Αποστολέας Θέμα: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ  (Αναγνώστηκε 66650 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rivaldo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Control over speed
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #50 στις: 10/09/04, 12:54 »
Το tonelab το άκουσα στο Διαμαντόπουλο σε αυτοενισχυόμενο ηχείο, με μια Stratocaster και μου άρεσαν πολύ τα καθαρά του. Υπήρχαν επίσης και μερικά γκάζια με ενδιαφέρον. Υπ' όψην οτι άκουγα presets και δεν μπήκα στη διαδικασία να πειράξω κάτι.
Now that you've been broken down,
got your head out of the clouds,
back down on the ground,
you don't talk so loud, 'n you don't walk so proud anymore and what for?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #51 στις: 10/09/04, 13:03 »
Παιδια , ποτε μην ψαχνετε για καθαρα οταν ακουτε τετοια μηχανηματα ... Τα καθαρα ειναι ευκολο να βγουν (ενας απο τους πιο καλους ενισχυτες καθαρων ειναι ο Roland ο παλιος , ο οποιος ειναι solid state). Η μαγκια ολη και η δυσκολια ειναι κυριως στα γκαζια ...
Εχω ακουσει απειρους ενισχυτες , απο φτηνους μεχρι απλησιαστους , και τα καθαρα ηταν παντου καλα. Απλως στους πιο ακριβους ηταν πολυ δυνατα και λογω λαμπας ειχαν αυτο το κατι ...
Αλλα και οι υπολοιποι ηταν παρα πολυ καλοι ...
Οταν ομως εβαζες γκαζι .... Αντιο ζωη ....
Εκει ειναι που "προδιδεται" η ποιοτητα του ενισχυτη ... στα βρωμικα ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος rivaldo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Control over speed
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #52 στις: 10/09/04, 13:10 »
Ως ένα σημείο συμφωνώ. Υπάρχει όμως και η άποψη (που όπως είπαμε η απόψεις είναι σαν τις κ******, και καθένας έχει από μια) που λέει ότι στα καθαρά εκτιμάς έναν ενισχυτή διότι τα γκάζια φτιάχνονται με πεταλάκια, καμπινούλες κτλ. Αν ο ενισχυτής έχει μάπα καθαρά...μάμησέ τα. Φυσικά τα παραπάνω δεν απευθύνονται σε κιθαρίστες που βασίζονται στα γκάζια (metal).
Great ήρθε το κιθαρόνι?
Now that you've been broken down,
got your head out of the clouds,
back down on the ground,
you don't talk so loud, 'n you don't walk so proud anymore and what for?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #53 στις: 10/09/04, 13:18 »
Οχι , δεν ηρθε , ειναι πολυ νωρις ακομη , αν παει απο τελωνειο (99%) μπορει να κανει κανα μηνα να ερθει ...
Τωρα για τα βρωμικα , σε πληροφορω οτι με καμια δυναμη στον κοσμο δεν μπορεις να βγαλεις σωστη βρωμα με πεταλακια και λοιπες αηδιες , εκτος αν κοροϊδευεις τον εαυτο σου και τα αυτια σου ...
Μονο αν εχει εναν καλο ενισχυτη (λαμπατο συνηθως) με καλη παραμορφωση μπορεις να βγαλεις καλη βρωμα. Αν βαλεις εκει πανω ενα πεταλακι τοτε μεταμορφωνεται κι αυτο. Βαλε το ομως σε εναν solid state και εχεις μια πολυ ωραια μουφα ...
Οσο για το Metal , ειναι πιο ευκολο να φτιαξεις τετοιο ηχο ακομα και σε solid state (πχ Pantera) αρκει να εχει καμια κεφαλη και καμπινα 4x12 για τον ογκο. Εκει που ειναι τα σκορα , ειναι σε πιο Hard rock και Santana φαση ή στυλ Stevie Ray Vaughan κτλ. Εκει , οπως ειπα και πριν ... Αντιο ζωη ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος rivaldo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Control over speed
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #54 στις: 10/09/04, 13:31 »
Παίρνουμε έναν Twin Reverb (υπερκαθαρός), προσθέτουμε μια κουταλιά 4x12, λίγη φρεσκοκομμένη γκαζωμένη κιθάρα (Les Paul) και συμπληρώνουμε με Mesa Boogie V-Twin. Τα βάζουμε στο ρεύμα, τα τσιτώνουμε και χτυπάμε, τι άλλο, ένα Ε-major!!
Μετά φωνάζουμε και το συνεργείο να επιδιορθώσει τις ρωγμές στους τοίχους!
Τεσπαν, ξαναλέω ότι όλα είναι υποκειμενικά. Το παραπάνω παράδειγμα το έχω ακούσει και δεν είναι θεωρητικό.
