Αποστολέας Θέμα: Δημιουργια Pedalbord  (Αναγνώστηκε 7952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δημιουργια Pedalbord
« στις: 31/01/09, 13:51 »
Tους επομενοςυ μηνες σκεφτομαι να φτιαξω ένα Pedalboard.Θα βαλω οπωσδηποτε το Cry Baby της Dunlop για wah wah.Σκεφτομαι γιa delay to Βοss DD-7 και για chorus το Boss CH-1.Δεν ξερω αν μου χρειαζονται ενα phase shifter ή ενα flanger.Επισης σκεφτομαι να βαλω και το Boss NS-2 αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται ενα Noise Suppresor.Eπισης δεν ξερω ακριβως τι κάνει το Boss CS-3.Το κυριο θεμα ειναι eνα πεταλι overdrive ή ενα distortion ή και τα δυο?Εχω παίξει με  το Boss MT-2 και με το Boss DS-1 και μου αρεσε ο ηχος τους.Βασικα δεν ξέρω την βασικη διαφορα του distortion και του Overdrive.Να πω οτι με την μπαντα μου παιζουμε glam-rock-alternative-hard rock-punk μεχρι και Heavy metal και ετσι δεν ξερω τι θα μου ταιριαζε καλυτερα.Αν εχετε κατι καλυτερο προτεινετε το.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #1 στις: 31/01/09, 14:28 »
Χαιρεται!Τι προτεινω για ολοκληρομενη petalboard: Wah Wah - Compressor (για περισσοτερο sustain)- Overdrive (μονταρισμενο - αν εχεις solid state ενισχυτη) ή Gain Booster (αν εχεις λαμπατο ενισχυτη για να δωσεις πιο πολυ σημα στο ηδη υπαρχων overdive του ενισχυτη) - Equalizer (αμα θελεις να δινεις περισσοτερα πριμα,μεσαια,μπασα ή volume για σολαρισματα) - Noise gate (για να κοβεις την φασαρια οταν χρειαζεται,ιδιως στα κοψιματα) - Tuner ( για να κουρδιζεις φυσικα) - Chorus( αναλογικο κατα προτιμηση) - Phaser (αναλογικο κατα προτιμηση) - Delay (στερεο ή αναλογικο).Αυτα τα ολιγα! ;) Ελπιζω να βοηθησα φιλε μου!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #2 στις: 31/01/09, 14:50 »
Πρωτα απο όλα ευχαριστω.Οταν λες μονταρισμενο για το Overdrive τι εννοεις?Βασικα για ενισχυτη έχω ενα Marshall DFX50.Επισης το noise gate τι ειναι?Επισης για equalizer το ειχα σκεφτει και πιο πριν.Και τελευταιο οταν λες αναλογικο για τα chorus,delay και Phaser τι εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #3 στις: 31/01/09, 16:23 »
Λοιπον!Tα Overdrive του εμποριου προσφερουν πολυ ξυσιμο και ηχοχρωμα στον ηχο οπως επισης και αλλοιωσεις στην ολικη χροια μεταξυ ενισχυτη και κιθαρας. Καλο ειναι να κοιταξεις για κανα φθηνο πεταλακι οπως το boss distortion ds-1 και να μονταριστει απο κανα ειδικο ή να βρεις μεσα στις αγγελιες εδω μεσα στο site που πουλανε μερικοι.Επισης μπορεις να κοιταξεις και το Ibanez Tubescreamer TS9 , ναι μεν λιγο ακριβο αλλα παρα πολυ καλο για ολα τα στυλ μουσικης εκτος απο metal. Noise gate ειναι ενα πεταλακι το οποιο κοβει τα φυσιματα απο τον γενικο ηχο σου οταν π.χ. ενεργοποιεις το overdrive ή ενεργοποιεις phaser,compressor,equaliser κ.τ.λ. εχεις αρκετη background φασαρια,οποτε δεν το θελεις αυτο να γινεται (πληκτρολογησε noise gate εδω στο kithara.gr για θεματα που αφορουν αυτο το πεταλι). Και τελος οταν προκειται για αναλογικα πεταλια τα συγκεκριμενα δεινουν ενα πιο φυσικο και ζεστο ηχο σε συκριση με τα ψηφιακα πεταλια.Το digital delay της Boss παντως αν και ψηφιακο πεταλι θεωρειται μια χαρα απο πολλους μουσικους συν και μενα.Ελπιζω να βοηθησα λιγακι αν και λιγο συντομα και απλα!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #4 στις: 01/02/09, 11:26 »
Επισης μπορεις να κοιταξεις και το Ibanez Tubescreamer TS9 , ναι μεν λιγο ακριβο αλλα παρα πολυ καλο για ολα τα στυλ μουσικης εκτος απο metal.
το ts-9 χρησιμοποιειται αρκετα και στο metal...(σε συνδιασμο με καταλληλο ενισχυτη)
κυριως σαν booster (volume 10- gain 0) με αξιολογα αποτελεσματα
εννοειται οτι την βασικη παραμορφωση την παιρνεις απο τον ενισχυτη σε αυτη την περιπτωση  ;)
+1 για ts-9 ή καποιο κλωνο του  ;)

