Αποστολέας Θέμα: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης  (Αναγνώστηκε 15349 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #25 στις: 11/12/11, 03:30 »
Σχετικά με τον Blues Jr που ανέφερες... Αφού θα παίρνεις το gain σου από πετάλια τι να το κάνεις το fx loop? Δε λέω, είναι ένα συν αλλά όχι και μειονέκτημα η απουσία του στην περίπτωσή σου.. Τσέκαρε πάντως και τον Pro Jr.



Πρόσφατα μου τράβηξε την προσοχή και ο καινούργιος VHT AV-GT1-20 Lead 20 που με 2 κανάλια, 4 προενισχύτριες για πολύ gain και reverb, φαίνεται πολύ καλή και ισορροπημένη πρόταση στα 400€.

Φαινόταν ωραίος μέχρι που διάβασα το βάρος του... ;D

Παντως δεν ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα σε ενισχυτη και να παιρνεις την παραμορφωση σου απο πεταλια? ;)

Ναι, και εγώ ήθελα να το ρωτήσω αυτό, what's up with that, zero?

Αυτό δεν το έχω καταλάβει.. :-\ Δε λέω, ίσως η παραμόρφωση από ένα κοινό πεταλάκι δε συγκρίνεται στα ίσια με αυτήν ενός καλού λαμπάτου ενισχυτή αλλά...

1) Αν βρεις έναν ενισχυτή με πολύ καλό και φιλικό προς τα πετάλια καθαρό κανάλι, έχεις την τέλεια βάση για να χτίσεις έναν πολύ καλό βρώμικο ήχο.
2) Πολλοί ενισχυτές έχουν κοινό eq για καθαρό και βρώμικο, κάτι που αχρηστεύει (σε πολύ μικρό βαθμό, δε λέω) το ένα από τα δύο κανάλια. Εκτός αν ο ενισχυτής προορίζεται για studio χρήση μόνο.
3) Κυκλοφορούν τόσα πολλά πεταλάκια παραμόρφωσης που έχεις πραγματικά πολλές επιλογές για να βρεις την παραμόρφωση που σου ταιριάζει. Κάποια πετάλια μάλιστα έχουν πραγματικά υπέροχο ήχο, δικό τους χαρακτήρα που μπορεί να μη βρεις σε έναν ενισχυτή και ως κάποιο βαθμό, tube feeling.
4) Το να βρεις ενισχυτή με καθαρό κανάλι που να σου ταιριάζει απόλυτα και βρώμικο που επίσης σου ταιριάζει απόλυτα είναι εξαιρετικά δύσκολο, ειδικά σε μια χαμηλή κατηγορία τιμής. Οπότε ή κάνεις A/B ανάμεσα σε 2 ενισχυτές (μεγάλο κόστος, κουβάλημα κλπ) ή λύνεις το πρόβλημά σου με ένα καλό πεταλάκι distortion σε ένα καλό καθαρό κανάλι.
5) Το πεταλάκι παίζει καλά και σε χαμηλές εντάσεις.
6) Καταξιωμένοι κιθαρίστες (αν και δε μου αρέσει να τους παίρνω σαν σημείο αναφοράς) χρησιμοποιούν πεταλάκια παραμόρφωσης κι ας έχουν τη δυνατότητα να πάρουν τους πιο ακριβούς ενισχυτές και να τους παίξουν στις πιο δυνατές εντάσεις. Άρα νομίζω είναι θέμα γούστου.

Θα θελα κάποιο σχόλιο ως προς τα παραπάνω γιατί ίσως το βλέπω λάθος το θέμα..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #26 στις: 11/12/11, 11:30 »
Σχετικά με τον Blues Jr που ανέφερες... Αφού θα παίρνεις το gain σου από πετάλια τι να το κάνεις το fx loop? Δε λέω, είναι ένα συν αλλά όχι και μειονέκτημα η απουσία του στην περίπτωσή σου.. Τσέκαρε πάντως και τον Pro Jr.


