Αποστολέας Θέμα: Τριξιμο χορδης...  (Αναγνώστηκε 3406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Τριξιμο χορδης...
« στις: 08/03/12, 18:12 »
Λοιπον σημερα που επαιζα παρατηρησα το εξης.Καταρχην η κιθαρα μου ειναι ibanez prestige.Οταν παταω τη σολ χορδη στο 2ο κ στο 14ο τριζει η χορδη στο floyd rose πραγμα που ειναι εξαιρετικα εκνευριστικο...οι χορδες ειναι 2 βδομαδων αρα ουτε πολυ καινουριες ουτε παλιες.Το θεμα ειναι οτι το εκανε ξαφνικα σημερα και μονο στα 2 ταστα.Καμια ιδεα?

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τριξιμο χορδης...
« Απάντηση #1 στις: 08/03/12, 21:22 »
Δεν είναι πάντα θέμα των χορδών ειδικά αφού συμβαίνει σε δύο μόνο τάστα. Προφανώς έχουν φθαρθεί τα τάστα. Θέλει σετάρισμα. Αν δεν μπορείς μόνος σου πάντην σε κάποιον ειδικό. Δεν είναι τίποτα δεν νομίζω να σου πάρει πολλά.

Αποσυνδεδεμένος geovo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει πολύ εδω!...
    • Προφίλ
Απ: Τριξιμο χορδης...
« Απάντηση #2 στις: 21/03/12, 12:33 »
Γεια χαρά παίδες!
Εχω κι εγω το ίδιο θέμα (τρίξιμο χορδής) στις 3 πιο μπάσες χορδες σε αρκετά τάστα (δεν έχω καταγράψει ποια ακριβώς είναι).
Η κιθάρα είναι fender stratocaster USA με floyd rose tremolo.


2 ερωτήσεις:


α) Το τρίξιμο στη δικιά μου κιθάρα παρατηρείται με νορμάλ νύξη της χορδής (όχι πολύ δυνατά). Υποθέτω ότι αν χτυπήσουμε τη χορδή δυνατά αρκετά, τότε είναι φυσιολογικό να τρίζει λίγο έτσι δεν είναι ??


β) εκτός από τα service του Νάκα (που αμφιβάλλω για την ποιότητά τους...) ξέρετε κάποιον άλλο που να είναι τεσταρισμένος??
Εχω δοκιμάσει να διορθώσω το setup μόνος μου, αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα... Πιθανότατα να χρειάζεται να ρυθμιστεί το μπρατσο...


(ΥΓ: Το σχόλιο για το Νάκα το έκανα διότι σε κολλητό που αγόρασε κιθάρα με floyd tremolo και locks από εκεί, του είπαν "κάτσε ένα λεπτό να στη σετάρουμε στο service" , αλλά τελικά διαπίστωσε ο ίδιος αργότερα οτι τα locks δεν ήταν σφιγμένα καλά, με αποτέλεσμα να ξεκουρδιστεί... λεπτομέρεια βέβαια, αλλά.... δεν μου έκανε καλή εντύπωση...)
"Άδραξε τη μερα..."

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Τριξιμο χορδης...
« Απάντηση #3 στις: 21/03/12, 14:53 »
Για τον noe13: το τρίξιμο με λίγα λόγια εμφανίζεται όταν παίζεις λα. Δοκίμασε να παίξεις τη λα και σε άλλες θέσεις και δες αν το κάνει. Ίσως στη συγκεκριμένη νότα συντονίζει κάποιο μέρος του floyd rose, άρα αν είναι αυτό θα διορθωθεί με κανένα σφηξιματάκι ή τίποτα τέτοιο.


Για τον geovo: μάλλον χρειάζεσαι (η κιθάρα, όχι εσύ  ;D ) setup. Όντως αν χτυπήσεις τη χορδή με αρκετή δύναμη θα τρίξει. Επίσης όντως Νάκας και service δεν τα πάνε και πολύ καλά... Δοκίμασε αν δεν μπορείς μόνος σου να την πας σε κάποιο από τα κιθαρομάγαζα του κέντρου, δεν είναι καμία τρομερή εργασία να σου ρυθμίσουν λίγο το action ή το relief του μπράτσου.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Τριξιμο χορδης...
« Απάντηση #4 στις: 21/03/12, 18:18 »
Για τον noe13: το τρίξιμο με λίγα λόγια εμφανίζεται όταν παίζεις λα. Δοκίμασε να παίξεις τη λα και σε άλλες θέσεις και δες αν το κάνει. Ίσως στη συγκεκριμένη νότα συντονίζει κάποιο μέρος του floyd rose, άρα αν είναι αυτό θα διορθωθεί με κανένα σφηξιματάκι ή τίποτα τέτοιο.


Για τον geovo: μάλλον χρειάζεσαι (η κιθάρα, όχι εσύ  ;D ) setup. Όντως αν χτυπήσεις τη χορδή με αρκετή δύναμη θα τρίξει. Επίσης όντως Νάκας και service δεν τα πάνε και πολύ καλά... Δοκίμασε αν δεν μπορείς μόνος σου να την πας σε κάποιο από τα κιθαρομάγαζα του κέντρου, δεν είναι καμία τρομερή εργασία να σου ρυθμίσουν λίγο το action ή το relief του μπράτσου.
Το διορθωσα αυτο το προβλημα αλλα τωρα το τριξιμο ακουγεται οταν παιζω ελευθερες τις χορδες kai to shmeio poy akoygetai ειναι πανω στο φλουντ

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Τριξιμο χορδης...
« Απάντηση #5 στις: 21/03/12, 18:37 »
Πώς το διόρθωσες; Κάτι τρίζει στο τρέμολο και συντονίζει όταν και όπως του θυμηθεί... Δεν είναι θέμα τάστων πάντως.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Τριξιμο χορδης...
« Απάντηση #6 στις: 21/03/12, 20:33 »
Πώς το διόρθωσες; Κάτι τρίζει στο τρέμολο και συντονίζει όταν και όπως του θυμηθεί... Δεν είναι θέμα τάστων πάντως.
Κατσε να το περιγραψω σωστα...Λοιπον το προβλημα στα ταστα διορθωθηκε σηκωνοντας λιγο το action...το προβλημα που εχω δεν ειναι οτι συντονιζει κατι στο φλουντ,αλλα τριζουν οι χορδες στο σημειο που εφαπτονται με το φλουντ...να και φωτο


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/05, 22:53
από Dark_kronos
34 Απαντήσεις
19954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 10:10
από jonakos
7 Απαντήσεις
4803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 16:55
από SWEET*STRINGS
7 Απαντήσεις
4071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 12:11
από RoyBatty
3 Απαντήσεις
2819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 23:32
από drosatos
2 Απαντήσεις
2182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/10, 22:56
από afterforever
8 Απαντήσεις
3824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/11, 19:43
από gers
8 Απαντήσεις
5262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 22:17
από glambrakop
7 Απαντήσεις
6543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 23:52
από geopaok
9 Απαντήσεις
5532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/19, 22:30
από panixgr