους):

http://www.vhtamp.com/avsp11220.html
http://www.vhtamp.com/avsp1220h.html

Αντιγραφω απο το site τα specs:
  • Switchable 12/20 Watts Max Output
  • Variable Watts Control
  • 9-Volt DC Pedal Power Supply
  • Tube Driven Effects Loop
  • Effects Send and Return Level Controls
  • Depth Control and Texture Switch
  • Push/Pull Boost - Footswitch Included
  • Two 6V6 & Three 12AX7 Tubes
  • One 12" 60-Watt ChromeBack Speaker
  • Mod-Friendly Handwired Eyelet Board Construction
Αν τους κοστολογησουν και κατω απο 300 ευρω (τον combo) βλεπω να χτυπανε ανετα τους Bugera...

Ξερει κανεις ποτε θα ειναι διαθεσιμοι?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #1 στις: 21/09/11, 16:33 »

Εδώ είναι οι απαντήσεις στις ερωτήσεις:




Διαθεσιμότητα (πού;): Σεπτέμβρη-Οκτώβρη
List price: 525 Combo, 500 Head (υποθέτω δολλάρια, και αν άκουσα καλά στο video)
Ενδιαφέρον μηχάνημα (να είχε κι ένα spring reverb ...)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #2 στις: 21/09/11, 16:51 »
ποτενσιόμετρα για send και return? ? ?
υπάρχει σε άλλο ενισχυτή αυτό?

ενδιαφέροντα καθαρά με αρκετό όγκο!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #3 στις: 21/09/11, 18:45 »
Ενισχυτής με 12αρι ηχείο και 20 watt, χωρίς να έχει eq, συγγνώμη αλλά δεν μπορεί ποτέ να είναι στις τοπ επιλογές κατά τη γνώμη μου...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #4 στις: 21/09/11, 20:22 »
Θα συμφωνήσω με το Ριχάρδο. Και μού φαίνεται μεγάλη ανοησία που έβαλαν τα ποτενσιόμετρα για τα επίπεδα του FX loop στο κυρίως panel, αντί να τα βάλουν στο πίσω μέρος δίπλα στις υποδοχές του loop όπως τα έχουν αρκετοί high end ενισχυτές. Έτσι θα μπορούσaν να εκμεταλλευτούν το χώρο για να βάλουν ένα equalizer τριών περιοχών που θα ήταν πιο χρήσιμο, ή τουλάχιστον ένα reverb. Όσο για το ενσωματωμένο power supply για πετάλι, το βρίσκω τουλάχιστον περίεργη ιδέα και σίγουρα δεν είναι η πιο ενδιαφέρουσα προσθήκη που θα μπορούσα να σκεφτώ για έναν ενισχυτή.

Γενικά φαίνεται σαν προσπάθεια για μια αναβαθμισμένη έκδοση του Special 6 Ultra, o οποίος επίσης έχει 12άρι ηχείο, FX loop και texture switch. Και θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε σε τι επίπεδα θα διαμορφωθεί η τιμή του όταν κυκλοφορήσει. Δεν είμαι όμως σίγουρος αν τα παραπάνω που προσφέρει o 12/20 δικαιολογούν έστω και 100 Ευρώ πάνω από την τιμή του Ultra (ο οποίος αν δεν κάνω λάθος παίζει λίγο πάνω από τα 200 Ευρώ).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #5 στις: 22/09/11, 10:11 »
Αυτό που κατάλαβα, είναι ότι φτιάχτηκε σαν πλατφόρμα για να φιλοξενεί πετάλια.
Φαίνεται ενδιαφέρον σαν concept, μένει να φανεί αν θα πιάσει εμπορικά. Προσωπικά δεν το πιστεύω, για διάφορους λόγους:

Πρώτον όπως σωστά είπαν και τα παιδιά, δεν υπάρχει ΒΜΤ Eq, το οποίο θα θεωρούσα πολύ κρίσιμο, ειδικά για να ρυθμίζεις την τελική χροιά από πετάλια.. Υποθέτω ότι σκέφτονται να μείνει ο ενισχυτής πολύ flat, και να δίνουν χαρακτήρα τα πετάλια..

Δεύτερον, σαν αυτόνομος ενισχυτής, δεν έχει πολύ Gain. Βγάζει το πολύ μέχρι crunch, δηλαδή δεν είναι απλά φιλικός με τα πετάλια, είναι ανάπηρος χωρίς πετάλια. Αυτό για μένα είναι μεγάλο μειονέκτημα, δηλαδή να δώσω τόσα λεφτά για ενισχυτή με λάμπες και να πάρω την κύρια παραμόρφωση μου από ηλεκτρονικά εξαρτήματα solid state αξίας 20 λεπτών του ευρώ..

