Αποστολέας Θέμα: Νέος χώρος αγγελιών  (Αναγνώστηκε 48476 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Νέος χώρος αγγελιών
« στις: 19/07/08, 14:21 »
Ενεργοποιήθηκε ο νέος χώρος για τις αγγελίες σας, και βρίσκεται στο οριζόντιο μενού του φόρουμ, στον σύνδεσμο "Αγγελίες".

Η λειτουργία του από σήμερα είναι κανονική (δεν είναι δοκιμαστική όπως στον άλλον σύνδεσμο που είχα δώσει σε σχετική συζήτηση), και μπορείτε να καταχωρήσετε τις αγγελίες σας σχεδόν όπως θα τις καταχωρούσατε στον πίνακα αγγελιών του φόρουμ.

Ο νέος χώρος αγγελιών και ο πίνακας αγγελιών του φόρουμ θα συνυπάρξουν για λίγες μέρες μέχρι να είμαστε 100% σίγουροι ότι όλα πάνε καλά. Κατόπιν, ο πίνακας αγγελιών του φόρουμ θα καταργηθεί. Όλες οι αγγελίες που υπάρχουν στον πίνακα αγγελιών θα μεταφερθούν στον νέο χώρο αγγελιών σε δύο προσωρινές κατηγορίες, οι οποίες θα καταργηθούν μόλις λήξουν όλες οι αγγελίες που περιέχουν.

Συνοπτικές οδηγίες για τον νέο χώρο αγγελιών θα γραφτούν σήμερα ή αύριο...

Για τυχόν απορίες, προβλήματα, παρατηρήσεις, προτάσεις, γράψτε στην παρούσα συζήτηση...


Άρχισα να γράφω συνοπτικές οδηγίες χρήσης, οι οποίες θα συμπληρωθούν/διορθωθούν τις επόμενες ημέρες...:


Οδηγίες χρήσης χώρου αγγελιών

Ο χώρος των αγγελιών χωρίζεται σε κατηγορίες και κάθε κατηγορία μπορεί να περιέχει υποκατηγορίες. Οι καταχωρήσεις μπορούν να είναι αγγελίες πώλησης (με συγκεκριμένη τιμή), ή δημοπρασίες (με τιμή εκκίνησης, προσφορές, κλπ). Σιγουρευτείτε ότι βάζετε την καταχώρησή σας στην κατάλληλη κατηγορία ή υποκατηγορία. Οι συντονιστές μπορούν να μετακινήσουν κάποια καταχώρηση σε μια πιο κατάλληλη κατηγορία αν το κρίνουν σκόπιμο.

Αρχική σελίδα αγγελιών
Στην αρχική σελίδα αγγελιών βλέπετε τις κατηγορίες αγγελιών και στο τέλος της τις πρόσφατες αγγελίες. Αν θέλετε να δείτε περισσότερες πρόσφατες αγγελίες, Πατήστε το "(Εμφάνιση όλων)"

Σελίδα λίστας αγγελιών κατηγορίας
Η λίστα αγγελιών κάθε κατηγορίας μπορεί να ταξινομηθεί με βάση όποια στήλη θέλετε, κάνοντας κλικ στον τίτλο της. Για να αλλάξετε την ταξινόμηση από αύξουσα σε φθίνουσα, κάντε κλικ για δεύτερη φορά στον ίδιο τίτλο στήλης.
Σε αυτήν την σελίδα θα βρείτε επίσης το κουμπί "Ειδοποίηση". Αν ενεργοποιήσετε αυτήν την λειτουργία, θα ειδοποιείστε με email κάθε φορά που εμφανίζεται νέα αγγελία στην συγκεκριμένη κατηγορία

Σελίδα εμφάνισης αγγελίας
Εδώ εμφανίζονται όλες οι πληροφορίες της αγγελίας. Αν η αγγελία έχει φωτογραφίες, για να τις μεγεθύνετε κάντε κλικ επάνω της. Θα εμφανιστεί η φωτογραφία σε νέο παράθυρο, το οποίο κλείνει κάνοντας κλικ στο Close κάτω δεξιά ή κάνοντας κλικ στο χώρο έξω από το νέο παράθυρο (στο σκοτεινιασμένο φόντο). Αν υπάρχουν πάνω από μία φωτογραφίες, θα τις βρείτε στον σύνδεσμο "Περισσότερες φωτογραφίες" κάτω από την κύρια εικόνα της αγγελίας.

