Αποστολέας Θέμα: Μπορώ να κάνω τα πετάλια μου όσα δεν είναι true bybass?  (Αναγνώστηκε 3637 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
καλημέρα , είμαι ο Απόστολος θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί με κάποιο τρόπο  να γίνει ενα πετάλι boss true bybass και συγκεκριμένα το ds-1, καθως αποφάσισα οτι το pedal board μου θα ειναι μονο tb , απο την πείρα μου σε boss πετάλια κάνουν πάρα πολυ θόρυβο (το γνωστό ήχο όσο ανεβάζεις gain  ) βέβαια αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει σε μεγάλες εντάσεις όμως για μένα αυτό τον καιρό είναι πρόβλημα μιας και θέλω να γράψω σε χαμηλή ένταση με mic  και 50 60 % gain φοβάμαι ότι στη μιξη μετά θα έχω πρόβλημα και θα πρέπει τσεκουρώσω  τις κορυφές..  θα λύσω το πρόβλημα μου με ενα καλό eq  ή οχι καμια ιδέα?

o εξοπλισμος μου είναι μια strat 60s με cs69, ενiσχυτής peavey 30 classic απο πετάλια θα κρατήσω μονο το digidelay - ds1  - και κάποιo looper αργοτερα .

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Υπάρχουν πολλές λύσεις, ανάλογα τι θέλεις και πόσο θέλεις να ασχοληθείς.
Εάν θέλεις να κάνεις το DS1 true bypass εσωτερικά, υπάρχουν λύσεις, πιο εύκολο είναι εάν δεν θέλεις να το τροποποιήσεις, να βάλεις ένα εξωτερικό switchable loop για να το κάνεις bypass. Τέτοια υπάρχουν έτοιμα αλλά μπορείς και να φτιάξεις μόνος σου. Δες εδω:
http://www.beavisaudio.com/projects/Looper-Switcher/index.htm
..στην παράγραφο True Bypass Loopers.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/13, 12:53 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Σωστά (φυσικά) αυτά που σου λέει ο Ανδριανός αλλά το true bypass δεν βελτιώνει το θέμα του θορύβου από το πολύ gain που αναφέρεις. Λύνει το όποιο θέμα αλοίωσης ήχου έχεις με το pedal στην αλυσίδα αλλά κλειστό.

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για το καταπληκτικό link ,

Παράθεση
Σωστά (φυσικά) αυτά που σου λέει ο Ανδριανός αλλά το true bypass δεν βελτιώνει το θέμα του θορύβου από το πολύ gain που αναφέρεις. Λύνει το όποιο θέμα αλοίωσης ήχου έχεις με το pedal στην αλυσίδα αλλά κλειστό.

aha μάλιστα ευχαριστώ για την info , όμως γενικά δεν είναι λίγο ποιο ήσυχα απο τα απλά αναλογικά  ακόμα και σε πετάλια χωρίς gain πχ ενα delay true bybass που έχω ειναι αρνάκι....  φυσικά δεν είχα και ποτέ αναλογικό delay για να μπορώ να συγκρίνω όπως καταλαβαίνεις  ::)

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Γενικα το θεμα του θορυβου τουλαχιστον στο συγκεκριμενο πεταλι δεν ειναι θεμα tb. επειδη εχω κανει το δικο μου tb σου λεω πως δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανεις. χαμενος χρονος και χρημα για να μην κανεις τιποτα. Αντιθετα ,επειδη πειραματιστικα πολυ με αυτο το πεταλι, αλλαζοντας εξαρτηματα (πυκνωτες, αντιστασεις κλπ) πανω στην πλακετα το θεμα διορθωθηκε κατα πολυ + οτι εφερα το πεταλι εκει που το ηθελα ακριβως σε χροια, καμια σχεση με stock ds-1 πιο πολυ σε japan ds-1 με λιγο παραπανω gain παραπανω ενταση και headroom. Βεβαια οτι και να κανεις οσο ανεβαζεις το gain τοσο περισσοτερο θορυβο θα εχεις αυτο ισχυει σε high gain κυκλωματα. επισης για εμενα το να εχεις καποια buffered πεταλια στην αλυσιδα σου ειναι στα + και οχι στα - για το λογω οτι σου ενυσχιουν το σημα  οταν εχεις πολλα εφε και πολλα μετρα καλωδια.
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
και ποια θεωρούντε buffered πετάλια και μπορουν να συνυπάρχουν  ειρηνικά στην αλυσίδα με tbb ;

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Γενικώς τα πετάλια της boss έχουν κάλο buffered bypass με εξαίρεσή κάποια sd-1 που σε bypass παρουσιάζουν leak(περναει λίγο σήμα από το βρώμικο στο καθαρό) και που δεν είναι πρόβλημά του buffer αλλά του switching το οποίο και φτιάχνετε ευτηχως. Τώρα το ποια μπορούν να συνηπαρξουν ειρηνικά... για μένα όλα με βάση πάντα το τελικό αποτέλεσμα στα αυτακια μου τα οποία είναι και ο τελικός κριτής. Το θέμα είναι ότι ακόμα και αν όλα τα πετάλια σου είναι tb σίγουρα θα έχεις tone sucking και σίγουρα αν παίζεις με μονοπηνιους θα έχεις και θόρυβο. Η μονή λύση για να αποφύγεις τουλάχιστον το tone sucking είναι ένα ανεξάρτητο buffer αμέσως μετά την κιθαρα. Και προτείνω ένα klon buffer εγώ τουλάχιστον από αυτό έμεινα υπερευχαριστημενος. Υπόψιν δεν πουλιέται θα πρέπει να το φτιάξεις εσύ η κάποιος που ασχολείται.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/13, 16:02 από harrisxr650 »
the souls of heaven...Are stars at night...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
14187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/04, 13:50
από Holy Diver
14 Απαντήσεις
17443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/11, 20:06
από BlackCatXIII
19 Απαντήσεις
7819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 12:08
από mscmkr
12 Απαντήσεις
5721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/08, 22:47
από Jezus
2 Απαντήσεις
2918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 21:25
από fenderiarhs
4 Απαντήσεις
4309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 23:25
από Baroness
25 Απαντήσεις
7627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/09, 00:06
από Jezus
5 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/10, 19:23
από denisgiann
4 Απαντήσεις
4642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 01:44
από zeromancer
15 Απαντήσεις
44445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/17, 17:04
από anatoli.spir