Αποστολέας Θέμα: αριστεροχειρας..  (Αναγνώστηκε 45916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #25 στις: 06/08/13, 01:49 »


Στο φλαουτο,στην φλογερα και σε αλλα οργανα που ειναι "φιξ" καταστασεις,αναγκαστικα θα μαθεις ετσι.Οταν ομως εχεις την ΕΠΙΛΟΓΗ γιατι να ζοριζεσαι..?Για να εχεις ποικιλια στα οργανα...??Ειναι αστειο να διαβαζω τετοιου ειδους επιχειρηματα ποσο μαλλον απο ανθρωπους που επισης παιζουν συμφωνα με την φυση τους και δεν αλλαξαν μεριες.Εξω απο το χορο ολοι χορευταραδες ειμαστε μου φαινεται...

υ.γ. : εγω προσωπικα καταπιεστηκα πολυ οταν δοκιμασα με το δεξι να μαθω.Αλλοι το εκαναν.Εγω παλι προτιμω την μοναξια του να κοιταω τους αλλους στην παρεα να παιζουν με το δεξιοχειρο οργανο.
Σε οργανα ομως που ειναι fix καταστασεις δεν εχω δει καποιον να διαμαρτυρεται οτι ζοριζεται γιατι το οργανο ειναι για δεξιοχειρες. Μονο κιθαριστες εχω δει να νιωθουν την αναγκη για αριστεροχειρο οργανο. Ισως φταιει η δημοτικοτητα του, αλλα ισως φταιει οτι ειναι και και το πρωτο σε προτιμιση απο αυτοδιδακτους οργανο. Και δεν ειναι θεμα καταπιεσης στη φυση μου. Ετσι μου εδειξαν να κραταω την κιθαρα και ετσι την εμαθα. Αν ηταν αναποδα θα την μαθαινα αναποδα... Το ιδιο θα συμβει με οποιοδηποτε οργανο ξεκινησω να μαθαινω και δεν εχω επαφη απο πριν.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/13, 01:53 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #26 στις: 06/08/13, 02:08 »
Πολύ ωράια η ανάλυση του Σπύρου. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ οτι η αντιστροφή των ημισφαιρίων μπορεί να εξηγεί το γιατί κάποιοι αριστερόχειρες μπορούν να παίξουν δεξιόχειρα ή όχι.

Πάντως δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάποιος απόλυτος κανόνας στο πως πρέπει να παίζεις. Και τα 2 χέρια χρειάζονται, και με όποιο τρόπο και αν προσπαθήσεις να κρατάς το όργανο, ακόμα και με τον 'λάθος τρόπο', αν προσπαθήσεις και δουλέψεις, θα καταφέρεις κάτι καλό. Άλλωστε, υπάρχει χώρος και για κιθαρίστες που παίζουν με ακρίβεια και πειθαρχία στα 400 bpm, αλλά και για άτσαλους που μεταφέρουν λίγο παραπάνω συναίσθημα στην ταστιέρα. Aν κάτσουμε να ψάξουμε, θα βρούμε πολλά παραδείγματα.

Το χειρότερο πράγμα που μπορεί να πάθει ένα παιδί που αγαπάει την κιθάρα, και έχει όρεξη να μάθει, είναι να την παρατήσει επειδή απογοητεύτηκε για λάθος λόγους.


4% ειναι αριστεροχειρες, που θα αποδωσουν τελικα καλυτερα, αν εχουν το αριστερο για την πενα και το δεξι για την ταστιερα.
Είναι 4% επί του συνολικού πλυθησμού των πακτών, όχι των αριστερόχειρων.

Βαση δηλαδη των ποσοστων που αναλυεις ,στους 100 αριστεροχειρες μαθητες που μπορει να συναντησω (θα επρεπε να εχω διδαξει ή να διδαξω σε 1000 μαθητες) , 5-6 θα εχουν τις λειτουργειες του
Αν τα μαθηματικά μου είναι σωστά λοιπόν, δεν μιλάμε για 5-6 στους 100. Αλλά για 40 στους 100.





Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #27 στις: 06/08/13, 02:14 »
Ως αριστερόχειρας, με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι μερικά πράγματα σου βγαίνουν να τα κάνεις με το αριστερό και μερικά με το δεξί.
Αν καταπιεστείς, ίσως να τα καταφέρεις, αλλά μέχρι ένα σημείο, και νομίζω ότι απλά δεν αξίζει καν τον κόπο.

Είχα γνωρίσει έναν τύπο πριν χρόνια, ο οποίος έπαιζε (ηλεκτρικό) πιάνο ανάποδα, με κάτι midi μετατροπές στο PC του.

Εγώ περιέργως, την κιθάρα την πιάνω ως δεξιόχειρας (και είναι το μόνο ίσως που κάνω καλύτερα ως δεξιόχειρας).

Το ότι πχ το 99% των ρολογιών χειρός είναι φτιαγμένα για δεξιόχειρες, δεν σημαίνει ότι κι εγώ θα πρέπει να το βάλω στο αριστερό, όπου με ενοχλεί. Ποιος ο λόγος; Και το ίδιο ισχύει παντού. Ειδικά στην κιθάρα, που υπάρχουν πολλές επιλογές.
Σκέψου να θες να μάθεις κάνα περίεργο μουσικό όργανο, το οποίο δεν βρίσκεις καλά καλά για δεξιόχειρες...

ΥΓ Μη μιλήσω για κλασσικά προβλήματα αριστερόχειρων, όπως πχ τα ψαλίδια/τα μπρίκια/κλπ χεχεχεχε
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/13, 02:16 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #28 στις: 06/08/13, 02:55 »

4% ειναι αριστεροχειρες, που θα αποδωσουν τελικα καλυτερα, αν εχουν το αριστερο για την πενα και το δεξι για την ταστιερα.
Είναι 4% επί του συνολικού πλυθησμού των πακτών, όχι των αριστερόχειρων.

Βαση δηλαδη των ποσοστων που αναλυεις ,στους 100 αριστεροχειρες μαθητες που μπορει να συναντησω (θα επρεπε να εχω διδαξει ή να διδαξω σε 1000 μαθητες) , 5-6 θα εχουν τις λειτουργειες του
Αν τα μαθηματικά μου είναι σωστά λοιπόν, δεν μιλάμε για 5-6 στους 100. Αλλά για 40 στους 100.
Αν ειναι 4% επι του συνολου τοτε ναι. περιπου 1 στους 2 αριστεροχειρες εχει "καθρεπτισμο" των ημισφαιριων.
Εγω παντως στηριχθηκα σε αυτα τα λεγομενα
Παράθεση
- Σε πανω απο το 5% των αριστεροχειρων, δεν υπαρχει λειτουργικα "καθρεπτης"  στα ημισφαρια και στους μυες (δλδ τα ημισφαιρια του εγκεφαλου εχουν τη ιδια διαταξη των ημισφαιρων του εγκεφαλου οπως και στους δεξιοχειρες) και ετσι σχετιζουν λειτουργιες του καθε ημισφαιριου του εγκεφαλου παρομοια με τους δεξιοχειρες, ασχετα αν η ειδικευση του εγκεφαλου αντιστοιχει στην "αδυναμη" πλευρα του σωματος τους.
To 5% του 10% του συνολου των αριστεροχειρων ειναι 0,5% του συνολικου πληθυσμου. Εκτος αν καταλαβα κατι λαθος στο κειμενο..
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/13, 03:10 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #29 στις: 06/08/13, 03:17 »
Εχετε δικιο που μπερδευτηκατε,
Εχω φαει ενα μηδενικο κατα το γραψιμο.
Το σωστο ειναι "σε πανω απο το 50% των αριστεροχειρων, δεν υπαρχει λειτουργικα "καθρεπτης"  στα ημισφαρια και στους μυες"
Γιαυτο και βγηκαν 6% επι του συνολου οι αριστεροχειρες που παιζουν με δεξι οργανο.
(το διορθωσα και στο προηγουμενο ποστ μου)





