Αποστολέας Θέμα: SOS : Συμβουλές - οδηγίες για finishing ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 3715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος costaspsi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια χαρά σε όλους! Είμαι νέος στο forum αν και το παρακολουθώ εδώ και καιρό.
Έχοντας χρόνια το μικρόβιο, παίζοντας κιθάρα εδώ και 20 χρόνια και αφού το έψαχνα τουλάχιστον 6 μήνες, ξεκίνησα την κατασκευή μιας ηλεκτρικής κιθάρας, από το μηδέν.
Έχω τις εξής ερωτήσεις:
1. Υπάρχει κάποιο primer (αστάρι) σε λευκό χρώμα που να πωλείται σε σπρέι; Εννοείται ότι δεν υπάρχει εξοπλισμός βαφής (πιστόλια, κομπρεσέρ αέρος, κτλ.) ούτε το μπάτζετ για αυτό.
2. Τι λούστρα πρέπει να χρησιμοποιήσω (πάντα σε σπρει), δεδομένου ότι πάνω από το primer θα βάψω την κιθάρα (σώμα & headstock) με την τεχνική swirling, χρησιμοποιώντας 3-4 χρώματα σμάλτου (enamel) της Humbrol;
3. Για το τελικό φινίρισμα είναι καλό να χρησιμοποιήσω τα πολυδιαφημισμένα προϊόντα της 3M (Rubbing / Finishing compound και Swirl Remover) που χρησιμοποιούνται στα αυτοκίνητα;
 
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να μη σας κούρασα.
 
Δείτε 2 φώτο του project, με την πορεία της κατασκευής μέχρι στιγμής...
 

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φιλε,το κεφαλαιο αυτο δεν καταναλωνεται σε ενα μυνημα ,ουτε μπορει να μεταδοθει απο το φορουμ.Για να το κανεις καλα πρεπει να μπεισ σε μια δυσκολη διαδικασια αναζητησης και χρονοβορα,ωστε να συλλεξεις πληροφοριες που θα σε βοηθησουν...Γνωμη μου αν θες να μαθεις ,πηγαινε σε εναν λουστραδορο και πλακωσε τον στις ερωτησεις...αν παλι θες απλα να εχεις κιθαρα λουστραρισμενη,πηγαινε την καπου.....Απλα για ξεκινημα να ξερεις οτι με τα μεσα που θες να διαθεσεις και τις γνωσεις που διαθετεις καλυτερα να πειαματιστεις πρωτα σε ενα ξυλο πριν εισαι ετοιμος να κανεις το φινιρισμα...
απλα για να σε βοηθησω και γω θα προτεινα να πας σε ενα μαγαζι με χρωματα αυτοκινητοου,με βαση την νιτοκυτταρινη(νιτρου),να παρεις οτι primer θες και οτι λουστρα θες,και να πεις να στα βαλουν σε σπρευ εκεινοι....αλλα το θεμα σου ειναι να ειναι ολα συμαβατα μεταξυ τους τα υλικα...τα χρωματα τι βασης ειναι?αν ειναι πολυουρεθανης πχ δεν κανει το υποστρωμα που σου πα.......και οσο αφορα το τελευταιο σταδιο,πως θα τα κανεις ?με το χερι η με μηχανικο τροπο???η 3m ειναι πολυ αξιοπιστη.....
υγ:εχω την εντυπωση οτι δεν πετας απλα τα χρωματα στο νερο για την τεχνικη αυτη(swirling),αλλα βαζεις και βορακα για να πετυχεις αυτο το αποτελεσμα..δεν ειμαι 100% σιγουρος.....
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/11, 21:57 από theodoropoulos »

