Αποστολέας Θέμα: Sweep Picking  (Αναγνώστηκε 6007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Sweep Picking
« στις: 29/07/08, 01:17 »
Θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες για το πως θα το μαθω και να πειτε την δικια σας εμπειρια. Κουβεντα να κανουμε αλλα να βγει και κατι απο αυτην.

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Sweep Picking
« Απάντηση #1 στις: 29/07/08, 01:39 »
Εξασκηση και κυριως αργα προσεχωντας να ακουγονται ολες οι νοτες καθαρα, δεν εχει τιποτε αλλο...Μη φανταστεις ομως οτι απαιραιτητα θα κανεις και τρελα sweep στυλ jeff loomis αλλα θα ειναι αρκετα καλα. Αν παλι θες κατι τετοιο τοτε θελει λιωσιμο...

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sweep Picking
« Απάντηση #2 στις: 29/07/08, 01:41 »
Ξεκίνα sweep με τρείς χορδες που ειναι πιο ευκολο και μετά μπορεις να παίξεις και ολόκληρα τα arpeggios. Φανταζομαι θα εχεις καποιες ασκησεις..

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Sweep Picking
« Απάντηση #3 στις: 29/07/08, 12:02 »
http://guitarebooks.blogspot.com/

Αυτο το blog εχει πανω απο 50 βιβλια κιθαρας εκ των οποιων ειναι αρκετα διασημα και πολυ καλα + το γεγονος οτι πεεριλαμβανει τα CD που τα συνοδεύουν. Τα εχω κατεβάσει όλα αλλα δεν ξερω με ποιο να αρχισω. Εχω πχ αρχισει να μελεταω τρο Troy Stetina Speed Mechanichs for Lead Guitar και εχω πηδηξει μερικα κεφαλαια και πηγα κατευθειαν στο Sweep Picking. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει και πολλες ασκησεις και μπεινει κατευθειαν στα βαθυα. Anyway, δηλαδη να αρχισω με τεmpo 60 και να ανεβαινω ανα 2 ; Ανα 5 ; Ανα 10 ; Και μετα να ξανα κατεβαινω ;

Για πειτε λιγο πως μελετατε εσεις βρε παιδια.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Sweep Picking
« Απάντηση #4 στις: 29/07/08, 13:17 »
Όπως σου είπε και ο φίλος Nexis, για να αρχίσεις να θέτεις γερές βάσεις στο sweep picking ο καλύτερος τρόπος είναι με εξάηχα (σε 3 χορδές).. Η κλασική άσκηση είναι η :

E--------------10(1)-----------
B-----------11(2)----11(2)-----
G--------12(3)----------12(3)--
D------------------------------
Α------------------------------
Ε------------------------------

Μέσα στις παρενθέσεις γράφω τα δάχτυλα.. Στην αρχή βέβαια μπορείς να κάνεις μόνο το κατέβασμα, όταν το μάθεις κάνεις μόνο το ανέβασμα και έπειτα τα συνδυάζεις.. Ο στόχος σου είναι κάθε νότα που ακούγεται να μην συγχέεται με την προηγούμενη της (δηλαδή να μην ακούγονται όλες οι νότες μαζί σαν συγχορδία, αλλά με το που αρχίζει κάποια νότα, η προηγούμενη να έχει σιγήσει)..

Για να το καταφέρεις αυτό θα πρέπει να προσέξεις 3 πραγματάκια..
1) Ποτέ τα δάχτυλα του αριστερού δεν μένουν στη νότα για παραπάνω από τη διάρκεια αυτής της νότας.. Δηλαδή όταν παίζεις 3η χορδή--12ο τάστο, ακουμπάς το αριστερό σου στο 12ο τάστο της 3ης χορδής.. Μετά όταν παίξεις 2η χορδή--11ο τάστο, το δάχτυλο σου θα πρέπει να έχει φύγει από την 3η χορδή και το μόνο δάχτυλο που θα ακουμπάει στη ταστιέρα θα είναι αυτό της 2ης χορδής, κ.ο.κ..

2) Το δεξί σου πρέπει να είναι χαλαρό και δεν θα πρέπει να κάνει stroke τις χορδές, αλλά απλά να τις ακουμπάει (το δεξί πηγαίνει πάνω-κάτω χωρίς να κάνει stroke τις χορδές).. Δηλαδή ξεκινάς με (κάτι σαν) stroke της 3ης χορδής, αλλά στις επόμενες απλά σέρνεις τη πένα προς τα κάτω.. Στο ανέβασμα ισχύει το αντίστοιχο..