Προσθήκη καταχώρησης
Για να προσθέσετε μια καταχώρηση πρέπει πρώτα να διαλέξετε την κατάλληλη κατηγορία/υποκατηγορία.
Συμπληρώνετε τα παρακάτω πεδία:
  • Τίτλος καταχώρησης: (Υποχρεωτικό πεδίο. Παρακαλούμε να διαλέγετε έναν κατάλληλο τίτλο, χαρακτηριστικό του περιεχομένου της καταχώρησης)
  • Λέξεις-κλειδιά: (Προαιρετικό πεδίο. Γράψτε τυχόν λέξεις-κλειδιά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν στην αναζήτηση, αν το επιλέξει ο χρήστης. Χωρίστε κάθε λέξη-κλειδί με ένα κόμμα)
  • Περιγραφή: (Υποχρεωτικό πεδίο. Αναλυτική περιγραφή, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κώδικες BBC όπως στο φόρουμ)
  • Νόμισμα: (Προεπιλογή: ευρώ. Αλλάξτε το μόνο αν επιθυμείτε να πληρωθείτε σε άλλο νόμισμα.)
  • Τιμή: (Υποχρεωτικό πεδίο για αγγελίες πώλησης)
  • Διεύθυνση PayPal για την λήψη πληρωμών: (Προαιρετικό πεδίο. Αν έχετε λογαριασμό paypal μπορείτε να δώσετε την επιλογή στον αγοραστή να πληρώσει σε αυτόν)
  • Ειδοποίηση για σχόλια σε αυτήν την καταχώρηση: Είναι ενεργοποιημένο εξ ορισμού και σας στέλνει email όταν κάποιος γράφει σχόλιο στην αγγελία σας.

Προσθήκη δημοπρασίας
Ισχύουν τα ίδια με την "Προσθήκη καταχώρησης" εκτός από το πεδίο Τιμή, συγκεκριμένα έχουμε:
  • Τιμή εκκίνησης: (Υποχρεωτικό πεδίο. Είναι η τιμή από την οποία θα ξεκινούν οι προσφορές των υποψήφιων αγοραστών)
  • Επιθυμητή τιμή: (Προαιρετικό πεδίο. Είναι η τιμή στην οποία ή πάνω από την οποία ο πωλητής επιθυμεί να φτάσουν οι προσφορές, για να πουλήσει. Αν η υψηλότερη προσφορά είναι κάτω από αυτήν την τιμή, ο πωλητής δεν είναι υποχρεωμένος να πουλήσει. Αν δεν υπάρχει επιθυμητή τιμή, η υψηλότερη προσφορά πάνω από την τιμή εκκίνησης κερδίζει την δημοπρασία, ανεξάρτητα από το ποσό)
  • Τιμή άμεσης αγοράς: (Προαιρετικό πεδίο. Είναι η τιμή στην οποία ο πωλητής επιθυμεί να πουλήσει αμέσως, χωρίς να περιμένει την συλλογή προσφορών και την λήξη της δημοπρασίας. Άμεση αγορά μπορεί να γίνει από τον αγοραστή μόνο όταν η δημοπρασία δεν έχει δεχθεί προσφορές)

Κουμπιά διάφορων λειτουργιών
  • Αναζήτηση
    Αναζητήστε μέσα στις αγγελίες, με τις παραμέτρους που θα επιλέξετε.
  • Οι καταχωρήσεις μου
    Δείτε τις αγγελίες που έχετε δημοσιεύσει.

...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/08/08, 22:56 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #1 στις: 19/07/08, 14:29 »
Συγχαρητήρια πιστεύω ότι θα δουλέψει πολύ καλά..

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #2 στις: 19/07/08, 14:49 »
πολυ καλη δουλεια... με το που μπηκα επαθα την πλακα μου....!! μπραβο παιδια!!
οι παλιες αγγελιες θα μεταφερθουνε??

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #3 στις: 19/07/08, 14:55 »
Ερώτηση: Στην κατηγορία "Διάφορα", τί μπορεί να μπαίνει?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #4 στις: 19/07/08, 15:30 »
οι παλιες αγγελιες θα μεταφερθουνε??

Ναι, αναφέρεται στο αρχικό μήνυμα. Δεν το πρόσεξες ή δεν είναι κατανοητό;

Ερώτηση: Στην κατηγορία "Διάφορα", τί μπορεί να μπαίνει?