Συγχώνευση μηνυμάτων: 06/08/13, 10:55
Σε οργανα ομως που ειναι fix καταστασεις δεν εχω δει καποιον να διαμαρτυρεται οτι ζοριζεται γιατι το οργανο ειναι για δεξιοχειρες. Μονο κιθαριστες εχω δει να νιωθουν την αναγκη για αριστεροχειρο οργανο. Ισως φταιει η δημοτικοτητα του, αλλα ισως φταιει οτι ειναι και και το πρωτο σε προτιμιση απο αυτοδιδακτους οργανο. Και δεν ειναι θεμα καταπιεσης στη φυση μου. Ετσι μου εδειξαν να κραταω την κιθαρα και ετσι την εμαθα. Αν ηταν αναποδα θα την μαθαινα αναποδα... Το ιδιο θα συμβει με οποιοδηποτε οργανο ξεκινησω να μαθαινω και δεν εχω επαφη απο πριν.
Δεν εχεις υπολογισει ομως, οτι σε τετοια οργανα οπως στο φλαουτο, στο πιανο κλπ, τα χερια δεν εχουν διαφορετικη δουλεια να κανουν, οπως γινεται στην κιθαρα.
Τα χερια στην κιθαρα κανουν εντελως διαφορετικη δουλεια το καθενα. δεν κλεινουν και τα δυο τρυπες, η πατανε και τα δυο πληκτρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/13, 10:55 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #30 στις: 06/08/13, 10:16 »
Ειδα αναφορα σε διδασκαλια,οποτε κρινω φρονιμο να προσθεσω κατι.Οταν ξεκινησα να μαθαινω μουσικη,καπου στα 15 μου δλδ,υπηρξε συζητηση με τον δασκαλο ως προς την αριστεροχειρια η την δεξιοχειρια.Εγω σαν πιτσιρικας που δεν ηξερα,του ανεφερα οτι ειχα ακουσει απο αλλους συνομηλικους,οτι δλδ δεν υπαρχουν πολλα οργανα για αριστεροχειρες και οτι μηπως πρεπει να προσπαθουσα αλλιως.

Ο δασκαλος το επιχειρημα αυτο το απερριψε αμεσως.Και μου ειπε οτι ειναι ανοητο.Στην συνεχεια με εβαλε να κανω ασκησεις εναλλασοντας τις μεριες.Οταν λοιπον επιασα κιθαρα με πενα στο δεξι ενιωσα σαν κουλος.Οταν ομως επιασα κιθαρα με πενα στο αριστερο τα χερια μου ξαφνικα λυθηκαν.Ηταν σαν να ειχες βαλει βαριδια σε εναν δρομεα και ξαφνικα του τα εβγαλες.

Οποτε οπως καταλαβαινετε,το ετος 1995(που υποτιθεται οτι ισως να υπηρχε και λιγο λιγοτερη ενημερωση στο θεμα αυτο),βρεθηκε δασκαλος ο οποιος επεμεινε στο γεγονος οτι πρεπει να ακολουθουμε την φυση μας και δεν ειχε την αποψη να μαθω οπως το συνολο.Ενα βασικο του επιχειρημα ηταν οτι αν μαθαινα σαν δεξιοχειρας ισως να αργουσα πολυ περισσοτερο να φτασω σε καποιο επιπεδο συγκριτικα με αυτο που θα εφτανα σαν αριστεροχειρας.

Για τον καθενα λοιπον ισχυει κατι διαφορετικο.Αλλοι ανθρωποι λοιπον θα παιζουν με το δεξι.Αλλοι ενω μπορει να ειναι αριστεροχειρες θα μπορεσουν να μαθουν και με το δεξι.Θα υπαρξει ομως και μια μεριδα ανθρωπων που δεν θελει και μπορει να αλλαξει χερι ,και θα πρεπει λοιπον να παιζει με το αριστερο.Συνεπως ο δασκαλος καλο ειναι ερευνα ολα τα ενδεχομενα,και να μην κολλαει ουτε στο γεγονος οτι ο ιδιος εμαθε οπως εμαθε(μιας και δεν αποτελει τον κανονα σε αυτο τον κοσμο),αλλα ουτε και σε ανουσια θεματα οπως η επιλογη οργανων,ιδιως οταν υπαρχουν αριστεροχειρα οργανα.

Το ειπα και το ξαναλεω.Θεωρω ανουσιο να αλλαζουμε την φυσικη μας προσεγγιση αν δεν ειμαστε αναγκασμενοι.Οπως επισης ειδα και το επιχειρημα :"δεν ειδα κανεναν που να παιζει με φλαουτο να διαμαρτυρεται περι αριστεροχειριας".Θα απαντησω ως εξης.Πρωτον,δεν γνωριζεις ολη την υφηλιο οποτε ισως και απλα αυτους που εχεις γνωρισει να μην ειναι αρκετοι για να σχηματιζεις αποψη.Δευτερον,οταν γεννιεσαι σε εναν κοσμο που ολα για σενα ειναι αναποδα και εχεις συνηθισει ετσι απο μικρο παιδι σε καποια φαση εχει μπουχτισει και δεν μιλας καν.Απλα αποδεχεσαι σιωπηρα αυτο που συμβαινει γιατι ουτως η αλλως ειναι μια απο τα ιδια.

Αν λοιπον καποιος ειναι δασκαλος,οφειλει περαν της ερευνας να ειναι και ανοιχτομυαλος-οποτε αν για καποιον το να αλλαξει χερι λειτουργησε στην κιθαρα,ειναι λογικο να το προσπαθησει σε μαθητες του.Πρεπει ομως να λαβαινει υποψιν του οτι αυτη η λυση ΔΕΝ κανει για ολους.Γιατι οπως ειπα ευκολα κρινουμε και προτεινουμε λυσεις οταν ειναι για αλλους.Αυτος που τα προτεινει ομως,αν ξαφνικα ξυπνησει μια μερα και τον βαλουν σε εναν κοσμο να τα κανει ολα αναποδα θα δει πως ειναι.