3) Όταν αρχίσεις τα μεγαλύτερα arpeggios (σε πιο πολλές χορδές) προσπάθησε στο κατέβασμα να κάνεις muting με το δεξί σου χέρι.. Θα σου καθαρίσει αρκετά το sweep picking..

Γενικά ο καθένας έχει το δικό του τρόπο να ανεβαίνει το χρονόμετρο.. Άλλοι ανεβαίνουν 4 bpm, άλλοι ανεβαίνουν 10bpm.. Ότι σε βολεύει.. Γενικά μια συμβουλή από κάποιον που δεν την πολυτηρεί, αλλά είναι πολύ σωστή.. Μην βιαστείς να αυξήσεις τα bpm.. Φρόντισε κάθε φορά να μπορείς να παίζεις απόλυτα καθαρά και χαλαρά στον κάθε ρυθμό έτσι ώστε να προχωρήσεις σε περισσότερα bpm.. Αν παρατηρείς ότι στα 110 το έχεις, αλλά σου βγαίνει βιασμένα και σε κουράζει, επέμεινε έτσι ώστε να το βγάζεις άνετα και χωρίς να κουράζεσαι.. Όταν με το καλό γίνεις μάστορας του sweep picking και βάζεις αρκετά μέσα στα solos σου, θα δεις ότι το χέρι κουράζεται υπερβολικά αν εξαρχής δεν έχεις φροντίσει στις αργές ταχύτητες να το βγάζεις χαλαρα..

Ελπίζω να βοήθησα αν και όλα αυτά είναι λίγο πολύ τετριμμένα..

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Sweep Picking
« Απάντηση #5 στις: 29/07/08, 16:58 »
Η αληθεια ειναι οτι ειπες μερικες πολυ καλες παρατηρησεις φιλε μου Faser. Πες μου λιγο, τα εξάηχα πως παίζονται (σύμφωνα με τον ρυθμό εννοώ).
Στο ένα τεταρτο == 5 όγδοα ;   ή   καμία σχέση ;

btw μου ειπαν να κανω κυκλικη κίνηση στο δεξι χέρι. Δηλαδη να μην παει μονοκόματα πανω-κατω σκουπιζοντας την χορδες, αλλα να κινείται σαν κύκλος. Χμ ;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Sweep Picking
« Απάντηση #6 στις: 29/07/08, 17:44 »
Αρχικά να με συγχωρέσεις γιατί το παράδειγμα που έγραψα αναφέρω ότι είναι εξάηχο ενώ στην πραγματικότητα είναι πεντάηχο.. Στη θεωρία της μουσικής αναφέρεται ότι ένα τρίηχο κάποιας αξίας (π.χ. δεκάτων έκτων) ισοδυναμεί με δύο νότες της ίδιας αξίας (στο παράδειγμα μας το τρίηχο δεκάτων έκτων ισοδυναμεί με δύο δέκατα έκτα).. Κατά αντιστοιχία ένα εξάηχο ογδόων ισοδυναμεί με 2 τρίηχα ογδόων ή 4 όγδοα (από 2 όγδοα το κάθε τρίηχο).. Επειδή είναι δύσκολο για κάποιον να "χωρέσει" 3 νότες σε 2 χτυπήματα συνήθως τα τρίηχα και τα εξάηχα τα παίζουμε τονίζοντας κάθε νότα και χτύπος.. Επομένως θα σου πρότεινα τα εξάηχα, τρίηχα, πεντάηχα, κ.ο.κ. σου να τα τονίζεις σαν 6 χτύπους του μετρονόμου (δεν είναι σωστό όπως εξηγώ παραπάνω αλλά σίγουρα πιο εύκολο για κάποιον που δεν θέλει να μπλεχτεί)..

Λοιπόν στο παράδειγμα μας έχεις ένα πεντάηχο και αυτό γιατί σε ένα arpeggio συνήθως η κορυφή (η πιο ψηλή νότα) παίζεται μια φορά επομένως ο αριθμός των νοτών θα είναι μονός (εξού και το πεντάηχο).. Και πάλι σε αυτές τις περιπτώσεις προτίμησε να παίζεις κάθε νότα και χτύπος.. Αν θες να είσαι απόλυτα σωστός θα πρέπει να χωρέσεις αυτές τις πέντες νότες σε 2 χτύπους και την νότα που λείπει (γιατί είπαμε είναι εξάηχο και όχι πεντάηχο) την παίζεις ως παύση..

Τώρα όσον αφορά το κυκλικό της υπόθεσης, δεν το έχω ξανακούσει.. Μπορεί κάποιους να τους βολεύει αλλά όπως το σκέφτομαι μάλλον για τσάμπα κίνηση μου μοιάζει παρά για ευκολία.. Θα σου έλεγα να προτιμήσεις το πάνω κάτω ;)..