Στην περιγραφή αναφέρεται "Αγγελίες που δεν ανήκουν σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες". Δεν μπορώ να φανταστώ παραδείγματα τώρα, αλλά είναι πολύ πιθανό να υπάρξει κάτι που δεν μπαίνει σε άλλη κατηγορία, οπότε καλό είναι να υπάρχει μια κατηγορία με "Διάφορα".

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #5 στις: 19/07/08, 18:22 »
οι παλιες αγγελιες θα μεταφερθουνε??

Ναι, αναφέρεται στο αρχικό μήνυμα. Δεν το πρόσεξες ή δεν είναι κατανοητό;


σορρυ αλλα δε το προσεξα....

πολλα μπραβο παντως.....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #6 στις: 21/07/08, 13:10 »
Δείτε τις οδηγίες χρήσης όπως έχουν διαμορφωθεί μέχρι στιγμής, στο αρχικό μήνυμα. Βασικά, τα περισσότερα ευκολονόητα και δεν θέλουν πολύ εξήγηση.
Πάντως έχω να συμπληρώσω κάποια πράγματα ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #7 στις: 21/07/08, 14:37 »
Αξιολόγηση πωλητών/αγοραστών θα υποστηρίζεται από το νέο σύστημα αγγελιών?

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #8 στις: 22/07/08, 11:52 »
μπορω να ξανατυπωσω μια αγγελια για μπαντα?? ή να περιμενω να γινει αυτοματα??

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #9 στις: 22/07/08, 18:20 »
Αξιολόγηση πωλητών/αγοραστών θα υποστηρίζεται από το νέο σύστημα αγγελιών?


Ναι, αλλά όχι ακόμα γιατί πρέπει να μπουν κάποιες δικλείδες ασφαλείας, για να μην αξιολογεί όποιος να'ναι όποτε να'ναι.

μπορω να ξανατυπωσω μια αγγελια για μπαντα?? ή να περιμενω να γινει αυτοματα??


Αν την έχεις δημοσιεύσει στον πίνακα αγγελιών, θα αντιγραφεί σύντομα αυτόματα στον χώρο αγγελιών, αλλά στις προσωρινές κατηγορίες (τις δύο τελευταίες: "Αντίγραφο από...").
Μπορείς (και προτείνεται) να την ξαναδημοσιεύσεις στην κανονική κατηγορία: Μουσικοί
Σχετικά με την αντιγραφή αγγελιών από τον πίνακα του φόρουμ, είναι αδύνατον να διαχωριστούν οι αγγελίες αυτόματα στις αντίστοιχες κατηγορίες, και πολύ δύσκολο να γίνει χειροκίνητα (λόγω του μεγάλου όγκου των αγγελιών). Επίσης, ακόμα και χειροκίνητα, είναι αδύνατον να μπει σε μια κατηγορία κάποια αγγελία που περιέχει διάφορα είδη προς πώληση (εκτός αν την βάλουμε στην κατηγορία "Διάφορα")

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #10 στις: 22/07/08, 19:13 »
Και εμείς , οι χρήστες της νυχτερινής εμφάνισης, που μείναμε με το ποντίκι στο χέρι? Τσέκαρέ το Βραζίλη,αν είναι εύκολο, γιατι δεν βλέπω αγγελίες...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #11 στις: 22/07/08, 19:17 »
Ναι.. έχει.. δίκιο ο ισνογκουντ... όπως δεν αλλάξαν.. και άλλα πράματα που αλλάξαν στην "κλασσική" μορφή του φόρουμ...
Αλλά..λογικά όλα αυτά θα γίνουν.. όταν θα είναι κάτω το φόρουμ.. σωστά Βραζίλη?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #12 στις: 25/07/08, 10:21 »
Η Αναζήτηση αγγελιών λειτουργεί τώρα.

Όσον αφορά στην νυχτερινή εμφάνιση, παρακαλώ περιμένετε λίγο ακόμα. Εν τω μεταξύ μπορείτε να δείτε τις αγγελίες με αυτόν τον σύνδεσμο: http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #13 στις: 13/08/08, 19:38 »
Από σήμερα οι πίνακες αγγελιών στο φόρουμ έκλεισαν και πλέον οι αγγελίες θα βρίσκονται στον νέο τους χώρο :)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #14 στις: 17/09/08, 10:32 »
Δεν είχε δοθεί δικαίωμα ανεβάσματος/upload φωτογραφιών στην κατηγορία "Κιθάρες και μπάσα", από λάθος μου... Αλλά κανείς δεν το επισήμανε αυτό όταν είδε ότι δεν μπορούσε να ανεβάσει φωτογραφίες.  :(

Έδωσα λοιπόν το δικαίωμα ανεβάσματος μέχρι 5 φωτογραφιών, στον server του kithara.gr, όπως έχω δώσει ήδη στις υπόλοιπες κατηγορίες (πλην "Μουσικοί" και "Μαθήματα", όπου δεν χρειάζεται να υπάρχουν φωτογραφίες). Αν πιστεύετε ότι οι 5 φωτογραφίες είναι λίγες, να το συζητήσουμε.

