Αποστολέας Θέμα: harley benton  (Αναγνώστηκε 10230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimtab1mtc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
harley benton
« στις: 14/03/10, 07:57 »
Χαιρετώ το φορουμ. Είμαι στο ψάξιμο για ηλεκτρική κιθάρα. Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τις Harley-Benton, γιατί έχω βρει στον thomann κανα2 κιθάρες που και μου άρεσαν οπτικά αλλά και με βολεύουν και από οικονομικής αποψης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Και οι κιθάρες
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl450bk.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl450cs.htm

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: harley benton
« Απάντηση #1 στις: 14/03/10, 12:22 »
Στο μουσικό εργαστήρι που πηγαίνω, έχει μερικές Strat και Tele copies της εταιρείας και θα σου έλεγα να μείνεις μακρυά. Είναι σαν ψεύτικες, ποιοτικά πολύ χαμηλά σε θέματα φινιρίσματος, ζυγίσματος της κιθάρας, hardware (και πώς να μην είναι με τα χρήματα που κοστίζουν) και με πάρα πολύ άβολους λαιμούς (αυτό είναι υποκειμενικό, για εμένα είναι πάρα πολύ χοντροί).

Μάζεψε κάτι παραπάνω με τον καιρό και αγόρασε κάτι αξιόλογο.  :)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: harley benton
« Απάντηση #2 στις: 14/03/10, 12:24 »
καλησπέρα! δεν τις έχω παίξει πότε, αλλα η harley benton είναι ιδανική κατηγορία για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει και να δοκιμάσει να δεί αν του αρέσει το όργανο και να δεί αν θέλει να ασχολιθεί περισσότερο. στα ίδια λεφτά περίπου είναι και η http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_special_black.htm.

δές τι budget  θες να δώσεις και υπολόγισε τα περισσότερα λεφτά σου να τα δώσεις για τον ενισχυτή σου, για να πάρεις κάτι όσο το δυνατόν καλύτερο για τα χρήματα που θές να δώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: harley benton
« Απάντηση #3 στις: 14/03/10, 12:30 »
Ενω οι Harley Benton ενισχυτες ειναι ιδιαιτερα value for money και προσφερονται για μετατροπες (ωστε να γινουν ακομα καλυτεροι και με αστεια λεφτα) οι κιθαρες ειναι επιεικως μετριες...
Θα σου προτεινα να μεινεις μακρια και να στραφεις προς Squire μερια.
Αν ενδιαφερεσαι για LP σχημα τοτε χιλιες φορες μια φτηνη Epiphone η κατι παρομοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/10, 12:32 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: harley benton
« Απάντηση #4 στις: 14/03/10, 12:42 »
*** Off-topic ***

