Αποστολέας Θέμα: Δεξιοχειρας...  (Αναγνώστηκε 6045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilias86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Δεξιοχειρας...
« στις: 13/05/08, 20:37 »
...που παιζει ως αριστεροχειρας. Ειναι λογικο?

Χαιρετε μαγκες(πρωτο μου post!), μπραβο για το forum!

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας με το παραπανω θεμα. Ειμαι δεξιοχειρας, αλλα με βολευει περισσοτερο με το αριστερο στην πενα και το δεξι στα ταστα.
Να πω πως αυτη ηταν κ η πρωτη-ενστικτωδης-αντιδραση μου οταν πρωτοεπιασα την κιθαρα ενος φιλου μου, αν κ περασε αρκετος καιρος μεχρι να το συνειδητοποιησω! Μου φανηκε εντελως φυσικο, απλα βγηκε αυθορμητα..Επισης αυτο συνεβη με οτι κιθαρα εχω ακουμπησει,ασχετα με το γεγονος οτι ολες ηταν δεξιες :D Ειναι φυσιολογικο?

Σας ρωταω καθως οπου να'ναι αγοραζω την πρωτη μου κιθαρα. Να παω για αριστερη?

ΥΓ. Απ'οτι καταλαβατε ειμαι ψιλο-ασχετος :D

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #1 στις: 13/05/08, 20:55 »
Γεια σου αρχηγε.
Παιζει σχετικο θεμα εδω http://forum.kithara.gr/index.php?topic=4654.msg495773#new ,για ριξε μια ματια.
Ειμαστε πολλοι,αλλα με το αντιστροφο προβλημα-ειμαστε αριστεροχειρες και λογω συνθηκων οταν ξεκινησαμε μαθαμε να παιζουμε με το δεξι.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #2 στις: 13/05/08, 21:09 »
Αποψη μου ειναι αμα σου βγαινει φυσικα να παρεις μια αριστεροχειρη κιθαρα.Να εχεις υποψη σου ομως τα εξης:Οτι τα αριστεροχειρα οργανα σε σχεση με τα δεξιοχειρα ειναι πολυ περιορισμενα κ λιγο πιο ακριβα.Ποικιλια εμεις οι αριστεροχειρες ιδιως στην Ελλαδα δεν εχουμε.Μπορεις μεν να παρεις απο το εξωτερικο αλλα αμα π.χ. η κιθαρα που θες δεν υπαρχει καν στην Ελλαδα και θες να την ακουσεις τοτε τρως πακετο.Και γω παλαιοτερα που πηρα κιθαρα..την δοκιμασα πρωτα σε εναν λησταρχο-αγενη τυπο και εκανε 650Ε και αφου μου αρεσε την πηρα απο Γερμανια..500Ε μαζι με θηκη αυθεντικη fender και ενα χαμογελο!Ελλαδισταν που λεει και ενα παλικαρι!

Επισης δεν θα μπορεις να παιξεις με τις κιθαρες αλλων.Π.χ σε μια παρεα.Και γω αριστεροχειρας ειμαι και ξερω καλα πως ειναι.Παρολα αυτα..ειμαι της αποψης οτι καλο ειναι να ακολουθουμε την φυση μας.Και παρα τις δυσκολιες που εχω συναντησει εξακολουθω να το πιστευω.

Υ.Γ.:Aσε που ειναι μπαναλ να εισαι οπως ολοι.Ενω εμεις ξεχωριζουμε! 8)
Υ.Γ2:Δεν ειναι τυχαιο που ιστορικοι guitar heroes οπως ο Hendrix ηταν αριστεροχειρες... ;)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #3 στις: 13/05/08, 21:09 »
Ναι. Don't worry. όπως βολεύεται ο καθένας.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος ilias86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #4 στις: 13/05/08, 21:20 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

Bassman ειμαι ενημερος για τα οσα ειπες...και φυσικα για τις τιμες!

Για αριστερη το πηγαινα απ'την αρχη, αλλα ειχα τις επιφυλαξεις μου...