Τρίτον σαν πλατφόρμα για ψηφιακές πεταλιέρες, όπως αναφέρθηκε, οκ σαν concept, αλλά και παλι, μία τέτοια πλατφόρμα δεν είναι αρκετά FRFR ώστε να είναι πιστή στον ήχο από την πεταλιέρα. Υπάρχουν τα Tech 21 Power Engines τα οποία έχουν δείξει τον δρόμο στην κατηγορία αυτή, και έχουν και ΒΜΤ Eq..

Οπότε, και εμένα δεν μου βγαίνει η εξίσωση από πουθενά.. το μηχάνημα, είναι κάπου ανάμεσα.
Δεν πειράζει, για κάποιους ίσως έχει νόημα. Θα δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/11, 10:15 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #6 στις: 22/09/11, 16:51 »
Θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Και λέω τα παρακάτω έχοντας αγοράσει μέσα στα σχεδόν 30 χρόνια που παίζω ηλεκτρική 2 (  :o  ) πετάλια βρώμας όλα κι όλα. Κατά 99% τη βρώμα τη θέλω και την έχω κι εγώ από τους ενισχυτές μου.


1. Είναι πολύς κόσμος που θέλει μόνο καθαρά από τον ενισχυτή του (σαν κι αυτά που ακούγονται πριν βάλει το boost στο video)
2. Είναι πολύς κόσμος που θέλει μόνο καθαρά άντε και λίγο break-up (σαν κι αυτό που ακούγεται όταν βάζει το boost)
3. Είναι πολύς κόσμος που θέλει ένα Tone κι ένα volume
4. Συμφωνώ ότι σε live μπορεί να χρειαστείς ανάλογα με το χώρο να κόψεις κανένα μπάσο ή κανένα πρίμο και να μη σκαλίζεις πετάλια (ή ακόμα χειρότερα πεταλιέρες). Ωστόσο το depth control υποθέτω θα είναι κανένα high-pass φίλτρο οπότε μπορείς να ξεφορτωθείς τα υπερβολικά μπάσα και με τα texture και tone να φτιάξεις και το high-end.
5. Όσο ανάπηρος είναι ο πιο πάνω άλλο τόσο είναι και ένας Bassman ή οποιοσδήποτε 5Ε3. Για να μην πω για Twin που πρώτα θα ματώσουν τ'αυτιά σου και μετά θα βγάλει υποψία break-up. Αυτό δεν αποτρέπει ένα σωρό κόσμο να σκάει ένα κάρο λεφτά για παλιούς καλούς Fender και κλώνους τους.
6. To να είναι non-PCB είναι για πολλούς μεγάλο πλεονέκτημα ( και όχι και εντελώς αδικαιολόγητα)
7. Για τα γούστα μου (και για κάποια πράγματα που παίζω) αν είχε spring reverb (ή και ένα tremolo) θα ήταν λουκούμι.


Φιλικά και απλά για να δώσω και μια άλλη οπτική.  ;)


ΥΓ Θυμήθηκα και γνωστό καταστηματάρχη-κατασκευαστή ενισχυτών της περιοχής των Εξαρχείων με πολύ ακριβά γούστα και σχεδόν ακραίες απόψεις να μου λέει (κι εγώ να να τον ακούω δύσπιστα τότε) "πάρε μια καλή βάση για καθαρά και για βρώμα υπάρχει ότι τραβάει η ψυχή σου από πετάλια"
Απλά διαφορετικές σχολές σκέψης.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #7 στις: 22/09/11, 17:14 »
Φιλικά και απλά για να δώσω και μια άλλη οπτική.  ;)
..
Απλά διαφορετικές σχολές σκέψης.
Πάντα χρήσιμες οι διάφορες απόψεις, να ανοίγει το μυαλό και να ξεκολλάμε από προκαταλήψεις/εμμονές.

Άρα λές ότι για Fendeρίστες μάλλον κάνει..
..πάντως αυτό που άκουσα εγώ, δεν έχει ούτε το 1/4 του Gain του Bassman (μακάρι να είχα έναν, είναι όντως απίστευτος!).

Διάβασα στο manual του V6 Special Ultra ότι όταν ενεργοποιείς το Boost, κανει "bypass the internal tone shaping/voicing circuitry, which boosts the preamp gain and increases the midrange emphasis".
Με άλλα λόγια, με το Boost βγαίνουν εκτός τα Eq ρυθμιστικά ?
Δηλαδή για να βγάλεις έστω και λίγο crunch, πρέπει να θυσιάσεις στην τελική, και τα τελευταία Eq ρυθμιστικά, και να μέινεις με τίποτα?.. καταλαβαίνω σωστά?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #8 στις: 22/09/11, 17:43 »

@andr1anosΕγώ μια φορά έχω παίξει με bassman και όντως είχε φοβερό drive με humbuckers αλλά καθώς ήταν χωρίς master volume οι εντάσεις ήταν επιεικώς απαγορευτικές.