Ναι μεν ολοι μπορουν να μαθουν να τα κανουν ολα με οποιοδηποτε χερι,αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο καθε ανθρωπος πρεπει να αναγκαζεται να μπαινει σε ενα καλουπι επειδη οι περισσοτεροι το κανουν.Με αυτο το σκεπτικο ακομα θα πιστευαμε οτι η γη ειναι επιπεδη.Και ομως εκεινη την εποχη ο περισσοτερος κοσμος αυτο πιστευε και κοιταζε με καχυποψια οποιον πιστευε το αντιθετο.Αυτος που επεμεινε στο διαφορετικο ομως τελικα ειχε δικιο.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #31 στις: 06/08/13, 10:33 »
Σε οργανα ομως που ειναι fix καταστασεις δεν εχω δει καποιον να διαμαρτυρεται οτι ζοριζεται γιατι το οργανο ειναι για δεξιοχειρες. Μονο κιθαριστες εχω δει να νιωθουν την αναγκη για αριστεροχειρο οργανο. Ισως φταιει η δημοτικοτητα του, αλλα ισως φταιει οτι ειναι και και το πρωτο σε προτιμιση απο αυτοδιδακτους οργανο. Και δεν ειναι θεμα καταπιεσης στη φυση μου. Ετσι μου εδειξαν να κραταω την κιθαρα και ετσι την εμαθα. Αν ηταν αναποδα θα την μαθαινα αναποδα... Το ιδιο θα συμβει με οποιοδηποτε οργανο ξεκινησω να μαθαινω και δεν εχω επαφη απο πριν.
Δεν εχεις υπολογισει ομως, οτι σε τετοια οργανα οπως στο φλαουτο, στο πιανο κλπ, τα χερια δεν εχουν διαφορετικη δουλεια να κανουν, οπως γινεται στην κιθαρα.
Τα χερια στην κιθαρα κανουν εντελως διαφορετικη δουλεια το καθενα. δεν κλεινουν και τα δυο τρυπες, η πατανε και τα δυο πληκτρα.
Σωστο αυτο που λες , για αυτο εφερα ως αρχικο μου παραδειγμα λειτουργιες της καθημερινοτητας μας οπως η οδηγηση που ενα απο τα δυο χερια κανει μια επιπλεον διαφορετικη λειτουργια. Αλλα παλι μπορεις να φερεις ως αντεπιχειρημα την ακριβεια των κινησεων των χεριων μεχρι τα δακτυλα, και οχι μια απλη κινηση ολου του χεριου. Παντως τα πνευστα εχουν συγκεκριμενη θεση για τα δυο χερια. Πχ στη φλογερα το παιδακι θα μπορουσε ανετα να παιξει σε οποια θεση θελει με τα χερια του, αλλα μαθαινουμε με ενα συγκεκριμενο τροπο γιατι οταν μεταπηδησει σε καποιο αλλο πνευστο αυτη θα ειναι η γενικη θεση. Αν εχεις δει πχ κλαρινετο χαμηλα εχει ενα μικρο στηριγμα για τον αντιχειρα του δεξιου χεριου. Αν βαλεις αναποδα τα χερια δεν μπορεις να στηριξεις τον αριστερο σου αντιχειρα σε αυτο. Στο φλαουτο ο μηχανισμος ειναι σε θεση που να μην εμποδιζει τα δακτυλα οταν το κρατας "δεξιοχειρα" κλπ. Υπαρχουν και οργανα παραδοσιακα αλλα οχι τοσο διαδεδομενα που συγχρονοι μουσικοι αν δεν ειχαν μαθει "δεξια" δεν θα μπορουσαν να τα δοκιμασουν και εκτελουν διαφορετικες λειτουργιες στα χερια οπως το "Σουιδικο βιολι", αν ενας βιολιστης μαθαινε αριστερα. Και μια που ειπα βιολιστης που ειναι ενα οργανο που τα χερια εκτελουν διαφορετικες κινησεις, εχω δει μονο εναν αριστεροχειρα, παραδοσιακο , αυτοδιδακτο. Τονιζω το αυτοδιδακτος γιατι εκει που συνανταω συνηθως αντιδρασεις ειναι απο αυτοδιδακτους που η φυση τους του οδηγησε να πιασουν την κιθαρα πρωτη φορα αριστερα, απο συνηθεια. Μετα αυτο δεν αλλαζει. Θα ηθελα παντως να υπαρξει μια ερευνα εστω και εδω μεσα με poll, ποιοι αριστεροχειρες ξεκινησαν δεξια, ποιοι αριστερα και ποσοι απο αυτους ειναι αυτοδιδακτοι γιατι πιστευω οτι οι "δεξιοι" αριστεροχειρες ξεκινησαν αποκλειστικα σε ωδειο ή με δασκαλο ενω οι αριστεροι ειναι αυτοδιδακτοι και σε καποια συνειδητοποιημενη ηλικια οπως η εφηβεια και μετα.

Υ.Γ Γιατι ο Bassman δημοσιευσε την Ωρα που εγραφα.
Φιλε μου ο εγκεφαλος ειναι ενα πολυ ευπλαστο οργανο. Μπορει να μιλας για φυση και αναποδους κοσμους, αλλα οταν χρειαστει ο εγκεφαλος σου θα αποδωσει. Υπαρχουν επιστημονικες ερευνες που αν σου βαλουν να βλεπεις αναποδα με γυαλια ο εγκεφαλος σου θα σαστισει για 2-3 μερες , μετα ομως θα μπορεις μεχρι και αυτοκινητο να οδηγας, βεβαια αν τα βγαλεις η προσαρμογη σου σε "φυσιολογικο" θα ειναι υποθεση 2-3 λεπτων. Αν χτυπα ξυλο χασεις το "δυνατο" σου χερι το αδυναμο θα μαθει να εκτελει ολλες τις λειτουργιες του δυνατου. Πες με στενομυαλο, αλλα η διδασκαλια μου εκτεινεται απο παιδια 5 εως ενηλικους 65 ετων. Φυσικα καταλαβαινεις σε ποια ηλικια δυσκολευτικα να διδαξω. Σε αυτην που η συνηθεια ειχε μεγαλυτερη επιρροη λογω ηλικιας. Δεν αρνουμε οτι ενας στους δυο αριστεροχειρες μπορει να εχει προβλημα, αλλα τα τρια παιδακια, και μιλαω για 7-10 ετων, δεν ειχαν κανενα προβλημα. Εμαθα αργοτερα οτι ειναι αριστεροχειρα απο τους γονεις. Το καλο με τα παιδια ειναι οτι εχουν μια αφελεια, μια αγνοια στο τι ειναι δυσκολο, εκτος αν τους μαθεις οτι ειναι δυσκολο. Πιστευω οτι η ηλικια σου που ξεκινησες επαιξε σημαντικο ρολο και μαλιστα ειχε επιρροη και αμφιβολια απο το φιλικο σου περιβαλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/13, 10:51 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #32 στις: 06/08/13, 11:06 »
Πάντως (πέρα απο την πολύ καλή απάντηση του Σπύρου), δε ξέρω σε ποιο ποσοστό μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά πιστεύω πως είναι και λίγο θέμα ψυχολογίας και μάλιστα ίσως λίγο παραπάνω στον τομέα της μουσικής οπου η ψυχολογία παίζει σημαντικότατο ρόλο.