Now that you've been broken down,
got your head out of the clouds,
back down on the ground,
you don't talk so loud, 'n you don't walk so proud anymore and what for?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #55 στις: 10/09/04, 14:14 »
Ναι εσυ μιλας για λαμπατο κορυφαιο ενισχυτη και λαμπατη κορυφαια προενισχυση , 4x12, κορυφαια κιθαρα ... χαιρω πολυ ... αυτο σου λεω κι εγω ...
Εγω μιλαω για solid state και ψηφιακους ενισχυτες ...
Εξαλου το mesa boogie , ασχετα αν εχει μορφη πεταλιου , δεν ειναι πεταλι , ειναι προενισαχυση λαμπατη ... οταν εγω λεω πεταλι εννοω Boss, Ibanez , Dod και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις ...
Ετσι οπως το λες εσυ , ενταξει , και εγω παιρνω ενα Vox λαμπατο (τελειο για καθαρα) , παιρνω κι ενα triaxis , παιρνω και λιγο (οπως λες κι εσυ) 4x12 και ενταξει , τι θα εχω ; χαλια ηχο ; Οχι βεβαια !!!
Τελος παντων , εγω λεω , οτι δεν πρεπει να κρινεις ενας ενισχυτη απο τα καθαρα του , ΕΚΤΟΣ και αν τον θελεις σχεδον αποκλειστικα γι αυτο τον σκοπο (κλασικα blues, jazz , country κτλ). Kατσε μετα εσυ να βγαλεις ηχο drive σωστο με πεταλακια και εναν ενσιχυτη τυπου fender που ειναι καλος στα καθαρα αλλα στα βρωμικα ειναι σαν τζιτζικι ....
Εξαλλου με ολα αυτα που λες (twin reverb , mesa boogie V-twin ,4x12) κοστιζουν τοσο , οσο να παρεις ενα Mesa boogie κανονικο και οχι "τυπου" mesa και σπερνεις ετσι κι αλλιως ...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/04, 14:15 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος rivaldo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Control over speed
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #56 στις: 10/09/04, 14:43 »
Δύο κιθαρίστες συμφώνησαν!
Λυπάμαι πολύ παιδιά αλλά δυστυχώς και στον δικό μας χώρο ισχύει το "ότι πληρώνεις παίρνεις", ή το "το φτήνο το πληρώνεις ακριβότερα". Εγώ οτι είχα πάρει ξεκινώντας την κιθάρα, το 'χω προ πολλού πετάξει. Δεν είναι δυνατό με φτηνό εξοπλισμό να βγάλεις ήχο που σκοτώνει. Γιατί οι καλοί ενισχυτές ξεκινάν από 1500 € (κατά προσέγγιση). Γιατί το triaxis που ανέφερε ο φίλτατος Great κάνει περί τα 3000€? Για να μην θίξω το πόσο το παίρνει το αντίστοιχο αμερικανάκι και εκνευριστώ..
Now that you've been broken down,
got your head out of the clouds,
back down on the ground,
you don't talk so loud, 'n you don't walk so proud anymore and what for?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #57 στις: 10/09/04, 14:53 »
Ακριβως !!!!
Τωρα αν μερικοι θελουν να πεισουν τον εαυτο τους οτι με 500€ καθαρισαν και εχουν ηχο σωστο ... ενταξει , ισως δεν εχουν ακουσει αλλα πραγματα , ή δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις ...
Δυστυχως , το "σπορ" θελει πολλα γκαφρα για ξοδεμα και πολλες φορες με οχι αναμενομενο αποτελεσμα ...
Btw , Rivaldo , ξερεις ποσο ειδα αρκετα triaxis στο Ebay;;;
Γυρω στα 600€ !!!!  :o :o
Kαι "πακετακι" μαζι με τελικο 90/90 simul class 1100€ !!!!  >:( >:( >:(
Αυτο κι αν ειναι ειρωνεια !!!!
Bastards !
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος rivaldo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Control over speed
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #58 στις: 10/09/04, 15:05 »
Κοίτα, είμαι στη δουλειά, και όπως βλέπεις προσπαθώ να διαβάζω τα posts και να απαντώ, δουλεύοντας. Αλλά αυτό που κάνεις  φίλε Great λέγεται παραπλάνηση πικραμένου Έλλήνα κιθαρίστα!!!Θα ασκήσω μήνυση. Τώρα ξανά μανά πρέπει να ξαναμπώ στο site τηε Mesa, να ξαναδώ photo, να ξαναδιαβάσω specs, να κατεβάσω ήχους...ουφ!! Ονειρεμένο set-up το συγκεκριμένο που ανέφερες!!
Now that you've been broken down,
got your head out of the clouds,
back down on the ground,
you don't talk so loud, 'n you don't walk so proud anymore and what for?