Για το tone πιθανόν να φεύγει με το boost. Τα texture και depth έλεγε ότι είναι μετά το loop οπότε μπορεί και να τη γλυτώνουν. Ότι και να σου πω κι εγώ εικασία θα είναι.


Επίσης με 3 12ΑΧ7 μπροστά (άντε τη μία την τρώει το buffered loop) δεν μπορεί. Κάτι θα μπορεί να βγάλει. Στο κάτω κάτω για αυτό είναι non-PCB για να τον αναλάβουν κάτι τύποι σαν κι εσένα  ;D


Και προφανώς φεντεράκηδες είναι το κοινό που απευθύνεται. Nashville και twang λέει με το που πιάνει την κιθάρα ο τύπος. ;D


Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αυτό που έγινε στο τέλος του video. Είχε βάλει το πετάλι ή όχι; Μήπως ηταν απλά τερματισμένος και έδινε και βρώμα από τις τελικές; Γιατί εκεί πλεόν δεν ήταν απλώς break-up αλλά πολύ παραπάνω βρώμα (<- κι έχει και power scaling  ;) )


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #9 στις: 22/09/11, 17:55 »
Και προφανώς φεντεράκηδες είναι το κοινό που απευθύνεται. Nashville και twang λέει με το που πιάνει την κιθάρα ο τύπος. ;D

Χαχα, σωστά, και από ηλικία και από look και από χρώμα κιθαρας, όλα κράζουν nashville & twang όπως λες!!..  :roll

Πράγματι κάτι λέει του τύπου -"Half Triode Mode" που είναι λέει "thicker"..
Από αυτό μάλλον καταλαβαίνω ότι μιλάει για ένα διακόπτη που ανέφερε πιο πρίν, που είναι τοποθετημένος εσωτερικά και που κατεβάζει τα volts στις λυχνίες.
Λογικά θα μειώνει το headroom και προκαλεί αυτό το "thicker" φαινόμενο, δηλαδή μάλλον περισσότερη παραμόρφωση..


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #10 στις: 22/09/11, 18:06 »
Δες το panel εδώ


http://www.vhtamp.com/images/AV-SP1-1220_1.jpg


έχει και pentode/triode διακόπτη και "watts" ποτενσιόμετρο όλα προσβάσιμα κανονικά.


Τώρα που τον ξανακοιτάω αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν γεφυρώσεις τη λούπα με ένα απλό καλώδιο και τσιτώσεις τα levels των send και return ...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #11 στις: 22/09/11, 22:35 »
zeoy, δεν διαφωνώ με αυτά που λες, και σίγουρα πολλοί θέλουν έναν καθαρό ενισχυτή για να χρησιμοποιηθεί σαν βάση για πετάλια. Καμιά αντίρρηση μέχρι εδώ. Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι θα μπορούσαν άνετα να έχουν συμπεριλάβει και ένα πλήρες EQ. Ακόμα και αν η πρόθεση ήταν να φτιάξουν έναν ενισχυτή που θα είναι εντελώς flat όπως πιθανολογεί ο Aδριανός, η ύπαρξη ενός BMT EQ δεν αναιρεί αυτό το χαρακτηριστικό. Αντίθετα προσθέτει τη δυνατότητα για επιπλέον διαμόρφωση του ήχου όπως επιθυμεί ο χρήστης. Το textrure control και το depth ίσως κάτι προσφέρουν σε αυτό το σημείο, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αντισταθμίζουν την έλλειψη EQ.

Όσο για τη σύγκριση με τον Bassman ή τον Twin ως απάντηση στο σχόλιο περί "αναπηρίας" του ενισχυτή, έχω την αίσθηση ότι μιλάμε όχι απλά για την έλλειψη gain, αλλά για την ενδεχόμενη έλλειψη χαρακτήρα και ηχητικής ταυτότητας όταν χρησιμοποιείται χωρίς πετάλι. Kαι οι δύο Fender παίρνουν πετάλια, αλλά και χωρίς αυτά αποδίδουν εξαιρετικά. Έχουν τη δική τους ξεχωριστή ηχητική προσωπικότητα που είναι γνωστή και έχουν επαρκή ρυθμιστικά για να φτιάξει κανείς τον ήχο του. Δεν ξέρουμε ακόμα αν ο VHT 12/20 από μόνος του προσφέρει κάτι παρόμοιο, έστω και τηρουμένων των αναλογιών τιμής κλπ. Προσωπικά απ' ό,τι άκουσα δεν με ενθουσίασε η χροιά του, αλλά δεν θα έλεγα και ότι ο ενισχυτής είναι ανάπηρος. Βέβαια είναι δύσκολο να κρίνουμε μόνο από ένα τέτοιο video. Kαι πιθανόν η δυνατότητα να χρησιμοποιήσει κανείς διαφορετικές λυχνίες από τις 6V6 με τις οποίες έρχεται ο ενισχυτής (κάτι τέτοιο ανέφερε ο κύριος από το Nashville... ;D) να προσφέρει άλλες δυνατότητες σε αυτό τον τομέα.