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #5 στις: 01/02/09, 13:43 »
To Boss DS-2 το εχει κανεις να μας πει γνώμη?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #6 στις: 03/02/09, 11:49 »
Βασικα δεν ξέρω την βασικη διαφορα του distortion και του Overdrive.


Παραθέτω λίγα λόγια από ένα άλλο σχετικό ποστ μου για την απορία σου (το πλήρες κείμενο αν θες με παραδείγματα από πετάλια δες το εκεί):

Overdrive:Πετάλι που αυξάνει το σήμα του οργάνου και προσθέτει λίγη παραμόρφωση, όμως διατηρεί την αρχική χροιά του οργάνου (εν πολλοίς) ανέπαφη. Χρησιμεύει για να δίνει λίγη παραμόρφωση κυρίως στο καθαρό κανάλι, ή για να αυξάνει την παραμόρφωση από τον κύριο ενισχυτή.
Distortion: Πετάλι που προσθέτει παραμόρφωση στο σήμα του οργάνου και διαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό την δική του χροιά. Χρησιμεύει για να δίνει πολύ παραμόρφωση με ιδιαίτερη χροιά κυρίως στο βρώμικο κανάλι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #7 στις: 03/02/09, 13:34 »
To Boss DS-2 το εχει κανεις να μας πει γνώμη?

 Τα Boss πέρα από ελάχιστες εξαιρέσεις χρειάζονται μοντάρισμα για να γίνουν της προκοπής... Και τα ds λοιπόν θέλουν δουλειά... Αν βρεις μεταχειρισμένο πάρε το ds-1 Keeley Mod, πρόσφατα έφτιαξα ένα και έχω ενθουσιαστεί πραγματικά :).
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #8 στις: 03/02/09, 16:26 »
Να προσθέσω κάτι βασικό: αν δεν ξέρεις ακόμη τι κάνει ένα πετάλι, τότε σε πρώτη φάση σίγουρα δεν το χρειάζεσαι. Μην ξοδευτείς από τώρα για εφφέ που δεν είσαι σίγουρος ότι θα χρησιμοποιήσεις (compressor, flanger, phaser κλπ.).
Αν δε χρησιμοποιείς καθόλου το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή σου, πιθανόν να χρειαστείς και overdrive και distortion, για μεγαλύτερη ευελιξία σε gain και ένταση. Φρόντισε αυτά τα πετάλια να σε καλύπτουν. Υπάρχουν άπειρα μοντέλα, απλά πάρε την κιθάρα σου και δοκίμασε όσα περισσότερα μπορείς για να βρεις τον ήχο σου.
Από κει και πέρα τα delay και chorus της Boss, καθώς και το κλασικό Cry Baby που σκέφτεσαι είναι παραδοσιακές, "σίγουρες" λύσεις.

Δεν μας είπες πόσα χρήματα θα διαθέσεις συνολικά, για να γίνουν συγκεκριμένες προτάσεις.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #9 στις: 04/02/09, 01:00 »
Σκεψου μηπως σε καλυπτει αρχικα μια πεταλιερα. Γιατι τα ε3οδα για stomp ειναι πολλα, ειδικα αν δεν εισαι σιγουρος για το τι θελεις.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #10 στις: 04/02/09, 01:09 »
λοιπόν.....επειδή κι εγώ το σκέφτομαι για pedalboard.....έχω ήδη wah (weeping demon), delay (boss dd7), phase shifter (boss ph3, το περιμενω απο μέρα σε μέρα).....θέλω ακόμα στάνταρ ενα flanger, ένα acoustic simulator και ένα tuner......χρησιμοποιώ την βρωμιά του ενισχυτή μου (traynor ycv40) απλά επειδή είναι πολύ γκαζιάρης σκεφτόμουν ένα πιο bluesιαρικο overdrive.......τώρα θέλω να ρωτήσω.......το equalizer και το noise gate ειναι απαραίτητα?