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #59 στις: 10/09/04, 15:09 »
Άρα λοιπόν, κάνουμε όλοι μαζί υπομονή να μαζέψουμε πάααααααρα πολλά χρήματα για να πάρουμε τους original ενισχυτές που γουστάρουμε να έχουμε, άλλος Marshall, άλλος Mesa/Boogie κλπ κλπ και να αποφύγουμε τις απομιμήσεις (όσο καλές και να είναι δεν παύουν να είναι εξομειώσεις) και παίρνουμε και 2-3 βασικά πεταλάκια εφφέ για να κάνουμε τη δουλειά μας σε συνδυασμό με τα τρελά γκάζια του ενισχυτή, όπως τα γουστάρει ο καθένας...
Αλλά φαίνεται ότι λόγω του οικονομικού βολευόμαστε εμείς οι κοινοί θνητοί με τρανζιστοράτους ενισχυτές (ή υβριδικές καταστάσεις) και προενισχύσεις που χρυσοπληρώνουμε για να εξομειώσουν τους ενισχυτές που θα ευχόμαστε να είχαμε...  :'( :'( :'(

Δικό μου συμπέρασμα αυτό, που έχω παρακολουθήσει όλες τις συζητήσεις σας και με απασχολεί το θέμα και μένα τον τελευταίο καιρό.

Αποσυνδεδεμένος rivaldo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Control over speed
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #60 στις: 10/09/04, 15:35 »
Acanthor δεν θα μπορούσες να το θέσεις πιο σωστά.
Με άπειρο χρήμα, χώρο και κανα συνεργείο να στα κουβαλάει φυσικά, θα χαμε όλοι αυτά που ονειρευόμαστε..
Now that you've been broken down,
got your head out of the clouds,
back down on the ground,
you don't talk so loud, 'n you don't walk so proud anymore and what for?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #61 στις: 10/09/04, 17:39 »
Παιδια , εγω παντως επειδη δεν εχω απειρα λεφτα και επειδη εχω ακουσει το Vetta και εχω ενθουσιαστει με την πιστοτητα, αλλα κυριως επειδη εχω ηδη το Pod Pro (το οποιο ειναι κανα 2 κλασεις κατωτερο απο το Vetta) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τους ηχους του (προσοχη , δεν κανει εξωμειωση , αλλα digital modelling) και επειδη πιστευω οτι κυριως αυτο που χανεις απο τον αυθεντικο ενισχυτη ειναι το ιδιο το μηχανημα (αλλο να το εχεις μπροστα σου , και αλλο απλως να το ακους κατα 95%) , θα αγορασω το Vetta II και θα εχω μια συλλογη απο ενισχυτες που θα ηθελα ΑΠΕΙΡΑ λεφτα για να τους αποκτησω , πεταλακια που πλεον δεν υπαρχουν και ψηφιακα εφφε που θα ηθελα κι αλλα λεφτα κτλ.
Αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω !!!!
Απο κει και περα , ισως αργοτερα , παρω κι ενα μικρο combo Mesa heartbreaker , ετσι , για να υπαρχει και λαμπα αυθεντικη !!!
Παντως το Vetta δεν παιζεται παιδια, και οποιος κανει το λαθος να το ακουσει μονο σε μαγαζι , χανει το 90% απο οτι μπορει να κανει το κτηνος.
Σας το λεω γιατι εχω το Pod Pro και ξερω οτι οι εγοστασιακοι ηχοι presets ειναι χαλια , και αν δεν ξερεις πραγματικα τι κανεις και δεν εχεις εμπειρια , δεν μπορεις να βγαλεις καλο ηχο. Ποσο μαλλον στο vetta , που ειναι 10 φορες πιο πολυπλοκο και με αλλες 100 δυνατοτητες routing των πεταλιων , εφφε , ενισχυτων , καμπινων , μικροφονων , dual layer , μιξη 2 τυπων ενσχυτων , effects loop κτλ ...