Δηλαδή, αν κάποιος έχει συνηθίσει στην ιδέα πως πχ. το αριστερό του χέρι είναι το "καλό" και το δεξί είναι το "λιγότερο καλό" και του πεις πως θα μάθει να παίζει ως "δεξιόχειρας", αυτομάτως θα νιώσει πως δε θα τα καταφέρει, πάντα θα υστερεί και αυτό θα του βγει στο παίξιμο, ακόμα και αν προσπαθήσει ειλικρινά. Ενώ αν του πεις πως το σημαντικό χέρι στην κιθάρα είναι αυτό που πιέζει τις χορδές στα τάστα και τον βάλεις να παίξει ως δεξιόχειρας (αλλα ΔΕΝ του το πεις), τότε πιθανότατα να νιώσει καλά μιας και το "καλό" του χέρι θα κάνει και τη "σημαντική" δουλειά!

Όπως για παράδειγμα, ένα πολύ ντροπαλό παιδί που φοβάται να βγάλει δυνατό ήχο απο το όργανο (αναφέρομαι κυρίως στην κλασική κιθάρα που η δύναμη στον ήχο είναι θέμα καθαρά του κιθαρίστα), είναι πάρα πολύ δύσκολο να το κάνεις να χτυπήσει δυνατά τις χορδές. Δεν είναι θέμα χεριού (δεξιού ή αριστερού)... απλά είναι θέμα του οτι το παιδί δε μπορεί να νιώσει άνετα στην ιδέα πως αυτό που παίζει θα το ακούσουν και άλλοι και θα το κρίνουν. Όσο λοιπόν και να προσπαθεί με ασκήσεις ή "πατέντες" (πχ. χαρτοπετσέτα ως "σουρντίνα" στις χορδές), δυνατό ήχο ΔΕΝ θα καταφέρει να βγάλει αν δεν αλλάξει η γενικότερη ψυχολογία του!

Προσωπικά, μόνο έναν αριστερόχειρα μαθητή έχω συναντήσει, ο οποίος ναι μεν μου το ανέφερε, αλλά ως χαρακτήρας δεν ενδιαφερόταν και ιδιαίτερα για το πως θα παίξει κιθάρα, αρκεί να παίξει! Τότε έψαξα κι εγώ κάπως το θέμα και επέλεξα (μετά απο συνεννόηση μαζί του) να τον μάθω να παίζει με "δεξιόχειρη" στάση αλλά τον έβαλα απο την αρχή να δουλέψει λίγο παραπάνω το δεξί του χέρι. Το παιδί εξελίχθηκε μια χαρά, δεν υστερούσε πουθενά και ακόμα και τώρα (που δεν κάνει μάθημα μαζί μου εδώ και κάποια χρόνια) συνεχίζει και παίζει και μάλιστα πολύ καλά! Το κλειδί νομίζω είναι πως... ΔΕΝ τον ένοιαζε το θέμα περι δεξιόχειρης ή αριστερόχειρης στάσης. Εμπιστεύθηκε το δασκαλό του και απλά έπαιξε κιθάρα!

Άρα λοιπόν, το θέμα της ψυχολογίας (μάλλον εκεί εντάσσεται και η "καταπίεση" που προανεφέρθη) πιστεύω πως δεν πρέπει να το αφήνουμε σε δεύτερη μοίρα. Και εμείς ως δάσκαλοι, απο τη στιγμή που σε κάποιο βαθμό (ειδικά στα πρώτα χρόνια εκμάθησης) είμαστε και ολίγον "ψυχοθεραπευτές" θα πρέπει να προσπαθούμε να απαλλάξουμε-όσο μπορούμε-τα παιδιά απο τα άγχη και τις ανασφάλειές τους μέσα στα λίγα λεπτά του μαθήματος ώστε να μπορέσουν να απελευθερωθούν και να παίξουν καλύτερα, ανεξαρτήτως δεξιόχειρης/αριστερόχειρης στάσης :)

Υ.Γ. Πάντως εμείς οι δεξιόχειρες κλασικοί κιθαρίστες, λόγω νυχιών στο δεξί μας χέρι, έχουμε μάθει στην καθημερινότητά μας (πέρα απο το γράψιμο) να αξιοποιούμε περισσότερο το αριστερό μας χέρι (και λόγω αίσθησης και λόγω φόβου μη σπάσουμε κανένα νύχι)... άρα, μάλλον έχουμε μετατραπεί σε "αριστερόχειρες"!! :P
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/13, 11:12 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #33 στις: 06/08/13, 11:37 »
Αυτα που γραφετε ειναι σωστα.Ο ανθρωπινος εγκεφαλος σαφως και μπορει να καταφερει τα παντα.Εδω ανθρωποι χωρις χερια μαθαινουν και ζωγραφιζουν με τα ποδια.Οποτε σαφως και ο δεξιοχειρας αν χρειαστει θα μαθει με το αριστερο,οπως και ο αριστεροχειρας αν χρειαστει θα μαθει να παιζει με το δεξι.Εγω δεν λεω οτι ολα αυτα δεν γινονται.Ναι γινονται.

Θα γινω πολυ συγκεκριμενος ομως για να γινει και πιο σαφης η ενσταση μου.Εγω λοιπον ας πουμε οτι θελω να μαθω να παιζω μπασο.Οχι φλαουτο η καποιο αλλο οργανο που ειναι "φιξ" οπως προαναφεραμε και δεν εχω επιλογη.Το αριστερο μου χερι ειναι αυτο που με βολευει και που μου ερχεται φυσικα.

Γνωριζω λοιπον οτι ναι,αν το θελησω μπορω να μαθω με οποιο χερι θελω,ωστοσο η φυσικη μου προσεγγιση ειναι σαν αριστεροχειρας.Για ποιο λογο να μαθω να παιζω διαφορετικα...?Η ελλειψη οργανων για τους αριστεροχειρες δεν ειναι επιχειρημα για μενα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #34 στις: 06/08/13, 11:52 »
Αυτα που γραφετε ειναι σωστα.Ο ανθρωπινος εγκεφαλος σαφως και μπορει να καταφερει τα παντα.Εδω ανθρωποι χωρις χερια μαθαινουν και ζωγραφιζουν με τα ποδια.Οποτε σαφως και ο δεξιοχειρας αν χρειαστει θα μαθει με το αριστερο,οπως και ο αριστεροχειρας αν χρειαστει θα μαθει να παιζει με το δεξι.Εγω δεν λεω οτι ολα αυτα δεν γινονται.Ναι γινονται.

Θα γινω πολυ συγκεκριμενος ομως για να γινει και πιο σαφης η ενσταση μου.Εγω λοιπον ας πουμε οτι θελω να μαθω να παιζω μπασο.Οχι φλαουτο η καποιο αλλο οργανο που ειναι "φιξ" οπως προαναφεραμε και δεν εχω επιλογη.Το αριστερο μου χερι ειναι αυτο που με βολευει και που μου ερχεται φυσικα.

