Αποστολέας Θέμα: απορία περι ενισχυτη..  (Αναγνώστηκε 5391 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lp_fan_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
απορία περι ενισχυτη..
« στις: 04/09/11, 11:42 »
Λοιπον,παίδες τα φώτα σας..Σκοπεύω να πάρω μια epi lp standard αυτήν την εβδομάδα..το θέμα μου είναι το εξής..εχω ήδη εναν χάλια ενισχυτη yamaha GA-15(15 watt)και δεν ξέρω κατά πόσο θα προσεγγισει τον ήχο που θέλω να βγει..δηλαδη πιστεύω πως θα χανετε κάπως ο ήχος της κιθάρας λόγω του ενισχυτη που έχω...παίζω κυρίως hard rock,blues gnr στυλ..τι μου προτεινεται να πάρω καινούργιο ενισχυτη?τα λεφτά που μπορώ να διαθεσω ειναι μέχρι 200 €

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #1 στις: 04/09/11, 12:07 »
Λοιπον,παίδες τα φώτα σας..Σκοπεύω να πάρω μια epi lp standard αυτήν την εβδομάδα..το θέμα μου είναι το εξής..εχω ήδη εναν χάλια ενισχυτη yamaha GA-15(15 watt)και δεν ξέρω κατά πόσο θα προσεγγισει τον ήχο που θέλω να βγει..δηλαδη πιστεύω πως θα χανετε κάπως ο ήχος της κιθάρας λόγω του ενισχυτη που έχω...παίζω κυρίως hard rock,blues gnr στυλ..τι μου προτεινεται να πάρω καινούργιο ενισχυτη?τα λεφτά που μπορώ να διαθεσω ειναι μέχρι 200 €
To οτι αν δεν εχεις ενισχυτη δεν θα βγαλεις ηχο αυτο ειναι το μονο σιγουρο.Το οτι παιρνεις lp δεν σημαινει οτι θα βγαλεις ηχο slash πχ....ο ηχος κατα 70% ειναι θεμα ενισχυτη και μετα μαγνητων...αν η πηγη του ηχου ειναι μαπα...δεν μπορεις να γυαλισεις την..κουρ.δα ;D .Αυτο που μπορεις να κανεις ομως πριν ξηλωθεις για καλο ενισχυτη ειναι να κρατησεις την μπαχατελα σου και να καρφωσεις πανω της μια καλη modelling πεταλιερα για  να παρεις αυτο που θες και με το παραπανω.Με βαση αυτα που λες θα σου ταιριαζε μια tonelab(αν δεν θες πολυ high gain κολπα ειναι λιρα εκατο) γαντι αν και με κανα pod x3 live η καμια digitech rp θα εισαι αρχοντας.Τσιμπα μια απο αυτες μεταχειρισμενη και θα εισαι τζετ.Θα κανει την δουλεια της μια χαρα και εσυ με την ησυχια σου θα αρχισεις αποταμιευση για να παρεις καποια στιγμη ενα καλο ενισχυτακι....Ασε που η πεταλιερα δεν θα σου ειναι αχρηστη ακομα και τοτε αλλα βοηθητική.Win Win δηλαδη.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος lp_fan_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #2 στις: 04/09/11, 12:29 »
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση..στείλε μου λίγο λινκς αν δεν σου ειναι κόπος..σχετικά με το χρειάζομαι..γτ είμαι κομματάκι άσχετος και δεν κατάλαβα και πολλά :P...δλδ με αυτα τα accessories θα εχω αναβαθμίσεις ως προς τι?

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #3 στις: 04/09/11, 12:47 »
Τι κιθαρα εχεις?

Αποσυνδεδεμένος lp_fan_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #4 στις: 04/09/11, 12:49 »
τώρα εχω μια yamaha καληνύχτα σας..αλλά απο βδομάδα θα πάρω epi lp std...

