Αποστολέας Θέμα: refretting  (Αναγνώστηκε 2626 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
refretting
« στις: 10/09/10, 16:32 »
Hi μάγκες!

Με έχει πιάσει εδώ και καιρό μια εκενυριστική ανησυχία να κάνω refretting, εφόσον τα τάστα μου είναι εμφανώς λιωμένα. Από την άλλη, η κιθάρα δεν παρουσιάζει πρόβλημα με φιμωμένα τάστα (υποθέτω οφείλεται στο ότι η φθορά είναι ομοιόμορφη στην ταστιέρα) ή κάποια άλλη "καραμπινάτη" αδυναμία, και έχω και την φοβία μήπως "χαλάσει" η αίσθηση της ταστιέρας μετά το refreting...

Παρόλαυτα αυτά αισθάνομαι ότι η κιθάρα "χάνει" με φθαρμένα τάστα (πιο πολύ ψυχολογικό είναι αυτό το συμπέρασμα, δεν θυμάμαι καν την συμπεριφορά της κιθάρας με καινούρια τάστα).

Αν έχει κανείς άποψη στο θέμα, θα χαιρόμουν να την διάβαζα! :)

Αποσυνδεδεμένος johnD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: refretting
« Απάντηση #1 στις: 18/09/10, 17:43 »
Δε μου έχει τύχει, αλλά θα πάθαινα το ίδιο, είμαι σίγουρος...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: refretting
« Απάντηση #2 στις: 09/11/10, 14:46 »
λογικο ειναι να μη θυμασαι φιλε μου πως ηταν πριν αφου για να λιωσουν τα ταστα θελει πολυ χρονικο διαστημα.το σιγουρο ειναι οτι εαν κανεις refret θα αλλαξει η αισθηση αφου τα ταστα θα ειναι καινουργια και θα εχουν αλλο υψος.βεβαια ειναι κατι που πρεπει να γινει γιατι οπως και να το κανουμε με λιωμενα ταστα η κιθαρα χανει.εαν εχει συνηθησει παντως οπως ειναι τωρα βαλε ταστα χαμηλα.να εχουν τη δομη του καινουργιου ταστου(απαραιτητο) και να μην ειναι μεγαλα και ψηλα.οπως μπορει να ηταν εξαρχης.γιατι ο μαστορας μπορει πολυ σωστα να σου βαλει ταστα που ειναι ακριβως για τισ προδιαγραφες της κιθαρας.σωστο αλλα πιστευω θα σε ξυνισει.οπωσδηποτε αλλαξε τα αλλα φορεσε κατι κοντινο σε αυτο που σε βολευει τωρα.και γω ετσι συνηθησα και μετα φοραγα παντα χαμηλα ταστα.φιλικα δημητρης

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: refretting
« Απάντηση #3 στις: 09/11/10, 16:27 »
Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση! :) Και εγώ σε αυτά που λες προσανατολιζόμουν. Θα το προχωρήσω μιας και έχω και την δική σου "επιβεβαίωση" (από ότι είδα από τα άλλα post σου ξέρεις τι λες! ;) ). Thanx!

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: refretting
« Απάντηση #4 στις: 10/11/10, 00:34 »
να θυμασαι κατι σημαντικο φιλε.μην αφησεισ να σου αλλαξουν ταστα με το ματι.ο μαστορας πρωτα θα βγαλει 1 ταστο.το βασικο στο ταστο ειναι το κατω μερος.η ακιδα που λεμε.να χωνεται καλα στο ξυλο χωρισ να αφηνει κενα.γιατι λιγο κενο στο ηδη υπαρχον λουκι Χ 24 η ταστιερα ΑΠΟ ΚΑΤΩ  με τον καιρο θα φουσκωσει.αφου η ακιδα ειναι σωστη το μεγεθος ειναι πλεον επιλογη σου.τη γνωμη μου γιαυτο στην ειπα.φιλικα δημητρης

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: refretting
« Απάντηση #5 στις: 10/11/10, 08:00 »
Για τι κιθάρα μιλάς ? ? ?

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: refretting
« Απάντηση #6 στις: 10/11/10, 13:53 »
δεν την εχω εγω την κιθαρα φιλε μου. αλλουνου παιδιου ειναι και γω ειπα τη γνωμη μου.αλλα αν επιτρεπεται,παιζει ρολο η κιθαρα σε αυτα που ειπα?

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: refretting
« Απάντηση #7 στις: 10/11/10, 16:30 »
@GEO_ZZΖZ: Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες! Πραγματικά πολύ χρήσιμες! :)

@studio54: Αν η ερώτηση σου απευθύνεται σε μένα, η κιθάρα είναι μια Ibanez Jem. :metal

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: refretting
« Απάντηση #8 στις: 10/11/10, 18:21 »
Θα σου πώ γιατί....
Αν είναι μια πανάκριβη κιθάρα θα έλεγα να μην ρισκάρεις σε κανέναν αμφιβόλου πιστότητας τεχνικό....

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: refretting
« Απάντηση #9 στις: 10/11/10, 19:01 »
Αυτό εννοείται... Για να καταλάβεις δεν την έχω πάει ποτέ σε τεχνικό, πάντα εγώ την σέταρα... αλλά δυστυχώς στο θέμα refretting δεν μπορώ να αποφύγω την παρέμβαση τρίτου. Και με αυτά που διάβασα σε ένα πρόσφατο thread έχω γίνει ακόμα πιο επιφυλακτικός να τη δώσω, ακόμα και σε ένα από τα "γνωστά" ονόματα! ;D Υποθέτω, ότι αυτό θα γίνει όταν φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο! ;D Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ;)