Γνωριζω λοιπον οτι ναι,αν το θελησω μπορω να μαθω με οποιο χερι θελω,ωστοσο η φυσικη μου προσεγγιση ειναι σαν αριστεροχειρας.Για ποιο λογο να μαθω να παιζω διαφορετικα...?Η ελλειψη οργανων για τους αριστεροχειρες δεν ειναι επιχειρημα για μενα.
Μα, δε νομίζω πως προσπαθεί κάποιος εδώ να σε πείσει πως ακόμα και αν είσαι αριστερόχειρας θα πρέπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ να παίξεις ως δεξιόχειρας! Απλά σου λέμε πως δεν είναι και κάτι το φοβερό.. :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #35 στις: 06/08/13, 11:57 »
Bassman εγω ως δασκαλος αν η αποφαση σου για αριστερη θεση ειναι κατι συνειδητο και σε ευχαριστει, δεν θα σε εμποδισω να το κανεις. Δεν θα αρνηθω σε εναν ανθρωπο να μαθει και να ασχοληθει με τη μουσικη γιατι πρεπει να ακουλουθει καποια "στερεοτυπα". Αλλα οφειλω να σε προετοιμασω για τις δυσκολιες που θα ξεκινησουν μεσα στο μαθημα με την δεξιοχειρη βιβλιογραφια (αναπαρασταση συγχορδιων), το παραδειγμα που θα σου δειξω εγω στη δικη μου κιθαρα και θα το βλεπεις αναποδα και θα φτασουν στην μετεπειτα χωρις δασκαλο πορεια, απο την παρεα με ενα ξενο οργανο μεχρι την ευρεση καλου εξοπλισμου. Ειμαστε τυχεροι που σημερα οι εταιρειες σκεφτονται και "αριστερα" σε καποια μοντελα τους.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #36 στις: 07/08/13, 00:01 »
Τονιζω το αυτοδιδακτος γιατι εκει που συνανταω συνηθως αντιδρασεις ειναι απο αυτοδιδακτους που η φυση τους του οδηγησε να πιασουν την κιθαρα πρωτη φορα αριστερα, απο συνηθεια. Μετα αυτο δεν αλλαζει. Θα ηθελα παντως να υπαρξει μια ερευνα εστω και εδω μεσα με poll, ποιοι αριστεροχειρες ξεκινησαν δεξια, ποιοι αριστερα και ποσοι απο αυτους ειναι αυτοδιδακτοι γιατι πιστευω οτι οι "δεξιοι" αριστεροχειρες ξεκινησαν αποκλειστικα σε ωδειο ή με δασκαλο ενω οι αριστεροι ειναι αυτοδιδακτοι και σε καποια συνειδητοποιημενη ηλικια οπως η εφηβεια και μετα.

Από συνήθεια λοιπόν κάποιοι αριστερόχειρες, έμαθαν να παίζουν με το δεξί. Γιατί είναι καλύτερο αυτό;
Ως αριστερόχειρας, η λογική και η εμπειρία μου μου λέει ότι ΑΝ δεν το επέλεξαν οι ίδιοι, τότε 99,999% αν έπαιζαν με το άλλο χέρι, θα έπαιζαν καλύτερα!
Ειδικά στην κιθάρα, όπου υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές!

Παράθεση
Φιλε μου ο εγκεφαλος ειναι ενα πολυ ευπλαστο οργανο. Μπορει να μιλας για φυση και αναποδους κοσμους, αλλα οταν χρειαστει ο εγκεφαλος σου θα αποδωσει. Υπαρχουν επιστημονικες ερευνες που αν σου βαλουν να βλεπεις αναποδα με γυαλια ο εγκεφαλος σου θα σαστισει για 2-3 μερες , μετα ομως θα μπορεις μεχρι και αυτοκινητο να οδηγας, βεβαια αν τα βγαλεις η προσαρμογη σου σε "φυσιολογικο" θα ειναι υποθεση 2-3 λεπτων. Αν χτυπα ξυλο χασεις το "δυνατο" σου χερι το αδυναμο θα μαθει να εκτελει ολλες τις λειτουργιες του δυνατου.

Συμφωνώ. Θα μάθει να τις εκτελεί. Όχι με την ακρίβεια/ευκολία/κλπ που θα είχε με το σωστό (για αυτόν) χέρι.

Με αυτό το σκεπτικό, γιατί δεν δοκιμάζετε ως δεξιόχειρες να γράψετε με το αριστερό;
Για 2-3 μέρες δεν θα μπορείτε, μετά θα είναι υπόθεση 2-3 λεπτών...

Κι όπως πολύ σωστά είπε κι ο Bassman:

Δευτερον,οταν γεννιεσαι σε εναν κοσμο που ολα για σενα ειναι αναποδα και εχεις συνηθισει ετσι απο μικρο παιδι σε καποια φαση εχει μπουχτισει και δεν μιλας καν.Απλα αποδεχεσαι σιωπηρα αυτο που συμβαινει γιατι ουτως η αλλως ειναι μια απο τα ιδια.

Ή απλά (το γραψα και πριν νομίζω):
Βάλτε σε έναν αριστερόχειρα να ψήσει ελληνικό καφέ και να τον σερβίρει στο ποτηράκι από το μπρίκι.
Μετά ας το κάνει ένας δεξιόχειρας.
Μετρήστε ποσοστό επιτυχίας, χρόνους και πόσο τρέμει το χέρι  ;D

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #37 στις: 07/08/13, 07:16 »
ε,μπορεί να μην γινουμε καλοί καφετζήδες , αλλα στο ποδόσφαιρο και στο πινγκ πονγκ, σκιζουμε και ράβουμε ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #38 στις: 07/08/13, 10:38 »
Από συνήθεια λοιπόν κάποιοι αριστερόχειρες, έμαθαν να παίζουν με το δεξί. Γιατί είναι καλύτερο αυτό;
Ως αριστερόχειρας, η λογική και η εμπειρία μου μου λέει ότι ΑΝ δεν το επέλεξαν οι ίδιοι, τότε 99,999% αν έπαιζαν με το άλλο χέρι, θα έπαιζαν καλύτερα!
Ειδικά στην κιθάρα, όπου υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές!
To αναφερω και πιο πανω. Σε εναν δεξιοχειρο κοσμο απο τη φυση, θα συναντησει λιγοτερες δυσκολιες στην εκμαθηση και αργοτερα ως μουσικος. Και η δικη μου λογικη και εμπειρια λεει οτι δεν παιζει ρολο το ποσο καλος θα γινεις αν παιζεις με το "λαθος" χερι. Οταν διδαξεις σε μικρα παιδια θα το καταλαβεις. Αν δεν δειχνεις αφοσιωση σε αυτο που κανεις , σε οτιδηποτε οχι μονο στη μουσικη, παντα θα εχεις δυσκολιες και απογοητευσεις. Και ενα παιδακι δεν θα απογοητευτει γιατι καταπιεζεται η φυση του και δεν αποδιδει. Πολυ απλα δεν το απασχολει. Ηρθε να μαθει κιθαρα και να παιζει οπως παιζει ο φιλος του, ο μπαμπας του ,ο δασκαλος του και να παιζει τραγουδακια που μαθαινει απο το σπιτι και το σχολειο.
Αυτη τη στιγμη ο καλυτερος μου μαθητης σε ηλικια 7 ετων ειναι αριστεροχειρας με διασπαση προσοχης παιζοντας σε δεξια θεση. Τα προβληματα μας ερχονται απο αλλα πραγματα ειδικα και ηλικιακα και οχι η αδυναμια να παιξει με το δεξι.