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #11 στις: 04/02/09, 08:05 »
Απαντηση προς τον master of puppets.To noise gate το χρησιμοποιω κυριως οταν κανω παυσεις,τελειωνω κανα κομματι και επισης τροφοδοτω τα υπολοιπα πεταλια μεσω αυτουνου.Το equalizer ειναι και δεν ειναι αναγκαιο,εγω παντως το χρησιμοποιω για να δεινω πιο πολλα μπασα οταν χρειαζομαι στο καθαρο ή βρωμικο καναλι αναλογα με το ειδος της μουσικης παιζω εκεινη την ωρα (τι να κανω; stratocasterας ειμαι,καμια φορα θελω πιο πολλα μπασα σε μορφη πεταλιου και οχι να τρεχω στον ενισχυτη μου για να κανω διορθωσεις).
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #12 στις: 04/02/09, 09:39 »
Το equalizer ειναι και δεν ειναι αναγκαιο,εγω παντως το χρησιμοποιω για να δεινω πιο πολλα μπασα οταν χρειαζομαι στο καθαρο ή βρωμικο καναλι αναλογα με το ειδος της μουσικης παιζω εκεινη την ωρα (τι να κανω; stratocasterας ειμαι,καμια φορα θελω πιο πολλα μπασα σε μορφη πεταλιου και οχι να τρεχω στον ενισχυτη μου για να κανω διορθωσεις).


Αυτό είναι πολύ σωστό, και εγώ ακολουθώ ακριβώς την ίδια τακτική, και μάλιστα με κιθάρα με humbuckers.
Υπάρχουν μέρη σε πολλά κομμάτια που απαιτούν λίγα περισσότερα μπάσα και με ένα πάτημα ενώ παίζω τακτοποιώ το EQ χωρίς στροφές στον ενισχυτή και διακοπές στο παίξιμο.
Έχω ένα MRX-άκι EQ και επειδή είμαι ευχαριστημένος από την χροιά του ενισχυτή μου δεν χρειάζομαι κάτι πιο πολύπλοκο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #13 στις: 05/02/09, 13:31 »
Eυχαριστώ παιδια.Τα λεφτα δεν τα εχω υπολογισει ακομα αλλα δεν θα τσιγκουνευτω και θελω να κανω κατι καλο που θα κρατησει και στο μελλον.Τελικα το compressor αποφάσισα οτι το χρειαζομαι.Αυτο ομως που ακομα με προβληματιζει ειναι το overdrive/distortion.Δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το κανάλι του ενισχυτη για παραμόρφωση οποτε ενα ή δυο πεταλια είναι απαραίτητα.Ειδα το Ibanez TS9 και απο οτι ακουσα είναι αρκετα καλό.Επίσης δεν ξέρω τι είναι το booster που αναφερατε αρκετες φορες.Το ΤS9 είναι overdrive ή distortion pedal?Βασικα δεν ξέρω και τι θα μου χρειαστει ακριβώς για την μουσική(glam-rock-alternative-hard rock και λιγο metal) που παιζουμε με την μπαντα εννοώ overdrive ή distortion πετάλι ή και τα δυο.Προτεινετε κατι καλο αν εχετε για overdrive/distortion πετάλι

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #14 στις: 12/02/09, 04:14 »
Eυχαριστώ παιδια.Τα λεφτα δεν τα εχω υπολογισει ακομα αλλα δεν θα τσιγκουνευτω και θελω να κανω κατι καλο που θα κρατησει και στο μελλον
πάρε ενα καλό ενισχυτή με 3 κανάλια. και μια εφεδιέρα. δεν θα ξαναχρειαστείς ποτέ τίποτα..


(τέλος πάντων αυτό ήτανε απλά γνώμη)

για πετάλια θα σου πρότεινα:

ενα wah                   (
Mi Audio Crunch box (distortion)
RC Booster
Delay
Equalizer

και τέλος... η ταπεινή μου άποψη είναι οτι....

2 μέτρια πράγματα αφήνουν μέτριο αποτέλεσμα...
10 μέτρια πράγματα αφήνουν χάλια αποτέλεσμα.


αν είναι να γεμίσεις πετάλια φρόντισε να είναι διαλεχτά ένα ένα.


