Αποστολέας Θέμα: My Idea of Albinoni's Adagio  (Αναγνώστηκε 3244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Edmond

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
My Idea of Albinoni's Adagio
« στις: 10/06/06, 01:39 »
Μιά άλλη ατμόσφαιρα σε ένα κλασσικό κομμάτι απαράμιλλης ομορφιάς. Ελπίζω να αρέσει.

Ζητώ συγνώμη για το μέγεθος που ίσως σας ταλαιπωρήσει για να κατέβει, αλλά τα παράπονα στον αρχικό συνθέτη (και όχι τον φτωχό διασκευαστή).

Link : http://www.badongo.com/file/835491

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: My Idea of Albinoni's Adagio
« Απάντηση #1 στις: 12/06/06, 15:13 »
Μου αρεσε παρα πολυ η μεταφορα. Και οντως μιλαμε για ενα απο τα ομορφοτερα κλασσικα κομματια.

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: My Idea of Albinoni's Adagio
« Απάντηση #2 στις: 12/06/06, 17:04 »
Κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ! Συγχαρητήρια!  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Edmond

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: My Idea of Albinoni's Adagio
« Απάντηση #3 στις: 12/06/06, 23:26 »
Σας ευχαριστώ πολύ Μαργαρίτα και Κώστα. Πάντα μου άρεσε η ιδέα της εκτέλεσης ενός κλασσικού κομματιού με συνθετικούς ήχους. Με ευχαριστεί ιδιαίτερα που σας άρεσε η δειλή αυτή απόπειρα, σε ένα χιλιοακουσμένο κομμάτι.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: My Idea of Albinoni's Adagio
« Απάντηση #4 στις: 13/06/06, 11:15 »
Και ο άσχετος της παρέας  ;D

Εγώ δεν έχω ακούσει το ορίτζιναλ, αλλά αυτό που άκουσα μου άρεσε πάρα πολύ και αυτό μετράει. Μπράβο σου  :)

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: My Idea of Albinoni's Adagio
« Απάντηση #5 στις: 13/06/06, 12:38 »
Πάρη έρχεσαι δεύτερος!  ;D
Ούτε κι εγώ έχω ακούσει το ορίτζιναλ, κι έτσι έκρινα αυτό που άκουσα!  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: My Idea of Albinoni's Adagio
« Απάντηση #6 στις: 13/06/06, 16:03 »
Για όσους δεν έχουν το αυθεντικό, το παραθέτω ευθύς αμέσως, ελπίζοντας, ύστερα από τις εξελίξεις στην ενότητα αναζήτησης τραγουδιών, να μην θέτω σε κίνδυνο τη νομική ακεραιότητα του forum - αν και το σχόλιο που υπάρχει στον πάτο κάθε σελίδας δημιουργεί αμφιβολίες. Εάν ναι, ας το σβήσει κάποιος υπεύθυνος, αναλαμβάνοντας και τις τύψεις της στέρησης από κάποιους ενός τόσο καταπληκτικού μουσικού κομματιού.

Tomaso Giovanni Albinoni / Remo Giazotto - "Adagio in G minor"

Κατά πολλές απόψεις, το κομμάτι αυτό κακώς χρεώνεται στον Albinoni. Και αυτό επειδή μεγάλο μέρος των έργων του Ιταλού μπαρόκ συνθέτη καταστράφηκε κατά το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Η σημερινή μορφή του "Adagio" ανήκει στον Remo Giazotto ( 1910-1998 ), ο οποίος το συνέθεσε και ολοκλήρωσε το 1945, βάσει ενός μικρού διασωθέντος αποσπάσματος του Albinoni για έγχορδα και εκκλησιαστικό όργανο.

Η δική σου άποψη, φίλε Edmond, είναι πολύ ενδιαφέρουσα και σου αξίζει ένα μπράβο μόνο και μόνο που καταπιάστηκες με κάτι τέτοιο. Η εκδοχή σου μου δημιούργησε πολλές εικόνες στο νου. Το συναίσθημα του αυθεντικού είναι ανεπανάλητο, αλλά και η διασκευή σου τα καταφέρνει. Μπράβο και καλή συνέχεια. ;)
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Edmond

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: My Idea of Albinoni's Adagio
« Απάντηση #7 στις: 14/06/06, 12:26 »
Για όσους δεν έχουν το αυθεντικό, το παραθέτω ευθύς αμέσως, ελπίζοντας, ύστερα από τις εξελίξεις στην ενότητα αναζήτησης τραγουδιών, να μην θέτω σε κίνδυνο τη νομική ακεραιότητα του forum - αν και το σχόλιο που υπάρχει στον πάτο κάθε σελίδας δημιουργεί αμφιβολίες. Εάν ναι, ας το σβήσει κάποιος υπεύθυνος, αναλαμβάνοντας και τις τύψεις της στέρησης από κάποιους ενός τόσο καταπληκτικού μουσικού κομματιού.

Tomaso Giovanni Albinoni / Remo Giazotto - "Adagio in G minor"

Κατά πολλές απόψεις, το κομμάτι αυτό κακώς χρεώνεται στον Albinoni. Και αυτό επειδή μεγάλο μέρος των έργων του Ιταλού μπαρόκ συνθέτη καταστράφηκε κατά το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Η σημερινή μορφή του "Adagio" ανήκει στον Remo Giazotto ( 1910-1998 ), ο οποίος το συνέθεσε και ολοκλήρωσε το 1945, βάσει ενός μικρού διασωθέντος αποσπάσματος του Albinoni για έγχορδα και εκκλησιαστικό όργανο.

Η δική σου άποψη, φίλε Edmond, είναι πολύ ενδιαφέρουσα και σου αξίζει ένα μπράβο μόνο και μόνο που καταπιάστηκες με κάτι τέτοιο. Η εκδοχή σου μου δημιούργησε πολλές εικόνες στο νου. Το συναίσθημα του αυθεντικού είναι ανεπανάλητο, αλλά και η διασκευή σου τα καταφέρνει. Μπράβο και καλή συνέχεια. ;)


Αγαπητέ KJP, σε ευχαριστώ από την καρδιά μου για τα όμορφα ιστορικά στοιχεία που παραθέτεις για τον πραγματικό συνθέτη του κομματιού. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω πολλά για τα βιογραφικά των συνθετών, απλά ακούω τη μουσική τους.
Σχετικά με τη διασκευή τώρα, σε ευχαριστώ θερμά για την καλή σου γνώμη και ειλικρινά χαίρομαι που σου άρεσε το αποτέλεσμα. Πολλά από τα κλασσικά κομμάτια είναι μαγευτικά. Το ίδιο και τα σύγχρονα ηλεκτρονικά μουσικά όργανα. Με βαθιά εκτίμηση και στα δύο, προβαίνω σε τέτοια εγχειρήματα.

Αποσυνδεδεμένος Edmond

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: My Idea of Albinoni's Adagio
« Απάντηση #8 στις: 14/06/06, 12:32 »
Σε ευχαριστώ parlats on the edge of..... και Μαργαρίτα. Αν μη τι άλλο, σας έφερα σε επαφή με κάτι πολύ ωραίο, δεν συμφωνείτε?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
4315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/06, 13:34
από Stergios Kourou
5 Απαντήσεις
2784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/11, 20:49
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
8638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/15, 01:43
από Πάνος Μαλαχιάς
2 Απαντήσεις
3575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/15, 23:06
από Mike Moss