Συμφωνώ. Θα μάθει να τις εκτελεί. Όχι με την ακρίβεια/ευκολία/κλπ που θα είχε με το σωστό (για αυτόν) χέρι.

Με αυτό το σκεπτικό, γιατί δεν δοκιμάζετε ως δεξιόχειρες να γράψετε με το αριστερό;
Για 2-3 μέρες δεν θα μπορείτε, μετά θα είναι υπόθεση 2-3 λεπτών...

Εγω προσωπικα σας "βγαζω το καπελο" που γραφετε με το αριστερο μια γραφη με δεξια φορα. Το εχω δοκιμασει και αυτο που με ενοχλησε ηταν οτι δεν εβλεπα τις λεξεις που γραφω. Και οχι οτι εγραψα με το αριστερο. Ηταν μια προσπαθεια να δω πως γραφουν οι αραβικες χωρες (γραφη προς τα αριστερα) Οταν γραφω τις λεξεις μεσα στο μυαλο μου τις συλλαβιζω , αυτο που εκανα ηταν μετα απο καθε λεξη να κοιταω αν την εγραψα σωστα. Απο "καλλιτεχνικης" αποψης χαλια γραμματα κανω με το δεξι , χαλια με το αριστερο ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/13, 10:43 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #39 στις: 07/08/13, 12:32 »

Με αυτό το σκεπτικό, γιατί δεν δοκιμάζετε ως δεξιόχειρες να γράψετε με το αριστερό;
Για 2-3 μέρες δεν θα μπορείτε, μετά θα είναι υπόθεση 2-3 λεπτών...

Το δοκίμασα κάποτε στο Δημοτικό γιατί θαύμαζα τα παιδιά που το έκαναν. Μετά απο λίγες ημέρες τα κατάφερα αρκετά καλά (καλύτερα απο ότι όταν ξεκινούσα να μαθαίνω να γράφω με το δεξί) και μετά το παράτησα γιατί βαρέθηκα! Και ηλεκτρική κιθάρα δοκίμασα να παίξω ως αριστερόχειρας μια εποχή που δεν είχα νύχια στο δεξί μου χέρι... δεν τα πήγα και άσχημα, μου λύθηκε η απορία και το παράτησα και αυτό. Και είμαι καθ'εαυτό δεξιόχειρας.. άρα δε νομίζω πως είναι κάτι το φοβερό...

Πάντως έχω πάθει την πλάκα μου με ένα φίλο που είναι μεν αριστερόχειρας κιθαρίστας αλλά παίζει με δεξιόχειρη κιθάρα (δηλαδή με τις χορδές τοποθετημένες "δεξιόχειρα" ) και το παιδί παίζει τρομερή κιθάρα, απλά έχει μια δυσκολία στο να σολάρει μιας και του βγαίνουν τα καντίνια ψηλά και δε μπορεί να τα χειριστεί όπως θέλει. Παντελώς αυτοδίδακτος ο φίλος, ξεκίνησε να παίζει ως αριστερόχειρας, αλλά κανείς δεν του είπε πως πρέπει να αλλάξει τις θέσεις των χορδών και εν τέλει έμαθε μια χαρά έτσι και ΔΕΝ το αλλάζει!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #40 στις: 07/08/13, 13:01 »


Πάντως έχω πάθει την πλάκα μου με ένα φίλο που είναι μεν αριστερόχειρας κιθαρίστας αλλά παίζει με δεξιόχειρη κιθάρα (δηλαδή με τις χορδές τοποθετημένες "δεξιόχειρα" ) και το παιδί παίζει τρομερή κιθάρα, απλά έχει μια δυσκολία στο να σολάρει μιας και του βγαίνουν τα καντίνια ψηλά και δε μπορεί να τα χειριστεί όπως θέλει. Παντελώς αυτοδίδακτος ο φίλος, ξεκίνησε να παίζει ως αριστερόχειρας, αλλά κανείς δεν του είπε πως πρέπει να αλλάξει τις θέσεις των χορδών και εν τέλει έμαθε μια χαρά έτσι και ΔΕΝ το αλλάζει!
:o :o :o :o :o :o
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #41 στις: 07/08/13, 13:57 »
Και ενα παιδακι δεν θα απογοητευτει γιατι καταπιεζεται η φυση του και δεν αποδιδει. Πολυ απλα δεν το απασχολει. Ηρθε να μαθει κιθαρα και να παιζει οπως παιζει ο φιλος του, ο μπαμπας του ,ο δασκαλος του και να παιζει τραγουδακια που μαθαινει απο το σπιτι και το σχολειο.
Νομιζα οτι δεν συζητειται το πως θα παιξει καποιος τραγουδακια για το σπιτι και το σχολειο.
Αν ειναι ετσι, δεν χρειαζοταν τοση αναλυση.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/13, 13:59 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #42 στις: 07/08/13, 14:33 »
Και ενα παιδακι δεν θα απογοητευτει γιατι καταπιεζεται η φυση του και δεν αποδιδει. Πολυ απλα δεν το απασχολει. Ηρθε να μαθει κιθαρα και να παιζει οπως παιζει ο φιλος του, ο μπαμπας του ,ο δασκαλος του και να παιζει τραγουδακια που μαθαινει απο το σπιτι και το σχολειο.
Νομιζα οτι δεν συζητειται το πως θα παιξει καποιος τραγουδακια για το σπιτι και το σχολειο.
Αν ειναι ετσι, δεν χρειαζοταν τοση αναλυση.
Δεν καταλαβα τον λογο της παρατηρησης... Ενα αριστεροχειρο παιδακι θα επρεπε να το ξεκιναω δεξιοχειρα με σουιτες του bach και τεχνικες σπουδες ανωτερας για να καταλαβω αν εχει δυσκολια με τη "αναποδη" θεση της κιθαρας; Ολα εχουν να κανουν με τη μεθοδολογια. Οταν ενα παιδακι ερχεται να μαθει κιθαρα, δεν ξερει το πως. Δεν ξερει το σωστο και το λαθος, δεν ξερει ποια ειναι η σωστη και ποια η λαθος θεση της κιθαρας και των χεριων του. Φυσικα και θα του οικειοποιησεις το μουσικο οργανο με πραγματα που γνωριζει εξω απο την ταξη. Για καποιον που ξεκιναει ακομη και το οτι θα πρεπει να κραταει τη κιθαρα σε μια σταση ειναι δυσκολο ,ποσο να παιξει.
 Για εμενα ,ολη η συζητηση εγινε για να δειξουμε οτι το προβλημα το εχουν οι συνειδητοποιημενοι (εφηβεια και μετα), ψυχολογικα προετοιμασμενοι απο το φιλικο περιβαλλον και το internet , αυτοδιδακτοι αριστεροχειρες που νιωθουν καταπιεση, χωρις να φταιει απαραιτητα το λειτουργικο μερος (το οτι ειναι αριστεροχειρες) αλλα το ψυχολογικο μερος.