Μπορείτε πάντως να ανεβάζετε όσες φωτογραφίες θέλετε σε άλλους server και να τις δίνετε σε συνδέσμους στην περιγραφή της αγγελίας ή να τις ενσωματώνετε στο κείμενο με κώδικα BBC, πχ.:
Κώδικας: [Επιλογή]
[img]http://imagehostingserver.com/h_eikona_moy.jpg[/img]Δηλ. όπως κάνατε μέχρι τώρα στον παλιό πίνακα αγγελιών στο φόρουμ. Όμως με αυτόν τον τρόπο δεν εμφανίζεται καμία μικρογραφία για την αγγελία σας σε λίστες αγγελιών.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #15 στις: 20/10/08, 12:51 »
(Το θέμα αυτό μεταφέρθηκε από τον πίνακα του φόρουμ "Αγγελίες")

Μετά από 2+ μήνες που λειτουργεί ο νέος χώρος αγγελιών, τα πράγματα φαίνονται ότι πάνε καλά και ότι δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα.

Αν όμως έχετε παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα ή έχετε να κάνετε κάποια παρατήρηση/πρόταση για την λειτουργικότητα ή εμφάνιση του χώρου αγγελιών, κάντε την εδώ.

Όσον αφορά τις αξιολογήσεις, κάτι που έχει ζητηθεί και πράγματι είναι πολύ χρήσιμο, χρειάζονται κάποιες μετατροπές στον κώδικα του προγράμματος για να μπορούν να μπουν περιορισμοί για το ποιοι και πότε μπορούν να αξιολογήσουν, και με βάση ποια δοσοληψία.

Για να φανεί ότι έγινε η δοσοληψία και να χαρακτηριστεί η αγγελία "ολοκληρωμένη", θα πρέπει ο αγοραστής/ενδιαφερόμενος να χρησιμοποιήσει το κουμπί "Άμεση αγορά" ή αν πρόκειται για δημοπρασία, να την κερδίσει με την υψηλότερη προσφορά του.
Με αυτόν τον τρόπο:
- δεν θα ανταλλάσσονται πια άσκοπα ΠΜ και σχόλια για το αντικείμενο πώλησης.
- δεν θα χρειάζεται ο πωλητής να στέλνει ΠΜ σε συντονιστή ή σχόλιο στην αγγελία ή να τροποποιεί την αγγελία για να ενημερώνει ότι η δοσοληψία ολοκληρώθηκε.
- δεν θα χρειάζεται οι συντονιστές να παρακολουθούν την κάθε αγγελία μήπως τυχόν κάποιος έχει ενημερώσει ότι ολοκληρωθεί.
- δεν θα βλέπουν άσκοπα χιλιάδες μάτια μια αγγελία που δεν ισχύει πια, μέχρι την ημ/νία λήξης.

Επίσης, βλέπω ότι δεν προτιμάτε τις δημοπρασίες. Γιατί άραγε;
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/08, 12:53 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #16 στις: 20/10/08, 17:02 »
Μια πρόταση που θα έκανα προσωπικά είναι να υπάρχει ένας μικρός χώρος στο πάνω μέρος του site που θα φαίνονται οι καινούριες αγγελίες. Προσωπικά με βόλευε που οι αγγελίες πριν εμφανίζονταν στα «πρόσφατα μη αναγνωσμένα θέματα». Όποιος ήθελε μπορούσε να δει τις καινούριες αγγελίες που παρουσιάζονταν και έβρισκε ευκαιρίες. Τώρα το να πηγαίνεις σε ξεχωριστό σημείο του site για να δεις ποιες είναι οι καινούριες αγγελίες και να θυμάσαι ποιες υπήρχαν από πριν είναι λιγότερο πρακτικό για μένα, αλλά όπως φαίνεται έλυσε πολλά προβλήματα του προηγούμενου χώρου, όπως τα μηνύματα “up”. Λοιπόν προτείνω ένα μικρό χώρο, περίπου 5 γραμμές, όπου θα φαίνονται οι 5 τελευταίες αγγελίες που τοποθετήθηκαν (και όχι που ενημερώθηκαν). Πως σας φαίνεται σαν ιδέα?