Αποσυνδεδεμένος costaspsi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλε theodoropoulos,
Καταρχάς, να σε ευχαριστήσω που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις. Σαφώς και δεν αναλύεται το θέμα σε ένα μήνυμα. Αυτό που θέλω να μάθω (και είναι μέσα στο στάδιο της χρονοβόρας αναζήτησης που πολύ σωστά επισημαίνεις) είναι ποιοι τύποι υλικών είναι συμβατοί μεταξύ τους και ποιοι όχι. Π.χ. αναφέρεις ότι η νιτροκυτταρίνη δεν είναι "συμβατή" με την πολυουρεθάνη. Αυτό για μένα είναι αρκετό. Για την ώρα βλέπω να κάνω δουλειά με σπρει της MOTIF, από το primer έως και τα λούστρα. Τουλάχιστον θα έχω "πιάσει" τον παράγοντα "Όλα από την ίδια εταιρία", που κοιτάζοντας γενικά στο internet σε διάφορα forums είναι κάτι σαν αξίωμα. Εννοείται βέβαια ότι θα πρέπει πριν την τελική διαδικασία του finish, να κάνω όλες τις απαραίτητες δοκιμές σε scrap ώστε να δω πως θα πορευτώ. Επίσης, η διαδικασία του swirling όντως απαιτεί βόρακα. Αν και έχω ακούσει για κάποιους που τα έχουν καταφέρει και χωρίς αυτόν. Όσούς έχω δει να κάνουν swirling λένε πως τα χρώματα που θα χρησιμοποιηθούν πρέπει να είναι με βάση το λάδι ή σμάλτο (enamel) όπως αυτά της Humbrol. Επίσης, πρέπει, λένε, η διαδικασία να γίνει σε συγκεκριμένη θερμοκρασία νερού (22° με 25°C).
Έπειτα από όλον αυτό τον πονοκέφαλο, κατέληξα στα εξής :
1. Primer (γκρι) της MOTIF, 2 με 3 χέρια
2. Σπρέι σμάλτου (enamel) της MOTIF, λευκό
3. Χρώματα σμάλτου (enamel) της Humbrol (3-4 αποχρώσεις) με την τεχνική swirling
4. Λούστρο Σπρέι MOTIF (GLOSS)
5. Γυάλισμα με τις αλοιφές της 3M, με το χέρι ή αν κάτσει κάποιος αλοιφαδόρος.
 
Αυτά τα ολίγα!
Συγνώμη αν κούρασα.
 
Υ.Γ: Δεν είπες τίποτε για το "εργαλείο" (εκτός αν δεν είδες τις photo, στο αρχικό μήνυμα)...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τις φωτο δεν μπορω να τις δω απο δω δεν ξερω γιατι.....
λοιπον ισως σε μπερδεψα..δεν ειπα ολα απο την ιδια εταιρια,ειπα ολα συμαβατα..και εχει και εξαιρεσεις..μπορεις πχ να βαλεις primer πολυουρεθανης και λουστρο νιτρου,το αναποδο δεν γινεται..επεισης primer με βαση το ασετον και οτι θεσ απο πανω...ειδες ειναι θεμα τεχνογνωσιας..αλλα προς θεου αμα βαλεις κατι με βαση λαδι,οπως τα χρωματα το εχασες το παιχνιδι.....
το σμαλτο που λες δεν το ξερω..επισης το σταδιο 2 τι χρειαζεται???απο το primer που σου κανει μια επιφανεια ετοιμη να δεχτει περνας στα χρωματα...εχω την εντυπωση οτι ολα θα κριθουν απο τον διαλυτη των χρωματων.....
θα σου συνιστουσα χωρις να παρεξηγηθω απο τα παιδια εδω ενα φορουμ που μπαινω και γω και μπορεις να ρωτησεις και να σου απαντησουν εμπειροι...
http://projectguitar.ibforums.com/index.php?s=7b6d4fe1526c0944773154c63334eb2c&showforum=10
η πλακα ξερεις ποια ειναι ?οτι τετοιεσ τεχνικες εφαρμοζουν οι γκομενες για να κανουν κολπακια στα νυχια τους,με το swirling εννοω!!χαχαχχα ;D :)
υγ:γραψε  εδω στο search για "swirling" και δες μερικα projects να παρεις μια ιδεα...φοβερο foroum
http://projectguitar.ibforums.com/index.php?app=core&module=search&do=search&fromMainBar=1

« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/11, 21:48 από theodoropoulos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
8643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 02:29
από jim.ni
18 Απαντήσεις
6864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
11 Απαντήσεις
9835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
2953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
10 Απαντήσεις
7499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 13:05
από Kundera
39 Απαντήσεις
12129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
8 Απαντήσεις
6740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/10, 21:24
από loukask6
10 Απαντήσεις
6782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/11, 14:49
από vagtanplan
36 Απαντήσεις
15037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 12:39
από geokorg
0 Απαντήσεις
3552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 18:26
από hot_sauce (φλουτσ)