ΥΓ Απο τη δικη μου πλευρα, τοσο ως κιθαριστας οσο και καθηγητης , ο,τι ειχα να πω το ειπα. Για μενα δεν ειναι κακο ενας αριστεροχειρας να μαθει κιθαρα δεξιοχειρα. Στα 18 χρονια μου ενασχολησης με την κιθαρα δεν παρατηρησα το αντιθετο.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/13, 14:48 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #43 στις: 07/08/13, 15:04 »
Δεν καταλαβα τον λογο της παρατηρησης...
Η συζητηση ειναι χρησιμη, αν γινεται για το υψηλοτερο επιπεδο που μπορει να φτασει καποιος.
ΟΚ, αν θελει να παιξει καποιος κιθαρα, θα παιξει και χωρις να εχει χερια, αλλα αν θελουμε να φτασει σε υψηλο επιπεδο, δεν πρεπει και δεν υπαρχει λογος στην εποχη μας, να τον φρενουρουμε υποχρεωνοντας τον να παιξει με αναποδο οργανο.
Καποιοι οπως φαινεται, εστω και λιγοι (ακομα και αν δεν το καταλαβαινουν σε μικρη ηλικια για να "διαμαρτυρηθουν"), δεν θα φτασουν στο επιπεδο που θα μπορουσαν.
Αφηνεις απλα τον αριστεροχειρα μαθητη να επιλεξει μονος του σε τι οργανο θα παιξει, και δεν επιμενεις στηριζομενος στη εμπειρια των 18 χρονων, γιατι κι αυτη οπως θα καταλαβεις στην πορεια, δεν φτανει.
Καθε μερα μαθαινεις κατι καινουριο. (κι αυτο γινεται συνηθως πανω σε διαφωνιες κι οταν εχουμε ανοιχτο μυαλο και δεν απορριψουμε, αλλα ερευνησουμε οποιαδηποτε νεα πληροφορια)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/13, 15:12 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #44 στις: 07/08/13, 15:13 »
Νομιζω το πρωτο μου post στο θεμα ειχε τον Κοτσιωλη ως παραδειγμα αριστεροχειρα που παιζει δεξιοχειρα και εχει φτασει να ειναι ενας απο τους καλυτερους της Ευρωπης. Εγινε αναφορα και απο τον vicking νομιζω οτι και ο vai ειναι αριστεροχειρας αλλα παιζει δεξια. Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι οι αριστεροχειρες δεν εχουν προβλημα να φτασουν σε ανωτατο επιπεδο ειτε παιζουν "καταπιεστικα" δεξια ειτε αριστερα. Ειναι θεμα ψυχολογιας. Μεχρι στιγμης δεν εχω αποδειξεις οτι ενας αριστεροχειρας δεν αποδιδει το 100% ως δεξιοχειρας. Μαλιστα εχω το αντιθετο αποτελεσμα.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #45 στις: 07/08/13, 20:53 »
ΘΕΜΑ: Με βάση τα παρακάτω δεδομένα:

- Δεξιοχειρες ειναι περιπου το 90% των ανθρωπων.
- Αριστεροχειρες ειναι περιπου το 10%.

- Σε πανω απο το 50% των αριστεροχειρων, δεν υπαρχει λειτουργικα "καθρεπτης"  στα ημισφαρια και στους μυες (δλδ τα ημισφαιρια του εγκεφαλου εχουν τη ιδια διαταξη των ημισφαιρων του εγκεφαλου οπως και στους δεξιοχειρες) και ετσι σχετιζουν λειτουργιες του καθε ημισφαιριου του εγκεφαλου παρομοια με τους δεξιοχειρες, ασχετα αν η ειδικευση του εγκεφαλου αντιστοιχει στην "αδυναμη" πλευρα του σωματος τους.
- Το 5%  των δεξιοχειρων, εχουν αντεστραμενα ημισφαιρια (δλδ το αριστερο ημισφαιριο εχει την εκφραση κλπ και το δεξι την μαθηματικη κλπ)

να βρεθούν:
(α) Η πιθανότητα ένας (τυχαίος) μουσικός που παίζει με "δεξιά" κιθάρα να αποδίδει στο μέγιστο των δυνατοτήτων του
(β) Η πιθανότητα ένας (τυχαίος) μουσικός που παίζει με "δεξιά" κιθάρα και όντως αποδίδει στο μέγιστο των δυνατοτήτων του να είναι αριστερόχειρας.


Να επαναληφθούν τα ερωτήματα με την παρακάτω αλλαγή στα δεδομένα:

Ως αριστερόχειρας, η λογική και η εμπειρία μου μου λέει ότι ΑΝ δεν το επέλεξαν οι ίδιοι, τότε 99,999% αν έπαιζαν με το άλλο χέρι, θα έπαιζαν καλύτερα!

 ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #46 στις: 07/08/13, 22:54 »
Eγινε αναφορα σε αριστεροχειρια και μικρα παιδια.Κι ομως εγω εχω παραδειγμα μικρου παιδιου που ηθελε να γραψει με το αριστερο(προφανως γιατι ηταν αριστεροχειρας),και η δασκαλα του το πιεσε να γραψει με το δεξι.Σαν αποτελεσμα το παιδι ανεπτυξε ψυχολογικα προβληματα και δεν μπορουσε να λειτουργησει.Αργουσε να γραψει ,δεν μπορουσε να συγκεντρωθει και ειχε συμπτωματα καταθλιψης.Ολα αυτα σε ηλικια 6 χρονων.

Οταν ομως το παιδι πηγε σε ψυχολογο,και εντοπισε οτι το παιδι καταπιεζοταν διορθωσαν το λαθος και το παιδι αρχισε να χρησιμοποιει το αριστερο του χερι.Δια μαγειας σιγα σιγα το παιδι εστρωσε.

Το ηθικο διδαγμα λοιπον.Ισως αυτα που λεει ο Songless bird να εχουν καποια βαση.Υποθετω οτι τα βασιζει στην εμπειρια του.Οι περιπτωσεις που θα συναντησε τον εχουν κανει να σχηματισει και την αποψη του.Εγω ομως εχω αλλες εμπειριες,και κυριως καταπιεσμενων αριστεροχειρων και απο μικρη ηλικια.Συνεπως δεν πιστευω οτι υπαρχει και κανονας.Ο μονος κανονας ειναι να μην πιεζεται κανενας.Γιατι καποιοι δεν θα χουν προβλημα με το να χρησιμοποιουν το αλλο χερι,αλλοι θα εχουν.