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #5 στις: 04/09/11, 12:59 »
μπορεις να παρεις τον harley benton ga5 και να το δωσεις να σου κανουν τη μοντα. Θα ειναι καπως ετσι και θα σου μεινουν αρκετα στην ακρη + οτι ο συγκεκριμενος ειναι και λαμπατος


Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #6 στις: 04/09/11, 13:07 »
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση..στείλε μου λίγο λινκς αν δεν σου ειναι κόπος..σχετικά με το χρειάζομαι..γτ είμαι κομματάκι άσχετος και δεν κατάλαβα και πολλά :P ...δλδ με αυτα τα accessories θα εχω αναβαθμίσεις ως προς τι?
Tσεκαρε τα ονοματα που σου εδωσα στο youtube για να παρεις μια ιδεα.Στην ουσια σου προτεινω κατι σε...κατεψυγμενο ;D ...ισως οχι 100% σαν το αυθεντικο αλλα πολυ κοντα και σιγουρα καλυτερο απο ενα μετριο ενισχυτη που ισως παρεις.Η πεταλιερα στην ουσια τα εχει ολα και συμφερει...και προσομειωσεις των ενισχυτων που θες...και εφε κτλ κτλ.Σε βλεπω οτι εισαι μπριζωμενος με epiphone  αλλα μη σνομπαρεις τη yamaha σου.Εγω θα σου ελεγα για να εκτιμησεις πραγματικα τι εχεις και απο που τελικα παιρνεις τον ηχο.....θα ελεγα πρωτα να παρεις μια πεταλιερα καλη(σαν αυτες που προτεινα) και να την λειωσεις με την yamaha....θα δεις οτι η κιθαρα σου δινει μια χαρα τον ηχο που θες( η μαλλον η πεταλιερα στον δινει) οποτε δεν χρειαζεται απαραιτητα αλλαγη απο τωρα...μολις λοιπον λειωσεις την πεταλιερα και φτιαξεις ηχους...τοτε θα εισαι σε θεση να ξερεις τι περιπου θες και απο ενισχυτες και απο κιθαρες οποτε οταν προβεις σε αγορα να ξερεις τι θες και να μη πας στα τυφλα οπως τωρα.
Για μενα στο στυλ σου ειναι η tonelab(οποιοδηποτε μοντελο) εξαιρετικος ηχος ακομα και αν την καρφωσεις σε μπαζοενισχυτη.Αν τωρα απο οτι καταλαβα δεν ξερεις καν ακομα τι ειναι οι πεταλιερες και τι κανουν τοτε μαλλον κατσε δες κλιπακια και ενημερωσου γιατι θα δωσεις λεφτα χωρις αντικρισμα για ποιο ακριβες κιθαρες(που δεν χρειαζεσαι) και ηχο τελικα δεν θα παρεις καθολου.Η epiphone στον ενισχυτη σου θα ακουγεται σχεδον οπως και η yamaha σου...believe me.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #7 στις: 04/09/11, 13:10 »
Αν εχεις εναν φθηνο ενισχυτακο και μια φθηνη κιθαρα και θες αναβαθμιση του ηχου σου, ουτε καν να σκεφτεσαι την αλλαγη κιθαρας. Θα ειναι τσαμπα λεφτα, γιατι μπορει οντως η κιθαρα να ειναι καλυτερη απο πλευρας playability, ποιοτητας, να την γουσταρεις πιο πολυ κτλ, αλλα τον ηχο σου ΔΕΝ θα τον φτιαξει σε καμια περιπτωση.
Ο ηχος εξαρταται κατα κυριο λογο απο τον ενισχυτη, εφφε και ηχεια (και φυσικα απο το χερι του παικτη) και οχι απο την κιθαρα.
Αρα, αν ο ηχος ειναι που σε ενδιαφερει, κοιτα να παρεις εναν καλο ενισχυτη ή μια καλη πεταλιερα που κανει εξομοιωσεις ενισχυτων οπως ειπαν και τα υπολοιπα παιδια.
Εκτος βεβαια αν η κιθαρα που εχεις ηδη τωρα εχει καποιο λειτουργικο προβλημα που δεν φτιαχνεται και για αυτο την αλλαζεις.
Αν ομως απλα θες να παρεις μια τυπου les paul απλα για την μουρη και γιατι θες να πετυχεις ηχο Α (πχ τυπου slash), τοτε τσαμπα χρηματα θα δωσεις (οσων αφορα την βελτιωση του ηχου σου). Την μουρη θα την εχεις μεν, θα γουσταρεις ισως που εχεις μια τυπου les paul κτλ, αλλα ηχο καλυτερο μην περιμενεις.
Ετσι, αν πχ ηταν να δωσεις 300-400 χοντρικα για μια τυπου les paul κιθαρα και αλλα 200 για ενισχυτη, εγω θα σου προτεινα με ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ, να δωσεις ολα τα χρηματα αυτα (500-600 λογικα;) για την αγορα ενος καλου ενισχυτη που να κανει για αυτα που θες. Πιστεψε με, αν παρεις εναν καλο ενισχυτη, η παλια σου κιθαρα θα ακουγεται σαν να κελαηδαει ξαφνικα...
Και με 500-600€ μπορεις να παρεις καλο ενισχυτη και ευελικτο για πολλους ηχους (πχ καναν bugera).
Αυτα απο μενα, οτι αποφασισεις ευχομαι καλη τυχη και καλα ψωνια.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος lp_fan_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #8 στις: 04/09/11, 13:22 »
φιλε μου  για να γινει πιο συγκεκριμενος..την epi lp θα μου την κανουν δωρο...οποτε δν μπορω να αποφυγω την αγορα της..δηλαδη μου προτινεις απλα να αγορασω αυτην την πεταλιερα και να κρατησω το ριμαδι ενισχυτη που εχω..με την πεταλιερα θα ειναι αισθητες οι διαφορες στον ηχο?