Τελος, θα ηθελα να ακουσω αποψεις για ηλ.κιθαρα(μεχρι 300 ευρω,ειμαι αρχαριος οποτε προς το παρον δεν θελω καποια πανακριβη). Εχω ξεχωρισει καποιες, οπως Squier Affinity Strat, Epiphone SG-310,Epiphone Les Paul...αλλα θα ηθελα και την γνωμη των πιο εμπειρων. :)

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #5 στις: 13/05/08, 21:25 »
Ηλια εχω παιξει πολλες φορες στη squier μιας και την εχει ενας μαθητης μου και την προτεινω χαλαρα για αρχαριο.
Ελαφρια κιθαρα και ευκολοπαιχτη,με ενα καλο γκαζι παιζεις οτι γουσταρεις.Φαντασου οτι στα λεει αυτα ενας ανθρωπος που δεν παει με τιποτα τις fender style κιθαρες.

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #6 στις: 13/05/08, 22:33 »
...που παιζει ως αριστεροχειρας. Ειναι λογικο?

Χαιρετε μαγκες(πρωτο μου post!), μπραβο για το forum!

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας με το παραπανω θεμα. Ειμαι δεξιοχειρας, αλλα με βολευει περισσοτερο με το αριστερο στην πενα και το δεξι στα ταστα.
Να πω πως αυτη ηταν κ η πρωτη-ενστικτωδης-αντιδραση μου οταν πρωτοεπιασα την κιθαρα ενος φιλου μου, αν κ περασε αρκετος καιρος μεχρι να το συνειδητοποιησω! Μου φανηκε εντελως φυσικο, απλα βγηκε αυθορμητα..Επισης αυτο συνεβη με οτι κιθαρα εχω ακουμπησει,ασχετα με το γεγονος οτι ολες ηταν δεξιες :D Ειναι φυσιολογικο?

Σας ρωταω καθως οπου να'ναι αγοραζω την πρωτη μου κιθαρα. Να παω για αριστερη?

ΥΓ. Απ'οτι καταλαβατε ειμαι ψιλο-ασχετος :D

εγώ πάλι είμαι αριστερόχειρας αλλά επειδή όταν ήμουν μικρός οι δικοί μου κάναν την μλκία(και το παράδεχονται) και με βάλαν να γράφω με το δεξί,παίζω κι8άρα σαν δεξιόχειρας και δεν έχω κάποιο πρόβλημα πάντως...
το γεγονός ότι μπορεί να σαι αμφιδέξιος δεν παίζει??? στη τελική όπως σε βολεύει μά8ε...πάντως ως αριστερόχειρας οργανοπαίχτηε 8α έχεις λιγότερες επιλογές στα όργανα (τουλάχιστον στην ελλάδα)

Αποσυνδεδεμένος Libertine

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #7 στις: 14/05/08, 17:17 »
Το χερι με το οποιο γραφεις ΔΕΝ ειναι ενδεικτικο για τον αν εισαι αριστεροχειρας/δεξιοχειρας..Ηλια μονο με την κιθαρα σου βγαινει αυτο το ''αριστεροχειρο''?Γιατι αν ειναι και αλλα πραγματα που αυθορμητα χρησιμοποιεις το αριστερο σου χερι τοτε απλα δεν εισαι δεξιοχειρας.
Long live the Lefties  ;D
Oh, ask me why, and I'll spit in your eye

Αποσυνδεδεμένος ilias86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #8 στις: 15/05/08, 03:35 »
Το αμφιδεξιος παιζει, καθως δεν ειμαι τελειως κουλος αν παω να παιξω ως δεξιος, απλα ειναι καπως πιο αβολα ;D

Το χερι με το οποιο γραφεις ΔΕΝ ειναι ενδεικτικο για τον αν εισαι αριστεροχειρας/δεξιοχειρας..Ηλια μονο με την κιθαρα σου βγαινει αυτο το ''αριστεροχειρο''?Γιατι αν ειναι και αλλα πραγματα που αυθορμητα χρησιμοποιεις το αριστερο σου χερι τοτε απλα δεν εισαι δεξιοχειρας.
Long live the Lefties  ;D