G.K. έχεις κάποια εμπειρία και με καμπίνες της εταιρείας? Δεν παρήγγειλα ακόμη ενισχυτή γιατί έφυγα εσπευσμένα μεσοβδόμαδα κι επιστρέφω σπίτι μου αύριο, οπότε μου μπήκε πάλι στο μυαλό το ενδεχόμενο του μικρού λαμπάτου και ο Θωμάς έχει μια καμπίνα 112 στα 58 ευρώ. Λογικά πάντως θα παραμείνω στον Bandit...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: harley benton
« Απάντηση #5 στις: 14/03/10, 19:28 »
Συγκεκριμένα για κιθάρα τύπου Les Paul, δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι η Epiphone LP Special είναι πολύ καλύτερη από μια Ηarley Benton HBL400CS, η οποία είναι πιο φτηνή και εμφανισιακά παραπέμπει περισσότερο στο κλασσικό στυλ της Les Paul. Κατ' αρχήν και οι δύο θα χρειαστούν μια αναβάθμιση μαγνητών σχετικά γρήγορα, οπότε η ηχητική τους ταυτότητα θα αλλάξει ριζικά. Με έναν καλό ενισχυτή (όπως οι γνωστοί modelling που έχουμε συζητήσει κατ' επανάληψιν), πιστεύω ότι η Harley Benton θα ακούγεται τουλάχιστον ικανοποιητικά. Όσο για αντοχή στο χρόνο, αυτό είναι μάλλον ελάχιστης σημασίας, καθώς είναι σχεδόν βέβαιο ότι κάποιος που θα ξεκινήσει με μια τέτοια κιθάρα (και μιλάω για οποιαδήποτε από τις δύο), μέσα σε 1-2 χρόνια λογικά θα θέλει να αποκτήσει κάτι καλύτερο. Και αν αρχίσουν να παραουσιάζουν προβλήματα στο διάστημα αυτό, καλύπτεσαι από την εγγύηση του Thomann.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: harley benton
« Απάντηση #6 στις: 14/03/10, 21:38 »
Προσωπικά έχω τις χειρότερες εντυπώσεις από την Harley Benton έχοντας δει με τα μάτια μου δύο όργανα της συγκεκριμένης εταιρίας και έχοντας παίξει με αυτά (κοινώς δεν αναπαράγω ότι βλέπω/ακούω από άλλους).. Πολύ κακές και στραβές κολλήσεις στα ξύλα, οι κόλλες να εξέχουν, τα ξύλα να είναι απαράδεκτης ποιότητας, ενώ από playability ούτε λόγος.. Μια φορά κούρδιζα τη συγκεκριμένη κιθάρα και ένιωθα ότι θα σπάσει στα δύο.. Το buzz των τάστων ήταν κάτι το απίστευτο ενώ τα ζυγίσματα της δεν σε άφηναν να παίξεις καθώς η περιοχή των κλειδιών ζύγιζε περισσότερο από την περιοχή του ηχείου και η κιθάρα έπεφτε συνέχεια προς τα κλειδιά!!! Για το κούρδισμα δεν θα μιλήσω γιατί και ακριβότερες κιθάρες ξεκουρδίζονται εύκολα.. Απλά με όλα αυτά, οι κιθάρες της ΗΒ ούτε για entry level δεν ενδείκνυνται..

Δεν θέλω να σε προϊδεάσω αρνητικά αλλά δεδομένου ότι τις συγκεκριμένες κιθάρες δεν μπορείς να τις δεις πριν τις αγοράσεις (νομίζω μόνο ο Θωμάς τις εμπορεύεται), θα σου έλεγα να μείνεις μακριά.. Αν θελήσεις να αγοράσεις ένα όργανο τέτοιου price range χίλιες φορές να κατέβεις στα μουσικά καταστήματα της αρεσκείας σου και να τους ζητήσεις να σου δείξουν τις πιο φθηνές κιθάρες τους, παρά να αγοράσεις μια Harley Benton.. Οι πιθανότητες να αγοράσεις χειρότερη κιθάρα από μια HB είναι 1/1000 και επιπλέον θα έχεις δει με τα μάτια σου τι αγοράζεις..

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: harley benton
« Απάντηση #7 στις: 15/03/10, 03:57 »
Να συμπληρωσω στα οσα σωστα ειπε ο faser πως κι εγω εχοντας προσωπικη εμπειρια με μια Harley Benton LP εμεινα με τις χειροτερες των εντυπωσεων...Ενας απο τους λογους που δεν τη συνιστω ουτε για αρχαριο ειναι οτι μπορει μια μερα να ξυπνησεις και αντι για κιθαρα να αντικρυσεις το τοξο του Οδυσσεα...
Αν προσθεσεις σε αυτα τις κακοτεχνιες που εχει η κιθαρα (ειδικα σε ταστα και γενικα στο playability που δε με βολεψε καθολου) καλυτερα να στραφεις καπου αλλου (εστω κι αν χρειαστει να δωσεις 50 ευρω παραπανω...)

Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω τιποτα εναντιον προιοντων τυπου Harley Benton, αλλωστε εχω πολλακις αναφερει τη συμπαθεια μου προς τους μικρους λαμπατους της ενισχυτες, τους οποιους θεωρω οτι πιο Value for money κυκλοφορει...