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #9 στις: 04/09/11, 13:22 »
Αν εχεις εναν φθηνο ενισχυτακο και μια φθηνη κιθαρα και θες αναβαθμιση του ηχου σου, ουτε καν να σκεφτεσαι την αλλαγη κιθαρας. Θα ειναι τσαμπα λεφτα, γιατι μπορει οντως η κιθαρα να ειναι καλυτερη απο πλευρας playability, ποιοτητας, να την γουσταρεις πιο πολυ κτλ, αλλα τον ηχο σου ΔΕΝ θα τον φτιαξει σε καμια περιπτωση.
Ο ηχος εξαρταται κατα κυριο λογο απο τον ενισχυτη, εφφε και ηχεια (και φυσικα απο το χερι του παικτη) και οχι απο την κιθαρα.
Αρα, αν ο ηχος ειναι που σε ενδιαφερει, κοιτα να παρεις εναν καλο ενισχυτη ή μια καλη πεταλιερα που κανει εξομοιωσεις ενισχυτων οπως ειπαν και τα υπολοιπα παιδια.
Εκτος βεβαια αν η κιθαρα που εχεις ηδη τωρα εχει καποιο λειτουργικο προβλημα που δεν φτιαχνεται και για αυτο την αλλαζεις.
Αν ομως απλα θες να παρεις μια τυπου les paul απλα για την μουρη και γιατι θες να πετυχεις ηχο Α (πχ τυπου slash), τοτε τσαμπα χρηματα θα δωσεις (οσων αφορα την βελτιωση του ηχου σου). Την μουρη θα την εχεις μεν, θα γουσταρεις ισως που εχεις μια τυπου les paul κτλ, αλλα ηχο καλυτερο μην περιμενεις.
Ετσι, αν πχ ηταν να δωσεις 300-400 χοντρικα για μια τυπου les paul κιθαρα και αλλα 200 για ενισχυτη, εγω θα σου προτεινα με ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ, να δωσεις ολα τα χρηματα αυτα (500-600 λογικα;) για την αγορα ενος καλου ενισχυτη που να κανει για αυτα που θες. Πιστεψε με, αν παρεις εναν καλο ενισχυτη, η παλια σου κιθαρα θα ακουγεται σαν να κελαηδαει ξαφνικα...
Και με 500-600€ μπορεις να παρεις καλο ενισχυτη και ευελικτο για πολλους ηχους (πχ καναν bugera).
Αυτα απο μενα, οτι αποφασισεις ευχομαι καλη τυχη και καλα ψωνια.

Ετσι ακριβως....με λιγα λογια για να μη μπερδευσαι κιολας... με την αγορα κιθαρας που θες ειναι πχ σαν να πας να φτιαξεις ενα αγωνιστικο αμαξι να πεταει...με τα ζαντονια του τις ποδιες τα neon lights αλλα fast and furious....αλλα παραβλεπεις να βαλεις μια καλη v8 μηχανη να οργωνει και εισαι ακομα με την μηχανη του zastava.Oπως καταλαβαινεις ετσι οι πιθανοτητες να πετυχεις αυτο που θες ειναι μηδενικες.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος lp_fan_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #10 στις: 04/09/11, 13:28 »
βασικα johnie η συγκεκριμενη yamaha που εχω mono yamaha δεν ειναι..την ειχα παρει μαζι με τον ενισχυτη,πακετο..μονο 200 ευρω!φαντασου γιατι κιθαρα μιλαμε..σιγουρα ειναι απομιμηση..ουτε μαρκα δν ειναι..οποτε κατα την γνωμη τρ προτρεχει το θεμα αγορα κιθαρας παρα ενισχυτη...μαλλον θα βολευτω με καμια πεταλιερα για την ωρα..

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #11 στις: 04/09/11, 13:40 »
βασικα johnie η συγκεκριμενη yamaha που εχω mono yamaha δεν ειναι..την ειχα παρει μαζι με τον ενισχυτη,πακετο..μονο 200 ευρω!φαντασου γιατι κιθαρα μιλαμε..σιγουρα ειναι απομιμηση..ουτε μαρκα δν ειναι..οποτε κατα την γνωμη τρ προτρεχει το θεμα αγορα κιθαρας παρα ενισχυτη...μαλλον θα βολευτω με καμια πεταλιερα για την ωρα..
Ειτε πεταλιερα ειτε καλος ενισχυτης...και τα δυο κοστιζουν αρκετα να τα παρεις μαζι.Και σου ξαναλεω...μη σνομπαρεις τη yamaha.Ακομα και ινδονησιος γκουρου να την εχει φτιαξει απο μπαμπου και finish απο ιδρωτα παρθενας στρουθοκαμηλου ;D ... αμα την καρφωσεις σε καλη πηγη ηχου θα παιξει...το αντιθετο(καλη κιθαρα σε χαλια πηγη ηχου) δεν γινεται.Την κιθαρα του ο slash να στην εφερνε δωρο στο σπιτι....ετσι και την εβαζες στον ενισχυτη σου θα εκλαιγες...θα ελεγες ε οχι ρε που**η μου..σαν την yamaha μου ακουγεται.

Αμα παρεις τη yamaha σου αυτη τη στιγμη που μιλαμε....την καρφωσεις στο line in του υπολογιστη(αν εχεις και μια εξωτερικη καρτα ηχου ακομα καλυτερα) και κατεβασεις καποιες δωρεαν προσωμειωσεις ενισχυτων...... θα εχεις σουπερ ποιοτικο ηχο αμεσα χωρις φραγκο.(μονο απο το pc ομως)Το pc δηλαδη να κανει τη δουλεια του ενισχυτη και των εφε.

