Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια στη συνδεσμολογία  (Αναγνώστηκε 9128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« στις: 02/03/08, 22:09 »
ως νέος στο χώρο και εγώ. σύντομα θα έχω ολοκληρώσει τον εξοπλισμό μου ο οποίος θα περιλαμβάνει:

Behringer ULTRA-CURVE PRO (Equalizer)
Digitech DigiDelay
Mi Audio Overdrive
Mi Audio Distortion
Dunlop Wah

θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποια είναι η καλύτερη σειρά σύνδεσης και το κάθε ένα που...

π.χ

Digidelay + wah + Equalizer στη λούπα
και καρφί τα drive distortion.

όμως αν θελω να τα βάλω όλα καρφί ;ή λουπα με ποιά σειρά πρέπει να τα συνδέσω;


Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #1 στις: 02/03/08, 22:10 »
μα γιατί πάλι το έβαλα αλλού;;;; :( :(

παρακαλώ διορθώστε με αν δεν σας κάνει κόπος...

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #2 στις: 02/03/08, 22:50 »
Wah>Overdrive>Distortion πριν τον ενισχυτή
EQ>Delay στη loopα
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #3 στις: 02/03/08, 23:22 »
Ναι αλλά το equalizer θέλει σειριακή λούπα για να λειτουργήσει ενώ το delay παράλληλη... ::)
Εκτός κι αν: 1)το digidelay έχει λειτουργία με την οποία μπορείς να πάρεις μόνο το wet σήμα έτσι ώστε να μπορείς να το συνδέσεις στην σειριακή λούπα!!
                 2)πάρεις κάποιον μίκτη (υπάρχουν ειδικοί για αυτή τη δουλειά) που μετατρέπει τη σειριακή λούπα σε παράλληλη!!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #4 στις: 02/03/08, 23:23 »
Wah>Overdrive>Distortion πριν τον ενισχυτή
EQ>Delay στη loopα
και αν θελεις να τα βαλεις ..¨"καφι" ------->Wah>Distortion>Overdrive>EQ>Delay ..

 ...Δεν υπαρχει κατι στανταρ οσο αφορα τις συνδεσεις .. πολλα λεγονται και γραφονται, αλλα ο,τι σου παει στο αυτι.
πρεπει ομως να τα δουλεψεις, και αργοτερα, ξεροντας το ηχοχρωμα που βγαζει το καθε πεταλι, να κανεις τους συνδιασμους σου ...  Καλος ηρθες στο μακρυ αυτο ταξιδι ..
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/08, 15:06 από Σκίρων »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #5 στις: 02/03/08, 23:29 »
btw, cyclo αν θα πάρεις τη βρώμα σου αποκλειστικά και μόνο απ τα πετάλια, τότε δεν υπάρχει λόγος να βάλεις πετάλια στο fx loop!! :)

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #6 στις: 02/03/08, 23:38 »
Ναι αλλά το equalizer θέλει σειριακή λούπα για να λειτουργήσει ενώ το delay παράλληλη... ::)
αυτό δεν το πολυκατάλαβα... αλλα δεν πειράζει.

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #7 στις: 02/03/08, 23:50 »
Ναι αλλά το equalizer θέλει σειριακή λούπα για να λειτουργήσει ενώ το delay παράλληλη... ::) σειριακή λούπα σε παράλληλη!!

Αν το delay έχει καλό wet/dry έλεγχο (level control δηλαδή) δουλεύει μια χαρά και σε σειριακή λούπα.

Ναι αλλά το equalizer θέλει σειριακή λούπα για να λειτουργήσει ενώ το delay παράλληλη... ::)
αυτό δεν το πολυκατάλαβα... αλλα δεν πειράζει.

Τί ενισχυτή έχεις Γιώργο; Τί fx loop έχει, ξέρεις; Αν έχεις wet/dry knob, τότε έχεις παράλληλο fx loop. Αν όχι, έχεις σειριακό.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #8 στις: 02/03/08, 23:54 »
Υπάρχουν 2 ειδών loops: Serial και parallel.
Και κάποιοι ενισχυτές έχουν και switch για να επιλέγεις ανάμεσα σε αυτά τα 2...

Σε γενικές γραμμές:
serial: για πετάλια που χρωματίζουν τον ήχο, αλλάζουν τη χροιά του (π.χ. equalizer, chorus, flanger).
parallel: για εφέ χρόνου/χόρου (π.χ. reverb, delay, echo).