Vetta Rulez !!!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #62 στις: 10/09/04, 22:23 »
Cornholio επειδη μας εχεις φτιαξει λιγο....
Εχεις τιποτα να ακουσουμε το POD απο τα χερια σου?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #63 στις: 10/09/04, 22:48 »
Μπορω να φτιαξω κατι στα γρηγορα , ετσι για πλακα !!!  :D
Αλλα πως θα στο δωσω ;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #64 στις: 11/09/04, 00:39 »
Eida μια φορα τον Βετα σε ενα μαγαζι... αρρωστησα...επαθα ημικρανια... δεν καταλαβαινα τι γινεται..ευτυχως ο υπαλληλος ηταν αρκετα υπομονετικος και μου εδειξε μερικα πραγματα...με το πραγματακι (?????) αυτο κανεις οτι θελεις...αλλα δεν τις μπορω τοσες παραμετρους...προτιμω τα plug and play...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #65 στις: 11/09/04, 03:45 »
Ναι ξερω τι εννοεις ... Παντως ουτε το triaxis (για παραδειγμα) ειναι ευκολο , καθε αλλο...
Αν θες κατι σε plug and play , πουλα οτι εχεις και δεν εχεις , μαζεψε κι αλλα λεφτα και παρε ενα Mesa Boogie να τελειωνεις ... ουτε εφφε , ουτε τιποτα ...
Και εγω μην νομιζεις , τον Vetta λογω ενισχυτων (και δυνατοτητα χρησης 2 ταυτοχρονα με μιξη) θα τον παρω και οχι για τα εφφε...
Χρησιμοποιω ελαχιστα εφφε εκτος απο βαθακι και που και που wah στα βρωμικα και στα καθαρα αντε κανα chorus , βαθακι και compressor και σπανιως κανα delay .... Τα υπολοιπα δεν τα χρησιμοποιω σχεδον ποτε ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #66 στις: 11/09/04, 03:56 »
Διόρθωση....

Plug and Play είναι ο εμπορικός όρος που διαβάζει κανείς στα τεχνικά χαρακτηριστικά πριν αγοράσει...
Τώρα όταν τελικά έρθει η ώρα της δοκιμής με τον εξοπλισμό που διαθέτει, εκεί ο όρος είναι πλέον Plug and Pray!  ;D ;D



CU...=Clapton=

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #67 στις: 11/09/04, 10:56 »
Plug and Pray!  ;D ;D

Φιλε Ερικ...ειχα καιρο να σε δω να γραφεις...και επεστρεψες με ατακα....αντε και να σε δουμε καμια φορα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #68 στις: 12/09/04, 00:22 »
Great Cornholio θα ηθελα παρα πολυ να το ακουσω....
Αν θες μου το στελνεις κατευθειαν στο mail....αλλα νομιζω θα ηθελαν πολλοι να το ακουσουν...
Δεν εχεις καποιον χωρο να το ανεβασεις?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος sakistoll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #69 στις: 07/03/05, 00:02 »
egw sevomai tis gnwmes olwn alla nomizw oti 4 petalia ftanoun gia na kaneis stin spitonoikokira na se kinigaei,tin gomena na se ftisei tin parea na se zilepsei.1)boss ds-1,2)boss td-1,3)wah-wah,4)octaver.ta polyeffe kata tin gnwmi mou den exoun katholou kalo distrotion.e,eimai kai ligo tis sxolis"oso ligotera toso kalitera" alla as poume o Angus posa tsoumplekia xrisimopoiei?? ;D
α)συμφωνω οτι με τα πεταλακια θα παρεις μονο πραγματικο ηχο
β)τι ειναι το td-1;