Ναι μονο με την κιθαρα μου βγαινει και γι'αυτο ειμαι μπερδεμενος  :P


Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #9 στις: 15/05/08, 03:57 »
Πάρε μια για δεξιόχειρες και μια για αριστερόχειρες. Αν είσαι αμφιδέξιος και το δουλέψεις μπορεί να σε δούμε σε κάποια χρόνια δίπλα στον Μιχαήλ-Άγγελο Βάτιο!  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος thanasis93

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #10 στις: 23/05/08, 16:56 »
Αφου σε βολευει να παιζεις με το αριστερο κανενα το προβλημα...Παρε μια αριστερη κιθαρα για να μπορεις να παιζεις και συνεχισε δυνατα ;D

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #11 στις: 23/05/08, 18:55 »
Εγώ είμαι της άποψης να προσπαθήσεις να ξεκινήσεις με κιθάρα για δεξιόχειρες. Αν κάνεις προσπάθεια και δεν σου βγαίνει μετά απο αρκετό καιρό τότε πάρε αριστερή. Να σπαταλήσεις ας πούμε 6 μήνες απο την ζωή σου δεν είναι και μεγάλο χάσιμο συγκριτικά με το χάσιμο που μπορεί να έχεις αμα παίζεις με αριστερή. Αν ασχοληθείς σοβαρά με την κιθάρα, αυτή η επιλογή θα σε κυνηγάει μία ζωή. Στο μέλλον μπορεί να θές μία κιθάρα που να χρειάζεται να δουλέψεις 6 μήνες παραπάνω για να την αγοράσεις άμα είναι αριστερή. Και μετά να θες και άλλη... και άλλη..  Επίσης την κιθάρα την παίζεις και με τα δύο χέρια και δεν είναι σαν το γράψιμο που είναι μλκία να ξεκινήσεις να γράφεις με το άλλο χέρι. Εκτός και αν νιώθεις πάρα πολύ έντονα οτι οι δεξιές δεν σε βολεύουν και είναι αναπόφευκτο. Αλλά απο ότι λες απλά νιώθεις κάπως πιο άβολα. Πιστεύω πως αυτό ξεπερνιέται πολύ γρήγορα και δεν πρόκειται να σταθεί εμπόδιο στην εξέλιξή σου σαν κιθαρίστας.

Αποσυνδεδεμένος bth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #12 στις: 18/02/09, 18:27 »
Φιλε και εγω ακριβως ετσι ειμαι.Ειμαι δεξιοχειρας και δεξιοποδαρος (εχω πιο πολυ δυναμη στο δεξι) αν και στο ποδοσφαιρο παιζω εξισου καλα και με το αριστερο.Μολις επιασα κιθαρα μου βγηκε με το αριστερο να κραταω την πενα και με το δεξι το ταστο.Εδω και 2 μερες εχω αριστεροχειρη κιθαρα και τα παω πολυ καλα..Δοκιμασα παντως και με το αριστερο να παιζω τα ταστα αλλα δεν μου βγαινει με την καμια!Ετσι με βολευει ετσι θα συνεχισω.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #13 στις: 18/02/09, 20:32 »
Φιλε σου προτεινω αν εχεις καποια κιθαρα ηδη να δοκιμασεις να πε3εις εκει και μετα να βρεις μια αντιθετη να την τσεκαρεις και αυτην. Το τι σου ηρθε στην αρχη δεν ειναι ενδικτικο του τι χρειαζεσαι. Ψα3το λιγο καιρο ακομα και μετα κανε κινηση μην παρεις κατι και σου μεινει επειδη δεν θα μπορεις να πε3εις. Και γω αριστεροχειρας ειμαι και πεζω δε3ια. Οχι γιατι ετσι με βολεψε, αλλα γιατι ετσι 3εκινησα. Αν επεζα αριστερα ισως επεζα καλυτερα. Αυτο το ερωτημα μου θα μεινει αναπαντητο γιατι δεν εχω καμια ορε3η μετα απο τοσα χρονια να τα παρω ολα απο την αρχη.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #14 στις: 18/02/09, 20:45 »
θα παιξεις οπως σε βολευει εσενα αλλα μπορεις να μαθεις και αναποδα με αρκετη εξασκηση.Σε μερικους αρεσει να παιζουν και με τα δυο χερια.How about that.