Το θέμα είναι τι κάνεις αν θες να χρησιμοποιήσεις στη λούπα equalizer + delay για παράδειγμα... ::) Απ όσο ξέρω υπάρχουν μίκτες που μετατρέπουν σε parallel τη λούπα σου και με ειδική συνδεσμολογία μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω πετάλια μαζί... Αλλά περιπλέκονται λίγο τα πράγματα.. :-\

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #9 στις: 02/03/08, 23:56 »
Αν το delay έχει καλό wet/dry έλεγχο (level control δηλαδή) δουλεύει μια χαρά και σε σειριακή λούπα.
Heatseeker, επειδή πάντα είχα την απορία... wet/dry έλεγχο έχουν όλα τα πετάλια? ::)

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #10 στις: 02/03/08, 23:56 »
Σειριακή λούπα είναι όταν παρεμβάλεις τα εφέ που θες ανάμεσα στην προενίσχυση και τον τελικό σου, ενώ παράλληλη είναι ακριβώς ότι και το προηγούμενο μόνο που υπάρχει άλλη μία γραμμή που συνδέει την προενίσχυση με τον τελικό και έτσι μπορείς να ελέγχεις με κάποιο ρυθμιστικό το mix μεταξύ του dry και του wet σήματος. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει το mix του delay σου ή του reverb σου να είναι τέρμα wet, γιατί α ελέγχεις την αναλογία dry/wet από τον ενισχυτή σου. Αν δεν είναι τέρμα wet τα εφέ χρόνου θα έχεις κάτι τέτοιο dry/(dry/wet) οπότε εκεί είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το μπέρδεμα δεν μπορείς να το αποφύγεις στην περίπτωση που έχεις reverb, delay και παράλληλη λούπα. Σε αυτή την περίπτωση η δε θα τα ανοίγεις και τα δύο ταυτόχρονα ή θα είναι κάποιο από τα δύο με το mix στο τέρμα και το άλλο σε πιο ήπια ρύθμιση... Γενικά θέλει ψάξιμο και πειραματισμούς για να μπορέσεις να βγάλεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #11 στις: 08/03/08, 16:55 »
άλλη μια ερώτηση...

έχω αγοράσει μερικά πετάλια και είδα αυτό εδώ:

The power supply of the pedals have been designed to allow you to power the unit from a DC source up to 25V, providing you with massive headroom and a huge output signal There is a 2.1mm barrel connection for external power connection./

τι ακριβώς σημαίνει; αρχίζει και με τρομάζει. πήρα ενα PedalBoard πρώτα που δίνει ρεύμα 12V (μία έξοδο) και 9V (5 εξόδους) θα μπορώ να κάνω δουλειά ή μου είναι άχρηστο;

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #12 στις: 08/03/08, 19:39 »
Wah>Overdrive>Distortion πριν τον ενισχυτή
EQ>Delay στη loopα

Πολυ σωστα! Αλλα να προσθεσω οτι καλυτερα αποτελεσματα προσωπικα περνω αν βαλω to Overdive META to Distortion!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #13 στις: 08/03/08, 19:45 »
Υπάρχουν 2 ειδών loops: Serial και parallel.
Και κάποιοι ενισχυτές έχουν και switch για να επιλέγεις ανάμεσα σε αυτά τα 2...

Σε γενικές γραμμές:
serial: για πετάλια που χρωματίζουν τον ήχο, αλλάζουν τη χροιά του (π.χ. equalizer, chorus, flanger).
parallel: για εφέ χρόνου/χόρου (π.χ. reverb, delay, echo).

Το θέμα είναι τι κάνεις αν θες να χρησιμοποιήσεις στη λούπα equalizer + delay για παράδειγμα... ::) Απ όσο ξέρω υπάρχουν μίκτες που μετατρέπουν σε parallel τη λούπα σου και με ειδική συνδεσμολογία μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω πετάλια μαζί... Αλλά περιπλέκονται λίγο τα πράγματα.. :-\