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #70 στις: 11/09/05, 22:41 »
Λοιπόν, θέλω ένα πετάλάκι και γώ σαν παιδί... Εχω έναν φτιαχτό ενισχυτή 100w  ο οποιος έχει μόνο καθαρό κανάλι. Οπότε θέλω να πάρω ένα πεταλάκι Distortion για να παραμορφώσει τον ήχο μου. Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να είναι από Στόλλα γιατί το μόνο κοντινό μαγαζί σε μένα είναι αυτό. Δλδ ΄κάτι σε Boss... Εγώ λέω το DS-1 άλλά έχω δει να το αναφέρουν μερικοί εδώ μέσα ώς booster. Σε καθαρό κανάλι θα παραμορφώνει αρκετά τον ήχο μου ? Παίζω κυρίως rock και hard rock. (pink Floyd, Scorpions...)

Αποσυνδεδεμένος **G**

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #71 στις: 12/09/05, 02:12 »
oxi re ds-1, sd-1, md-1  ktl ktl einai gia na boostareis th lampa. Ama to kanali sou einai ka8aro tranzistor tote pare ena pod (h kati na prosomoiwnei kampina ktl) gia na kaneis th douleia sou. Alla na ksereis einai kalytero na exeis enan hxo me proswpikothta, para na exeis 200 apomimiseis.

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #72 στις: 12/09/05, 12:44 »
Μόνο αυτήν τη δουλειά κάνουν δηλαδή ? Δεν θα έχει καθόλου παραμόρφωση στον τραζιστοράτο ?  Και επειδή δεν μπορώ να διαθέσω πολλά λευτά για pod για αυτό λέω αυτό το πεταλάκι. Εξαλλου δεν θέλω και τρελλή παραμόρφωση..

Αποσυνδεδεμένος **G**

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #73 στις: 12/09/05, 13:43 »
εφοσον λες οτι ο ενισχυτης σου δεν έχει κανάλι παραμόρφωσης τότε λίγα να περιμένεις απο τα πεταλάκια της boss γιατι αυτά είναι κυρίως για να boostαρουν τον ενισχυτη. Έχω δοκιμάσει boss σε τρανζιστορ και δεν πήρα τον ήχο που περίμενα, αλλά σίγουρα μπουστάρουν όσο να πεις. Μπορείς όμως να πάρεις το πετάλι της behringer (v-amp), που είναι και σχετικά φτηνό και να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα στο καθαρό σου κανάλι. Μπορείς πάλι να δοκιμάσεις (εφοσον έχεις σχετικά καλή κάρτα ήχου στον υπολογιστή σου) το GSuite της simulanalog και να έχεις υπερβολικά καλή παραμόρφωση χωρίς καν να πληρώσεις. Ρίξε μια ματιά και εδώ www.simulanalog.com . άμα θες καποια βοήθεια απλα στείλε μου message

EDIT
www.simulanalog.org είναι . το έγραψα και σε ένα άλλο post λάθος
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/05, 13:55 από **G** »

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #74 στις: 18/11/05, 23:25 »
Λοιπόν, τα χριστούγεννα θα ανέβω Αθήνα και λέω με την συμβολή των γιαγιάδων και παππούδων να πάρω ένα πετάλι.  Αυτό που με ενδιάφέρει είναι ένα εφφέ παραμόρφωσης το οποίο θα χρησιμοποιώ σε καθαρό κανάλι φτιαχτού ενισχυτή. Το budget είναι περιορισμένο μέχρι τα 100Ε. Δεν θέλω κάτι τρελλό απλώς μία παραμόρφωση σε στύλ Scorpions, όχι metal ή τπτ τέτοιο. Το ξέρω ότι δεν θα είναι τπτ τέλοιο αλλά αρχή είναι ακόμα...

Καθε βοήθεια είναι χρήσιμη...  Ευχαριστώ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
22279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/06, 22:53
από RockAss
17 Απαντήσεις
7144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 20:01
από Symeon
22 Απαντήσεις
8251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 00:12
από TheVrachnoprofiter
102 Απαντήσεις
35459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 00:05
από 7
41 Απαντήσεις
14428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:30
από nikolix
10 Απαντήσεις
4751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
9 Απαντήσεις
4992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 02:56
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
4014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 14:26
από JP.M
12 Απαντήσεις
2088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/22, 21:57
από UnderGround
1 Απαντήσεις
98 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/24, 20:21
από Βραζίλης