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #17 στις: 20/10/08, 17:19 »
..μια απορια..

ακομα κι αν αλλαξει κατι στην τιμη της αγγελιας πώς θα ενημερωθει καποιος που ενδιαφερθηκε σε παρελθοντα χρονο,αν ο ιδιος δεν ανατρεξει στην εκτη σελιδα να το δει?

μπορει να γινει κατι γι αυτο ,οπως γινοταν παλιοτερα?εχω αγγελιες απο τον Αυγουστο αλλα οποιος δεν την ειχα παρατηρησει τοτε θα πρεπει να ανατρεξει στις τελευταιες σελιδες των αγγελιων για να τις δει..
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/08, 17:22 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #18 στις: 21/10/08, 01:08 »
Fteo,
Οι τελευταίες αγγελίες εμφανίζονται στην αρχική σελίδα του φόρουμ και στην αρχική σελίδα αγγελιών.
Το βλέπω δύσκολο να ασχοληθώ για να δημιουργήσω την δυνατότητα να εμφανίζονται οι νέες αγγελίες από την τελευταία σας επίσκεψη, γιατί θέλει αρκετό ψάξιμο...

taxfreesax,
Το σκεφτομουν το πρωι αυτο... Μια λυση θα ηταν να ελεγχω την νεα τιμη, κατα την τροποποιηση, και αν ειναι σε ενα σεβαστο ποσοστο % κατω απο την αρχικη τιμη, θα τροποποιειται αυτοματα η ημερομηνια καταχωρησης στην σημερινη, και ετσι η αγγελια θα εμφανιζεται σαν νεα αγγελια. Ένα "up" δηλαδη, που όμως θα γινεται μετα απο ωριμη σκεψη, γιατι "κοστίζει".

Αλλη ιδεα για υλοποιηση ειναι "οι αγγελιες που παρακολουθω", αλλά αυτο βασικα εχει νοημα για τις δημοπρασιες. Αν υπαρχει αγγελια με αμεση αγορα και καποιος ενδιαφερεται, φανταζομαι κάνει παζαρια μεσω ΠΜ, και δεν χαζευει επι μερες/βδομαδες την αγγελια περιμενοντας μηπως ο πωλητης ριξει την τιμη.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #19 στις: 21/10/08, 13:32 »
ακομα κι αν αλλαξει κατι στην τιμη της αγγελιας πώς θα ενημερωθει καποιος που ενδιαφερθηκε σε παρελθοντα χρονο,αν ο ιδιος δεν ανατρεξει στην εκτη σελιδα να το δει?

taxfreesax,
Το σκεφτομουν το πρωι αυτο... Μια λυση θα ηταν να ελεγχω την νεα τιμη, κατα την τροποποιηση, και αν ειναι σε ενα σεβαστο ποσοστο % κατω απο την αρχικη τιμη, θα τροποποιειται αυτοματα η ημερομηνια καταχωρησης στην σημερινη, και ετσι η αγγελια θα εμφανιζεται σαν νεα αγγελια. Ένα "up" δηλαδη, που όμως θα γινεται μετα απο ωριμη σκεψη, γιατι "κοστίζει".

Κι εγώ σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο και θεωρώ πολύ καλή λύση αυτό που προτείνεις...επειδή ουσιαστικά δεν υπάρχει τρόπος "up" στο νέο χώρο (και καλά κάνει σε γενικές γραμμές), μία "γερή" πτώση της τιμής ίσως είναι δίκαιο να επαναφέρει την αγγελία στην πρώτη σελίδα.

Τι γίνεται όμως με τις αγγελίες ζήτησης; Εκεί δεν μπορεί να υπάρξει περίπτωση "υπενθύμισης" ότι η αγγελία εξακολουθεί να ισχύει, έστω και μετά από ένα σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα (π.χ. 1 μήνας) ;

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #20 στις: 19/11/08, 11:00 »
Μια πρόταση που θα έκανα προσωπικά είναι να υπάρχει ένας μικρός χώρος στο πάνω μέρος του site που θα φαίνονται οι καινούριες αγγελίες.
Έγινε!...

