Ειδικά θέματα > Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές

Κλειδια κ Ibanez!

(1/4) > >>

ag313:
Καλη χρονια σ ολους!
Η ερωτηση μου ειναι απλη λοιπον! Εχει κανεις αλλαξει τα κλειδια στην Ibanez του με locking tuners ετσι ωστε να καταργησει την ιδεα του double locking tremolo κ να αφαιρεσει τις βιδες του nut ? Τι επιτυχια ειχατε??
 ;D

Τρελος:
Αν και δεν το εχω κανει, θα πω την αποψη μου. :P :PΠροκειται για μια δυσκολη και περιπλοκη διαδικασια καθως πρεπει
* Να ταιριαζουν τα βιδωματα των καινουριων κλειδιων με τα παλια
* Να πληρωσεις τα λοκινγκ με πολυ ρευστο!!!
 Θεωρω πως δεν θα ηταν μια καλη ιδεα, ΕΚΤΟΣ και αν ταιριαζουν τα κλειδια και δεν θα επεμβεις καθολου στην κιθαρα. Και απο οτι εχω δει σε φεντερ του καθηγητη μου, τα λοκινγκ δεν κρατανε και πολυ το κουρδισμα, ειδικα σε dive bombs και λοιπα μεταλιστικα.... ;D ;D Οσο για επιτυχια, αναλογα με την ποιοτητα της εργασιας, αν και δεν νομιζω οτι το να βιδωσεις 6 κλειδια ειναι κατι το εξαιρετικα δυσκολο...  Χρονια Πολλα...

ag313:
Δεν εννοω αυτο ακριβως!Ναι εννοειται οτι πρεπει να βρω κλειδια να ταιριαζουν κλπ.. αλλα η επιτυχια αφορα το τρεμολο. Ειναι σχεδιασμενο στις Ibanez για να ειναι double-locking, δηλ. να βιδωνεις τα πωςταλενε στο nut, και να κανεις fine tuning απ τη γεφυρα..
Εγω αναρωτιεμαι αν με locking tuners (η ibanez δεν εχει τετοια) κ χωρις βιδωμα στο nut τα μαχαιρακια του τρεμολο (lo-pro edge/edge pro) ειναι αποτελεσματικα.. :)

tasos__:
Καλά , το να ταιριάζουν τα βιδώματα των παλιών κλειδιών με τα καινούρια δεν πιστύω ότι είναι πρόβλημα , ξύλο είναι ,οπότε  αν χρειαστεί ανοίγει καινούριες τρυπούλες.

Αλλά αυτό που λες δεν νομίζω να δουλεύει, δεν πιστεύω (είμαι σχεδόν σίγουροσ δλδ  :) ) ότι τα locking κλειδιά δεν μπορούν να συγκριθούν με το locking nut . Τα τρέμολο στιλ floyd rose ταλαιπορούν πολύ τα κλειδιά αν δεν έχεις κλειδώσει τις χορδές , άρα και τα locking tuners,μαλλον θα τα ξεκουρδίζουν .

ag313:
K εγω αυτο νομιζα.. Μεχρι που πηρα music man petrucci κ ειναι 10 φορες καλυτερο απ ολα τα floyd rose (χωρια η μη ταλαιπωρια ε?!!). Ισως να οφειλεται βεβαια σε καλυτερη ποιοτητα των μαχαιριων του τρεμολο, αλλα ειχα μια φορα σεταρει κ μια american strat για εναν φιλο κ παλι τελεια αποδοση χωρις καν locking tuners.. Γι αυτο ρωταω αν καποιος εχει ακριβως αυτην την εμπειρια σε ibanez. το πραγμα παιζεται φανταζομαι στα εξης: το σιδερενιο nut ειναι αξιοπιστο για απλο nut? η φθειρεται κ δημιουγει ανεπιθυμητες τριβες? το αντιστοιχο για τα μαχαιρια του τρεμολο.. κ επειδη ξερω οτι να εκμηδενισεις τις φθορες ειναι αδυνατο, μονο αν καποιος το χει κανει ξερει ακριβως ποσο δουλευει και αν!!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View