*** Off-topic ***
G.K. έχεις κάποια εμπειρία και με καμπίνες της εταιρείας?

Ναι εχω μια μικρη εμπειρια και ειναι ΤΙΜΙΟΤΑΤΕΣ... ;)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: harley benton
« Απάντηση #8 στις: 15/03/10, 08:58 »
Δεν επιμένω στην προηγούμενη εκτίμησή μου, γιατί έχω πιάσει στα χέρια μου μόνο μία Harley Benton (Les Paul), η οποία μού είχε φανεί στοιχειωδώς καλή σαν όργανο. Βέβαια ήταν μεταχειρισμένη, οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι δουλειά μπορεί να είχε γίνει από τον ιδιοκτήτη της ως προς το σετάρισμα κλπ, πάντως δεν εμφάνιζε κανένα από τα προβλήματα που αναφέρθηκαν ήδη. Όσο για τις Epiphone, έχω την αίσθηση ότι τα μοντέλα από τη Standard και πάνω αξίζουν τα λεφτά τους, ειδικά κάποια πιο ακριβά μοντέλα που έχει βγάλει κατά καιρούς η εταιρία (π.χ. Boneyard, Les Paul Ultra κλπ). Τα φτηνότερα μοντέλα πάντως, όπως η Les Paul Special δεν δίνουν την ίδια αίσθηση ποιότητας όσο τα μεγαλύτερα αδερφάκια τους.

faser, oμολογώ ότι αυτό με το τόξο του Οδυσσέα δεν το κατάλαβα. Τι σε έκανε να πιστεύεις ότι η κιθάρα είναι ευπαθής ως προς αυτό το σημείο; Και απ' ό,τι καταλαβαίνω, μιλάς για ακουστική κιθάρα...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: harley benton
« Απάντηση #9 στις: 15/03/10, 10:46 »
Αν και ο G.K. μίλησε για "τόξο του Οδυσσέα" οπότε καλύτερα θα είναι να απαντήσει ο ίδιος, εν τούτοις αυτό που πιστεύω ότι ήθελε να πει (και προσυπογράφω) είναι ότι η κιθάρα δεν έχει καμία αντοχή σε μια απλή και τυπική διαδικασία, όπως το κούρδισμα.. Η κιθάρα είναι όντως μια ακουστική (την αγόρασε ένας φίλος μου όπου και του δείχνω κάποια πρώτα πράγματα στην κιθάρα) και όπως ανέφερα μια μέρα που επιχείρησα να την κουρδίσω με κουρδιστήρι, καθώς έσφιγγα μια χορδή, ακουγόντουσαν τρυγμοί παντού (όχι μόνο στις χορδές), δείγμα του ότι η αντοχή της κιθάρας είχε φτάσει στα όρια της.. Για να πω την αλήθεια, επειδή δεν ήταν δική μου και επειδή η γενικότερη κατασκευή της με δεν με είχε "πείσει", δεν δοκίμασα να την κουρδίσω 100% (ένα ολόκληρο τόνο κάτω την άφησα).. Δεν μπορώ να ξέρω πως θα αντιδρούσε σε 100% σωστό κούρδισμα αλλά τη φοβήθηκα πάρα πολύ..

Γενικά στις κιθάρες όπως σε όλα τα πράγματα, στο price range €0-1500, ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις"..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Harley Benton GA-15

Ξεκίνησε από Raz « 1 2 » Ενισχυτές

36 Απαντήσεις
13149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/09, 19:39
από metalmike
3 Απαντήσεις
3221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 23:15
από PlusYeaR
9 Απαντήσεις
4380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 23:53
από evatralala
10 Απαντήσεις
4999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 18:46
από kalaos
12 Απαντήσεις
6166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/12, 21:35
από isidorus
11 Απαντήσεις
5613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/12, 13:35
από adr1anos
4 Απαντήσεις
16728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/14, 23:56
από Βραζίλης
19 Απαντήσεις
9304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/15, 17:34
από metalmike
2 Απαντήσεις
4938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/15, 18:17
από Kostas_Orfanidis_16
6 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/16, 11:38
από adr1anos