To FX loop δεν έχει σχέση με το αν θα παίρνει το gain από τα πετάλια ή τον ίδιο τον ενισχυτή, αλλά με τη χρήση άλλων εφφέ όπως reverb, chorus κλπ, αν φυσικά σκοπεύει να χρησιμποιήσει τέτοια εφφέ.

Παράθεση
Αυτό δεν το έχω καταλάβει.. :-\ Δε λέω, ίσως η παραμόρφωση από ένα κοινό πεταλάκι δε συγκρίνεται στα ίσια με αυτήν ενός καλού λαμπάτου ενισχυτή αλλά...

Θα θελα κάποιο σχόλιο ως προς τα παραπάνω γιατί ίσως το βλέπω λάθος το θέμα...


Σε μερικά από τα σημεία που αναφέρεις έχεις δίκιο. Για παράδειγμα, μπορείς με ένα πετάλι να βρεις μια παραμόρφωση που σού αρέσει περισσότερο και να την ελέγχεις ανεξάρτητα από τον ενισχυτή. Μπορείς να έχεις περισσότερα πετάλια τα οποία θα χρησιμοποιείς είτε ξεχωριστά είτε σε συνδυασμούς (π.χ. booster, overdrive, distortion) ώστε να πετύχεις διαφορετικές χροιές και επίπεδα gain. Δεν είναι όμως απαραίτητο ότι με ένα πετάλι θα μπορείς να παίξεις σε χαμηλή ένταση. Προσωπικά βρίσκω ότι μερικά πετάλια χρειάζονται μια κάποια ένταση, ή τουλάχιστον τον κατάλληλο συνδυασμό volume και gain, για να αποδώσουν καλύτερα. Επίσης καλό θα είναι να πειραματιστείς με το πετάλι στο βρώμικο κανάλι του ενισχυτή, όπου μπορείς να πάρεις εντελώς άλλα αποτελέσματα από ότι στο καθαρό.

Τέλος αν το βάρος είναι σημαντική παράμετρος, ίσως θα πρέπει να ψάξεις για κεφαλή η οποία θα σού λύσει το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό. Κοίτα π.χ. τον VHT Special 12/20, που φαίνεται ιδιαίτερα ευέλικτος από πολλές απόψεις. Επίσης κοίτα τον Hayden AGT-A20, τον Egnater Rebel 20, τον Hughes & Kettner Tubemeister και πολλούς άλλους. Επιλογές υπάρχουν πολλές σε αυτή την κατηγορία...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #27 στις: 11/12/11, 12:36 »
Σχετικά με τον Blues Jr που ανέφερες... Αφού θα παίρνεις το gain σου από πετάλια τι να το κάνεις το fx loop? Δε λέω, είναι ένα συν αλλά όχι και μειονέκτημα η απουσία του στην περίπτωσή σου.. Τσέκαρε πάντως και τον Pro Jr.
To FX loop δεν έχει σχέση με το αν θα παίρνει το gain από τα πετάλια ή τον ίδιο τον ενισχυτή, αλλά με τη χρήση άλλων εφφέ όπως reverb, chorus κλπ, αν φυσικά σκοπεύει να χρησιμποιήσει τέτοια εφφέ.

Το fx loop έχει άμεση σχέση με το αν θα χρησιμοποιεί πετάλια για το gain ή όχι. Για την ακρίβεια το όλο ζήτημα έγκειται στο θέμα της σειράς των εφέ. Το delay για παράδειγμα μπαίνει κατά κανόνα μετά την παραμόρφωση. Αν λοιπόν για παραμόρφωση χρησιμοποιεί αυτή του ενισχυτή, η απουσία fx loop είναι όντως μειονέκτημα. Αν χρησιμοποιεί πεταλάκια παραμόρφωσης, απλά συνδέει το delay του μετά το distortion και όλα μια χαρά. Από κει και πέρα μπορεί κάποιος να πει ότι ακόμα και σε καθαρό ήχο, ένα reverb π.χ. ακούγεται καλύτερα στο fx loop απ ότι από μπροστά αλλά ψιλά γράμματα αυτά κατά τη γνώμη μου.. Ειδικά για ενισχυτές όπως οι Junior της Fender που χρησιμοποιούνται χρόνια τώρα για αυτή τη δουλειά...



Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #28 στις: 19/12/11, 08:27 »
Zeromancer, και αυτός ο Laboga The Beast φαινεται πολυ ενδιαφερον ενισχυτακι... το  combo εχει και καλο μεγαφωνο και DI box με speaker emulation ;) και ΜΟΝΟ 15 Kg! Ριξε μια αυτια ;D

http://www.labogaamps.com/english/thebeastcombo.html

http://www.guitarstore.gr/productsdesc.php?id=1814

http://www.thomann.de/gr/laboga_the_beast_head.htm

EDIT: Βασικα ειναι ο μονος ενισχυτης που γνωριζω με ενσωματωμενη balanced line output XLR socket για συνδεση απευθειας στον μικτη... ειναι και handmade in Poland  :o
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/11, 09:58 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #29 στις: 20/12/11, 12:59 »
δεν εχει fx loop o laboga ομως μεγαλο μειον...
καμια γνωμη εχει κανεις για τους jet city? πχ τον jca22H κανουν για metal ηχοχρωματα?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #30 στις: 20/12/11, 15:54 »
EDIT: Βασικα ειναι ο μονος ενισχυτης που γνωριζω με ενσωματωμενη balanced line output XLR socket για συνδεση απευθειας στον μικτη... ειναι και handmade in Poland  :o

Γνωρίζεις και αυτόν..:  H&K Tubemeister 18 Review
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #31 στις: 21/12/11, 08:17 »
EDIT: Βασικα ειναι ο μονος ενισχυτης που γνωριζω με ενσωματωμενη balanced line output XLR socket για συνδεση απευθειας στον μικτη... ειναι και handmade in Poland  :o

Γνωρίζεις και αυτόν..:  H&K Tubemeister 18 Review


Εχεις δικιο, τον ξεχασα τον γερμανο!!!  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος GrinderX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #32 στις: 21/12/11, 14:11 »
Ποιος έχει H&K στην Αθήνα;


Αποσυνδεδεμένος GrinderX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #34 στις: 21/12/11, 14:59 »
Ευχαριστώ Mike

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #35 στις: 14/01/12, 20:55 »
γεια και χαρας σας και αερα στα πανια σας...
παιδες ειναι ετοιμος σοβαρα πλεον για νεο ενισχυτη μιας και πουλησα τον παλιο μου
ξερει κανεις που μπορω να ακουσω τον H&K tubemaister στην θεσσαλονικη?η και τους αλλους που ειπατε παρακατω οπως τον  egnater?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #36 στις: 17/01/12, 00:54 »
να ρωτησω αν  ο VHT special av-GT1 ειναι καλη pedalομηχανη? οπως βλεπω εχει μονο ενα καναλι ε?εχει διαφορα στα specs που λεει για send-terurn αντι για FX loop?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/12, 01:00 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #37 στις: 17/01/12, 01:03 »
εχει διαφορα στα specs που λεει για send-terurn αντι για FX loop?
το ίδιο είναι νομίζω

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #38 στις: 17/01/12, 01:11 »
παντως στο νετ και ο VHT Lead 20 ακουγεται παρα πολυ καλος...συνδιαζεται καλα με πεταλια ξερει κανεις?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #39 στις: 18/01/12, 19:50 »
παιδες μαλλον παω για αυτον
http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-212-guitar-amp-combo--50057
τον δοκιμασα σημερα και  μ αρεσε παρα πολυ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #40 στις: 18/01/12, 20:46 »
Δες εδώ: http://www.harmonycentral.com/user-reviews/

Τον Alchemist και τον Randall rg50 ξέχασε τους είναι η συμβουλή μου.. αν μπείς στο site που σου έδωσα θα διαβάσεις γιατί.