Να προσθεσω επισης οτι γνωριζω και αριστεροχειρα γνωστο μου κιθαριστα,που ενω εμαθε με το δεξι ειναι πολυ καλος.Απο την αλλη ξερω και αριστεροχειρα που ενω εμαθε μικρος με το δεξι,μετα απο 8 χρονια αλλαξε μερια!Και ναι θεωρει οτι εγινε καλυτερος.

Ολα σχετικα ειναι.Αλλα πανω απο ολα δεν υπαρχει κανονας.Ας υπαρχει ελευθερια και ας παιζει ο καθενας οπως γουσταρει.




It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #47 στις: 08/08/13, 00:18 »
Μεχρι στιγμης δεν εχω αποδειξεις οτι ενας αριστεροχειρας δεν αποδιδει το 100% ως δεξιοχειρας. Μαλιστα εχω το αντιθετο αποτελεσμα.

Λογικό δεν είναι;
Εγώ ως αριστερόχειρας, έμαθα να κρατάω την κιθάρα ως δεξιόχειρας πχ.
Έστω ότι είμαι στο επίπεδο Β.
Αν φτάσω στο επίπεδο Α τότε θα ακουστεί ως εξής:
"Α, να, αριστερόχειρας που έφτασε στο Α επίπεδο".
Αν παραμείνω στο επίπεδο Β, θα παραμείνω ένας απλός κιθαρίστας επιπέδου Β. Όχι ότι "Ωπ! Αυτός ρε παίζει ανάποδα. Αν έπαιζε ως αριστερόχειρας, τώρα θα ήταν στο επίπεδο Α".

Αντίστοιχα, αφού ο αριστερόχειρας παίζει καλύτερα ως δεξιόχειρας, γιατί να μην γράφει και ως δεξιόχειρας; Γιατί να μην τα κάνει όλα ως δεξιόχειρας;

Είμαι 40 ετών, και το μόνο που μπορώ να πω ως συμπέρασμα:
Το 2013 είναι κρίμα να καταπιέζεται κάποιος. Ειδικά στην κιθάρα, όπου υπάρχουν σχεδόν άπειρες επιλογές. Αν του βγαίνει να παίζει με το δεξί, ας παίξει με το δεξί. Αν του βγαίνει με το αριστερό, με το αριστερό.
Στην τελική, είναι καλύτερα να έχεις κάνει ο ίδιος το λάθος, παρά να ρίχνεις το φταίξιμο σε άλλον...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #48 στις: 08/08/13, 09:26 »
Παιδιά... νομίζω πως κάπου έχει αρχίσει να χάνεται η μπάλα.....

¨Εχω αρχίσει να αισθάνομαι πως το θέμα μας τελικά δεν είναι η αριστερόχειρη ή η δεξιόχειρη στάση αλλά η "μάχη" μεταξύ των "καταπιεσμένων ή όχι" αυτοδίδακτων και των "καταπιεστών" δασκάλων!!

Ειρήνη ημίν αδέλφια!!!!!!!

Κανείς δε λέει πως η κιθάρα πρέπει να παίζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με δεξιόχειρη στάση και οτιδήποτε άλλο είναι λάθος! Απλά αυτό που λέμε και εγώ και ο songless είναι πως ΔΕΝ είναι και τόσο σημαντικό το θέμα μιας και η κιθάρα άλλωστε είναι ένα όργανο που λειτουργούν και τα 2 χέρια (όχι όπως το γράψιμο που λειτουργεί μόνο ένα χέρι και προφανώς δε χρειάζεται να καταπιέζεται ο γράφων), επιτελούν διαφορετικές εργασίες και όπως και να έχει οφείλουν να συγχρονιστούν απόλυτα ασχέτως ποιο είναι το "καλό" χέρι και ποιο το "λιγότερο καλό" Για να μη σας πω πως στη σύγχρονη shred κιθάρα οπου έχουμε φτάσει σε σημεία η πένα να τείνει να εξαφανιστεί :P οι αριστερόχειρες με δεξιόχειρη στάση βρίσκονται και σε πλεονεκτική θέση!!!!

Απο εκεί και πέρα νομίζω είναι λάθος να λέμε πως κάποιος δεν έφτασε ψηλά στην κιθάρα επειδή ήταν καταπιεσμένος αριστερόχειρας. Αν ήταν έτσι τότε ΟΛΟΙ οι δεξιόχειρες κιθαρίστες θα πρέπει να πετάνε!! Δεν είναι όμως έτσι! Αν ο μαθητής δεν μελετά, δεν ακούει τις οδηγίες του δασκάλου του, έχει κάποια μαθησιακή δυσκολία ή τέλος πάντως δε γουστάρει την κιθάρα και τη μαθαίνει απλά για να κάνει το χατήρι των γονιών του, πάλι δε θα εξελιχθεί με όποια στάση και αν παίξει. Κοινώς μη φτάνουμε στα άκρα και χάνουμε την αίσθηση της λογικής ;)

Τώρα αν έρθει ένας αριστερόχειρας μαθητής και δείξει απο την αρχή πως δε μπορεί να αποδόσει με τίποτα με δεξιόχειρη στάση ενώ προσπαθεί, προφανώς και θα είναι λάθος ο καθηγητής να επιμείνει γιατί "έτσι"!!! Αλλά αν το παιδί πηγαίνει μια χαρά και χαίρεται, ποιος ο λόγος να παίξει το παιδί με αριστερόχειρη στάση με αποτέλεσμα να υπάρχουν και δυσκολίες στο μάθημα σαν αυτές που περιέγραψε πάλι ο songless σε προηγούμενή του απάντηση;

Αυτά... :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #49 στις: 08/08/13, 12:14 »
να κάνω εγώ μια άλλη πολύ απλή ερώτηση??
γιατί να υπάρχει "κανονική" στάση και όχι το πολύ απλό:
με το που έρθει ο μαθητής στο μάθημα για πρώτη φορά..."-αα...καλησπέρα...ποιο είναι το καλό σου χέρι? -το αριστερό! -πολύ ωραία, οπότε την κιθάρα, εσύ, θα την κρατάς έτσι!" (και του δείχνει την αριστερόχειρη στάση...)

γιατί γίνεται συζήτηση για αριστερόχειρα παιδιά σε δεξιόχειρες στάσεις?
αφού και πληθώρα οργάνων υπάρχει....και δεν τίθεται θέμα περαιτέρω δυσκολιών στη διδασκαλία (τουλάχιστον δεν έχει αναφερθεί κάποιο ως προς τη "μετάδοση" απ'τους δασκάλους)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
75 Απαντήσεις
49002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/09, 10:42
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
6512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/06, 09:20
από bassman(4 String Suicide!)
53 Απαντήσεις
25072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/06, 14:42
από Tuomas
8 Απαντήσεις
5388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 12:15
από bassman(4 String Suicide!)
41 Απαντήσεις
11036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/09, 21:25
από Napoleon66
0 Απαντήσεις
2778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 14:44
από DONNIE DARKO