Anything between Guitar + Amplifier ruines the tone

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #15 στις: 12/02/09, 04:17 »
Last but not Least....


φρόντισε τα πετάλια που αγοράζεις να είναι True by pass.

και να χρησιμοποιήσεις καλά καλώδια. (και το pedal board φτιάχτο μόνος σου:Ρ)  <-- αυτή είναι η χαρά των πεταλιών

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #16 στις: 13/02/09, 18:27 »
Θα παραθεσω και το δικο μου pedalboard για να παρεις μια ιδεα απο πεταλια :
1)Οverdrive : Boss SD-1 (Moded by A.P. modes)
2)Distortion : Digitech Hardwire Valve Distortion (SC-2)
3)Phase : MXR Phase 90
4)Chorus : Visual Sound Liquid Chorus
5)Delay : Carl Martin DelayLa
6)Reverb : Electro Harmonix Holy Grail
7) Volume pedal : Boss FV-500L

Δεν ειναι ακομα ολοκληρωμενο καθοσον λειπει pedal κουρδιστηρι.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #17 στις: 16/02/09, 02:34 »
Θα παραθεσω και το δικο μου pedalboard για να παρεις μια ιδεα απο πεταλια :
1)Οverdrive : Boss SD-1 (Moded by A.P. modes)
2)Distortion : Digitech Hardwire Valve Distortion (SC-2)
3)Phase : MXR Phase 90
4)Chorus : Visual Sound Liquid Chorus
5)Delay : Carl Martin DelayLa
6)Reverb : Electro Harmonix Holy Grail
7) Volume pedal : Boss FV-500L

Δεν ειναι ακομα ολοκληρωμενο καθοσον λειπει pedal κουρδιστηρι.

Πολύ ωραίο pedalboard αλλά και πολύ ακριβό...Σε volume pedal εγώ έχω της Ernie Ball.Αχ αυτό το DelayLa είναι έρωτας...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #18 στις: 16/02/09, 23:11 »
Bασικα να πω οτι ολα αυτα θα τα βαλω σε ενα pedaltrain.Επισης θα χρειαστω τροφοδοτικο για να παιρνουν ρευμα τα πεταλια ή με τις μπαταριες που παιρνει το καθενα ειμαι καλυμενος.Εσεις τι προτεινετε?Επισης ενα volume pedal πως ακριβως δουλευει.Καταλαβαινω φυσικα οτι ανεβαζει ή κατεβαζει την ενταση αλλα το πως ακριβως δεν καταλαβαινω?Το volume pedal σε τι ακριβως χρησιμευει?Εσεις που το χρησιμοποιείτε?


Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #19 στις: 16/02/09, 23:22 »
Κοίτα, αν αγοράσεις μια 9βολτη για κάθε ένα από αυτά, έχεις δώσει τα ίδια λεφτά όσο κάνει το HARLEY BENTON POWERPLANT (38 ευρώ κάνει).

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant.htm

http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργια Pedalbord
« Απάντηση #20 στις: 16/02/09, 23:28 »
Για τροφοδοτικο,θα σου προτεινα το Dunlop DC Brick(κάτοχός του!!!) αν και λίγο ακριβό.Σηκώνει συνολικά 7 9volta πετάλια και 3 18volta.Βέβαια υπάρχει και η πιό φθηνή λύση(που προτείνεται συνήθως) και η οποία είναι το 1 spot της Visual Sound.Όσο για το volume πετάλι,εξαρτάται για ποια χρήση το θέλεις.Αν θέλεις απλά να ανεβοκατεβάζεις το γενικό volume,θα πρέπει να κινηθείς σε πετάλι χαμηλής αντίστασης(πχ.Βοss FV-500L).Αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις για να ρυθμίζεις κατά κάποιο τρόπο το gain(και θα μπεί πριν από τα overdrive/distortion πετάλια σου,τότε θα κινηθείς σε πετάλι υψηλής αντίστασης(πχ.Boss FV-500H).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/03, 19:21
από Βραζίλης
20 Απαντήσεις
7153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/05, 13:33
από Cuenca_60R
2 Απαντήσεις
3158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 16:56
από Βραζίλης
74 Απαντήσεις
53381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 11:13
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
0 Απαντήσεις
1916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/07, 19:02
από fertis
5 Απαντήσεις
3676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/08, 11:52
από Μαργαρίτα Π.
18 Απαντήσεις
6585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 21:02
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
0 Απαντήσεις
1853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 17:07
από tatanka
7 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 21:16
από zeromancer