"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #15 στις: 18/02/09, 20:47 »
Εγώ ως αριστερόχειρας ξεκίνησα αμέσως ως δεξιόχειρας και παρά τις προσπάθειες δε με βολεύει καθόλου μα καθόλου να παίξω ''σωστά''. Παρατήρησα δε ότι η δυσκολία δεν έχει να κάνει με την έλλειψη αντίστροφης τεχνικής (δηλ. πένα με το αριστερό - στην ταστιέρα το δεξί) αλλά ότι είναι εγκεφαλικό το κόλλημα. Κι έτσι κατάλαβα ότι δε μπορώ να καμαρώνω που παίζω κιθάρα ''ανάποδα'' γιατί έτσι κι αλλιώς θα ταν πολύ πιο δύσκολο να παίξω ως αριστερόχειρας...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος bth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #16 στις: 18/02/09, 22:51 »
ακριβως αυτο, ειναι εγκεφαλικο το θεμα.Και εγω προσπαθησα να παιξω και "κανονικα" αλλα δεν μου βγαινει ,αισθανομαι πολυ περιεργα.Ενω παιζοντας με το δεξι την ταστιερα το χερι μου παει στις χορδες που θελω κανονικα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #17 στις: 18/02/09, 23:54 »
Υ.Γ2:Δεν ειναι τυχαιο που ιστορικοι guitar heroes οπως ο Hendrix ηταν αριστεροχειρες... ;)
Αυτό μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω (και φαντάζομαι ως τέτοιο το λες).. :P

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #18 στις: 19/02/09, 00:41 »
Δεν αστειευομαι.Πιστευω οτι οι αριστεροχειρες τεινουν να ειναι πιο ταλαντουχοι καλλιτεχνικα εκ φυσεως απο τους δεξιοχειρες.Και αυτο γιατι χρησιμοποιουν περισσοτερο το δεξι ημισφαιριο του εγκεφαλου που ως γνωστον εχει να κανει με την δημιουργικοτητα.Απο κει και περα ειναι θεμα αντιληψης.Οποτε αν σου φαινεται κατι αστειο...εμενα παλι οχι...

Υ.Γ.:Αμα κανεις τον κοπο να ριξεις μια ματια σε αρθρα που μιλανε για αριστεροχειρες στο ιντερνετ θα δεις τι εννοω και με περισσοτερες λεπτομερειες.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/09, 00:57 από bassman 5χορδος προσεχως! »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος bth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #19 στις: 19/02/09, 11:13 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεξιοχειρας...
« Απάντηση #20 στις: 19/02/09, 11:28 »
...που παιζει ως αριστεροχειρας. Ειναι λογικο?
ούτε λογικό, ούτε φυσιολογικό... :P
αλλά παίξε όπως σε βολεύει....
δν υπάρχει νόμος που λέει με ποιο χέρι θα παίζεις...
γι αυτό και υπάρχουν κ οι αριστερές κιθάρες...
και το ότι υπάρχουν αριστερόχειρες που διέπρεψαν θα έλεγα πως δείχνει πως δν τους περιορίζει η ιδαιτερότητά τους παρά πως δείχνει πως είναι πιο ταλαντούχοι...  :P

(αν και η θεωρία που ανέφερε ο bassman για το δεξί μέρος του εγκεφάλου μου φαίνεται λογικότατη....)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/06, 09:20
από bassman(4 String Suicide!)
53 Απαντήσεις
25172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/06, 14:42
από Tuomas