 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #41 στις: 18/01/12, 21:00 »
Καλά έκανες delus και το θύμισες, zero και εμένα μου είχε τραβήξει ιδιαίτερα την προσοχή μία εποχή για την ευελιξία του, αλλά διάβασα αρκετές αρνητικές κριτικές, και αυτό που με ξενέρωσε τελείως ήταν κάποιο απλό μέλος σε ένα φορουμ που τον είχε δοκιμάσει και έγραφε ότι ο ενισχυτής είχε μία "κουβέρτα" πάνω του στον ήχο, που δεν έφευγε με καμία ρύθμιση, και επειδή ξέρω πως είναι αυτό, τον απέφυγα τελικά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #42 στις: 18/01/12, 21:16 »
ρε παιδια εγω που τον δοκιμασα μια χαρα ενισχυτης μου φανηκε...
adr1anos τον δοκιμασες?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #43 στις: 18/01/12, 21:43 »
ρε παιδια εγω που τον δοκιμασα μια χαρα ενισχυτης μου φανηκε...
adr1anos τον δοκιμασες?
Όχι δεν τον έχω ακούσει απο κοντά, μόνο demos..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #44 στις: 18/01/12, 22:07 »
σε σχεση με τον blackstar HT-20 τι λετε?
εγω δεν μπορω να βρω καπου να δοκιμασω τον blackstar για αυτο σας ρωταω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος GrinderX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #45 στις: 18/01/12, 22:53 »
σε σχεση με τον blackstar HT-20 τι λετε?
εγω δεν μπορω να βρω καπου να δοκιμασω τον blackstar για αυτο σας ρωταω
Τον δοκίμασα στου Τρίμη τα Χριστούγεννα. Γι' αυτό που έψαχνα δε με ικανοποίησε (καθαρό καλό, το βρώμικο όμως δε μου άρεσε καθόλου), αλλά εσύ λες πως τον ήχο σου θα τον παίρνεις από τα πετάλια σου οπότε. Αντίθετα μου άρεσε πάρα πολύ ο Alchemist, δεν τον λες όμως μικρό λαμπάτο. Ακόμα και με το διακόπτη στα 20W είναι αρκετά δυνατός (και ο 112 και ο 212). Τελικά κατέληξα σε Bugera 333XL-212, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία  :P

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #46 στις: 18/01/12, 22:59 »
bugera στην θεσσαλονικη που μπορω να ακουσω?
στο net moy arese poly o VHT lead 20 αλλα ο θωμας θα τον φερι τον μαρτιο :(
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/12, 23:05 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #47 στις: 18/01/12, 23:09 »
Εδώ γράφονται διάφορα ενδιαφέροντα για τον Alchemist:
http://www.harmonycentral.com/products/37697

"had the amp for a few weeks and i tried and tried to like this amp but finally gave up !!!!! the clen channel (if that's what they call it) was just not usable in my opinion. no matter how i tweeked it , it just had no headroom and no sign of life !! the mercury channel was even worse ,producing a buzzy thin edgy sound that i could not find any use for. the reverb ad delay just has to be the worst i have ever heard in any amp. totally useless."

