Αποστολέας Θέμα: Κλασσική κιθάρα Francisco Bross  (Αναγνώστηκε 3830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niavet2001

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Κλασσική κιθάρα Francisco Bross
« στις: 07/01/11, 18:28 »
Γνωρίζει καποιος αυτές τις κλασσικες κιθάρες ?
Ειναι χειροποίητες Ισπανικές .
http://www.guitarrasbros.com

Μου αρεσει η κλασσική Β-70

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική κιθάρα Francisco Bross
« Απάντηση #1 στις: 08/01/11, 11:57 »
Ομορφες. Πρωτη φορα τις ακουω παντως. Γιατι δεν ψαχνεις ομως και ελληνικες χειροποιητες; Σε περιπτωση που παθει κατι να εχεις και αμεση βοηθεια; Τωρα δεν ξερω και το οριο χρηματων που διαθετεις. Παντως εχω δει χειροποιητες απο 2.000€ που μπορει να μην εχουν τελειο φινιρισμα ,αλλα εχουν πολυ καλο ηχο. Εχω δει ομως και χειροποιητες που επειδη ειναι ομορφες τις κοστολογουν 5.000 αλλα απο ηχο ειναι τζουφιες.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική κιθάρα Francisco Bross
« Απάντηση #2 στις: 17/01/11, 05:02 »
Το πρόβλημα με τις ελληνικές χειροποίητες είναι ότι τις παραγγέλνεις σήμερα και τις παίρνεις μετά από κανα χρόνο...


Με 2-3 χιλιάρικα παίρνεις πολύ καλή κιθάρα. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου η εμφάνιση όσο το ζύγισμα και φυσικά ο ήχος. Σε αυτά τα χρήματα πήρα πρόσφατα μια Antonio Picado 62 που είναι ότι ακριβώς ήθελα εδώ και 10 χρόνια.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική κιθάρα Francisco Bross
« Απάντηση #3 στις: 17/01/11, 11:34 »
Πολύ καλές κιθάρες είναι οι staag που έχω και εγώ και οι Alabra

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική κιθάρα Francisco Bross
« Απάντηση #4 στις: 20/01/11, 05:23 »
Μιλάμε για κλασσικές κιθάρες στα 3000 και πάνω. Νομίζω η ακριβότερη Αλάμπρα έχει 3.000. Άμα μου τη χαρίζανε δε θα λεγα όχι αλλά υπάρχουν πολύ καλύτερες κιθάρες σε αυτά τα χρήματα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική κιθάρα Francisco Bross
« Απάντηση #5 στις: 20/01/11, 08:54 »
Πολύ καλές κιθάρες είναι οι staag που έχω και εγώ και οι Alabra

Καμία σχέση. Η πιο ακριβή Stagg που ξέρω κοστίζει γύρω στις 300 λίρες. Εντελώς άλλη κατηγορία τιμής και ποιότητας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική κιθάρα Francisco Bross
« Απάντηση #6 στις: 20/01/11, 11:21 »
Το πρόβλημα με τις ελληνικές χειροποίητες είναι ότι τις παραγγέλνεις σήμερα και τις παίρνεις μετά από κανα χρόνο...


Με 2-3 χιλιάρικα παίρνεις πολύ καλή κιθάρα. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου η εμφάνιση όσο το ζύγισμα και φυσικά ο ήχος. Σε αυτά τα χρήματα πήρα πρόσφατα μια Antonio Picado 62 που είναι ότι ακριβώς ήθελα εδώ και 10 χρόνια.
Ναι αλλα ο οργανοποιος θα την φτιαξει ως προς το φινιρισμα οπως τη θελεις και ως προς την ταστιερα για το δικο σου χερι ,αν το ζητησεις, αν εχει μικρη ή μεγαλη σωματικη διαπλαση. Εγινε για μαθητρια μας που η ταστιερα ειναι μικροτερη απο το κανονικο σε πλατος και μηκος χιλιοστα. Μη ορατη διαφορα με το ματι αλλα σιγουρα την αντιλαμβανεσαι στο παιξιμο.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική κιθάρα Francisco Bross
« Απάντηση #7 στις: 21/01/11, 00:34 »
Ναι αλλα ο οργανοποιος θα την φτιαξει ως προς το φινιρισμα οπως τη θελεις και ως προς την ταστιερα για το δικο σου χερι ,αν το ζητησεις, αν εχει μικρη ή μεγαλη σωματικη διαπλαση. Εγινε για μαθητρια μας που η ταστιερα ειναι μικροτερη απο το κανονικο σε πλατος και μηκος χιλιοστα. Μη ορατη διαφορα με το ματι αλλα σιγουρα την αντιλαμβανεσαι στο παιξιμο.