Άσχετα από τα παραπάνω (ή ίσως όχι εντελώς), θεωρώ πολύ πιθανό ο ενισχυτής αυτός να γίνει βάση για mods και να εμφανιστούν διαφορετικές "εκδόσεις" του από DIYers με παντός είδους μετατροπές, συμπεριλαμβανομένης και της αντικατάστασης των return και send level από EQ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #12 στις: 23/09/11, 00:34 »
Τα περί αναπηρίας θεώρησα ότι πήγαιναν στην έλλειψη gain. Sorry αν παρεξήγησα.
Πάντως και οι παραδοσιακοί fender bass και treble είχαν από EQ και το middle το θεωρούν σχεδόν ιεροσυλία κάποιοι (όχι εγώ).
Η συγγένεια των μικρών VHT πάντως με αντίστοιχα μικρούς fender είναι γνωστή. Ο Special 6 νομίζω ότι βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στον Champ


Πάντως μέχρι να δούμε κάνα σοβαρό review δεν μπορούμε και να πούμε πολλά πράγματα.
Η συζήτηση από μεριάς μου είναι καθαρά φιλολογική γιατί ... οι καιροί δεν είναι για πολλά πολλά.


btw Απόλλωνα, έχω την εντύπωση ότι μένεις μόνιμα Αγγλία. Μήπως Λονδίνο; Γιατί ανηφορίζω κατα ΄κει για ένα τρίμηνο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #13 στις: 23/09/11, 02:11 »
btw Απόλλωνα, έχω την εντύπωση ότι μένεις μόνιμα Αγγλία. Μήπως Λονδίνο; Γιατί ανηφορίζω κατα ΄κει για ένα τρίμηνο.

Όχι ακριβώς Λονδίνο, καμιά ώρα απόσταση. Στείλε μου αν θέλεις προσωπικό μήνυμα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Νέος Ενισχυτής VHT Special 12/20 Combo/head
« Απάντηση #14 στις: 26/09/11, 09:32 »
Ο ενισχυτης αυτος κανει "μπαμ" οτι φτιαχτηκε ως "υποδοχεας πεταλιών και πολυεφε"  ;D και πιστευω οτι εκει που θα λαμψει και θα δειξει τις ικανοτητες του ειναι με την προσθηκη ενος booster μπροστα (στο input) για να υπεροδηγησει τις 3 προενισχυτριες 12ΑΧ7 και να δωσει πιο σφιχτο high gain, και ενος πεταλιου EQ στο effects loop ωστε να συμπληρωσει το tonestack BMT που του λειπει (?). Ομως ας μην κρινουμε εναν ενισχυτη μονο απο το youtube και ας δουμε και ποσο θα εχει τελικα (street price), αν και εχει δυσκολο αντιπαλο στο ευρος τιμης του (λεγε με Bugera V22  ;) ).

Συγχώνευση μηνυμάτων: 28/11/12, 00:50
Μολις ειδα την τιμη του head... εγω παντως θα προτιμουσα σε αυτα τα λεφτα τον δικαναλο AV-GT1-20 LEAD 20 (που εχει και 4 preamp 12AX7), αν οχι καποιον Bugera (6262-212 ή 333-212)... :( Εξαρταται παντα φυσικα για ποια χρηση και σε τι ειδος μουσικης τον θελεις.

http://www.thomann.de/gr/vht_special_12_20h.htm


« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/12, 00:50 από Απόλλων »
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Rack vs Head vs Combo!!

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

44 Απαντήσεις
14985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 13:09
από adr1anos
6 Απαντήσεις
3524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 14:08
από AndreasD.
4 Απαντήσεις
3324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 19:26
από Rockdude
7 Απαντήσεις
3133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:15
από norway
79 Απαντήσεις
31089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
6 Απαντήσεις
3015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 16:25
από Jezus
22 Απαντήσεις
6664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 12:58
από zeoy
20 Απαντήσεις
7601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:03
από Jezus
12 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/12, 13:11
από Kosthrash
9 Απαντήσεις
8424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/21, 12:29
από ntinosblues