..άλλος:
"honestly, at first i almost took this back immediately after playing it for the first time after using it at low volume. i was really impressed with the sound of it just by watching some clips on youtube(should have played on the amp in the store...my fault). this thing sounds muffled and weak at lower volumes and must be turned way up to get some tone out of it. kind of sounds like the old "blanket over the speakers" saying, but late at night i really cannot turn it up enough to make it sound good. "

..άλλος:
"it worked great in the store. It had to be on for at least 45 minutes and I never heard any hum and it never cut off with me. But when I brought it home its like something happened to it. I played it for about 15 minutes and it starts humming. So I make sure the tubes are plugged in good and I turn it back on. It then makes a loud hum, then a slight pop and there's no sound. The lights are on and the footswitch worked; so I have no idea what happened. "

..και εδώ:
http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/bogner/alchemist_1x12/index.html

"i have been through two of these amps. BOTH have had their own rediculous issues. to go as far as to say it Switch's channels unsuspectingly, the distortion dissapears without any rhyme or reason. i got crazy noises coming from this amp, an undeterminable high pitch bunch of frequencies and feedback. even with no volume on. i have to return my amp and get a brand new one back after a year because Bogner/Line 6 could not determine why it was having issues. no wonder the price has been nearly halved in just outside of a year. yeah sure the amp sounds GREAT both CLEAN/CRUNCH & the DISTORTION channels but if you are a professional musician as I am, and know what you are actually talking about. you would realize that this amp has it's share of stupid problems. please don't buy one of these amps. unless you don't mind wierd signals, frequencies, squealing, feedback, and a whole mess of other problems. at first this amp will be a god send after 6 months. you will start regretting it."
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/12, 23:13 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #48 στις: 18/01/12, 23:16 »
η αληθεια ειναι πως σε πολλα φορα και reviews διαβασα για θεματα αξιοπιστιας του ενισχυτη...
το κακο ειναι οτι
α)εχω πελαγωσει
β)δεν μπορω να βρω πολλους ενισχυτεσ να ακουσω θεσσαλονικη
γ)ΘΕΛΩ amp
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος, μικρος, λαμπατος ενισχυτης
« Απάντηση #49 στις: 19/01/12, 01:09 »
Tην περίοδο που έψαχνα για λαμπάτη high gain κεφαλή (πριν κάνα 3ρι χρόνια) είχα δοκιμάσει το combo του alchemist στον Nάκα. Να πω την αλήθεια δε με ξετρέλανε ώστε να δώσω τόσα λεφτά, κι ας φαίνονται λίγα λόγω "Bogner". To distortion του με απογοήτευσε, δεν είχε καθόλου διαύγεια και ήταν πλαδαρό, αν κι εγώ γουστάρω σφιχτό και όχι βαβουριάρικο distortion ήχο, σε κάποιον μπορεί να άρεσε. Τα καθαρά του ήταν απλά αξιοπρεπή, δε μπορώ να πω πως τρελάθηκα κιόλας. Blackstar δεν έχω ακούσει από κοντά αλλά μόνο και μόνο από αυτά που ακούω από δείγματα στο internet (μιλάω για οποιοδήποτε μοντέλο) θεωρώ ότι το distortion που έχουν είναι απαράδεκτο, για τα καθαρά δε ξέρω. Πάντως εφόσον θες απλά ένα πολύ καλό καθαρό κανάλι χτύπα άφοβα τον Bugera V22, δε νομίζω τόσοι που στον πρότειναν να κάνουν λάθος ή να πέφτουν τόσο έξω. Δες ποιός κατέχει την πρώτη θέση και τις 6 πρώτες γενικότερα --> http://www.thomann.de/gr/tube_guitar_combos.html ;) Mε κλειστά τα μάτια (ή και τα αυτιά άμα θες) που λένε ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
146 Απαντήσεις
64940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 21:10
από Jezus
25 Απαντήσεις
22449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:47
από dunkan
30 Απαντήσεις
11512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
24 Απαντήσεις
9861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
47 Απαντήσεις
15166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 23:51
από Jezus
20 Απαντήσεις
7823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 07:54
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
4304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:35
από Jezus
11 Απαντήσεις
4581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/12, 15:04
από Απόλλων
81 Απαντήσεις
21242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/13, 15:57
από Jezus
11 Απαντήσεις
7197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 18:15
από ntinosblues