Το ποιο σημαντικο βεβαια ειναι....αν ξερεις να παιζεις...γιατι αν τα χερια δεν δουλευουν οπως πρεπει ακομα...δεν φταιει ουτε η yamaha ουτε τιποτα....βαλτα κατω με τη σειρα και θα δεις οτι η κιθαρα ειναι η τελευταια στην αλυσιδα επηρεασμου του ηχου.Για να μη σου πω οτι για τη φαση που εισαι τωρα μια κιθαρα τυπου yamaha ειναι ιδανική.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/11, 13:45 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #12 στις: 04/09/11, 14:09 »
Αν ειναι να σου κανουν δωρο την κιθαρα και εχεις την δυνατοτητα επιλογης του δωρου, προτιμησε να παρεις αντι για κιθαρα εναν καλο ενισχυτη. Δεν θα το μετανιωσεις αν αυτο που ψαχνεις ειναι καλυτερος ηχος.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #13 στις: 04/09/11, 14:13 »
Ή μπορείς πάντα να επιλέξεις να σου πάρουν μια Vintage V100 και μια Vox Tonelab LE όπως ειπώθηκε ή, αν υπάρχει οικονομικό περιθώριο, έναν Fender Mustang II ή άλλο modelling ενισχυτή.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος lp_fan_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #14 στις: 04/09/11, 19:02 »
Με μαματε ρε παιδες τωρα  :( ..και ψηθηκα για κιθαρα...δηλαδη αν παρω κανα πεταλακι για distortotion και clean δεν θα υπαρχει καμια βελτιωση οσον αφορα τον ηχο?

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #15 στις: 04/09/11, 20:13 »
Με μαματε ρε παιδες τωρα  :( ..και ψηθηκα για κιθαρα...δηλαδη αν παρω κανα πεταλακι για distortotion και clean δεν θα υπαρχει καμια βελτιωση οσον αφορα τον ηχο?

Θα ελεγα οτι η λυση Vintage V100 και η Τοnelab le του μητσακου ειναι ακριβως για τη περιπτωση σου...καθως και παιρνεις κιθαρα ακριβως στυλ epiphone και μαλιστα αρκετα καλη αλλα και εξαιρετικη πεταλιερα για  πολυ καλο ηχο.παιρνοντας ετσι μεμονομενα distortion πεταλια και κολωντας τα σε μπαζοενισχυτες δεν θα παρεις αποτελεσμα...με αυτα θα εισαι ικανοποιημενος για αρκετο καιρο...
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #16 στις: 04/09/11, 21:20 »
Θα συμφωνούσα με την πρόταση για την Vintage V100. Μια πολύ καλή επιλογή, αρκετά φτηνότερη από την Εpiphone και όχι απαραίτητα κατώτερη ποιοτικά. Όσο για πεταλιέρα, η Tonelab LE δεν κυκλοφορεί πλέον, αν τη θέλεις θα πρέπει να κοιτάξεις για μεταχειρισμένη. Ίσως οι πιο καινούργιες Tonelab ST και ΕΧ, (που είναι και πιο μικρές και λιγότερο πολύπλοκες από την LE) να σε ενδιαφέρουν. Επίσης κοίταξε και πεταλιέρες σε αυτά τα λεφτά από Zoom, Βοss, Digitech και Line 6.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: απορία περι ενισχυτη..
« Απάντηση #17 στις: 05/09/11, 10:33 »
Όντως με  την Tonelab μπορείς να προσομοιώσεις άνετα τον ήχο του slash και όχι μόνο.  Tonelab ST + Vintage Les Paul =
και το δεύτερο είναι το δικό μου με την Tonelab SE + Tokai Love Rock (ala acdc tone-μόνο ρυθμικό παίξιμο) =
Alone and again, or...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
14645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 22:32
από profsokin
20 Απαντήσεις
7359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 08:44
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
3194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 12:41
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
4440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/11, 18:24
από VaBassix
2 Απαντήσεις
2164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/11, 11:36
από tasco1997
4 Απαντήσεις
2731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 19:15
από Jezus
6 Απαντήσεις
3492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
39 Απαντήσεις
16886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/13, 16:27
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
2363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 16:58
από freemind
39 Απαντήσεις
20845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/18, 16:24
από Spyros Delta