Σίγουρα. Αλλά πληρώνεις σήμερα μια προκαταβολή για μια κιθάρα (και ένα σεβαστό ποσό στην πορεία) η οποία μέχρι να τελειώσει και να την πιάσεις στα χέρια σου δεν έχεις ιδέα πως ακούγεται. Επίσης δεν έχεις και ιδέα πόσο θα σου κρατήσει. Γιατί η χειροποίητη είναι μέν άψογη στο φινίρισμα την ώρα που την πιάνεις στα χέρια σου αλλά αν σε 2 χρόνια σκεβρώσει το καπάκι εξαρτάσαι από την καλή θέληση του οργανοποιού για το άν θα αναλάβει εξ ολοκλήρου να στην επισκευάσει. Και φυσικά δεν ξέρεις σε τι βαθμό είναι αυτό εφικτό.


Παίζω πολλά χρόνια κλασσική κιθάρα (και προφανώς δεν το λέω για να το παίξω ειδικός, γνώστης κλπ) και από μικρός θεωρούσα ιδανικό το να μου φτιάξει κάποιος μια κιθάρα στα μέτρα μου. Μπήκα λοιπόν σε αυτή τη διαδικασία. Έσκασα περίπου 1.000.000 δραχμές τότε και πήρα (μετά από περίπου 7 μήνες) μια κιθάρα η οποία ήταν πραγματικά καταπληκτική από γνωστό και σεβαστό μάστορα. Όταν όμως πέρυσι έφτασα να έχω φάει τον καβαλάρη σχεδόν τελείως για να κάθονται οι χορδές σε ικανοποιητικό ύψος και αποφάσισα να πάω την κιθάρα στο μάστορα για να τη δεί λέει έχει σκεβρώσει το καπάκι και θέλω 500 ευρώ για να ξεκολλήσω λαιμό και καπάκι, να φτιάξω το bracing και δεν είναι σίγουρο ότι θα έρθει εντελώς...


Όταν τον ρώτησα γιατί συνέβη, μου είπε διάφορα απαράδεκτα για απότομες μεταβολές υγρασίας, απροσεξία εκ μέρους μου, ότι την είχα δήθεν κόντρα σε καλοριφέρ, ότι δεν αεριζοταν σωστά μέσα στη θήκη κλπ. Που προφανώς δεν ίσχυαν γιατί ξέρω αρκετά καλά πως πρέπει να προσέχω ακουστικά όργανα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική κιθάρα Francisco Bross
« Απάντηση #8 στις: 21/01/11, 12:50 »
Υπαρχει και η λυση της μεταχειρισμενης. Πας σε εναν οργανοποιο, ακους καποια που σου αρεσει και μπορεις να παρεις μια πολυ καλη κιθαρα με τα μισα χρηματα. Ετσι εκανα εγω πριν 10 χρονια και πηρα μια μεταχειρισμενη στις 450.000 δρχ. Ακομη και για το μεταχειρισμενο ο οργανοποιος μου εδωσε εγγυηση για οσο ζει  ;D Μετα απο 8 χρονια ειχα παρατηρησει φθορες στην κολλα στα δεσιματα στο καπακι. Η κιθαρα σε 2 εβδομαδες επισκευαστηκε και λουστραριστηκε. Ειναι μαλλον αναλογα τον κατασκευαστη. Ο ιδιος παντως μου ειπε πως αν θελω καινουρια μπορω να του δωσω πισω την παλια και να μου κανει εκπτωση. Αλλα μαλλον θα προτιμησω να αγορασω μια ακομη μεταχειρισμενη απο τον ιδιο, οταν καποιος επιστρεψει (ελπιζω) μια απο τς βραβευμενες του ;D
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/03, 23:47
από mystic
24 Απαντήσεις
21599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/06, 20:24
από The JeSTeR
24 Απαντήσεις
40695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 20:59
από dgkik
8 Απαντήσεις
6694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
31 Απαντήσεις
11126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 16:46
από paolo_guitar
2 Απαντήσεις
3036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 01:25
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
2950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 17:06
από sofitia
17 Απαντήσεις
6124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/10, 17:38
από gkou
6 Απαντήσεις
3487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/11, 12:18
από rodort1
1 Απαντήσεις
2790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 14:53
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)