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Sweep Picking
« Απάντηση #7 στις: 05/01/09, 22:12 »
Οκ εκανα καποια εξάσκηση και θελω την γνωμη σας.



Τα παω καλα ή χαλια ;
Που μπορω να βρω αλλα tabs βρε παιδια για sweeping picking ? O Theodore Zirras εχει καλα βιντεακια και τα βλεπω διαρκως.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Sweep Picking
« Απάντηση #8 στις: 05/01/09, 23:44 »
Eμένα μου ακούγονται πολύ καθαρά τα sweep. Μόνο κάποια μικρά λαθάκια στο timing άκουσα. Νομίζω είσαι στο σωστό δρόμο

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Sweep Picking
« Απάντηση #9 στις: 06/01/09, 03:19 »
Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές στα παραπάνω και να προσθέσω τα εξής:

1) ΠΑΝΤΑ με μετρονόμο...αλλιώς ξέχνα το.

2)
Παίρνοντας το παράδειγμα του faser να πώ κάτι για την κινηση της πένας...το οποίο βέβαια είναι στη προτίμηση του καθενός πως θα το κάνει αλλά εμένα με βόλεψε πάρα πολύ.
                          \/
E----------------10(1)---\/------
B-------------11(2)-----11(2)----
G--------12(3)-/\----------12(3)-
D---------/\----------------/\---
Α--------------------------------
Ε-------------------------------

Όπου λοιπόν βλέπεις /\ είναι downstroke (χτύπημα απο πάνω προς τα κάτω) και όπου \/ είναι upstroke.

Χτυπάμε λοιπόν την G με down, B με Down, E με up, B με up G με DOWN. Αυτό το τελευταίο είναι ιδιαίτερα σημαντικό γιατί βολεύει αν ξανακάνεις την ίδια κίνηση.

Αν είχες χτυπήσει στην επιστροφη την G με Upstrokeτο χέρι σου θα βρισκόταν πάνω απο την D. Για να χτυπούσες την Β λοιπόν θα έπρεπε να περάσεις το χέρι σου πάνω απο τη G...κάτι που περιπλέκει τα πράγματα. Έτσι το κάνει ο Malmsteen...υπάρχουν όμως και κιθαρίστες που προτιμούν το ανάποδο.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sweep Picking
« Απάντηση #10 στις: 06/01/09, 16:36 »
Οκ εκανα καποια εξάσκηση και θελω την γνωμη σας.
Τα παω καλα ή χαλια ;
Που μπορω να βρω αλλα tabs βρε παιδια για sweeping picking ? O Theodore Zirras εχει καλα βιντεακια και τα βλεπω διαρκως.
Αποψή μου είναι οτι δείχνεις να έχεις δουλέψει. Στο βίντεο παίζεις μισά arpeggios και χρησιμοποιείς απο όσο παρατήρησα μία θέση μινόρε και δύο ματζόρε. Στην συνέχεια θα πρέπει να μάθεις όλες τις βασικές θέσεις των arpeggios 3 για τα ματζόρε και 3 για τα μινόρε, και τις μισές και τις ολόκληρες..

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Sweep Picking
« Απάντηση #11 στις: 06/01/09, 22:26 »
Επειδή άκουσα κάτι λαθάκια, οπωσδήποτε μελέτα με μετρονόμο. Δεν έχει νόημα να τα παίζεις γρήγορα. Πρέπει να τα μελετήσεις αργά ώστε να μην κάνεις λάθη και όταν αποφασίσεις να ανεβάσεις ταχύτητα να ακουστούν τέλεια.
Επίσης καλά τα 3χορδα sweep αλλά πρέπει να μάθεις και τα μεγάλα και ιδιαίτερα το 'Finger Roll', πως θα παίξεις δηλαδή 2 ή 3 νότες η μία ακριβώς κάτω απο την άλλη.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/08, 00:05
από gers
13 Απαντήσεις
4870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 16:01
από MichaelYiochalas
4 Απαντήσεις
4336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 17:18
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
4234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/08, 13:12
από KOSTARAS75
4 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 17:47
από G&B
3 Απαντήσεις
2904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 00:15
από nisfa
20 Απαντήσεις
6350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 12:51
από Eddie~Maiden
5 Απαντήσεις
3641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 12:26
από vaig3
0 Απαντήσεις
873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/22, 14:40
από Ioannis Anastassakis
1 Απαντήσεις
1230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/22, 17:58
από panixgr