Δύο νέες λειτουργίες προστέθηκαν:

1) Μπορείτε να βλέπετε τις μη αναγνωσμένες (από εσάς) καταχωρήσεις.
Θα βρείτε το κουμπί "Μη αναγνωσμένες" ανάμεσα στα "Αναζήτηση" και "Οι καταχωρήσεις μου"

2) Μπορείτε να βλέπετε ποιοι χρήστες έχουν επισκεφθεί την κάθε αγγελία (δική σας ή άλλου).
Θα βρείτε έναν σύνδεσμο "(εμφάνιση επισκεπτών)" δεξιά από τον αριθμό Εμφανίσεων, στην σελίδα της καταχώρησής σας. (Οι επισκέπτες καταγράφονται από τώρα και μετά)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #21 στις: 27/11/08, 11:40 »
Κατόπιν της αφαίρεσης δυνατότητας δημιουργίας νέου θέματος/αγγελίας στους πίνακες αγγελιών στο φόρουμ, σήμερα αφαιρέθηκε και η δυνατότητα για απαντήσεις/σχόλια στις υπάρχουσες παλιές αγγελίες στο φόρουμ. Οι πίνακες αυτοί θα αφαιρεθούν εντελώς αργότερα.

Όλες τις παλιές αγγελίες με όλα τα σχόλιά τους μέχρι σήμερα, έχουν μεταφερθεί στον νέο χώρο αγγελιών, σε αντίστοιχους προσωρινούς πίνακες:
Αντίγραφο από "Αγοραπωλησίες μουσικών οργάνων και εξοπλισμού"     
Αντίγραφο από "Μουσικοί, συγκροτήματα, μαθήματα, συναυλιακοί χώροι"
(Παρακαλούμε μην βάζετε νέες αγγελίες στους παραπάνω πίνακες, είναι προσωρινοί και σιγά-σιγά θα αδειάζουν.)



Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #22 στις: 03/12/08, 19:30 »
Όταν κάνετε κλικ στους πίνακες του φόρουμ "Αγοραπωλησίες μουσικών όργανων και εξοπλισμού" & "Μουσικοί, συγκροτήματα, μαθήματα, συναυλιακοί χώροι" θα γίνεται ανακατεύθυνση προς τον νέο χώρο αγγελιών.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #23 στις: 09/01/09, 13:20 »
Τώρα πλέον μπορείτε να προσθέτετε στις καταχωρήσεις εικόνες σας φωτογραφίες που φιλοξενούνται σε server εκτός του kithara.gr (πχ. σε κάποιον από τους αμέτρητους image hosting servers)

Στην φόρμα προσθήκης φωτογραφίας, θα βρείτε ένα έξτρα πεδίο με τίτλο "URL εικόνας", δηλαδή συνολικά για κάθε φωτογραφία θα υπάρχουν τα:

Λεζάντα εικόνας: (Προαιρετικό)
Αρχείο εικόνας: (Για αποστολή φωτογραφίας από αρχείο που βρίσκεται στον Η/Υ σας)
URL εικόνας: (Για να δώσετε την διεύθυνση/σύνδεσμο όπου βρίσκεται η φωτογραφία)

Εννοείται ότι για κάθε φωτογραφία που θέλετε να προσθέσετε θα χρησιμοποιείτε είτε το πεδίο "Αρχείο εικόνας" είτε το πεδίο "URL εικόνας", αλλά ΟΧΙ και τα δύο ταυτόχρονα.

Οι φωτογραφίες που βάζετε με έναν από τους δύο αυτούς τρόπους, μπαίνουν στο άλμπουμ φωτογραφιών της αγγελίας σας, και φαίνονται στην λίστα αγγελιών (αυτή που θα επιλέξετε ως κύρια εικόνα), κάτι που είναι σημαντικό για την αγγελία σας να "τραβήξει τα μάτια" περισσότερων επισκεπτών.

Δεν χρειάζεται πια να βάζετε φωτογραφίες στο σώμα/κείμενο της αγγελίας σας, ούτε ως συνδέσμους, ούτε ενσωματωμένες με BBC κώδικα (κάτι που παρακαλώ να αποφεύγεται, ιδίως αν οι φωτογραφίες είναι πολύ μεγάλες σε διάσταση γιατί καταστρέφεται η σελιδοποίηση της αγγελίας σας)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/09, 14:51 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέος χώρος αγγελιών
« Απάντηση #24 στις: 14/01/09, 10:44 »
Λόγω προβλήματος με την απεικόνιση των απομακρυσμένων φωτογραφιών, η αντίστοιχη δυνατότητα απενεργοποιείται προσωρινά!