Νομιζω οτι τα ειπες καπως αναποδα, διορθωστε με αν κανω λαθος!  :)
Αν βαλεις σε παραλληλη λουπα εφε που αλλαζουν χρονικα το σημα και το μιξαρεις με το dry σημα, τοτε θα εχεις διαφορες φασης κτλ, πραγμα που δεν θες γιατι αδυνατιζει το σημα σου και γινεται ενας χαμος. Οσα αλλαζουν τον χρονο τα βαζεις σε σειριακη, αν εχεις παραλληλη βαζεις το mix knob 100% wet.
Οι πιο πολλοι ενισχυτες εχουν σειριακη λουπα, μερικοι εχουν παραλληλη, μερικοι και τα δυο. Στην παραλληλη συνηθως βαζεις ισοσταθμιστες, κομπορεσορες, κορους κτλ, και μιξαρεις ποσο σημα με εφε και ποσο ανεπηρεαστο θελεις.
Και οπως ειπες υπαρχουν loopers με mix-knob, αλλα ειναι οκ, δεν εχει πολυ μπλεξιμο, απλα πρεπει να κουβαλας και συνδεεις/ξεσυνδεεις καθε φορα...  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #14 στις: 08/03/08, 20:53 »
Τώρα που μιλάμε για συνδεσμολογίες θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι.. Η "θεωρία" λέει ότι το compressor πρέπει να μπαίνει πριν από το distortion του ενισχυτή διότι αν μπει μετά, κομπρεσάρει αχρείαστα το ήδη κομπρεσσαρισμένο σήμα.. Τι είναι όμως αυτό το ήδη κομπρεσσαρισμένο σήμα; Το distortion του ενισχυτή (και δη των λαμπάτων) κομπρεσσάρει τον ήχο (η συγκεκριμένη διαδικασία περιγράφεται και ως διαχείριση του clipping), αλλά το κάνει "άγαρμπα" και "άναρχα" γιατί απλά δεν είναι αυτή η δουλειά του.. Έτσι, αφού το distortion του ενισχυτή κομπρεσσάρει αρχικά το σήμα, το να τοποθετηθεί compressor μετά, είναι αχρείαστο..

Αυτά λέει η θεωρία.. Εγώ χρησιμοποιώ το G-force με FX loop επομένως θέλω-δεν θέλω, το compressor θα μπει μετά την προενίσχυση.. Αξίζει να αγοραστεί ξεχωριστό rack για compressor έτσι ώστε να μπει πριν το FX loop; Η ερώτηση απευθύνεται σε παιδιά που έχουν χρησιμοποιήσει και τους δυο τρόπους σύνδεσης και έχουν καταλάβει διαφορά (αν και η βασική αρχή του compressor είναι ότι η καλή συμπίεση είναι αυτή που δεν την καταλαβαίνεις)..

Edit: Rephrase
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/08, 22:43 από faser »

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #15 στις: 08/03/08, 23:04 »
Αποψή μου είναι οτι ο compressor πρέπει να μπαίνει καρφί όχι Fx loop κτλ...

και μάλιστα πρέπει να είναι το πρώτο πετάλι σε σειρά.

έτσι δεν θα "κομπρεσσάρει" το σήμα που φτιάχνουν τα υπόλοιπα πετάλια ή ο ενισχυτής. δεν χάνεις σε ηχόχρωμα, και κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #16 στις: 09/03/08, 08:17 »
The power supply of the pedals have been designed to allow you to power the unit from a DC source up to 25V, providing you with massive headroom and a huge output signal There is a 2.1mm barrel connection for external power connection.
τι ακριβώς σημαίνει; αρχίζει και με τρομάζει. πήρα ενα PedalBoard πρώτα που δίνει ρεύμα 12V (μία έξοδο) και 9V (5 εξόδους) θα μπορώ να κάνω δουλειά ή μου είναι άχρηστο;

Καταρχάς, μην τρομάζεις καθόλου !  :)
Όπως καταλαβαίνω τα παραπάνω, μπορείς να τροφοδοτήσεις τα πετάλια σου ή τελος πάντων αυτό το unit (?) με συνεχή τάση εως 25V. Εσύ με τα 12 ή 9 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, εφόσον βρίσκεσαι κάτω από το όριο των 25V.

Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #17 στις: 09/03/08, 13:36 »
The power supply of the pedals have been designed to allow you to power the unit from a DC source up to 25V, providing you with massive headroom and a huge output signal There is a 2.1mm barrel connection for external power connection.
τι ακριβώς σημαίνει; αρχίζει και με τρομάζει. πήρα ενα PedalBoard πρώτα που δίνει ρεύμα 12V (μία έξοδο) και 9V (5 εξόδους) θα μπορώ να κάνω δουλειά ή μου είναι άχρηστο;

Καταρχάς, μην τρομάζεις καθόλου !  :)
Όπως καταλαβαίνω τα παραπάνω, μπορείς να τροφοδοτήσεις τα πετάλια σου ή τελος πάντων αυτό το unit (?) με συνεχή τάση εως 25V. Εσύ με τα 12 ή 9 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, εφόσον βρίσκεσαι κάτω από το όριο των 25V.


ναι πάρα πολύ όμορφα. αλλα πια η διαφορά αν τα τροφοδοτήσω με 25 και με 9; μήπως θα υπολειτοργούν;

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #18 στις: 10/03/08, 00:07 »
θα εχεις διαφορα στο χεντρουμ, εχουν φτιαχτει για 9βολτ μπαταρια, οποτε δεν θα υπολειτουργουν
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #19 στις: 10/03/08, 00:12 »
Αυτά λέει η θεωρία.. Εγώ χρησιμοποιώ το G-force με FX loop επομένως θέλω-δεν θέλω, το compressor θα μπει μετά την προενίσχυση.. Αξίζει να αγοραστεί ξεχωριστό rack για compressor έτσι ώστε να μπει πριν το FX loop; Η ερώτηση απευθύνεται σε παιδιά που έχουν χρησιμοποιήσει και τους δυο τρόπους σύνδεσης και έχουν καταλάβει διαφορά (αν και η βασική αρχή του compressor είναι ότι η καλή συμπίεση είναι αυτή που δεν την καταλαβαίνεις)..

Ενας φιλος χρησιμοποιει ρακ κομπρεσορ λαμπατο μπερινγκερ, στερεο, και ρακ προενισχυτη, οποτε μπορει να το βαλει οπου θελει.
Συνηθως βαζει τον κομπρεσορα μετα την προενισχυση, και απ'οτι μου εχει πει αν τον βαλει μετα δεν εχει μεγαλη διαφορα. Οπως επισης εχει βαλει και 2 κομπρεσορες, εναν πριν και ενα μετα (εκτος αν θυμαμαι κατι λαθος), και επεστρεψε παλι στο να εχει εναν μετα. Δεν ημουν μπρωστα στις δοκιμες, αλλα ξερει απο μηχανηματα και ηχο παααρα πολλα, οποτε εμπιστευομαι αυτα που μου ειπε, οτι δηλαδη δεν υπαρχουν τραγικες διαφορες, και το εχει ετσι γιατι το προτιμα και τον βολευει.
Θα τον ρωτησω για περισοτερες λεπτομερειες και θα επανελθω  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Βοήθεια στη συνδεσμολογία
« Απάντηση #20 στις: 10/03/08, 12:05 »
Παράθεση
Δεν ημουν μπρωστα στις δοκιμες, αλλα ξερει απο μηχανηματα και ηχο παααρα πολλα, οποτε εμπιστευομαι αυτα που μου ειπε, οτι δηλαδη δεν υπαρχουν τραγικες διαφορες, και το εχει ετσι γιατι το προτιμα και τον βολευει.

εγώ υποψιάζομαι ο φίλος σου παίζει εξήσου καλά και χωρίς κομπρέσσορα:Ρ εγώ ας πούμε που θέλω ο κομπρέσσορας να μου mutarei μερικές λάθος νότες που παίζω όταν κάνω sweet picking πρέπει να μπει πριν την προενίσχυση διαφορετικά οι νότες θα ακουστούν και το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλο:) εκτός αν βάλω τον κομπρέσσορα στο full συνεπώς θα χάσω πολλα!:) αυτα για μένα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
11590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/06, 22:59
από Sound of Rock
0 Απαντήσεις
2064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 14:14
από Jizzzm
1 Απαντήσεις
2951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:18
από BluesMe
17 Απαντήσεις
6658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 15:14
από ονομα_χρηστη
10 Απαντήσεις
4700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 18:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
7818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 22:11
από theodoropoulos
7 Απαντήσεις
3673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 22:41
από teo_gp
16 Απαντήσεις
6850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 03:11
από brian
11 Απαντήσεις
4479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 03:03
από brian
10 Απαντήσεις
3852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 23:01
από zeromancer