Σελίδες:
  • #101 από semper.fi στις 26 Dec 2009
  • και πως καταλαβαινω αμα οι χορδες ειναι νεκρες???
  • #102 από Eddie~Maiden στις 26 Dec 2009
  • και πως καταλαβαινω αμα οι χορδες ειναι νεκρες???

    Χανουν την ελαστικοτητα τους και γινονται επιποονες για τα δαχτυλα
    Χανουν τον ηχο τους (brightness)
    Ξερυθμιζονται οι αρμονικες (στην πειοχη του 10ου με 15ου ταστου χανει τον τονο)
  • #103 από jim.ni στις 27 Dec 2009
  • Παράθεση
    και πως καταλαβαινω αμα οι χορδες ειναι νεκρες???

    τις σηκώνεις το χέρι και αμα το αφήσεις και πέσει πάει να πει οτι πεθάναν  ;D
  • #104 από Μητσάκος στις 27 Dec 2009
  • ^^
    What he said  ;D ;D ;D

    Anyway, άμα σου κόβουν τα δάχτυλα, είναι για πέταμα.
  • #105 από Μητσάκος στις 16 Feb 2010
  • Λοιπόν, προτείνετε ένα σετάκι της προκοπής, γιατί από 4/1 μέχρι σήμερα μου έχει σπάσει 3 φορές η ΛΑ χορδή (Ernie Ball Super Slinky 2223). Δηλαδή τι διάολο...

    Σήμερα έπαιζα και σκεφτόμουν ότι πρέπει να αλλάξω και με το που πάω να σταματήσω να παίζω να βγάλω το υπόλοιπο σετάκι χορδών από το συρτάρι (είπαμε, η ΛΑ είχε ξανασπάσει και το σετ ήταν λειψό), ΚΡΑΚ, ξεχειλώνει στο βαγονάκι στην τελευταία πενιά. ΕΛΕΟΣ.

    Από την άλλη, υποπτεύομαι και το βαγονάκι, γιατί δεν μπορεί να σπάει συνέχει η ίδια χορδή. Αλλά δεν έχει κάποιο εμφανές ελάττωμα ή κάποια αιχμηρή άκρη...

    Και η βλακεία είναι ότι σε 6 μήνες δε μου είχε σπάσει ούτε μια χορδή. Σε 1,5 έσπασε 3 φορές η ίδια...
  • #106 από themos στις 16 Feb 2010
  • Από την άλλη, υποπτεύομαι και το βαγονάκι, γιατί δεν μπορεί να σπάει συνέχει η ίδια χορδή. Αλλά δεν έχει κάποιο εμφανές ελάττωμα ή κάποια αιχμηρή άκρη...

    Και η βλακεία είναι ότι σε 6 μήνες δε μου είχε σπάσει ούτε μια χορδή. Σε 1,5 έσπασε 3 φορές η ίδια...

    Μάλλον όντως κάτι παίζει με το βαγονάκι, τη γέφυρα γενικώς, το nut...μιλάμε και για μπάσα χορδή όπου σπανίως παρατηρούνται σπασίματα (προσωπικά μόνο μία φορά μου έχει σπάσει Λα). Δεν περνάς από κανένα μάστορα να ρίξει μια ματιά;
  • #107 από Μητσάκος στις 16 Feb 2010
  • Προς το παρόν, έβαλα ένα νέο σετ Slinkies. Εξέτασα το βαγονάκι εξονυχιστικά, αλλά δεν υπάρχει τίποτα αιχμηρό, οπότε ίσως φταίει το nut ή το συγκεκριμένο κλειδί.

    Ίδωμεν.
  • #108 από Baroness στις 18 Feb 2010
  • Τι κιθαρα ειπαμε οτι εχεις?
  • #109 από Μητσάκος στις 19 Feb 2010
  • Ibanez GRG170DX.

    Αν ξανασυμβεί το σκηνικό, θα γυρίσω στις D'Addario που είχε από κατασκευής της, Χριστό δεν καταλαβαίνανε...
  • #110 από Baroness στις 20 Feb 2010
  • Xμμμμ, και σπαει στο βαγονακι ε?  :-\  Δεν ξερω αν εχεις ορεξη, αλλα θα σου προτεινα να ξεβιδωσεις το βαγονακι και να αλλαξεις την θεση του με ενα αλλο (πχ της μι), για να δεις αν συνεχιζει να σπαει (ή αν αρχισει να σπαει η αλλη χορδη  :P )
    Για ανθεκτικες χορδες δοκιμασε αν θες και GHS, ειναι φτηνες (4-6 ευρω) και δεν καταλαβαινουν Χριστο. GHS δεν μου εχει σπασει ΠΟΤΕ.
  • #111 από Μητσάκος στις 19 Mar 2010
  • E λοιπόν μαντέψτε:

    ΠΑΛΙ ΕΣΠΑΣΕ Η ΛΑ. Στον 1+ μήνα. Πήγα να πάρω GHS, αλλά ο αθεόφοβος αγιογδύτης τις είχε 10 ευρώ κι έτσι πήρα D'Addario, μιας και ξέχασα να πάρω λεφτά μαζί μου και είχα ένα τάληρο στην τσέπη :/. D' Addario είχε κι από στοκ η Ibanez και μου έβγαλαν μήνες μέχρι να πάρω χαμπάρι να τις αλλάξω. Αλλά από τότε, έβαλα 3 ή 4 σετάκια Ernie Ball με τα κλασσικά αποτελέσματα...

    Άμα συμβεί το ίδιο, η κιθάρα έφυγε σούμπιτη στο μάστορα. Έλεος δηλαδή.
  • #112 από Baroness στις 21 Mar 2010
  •  ;D
    Υποψην, πιο πανω μιλαω για GHS boomers. Αλλα 10 ευρω?? :o
Σελίδες: