Αποστολέας Θέμα: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ  (Αναγνώστηκε 12218 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Γεια και χαρά σας φιλαράκια. Φαντάζομαι πως έχετε βαρεθεί ν' ακούτε τέτοιες ερωτήσεις και λογικό είναι, κάθε νέος να ρωτάει τί να πάρει. Απλά οι επιλογές είναι τόσο πολλές κι επειδή για πρώτη κιθάρα καλό είναι να πάρουμε κάτι που αξίζει τα χρήματά του, ρωτάμε τους γνώστες.

Νομίζω πως η ηλικία δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, πάντως είμαι 22 και τώρα αποφάσισα ν' ασχοληθώ με την ηλεκτρική κιθάρα. Αρκετά χρόνια ακούω metal και κάνω πολύ καλό air-guitar ;D, είπα απλά να μη μείνω εκεί. Ένας φίλος πήρε κι αυτός το πρώτο μπάσο του οπότε λέω κι εγώ να το τολμήσω με την κιθάρα.

Πρέπει να ξέρετε ότι από κιθάρες, έχω γρατσουνίσει λίγο την κλασική ενός φίλου, επομένως είμαι νέοπας όσο δεν πάει. Από μάρκες ξέρω απλά ότι οι Fender κι οι Ibanez είναι κορυφαίες. Τίποτα άλλο. Ούτε από μαγνήτες, ούτε από ενισχυτές...

Μ' ενδιαφέρει λοιπόν ν' αγοράσω ηλεκτρική κιθάρα κι ενισχυτή έως 400 ευρώ. Ας πάει 450 μαζί με διάφορα άλλα (τσάντα, καλώδια, ακουστικά κλπ). Περιμένω επομένως να μου πείτε γνώμες ,σίγουρα θα βρείτε τη χρυσή τομή. Φυσικά ο ήχος να προσανατολίζεται στο metal. Αν κάνουμε κάτι να το κάνουμε σωστά :)

Την Τρίτη το πρωί, θα κατέβω σε κάποια καταστήματα (μένω Θεσσαλονίκη) και θα τσεκάρω κάποιες κιθάρες και θα τους πώ τον περιορισμό μου. Ό,τι συνδυασμούς μου δώσουν, εννοείται πως θα τους αναφέρω. Το καλοκαίρι που θα πάω στο πατρικό μου, θα έχω όλο το χρόνο να το ψάξω περισσότερο, να δώ τιμές στο Ιντερνετ και φυσικά να συζητήσουμε περαιτέρω τα περί κιθάρας μου.

Μετά το 15αύγουστο που θα γυρίσω Θεσσαλονίκη, θα είμαι ελπίζω έτοιμος να κάνω την αγορά. Παίζει πολύ σοβαρά να την πάρω απ' το Thomann, εκτός αν αυτό που βρούμε δεν έχει μεγάλη απόκλιση τιμής από εδώ κατάστημα.

Αυτά προς το παρόν. Χίλια συγνώμη για το τετριμμένο της ερώτησης. Να έχετε ένα καλό βράδυ και περιμένω μ' αγωνία τις απαντήσεις σας.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #1 στις: 28/06/09, 01:47 »
Mια καλή επιλογή για metal είναι η Ibanez GRG170DX. Aρκετά καλή κιθάρα και σε πολύ λογική τιμή. Μετά για κοίτα για ένα μικρό modelling ενισχυτή όπως ο Peavey Vypyr 15 που έχει πολλούς και ποιοτικούς high gain ήχους. Με αυτά όχι μόνο δεν ξεπερνάς τα 400 Ευρώ, αλλά σού μένουν και αρκετά για καλώδια, ζώνη, θήκη και ότι άλλο χρειαστείς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasmel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #2 στις: 28/06/09, 02:05 »
με την ibanez grg170dx  ξεκινησα να μαθαινω κιθαρα καλη για τα λεφτα της ισως η καλητερη επιλογη σε αυτη την τιμη.....αλλα την πηρα επειδη ηταν φτηνη μηπως και τα παρατησω....το θεμα ειναι οτι μετα απο εναμιση χρονο καταλαβα οτι θελω αλλη κιθαρα και πηρα αλλη....οποτε ειναι σαν να πεταξα καπως 220 ε....γενικα για βρωμικο μεταλ ηχο καλη ειναι αλλα στα καθαρα με ξενερωσε.....

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #3 στις: 28/06/09, 02:25 »
αλλη μια καλη επιλογη ειναι οι κιθαρες της cort οπως η z4 και ισως ενα μικρος roland cube 15...oσον αφορα τον ενισχυτη ροξε μια ματια και σε αυτο το θεμα....το συζητανε τωρα τα παιδια...σε ενδιαφερει μονο καινουργιο οργανο?αν οχι εχεις αρκετες ποιοτηκες επιλογες σε αυτα τα λεφτα ειτε σε second hands οργανα ειτε σε οργανα ελλαχιστα παιγμενα που ο ιδιοκτητης τα πουλησε αμεσως για τον αλφα βητα λογο...σκεψου το


Υ.γ ας μου πει καποιος πως μπορω αντι να γραφω ολοκληρο το Link που πιανει 10 σειρες να γραφω μια λεξη που να περιεχει το liknk



ΑΑΑ ευχαριστω Απολλων ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/09, 11:27 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #4 στις: 28/06/09, 10:10 »
με την ibanez grg170dx  ξεκινησα να μαθαινω κιθαρα καλη για τα λεφτα της ισως η καλητερη επιλογη σε αυτη την τιμη.....αλλα την πηρα επειδη ηταν φτηνη μηπως και τα παρατησω....το θεμα ειναι οτι μετα απο εναμιση χρονο καταλαβα οτι θελω αλλη κιθαρα και πηρα αλλη....οποτε ειναι σαν να πεταξα καπως 220 ε....γενικα για βρωμικο μεταλ ηχο καλη ειναι αλλα στα καθαρα με ξενερωσε.....

Εφόσον δεν ήσουν σίγουρος αν θα συνέχιζες με την κιθάρα, καλά έκανες και αγόρασες μια φτηνή. Και φυσικά δεν πέταξες τα λεφτά αυτά, αφού είχες την κιθάρα ενάμιση χρόνο και απέκτησες την πρώτη σου εμπειρία με αυτή. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που μετά από 1-2 χρόνια ενασχόλησης με την κιθάρα δεν αναζητά κάτι καλύτερο. Πεταμένα λεφτά θα ήταν αν είχες παρατήσει το άθλημα μετά από ένα χρόνο, και ειδικά αν είχες αγοράσει μια πιο ακριβή κιθάρα εξ' αρχής. Και τελικά για κάποιον όπως ο φίλος Wise_One που έχει περιορισμένο προϋπολογισμό, oι κιθάρες αυτής της κατηγορίας αποτελούν μονόδρομο.

αλλη μια καλη επιλογη ειναι οι κιθαρες της cort οπως η z4 και ισως ενα μικρος roland cube 15...

Οι Cube είναι πολύ καλοί ενισχυτές, αλλά πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή χάνουν το παιχνίδι των modelling ενισχυτών από την Vox και την Peavey. Ειδικά o Vypyr αποτελεί μια πολύ καλύτερη επιλογή λόγω της ηχητικής ευελιξίας που προσφέρουν οι προσομοιώσεις και τα εφφέ του.

Παράθεση
Υ.γ ας μου πει καποιος πως μπορω αντι να γραφω ολοκληρο το Link που πιανει 10 σειρες να γραφω μια λεξη που να περιεχει το link

Με τη εισαγωγή συνδέσμου -το κουμπί που είναι ακριβώς κάτω από την επιλογή για υπογράμμιση (U).

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #5 στις: 28/06/09, 12:04 »
Πολλές καλημέρες. Ωραίες ιδέες έπεσαν κι ομολογώ ότι κάποιες σκέφτηκα κι εγώ.

@Απόλλων: Αυτήν την κιθάρα τη γλυκοκοιτάζω κι εγώ. Μου την πρότεινε ένα παιδί από ένα τεχνολογικό φόρουμ. Κι αυτός αυτήν πήρε. Από πλευράς χρημάτων είναι μια χαρά. Ο ενισχυτής που προτείνεις μου φαίνεται εντάξει. Οτιδήποτε γύρω στα 100 ευρώ θα είναι αξιόλογο.

@kostasmel: Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Μήπως σε κάποια φάση τα παρατήσω, γι' αυτό δε θέλω να πάρω κάτι ακριβότερο. Και 2 χρόνια ν' ασχοληθώ και μετά τα παρατήσω, θα έχω κάνει την κάψα μου τουλάχιστον. Οπότε από αυτήν την οπτική δε νομίζω να είναι τόσο πέταμα χρημάτων. Όλοι σε κάποια φάση αναζητούμε κάτι καλύτερο.

@zeromancer: Σ' ευχαριστώ πολύ για την παράθεση του θέματος. Θα το διαβάσω αργότερα στη μέρα. Η αλήθεια είναι πως δε θέλω πολύ δυνατό μηχάνημα καθώς μένω σε πολυκατοικία και δε θα μπορώ να το βάζω πολύ δυνατά. Ένας 15άρης θεωρώ είναι καλός. Την περίπτωση second-hand οργάνου κι εγώ την σκέφτηκα, βέβαια αν είναι να δώσω 400 ευρώ θα προτιμήσω καινούργιο. Δε μπορώ άλλωστε ν' αξιολογήσω τα μηχανήματα. Θα το έχω πάντως στο μυαλό μου.

Η κιθάρα θα έχει κι ένα μηχανηματάκι στο πόδι που αλλάζει τη "βρωμιά" του ήχου ή εκείνο είναι ξεχωριστό; Να φανταστώ ότι τώρα στην αρχή δε το χρειάζομαι έτσι; Στο κατάστημα που πήγα και ρώτησα (εντελώς ενημερωτικά τότε) μου είπαν να μην πάρω κιθάρα με τρέμολο, δεν είναι καλό γι' αρχάριους. Εμποδίζει ας πούμε το χέρι στο strumming;

Απ' τη στιγμή που λέτε ότι για πρώτη κιθάρα αυτή η Ibanez είναι καλή, τη θεωρώ σοβαρή υποψηφιότητα. Την Τρίτη θα μου πουν κι άλλες περιπτώσεις άρα θα χρειαστεί κι άλλη σκέψη.

Φαντάζομαι θα τα πούμε αργότερα  :)
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #6 στις: 28/06/09, 13:05 »
Η κιθάρα θα έχει κι ένα μηχανηματάκι στο πόδι που αλλάζει τη "βρωμιά" του ήχου ή εκείνο είναι ξεχωριστό; Να φανταστώ ότι τώρα στην αρχή δε το χρειάζομαι έτσι;


Ο ποδοδιακόπτης είναι εξάρτημα του ενισχυτή και χρησιμεύει στο να αλλάζεις κανάλια (καθαρό -βρώμικο). Για αρχή σίγουρα δεν είναι κάτι απαραίτητο, ειδικά από τη στιγμή που πρέπει να το πληρώσεις έξτρα.

Παράθεση
Στο κατάστημα που πήγα και ρώτησα (εντελώς ενημερωτικά τότε) μου είπαν να μην πάρω κιθάρα με τρέμολο, δεν είναι καλό γι' αρχάριους. Εμποδίζει ας πούμε το χέρι στο strumming;


Προσωπικά θα σε συμβούλευα να αποφύγεις σίγουρα το Floyd Rose τρέμολο, κυρίως γιατί είναι δύσκολο στο σετάρισμα. Ένα απλό 2-point τρέμολο σαν αυτό που έχει η συγκεκριμένη Ibanez δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #7 στις: 28/06/09, 13:48 »
Πολύ ωραία. Καλύτερα να μάθω να παίζω πρώτα και μετά να πάρω ποδοδιακόπτη. Η "βρωμιά" θα έρθει αργότερα.

Όσο για το σετάρισμα και το τρέμολο, ειλικρινά δε σκοπεύω ν' αλλάζω όλη την ώρα χορδές (τώρα αν χρειάζεται, είναι άλλο θέμα). Θα κρατήσω την κιθάρα όπως είναι για λίγο καιρό στην αρχή κι όταν είναι να πάω για μαθήματα, θα την πάω για ένα καλό σετάρισμα.

Έχω ψηθεί πάαααρα πολύ...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος kostasmel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #8 στις: 28/06/09, 14:11 »
σχετικα με την ιμπανεζ μπορω να σου πω οτι την πηραν και 2 φιλοι μου και ειναι καταευχαριστημενοι.....ειναι πολλη καλη για τα λευτα της....το μονο σπαστικο ειναι το τρεμολο π δεν βιδωνει........

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #9 στις: 28/06/09, 15:36 »
Χαίρομαι πολύ γι' αυτά που βλέπω...

Τί ακριβώς εννοείς για το τρέμολο που δε βιδώνει; Έχει τύχει να δώ τρέμολο σε κιθάρα να κρέμεται, αυτό εννοείς;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Napoleon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #10 στις: 28/06/09, 15:56 »
παιδια, επειδη και εγω ψαχνω για πρωτη ηλεκτρικη και ειμαι ψιλονουμπας πως σας φαινονται αυτες? Τα ειδη που ενδιαφερομαι ειναι metal (blepe metallica, judas priest, iron maiden, megadeth, black sab. κ.ο.) αλλα και  hard rock.

http://www.thomann.de/gr/espltd_f50bk.htm
http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_m100fm_stbk.htm
http://www.thomann.de/gr/espltd_ex50bk.htm

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #11 στις: 28/06/09, 16:21 »
@Napoleon: Σε αυτα τα λεφτα που θα κινηθεις δε θα παρατηρησεις τεραστιες διαφορες. Στη θεση σου παντως θα πηγαινα για τη δευτερη. Ειναι ωραιο το flame maple top που εχει στο σωμα...

@WiseOne: Καταρχας δεν ειναι κορυφαιες οι Ibanez και οι Fender. Κορυφαια ειναι η κιθαρα που κανει τη δουλεια σου καλυτερα. Για αυτο μην κρινεις απο τι γραφει στο headstock της κιθαρας.
Προταση μου για ενισχυτη ειναι ενας Roland Cube.
Αν βεβαια θες και εφε νομιζω αυτος που σου προτεινε ο Απολλων θα σου κανει μια χαρα τη δουλεια.
Την Ibanez που σου προτεινουν την εχω δοκιμασει. Η αληθεια ειναι πως δεν την πολυσυμπαθω την εταιρια. Η κιθαρα για τα λεφτα της ειναι παντως καλη.
Γνωμη μου ειναι πως απο τη στιγμη που εισαι εντελως αρχαριος καλα κανεις και δεν πας σε ακριβοτερο setup.
Παντως μετα απο 1,5 - 2 χρονια που θα πιασεις στα χερια σου και αλλα οργανα θα δεις οτι οντως θα θες κατι παραπανω. Αλλα για αρχη σου ειπα κανεις καλα.
Τωρα περα απο αυτα που σου προταθηκαν να σου δωσω κι εγω καμια επιλογη ετσι για να σε ταλαιπωρησω!  ;)

http://www.thomann.de/gr/cort_kx5_wh.htm

http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_vendetta_10_natural.htm  Με σωμα απο  μαονι παρακαλω (καλο για ογκο και μεταλ παιξιματα)

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh_100qm_nt.htm Πολυ καλη κιθαρα μου αρεσει πιο πολυ απο Ibanez GRG170

http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa260fmtlb.htm  Αν διαθεσεις 100 για ενισχυτη εισαι μεσα στο μπατζετ και παιρνεις και μια πολυ καλη Ιbanez


Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #12 στις: 28/06/09, 16:22 »
@napoleon:αποψη μου..μη δινεις λεφτα για σχημα.και τι εννοω:το να παρεις μια κιθαρα που κανει 300 ευρω με σχημα πιστευω οτι ενα 50ρι παει στο σχημα.δλδ μιλαμε για μια κιθαρα παιχτηκης αξια 250 ευρω..Στην esp m100 εμενα μ αρεσε οτι εχει ωραιο μπρατσο...γρηγορο σχετικα.επισης ειμαι κατα του floyd rose αν και οι κιθαρες μου εχουν...παρ ολα αυτα αν επαιρνα σημερα κιθαρα θα ηταν χωρις f.r
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #13 στις: 28/06/09, 17:16 »
@G.K. the Greek: Πανέμορφες οι κιθάρες που πρότεινες φίλε μου... Ειδικά η Dean, να κάθεσαι να τη χαζεύεις με τις ώρες... Και μέσα στον προϋπολογισμό, αν και η τελευταία ξεφεύγει λίγο. Οι τρεις πρώτες όμως... Φανταστικές...

Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες για τις κιθάρες, άλλωστε δεν ισχύει μόνο για όργανα. Αν σου κολλήσει κάτι και σ' αρέσει, δεν πάει ο άλλος να σου πεί ό,τι θέλει, εσύ έχεις ήδη αποφασίσει. Απλά ξέρεις, αναφέρθηκα σε Fender & Ibanez γιατί στην ουσία αυτές ξέρω ;D

Φοβερό info-bombing, πρέπει να επιστρατεύσω λογιστικό φύλλο για να τα κρατήσω όλα μαζεμένα...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος kostasmel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #14 στις: 28/06/09, 17:42 »
Χαίρομαι πολύ γι' αυτά που βλέπω...

Τί ακριβώς εννοείς για το τρέμολο που δε βιδώνει; Έχει τύχει να δώ τρέμολο σε κιθάρα να κρέμεται, αυτό εννοείς;

εννοω οτι οχι απλα δεν βιδωνει αλλα αμα την γυρεις την κιθαρα λιγο θα φυγει στο πατωμα...αλλα αυτο φτιαχνει εγω του χω βαλει λιγη ταινια και καθεται κανονικα....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #15 στις: 28/06/09, 18:03 »
http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa260fmtlb.htm  Αν διαθεσεις 100 για ενισχυτη εισαι μεσα στο μπατζετ και παιρνεις και μια πολυ καλη Ιbanez


Φίλε G.K., η SA260FM είναι όντως ανώτερη ποιοτικά από τα φτηνότερα μοντέλα της Ibanez. Δεν θα έλεγα όμως είναι η καλύτερη επιλογή για metal. Τουλάχιστον εμένα οι μαγνήτες της μου φάνηκαν πιο vintage απ' ότι οι περισσότερες Ibanez που έχω δοκιμάσει. Το ίδιο ισχύει και για την SAS36FM που είναι ένα πανέμορφο και πολύ καλοφτιαγμένο όργανο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasmel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #16 στις: 28/06/09, 18:42 »
η SA260FM φαινεται μια χαρα εχει και μαονακι ξυλο....μια χαρα και μαζι με ενα ενισχυτη μικρο θα βγεις κοντα στα 450.....σχετικα με την SAS36FM ωραια αλλα θα βγει εκτος το παλικαρι 100ε πανω...και δεν καταλαβα και ποιες οι διαφορες σε αυτες τις 2....ισως ειναι και καλο το βινταζ στιλακι αμα ασχοληθει και με αλλα στιλακια μουσικης...λιγοτερο hard...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #17 στις: 28/06/09, 19:46 »
http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa260fmtlb.htm  Αν διαθεσεις 100 για ενισχυτη εισαι μεσα στο μπατζετ και παιρνεις και μια πολυ καλη Ιbanez


Φίλε G.K., η SA260FM είναι όντως ανώτερη ποιοτικά από τα φτηνότερα μοντέλα της Ibanez. Δεν θα έλεγα όμως είναι η καλύτερη επιλογή για metal. Τουλάχιστον εμένα οι μαγνήτες της μου φάνηκαν πιο vintage απ' ότι οι περισσότερες Ibanez που έχω δοκιμάσει. Το ίδιο ισχύει και για την SAS36FM που είναι ένα πανέμορφο και πολύ καλοφτιαγμένο όργανο.


Ναι φιλε Απολλων ισχυει οτι η σειρα RG ειναι πιο ''γκαζιαρικη'' απο τη σειρα S (της οποιας ειμαι και οπαδος).
Πιστευω παντως πως η S ειναι μια κιθαρα που θα του μεινει και η οποια εχει ολα τα specs για να την κρατησει.
Εξαλλου με κανενα seymour duncan JB στη γεφυρα ή κανενα DiMarzio Evolution / Paf Pro μπορει να αποκτησει και πιο μοντερνο χαρακτηρα ειδικα στις θεσεις του humbucker.
Εξαλλου η διαταξη H-S-S μπορει να δωσει στο φιλο αρκετη ευελιξια και ειδικα στο καθαρο καναλι ενος ενισχυτη.

Αρκετα ομως σε ταλαιπωρησα φιλε WiseOne με πληροφοριες οι οποιες για την ωρα δε βοηθουν και παρα πολυ.

Γνωμη μου ειναι να πας στα μαγαζια και να πιασεις τις δυο αυτες κιθαρες (αν μπορεις να παιξεις και κανενα ακορντο ακομα καλυτερα).
Αν δεις οτι σε βολευει η S πιο πολυ κατ'εμε μην το σκεφτεις καθολου. Παιρνεις ενα οργανο με μερικα χαρακτηριστικα (Καλης ποιοτητας bolt on, Mahogany Body, δυνατοτητα σπλιταρισματος) που οταν μαθεις περισσοτερα θα διαπιστωσεις πως στην τιμη αυτη ειναι μεγαλη πολυτελεια να τα 'χεις. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/09, 19:53 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #18 στις: 28/06/09, 20:07 »
Ναι φιλε Απολλων ισχυει οτι η σειρα RG ειναι πιο ''γκαζιαρικη'' απο τη σειρα S (της οποιας ειμαι και οπαδος).
Πιστευω παντως πως η S ειναι μια κιθαρα που θα του μεινει και η οποια εχει ολα τα specs για να την κρατησει.
Εξαλλου με κανενα seymour duncan JB στη γεφυρα ή κανενα DiMarzio Evolution / Paf Pro μπορει να αποκτησει και πιο μοντερνο χαρακτηρα ειδικα στις θεσεις του humbucker.
Εξαλλου η διαταξη H-S-S μπορει να δωσει στο φιλο αρκετη ευελιξια και ειδικα στο καθαρο καναλι ενος ενισχυτη.

Δεν διαφωνώ καθόλου, ειδικά στο ότι η SA260 είναι κιθάρα που θα τού μείνει ενώ η GRG270 μάλλον όχι. Εξάλλου κι εγώ μια τέτοια κιθάρα θα προτιμούσα αν επρόκειτο να αγοράσω μια Ibanez. Aπλά ο Wise_One είπε ότι ήθελε κιθάρα για metal, και η συγκεκριμένη δεν είναι ότι καταλληλότερο. Από την άλλη πλευρά βέβαια, με ένα καλό modelling ενισχυτή θα μπορούσε να έχει τους ήχους που θέλει χωρίς να έχει μια καθαρά metal κιθάρα. Έτσι θα μπορεί να επεκταθεί και σε άλλα μουσικά είδη αν το θελήσει στο μέλλον.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #19 στις: 29/06/09, 00:55 »
Όντως, ακόμα περισσότερο info-bombing :) Πιστεύω ότι πιθανότερο είναι να πάρω κιθάρα στα <=300, παρά 1-2 που είδαμε στα 350. Δεν αποκλείω τίποτα βέβαια από τώρα.

Την Τρίτη θα πάρω μαζί μου και τα μοντέλα που μ' ενδιαφέρουν να ρωτήσω αν τα 'χουν, ώστε αν μπορέσω να τα κρατήσω στα χέρια μου. Αυτό θα είναι το καλύτερο, να δώ την κιθάρα live.

Θα προτιμήσω πάντως κιθάρα που είναι "εγγενώς" όσο το δυνατόν πιο κοντά στο metal ήχο. Θεωρώ πως δε θ' ασχοληθώ με άλλο στυλ μουσικής (ποτέ μη λες ποτέ βέβαια), άρα ας πάω σε κάτι αντιπροσωπευτικό.

Έχω μια τελευταία απορία. Από τις κιθάρες που έδειξε ο G.K. the Greek και κάτω, καμία δεν έχει Floyd-Rose τρέμολο έτσι; Δε διάβασα κάτι σχετικό στις περιγραφές τους. Θέλω να πώ, μην αποφασίσω να πάρω κάποια από εκείνες και να 'χει F.R. τρέμολο... Ο Απόλλων λέει ότι είναι μπελάς...

Φιλαράκια, καλό βράδυ. Η Τρίτη ήρθε σχεδόν ;)
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #20 στις: 29/06/09, 02:12 »
Ακριβως ετσι, καμια απο αυτες που σου προτεινα δεν εχει Floyd Rose.
Οι 3 απο τις 4 που σου ειπα ισα ισα που ειναι και string through (Οι χορδες δηλαδη απευθειας στο σωμα) κατι που ειναι εξαιρετικα βολικο σε κουρδισματα και αλλαγη χορδων.

Εν κατακλειδι. Στη θεση σου θα κοιταγα προς την LTD που σου προτεινα παραπανω.
Με ενα modeling ενισχυτακο οπως πολυ σωστα σου ειπε ο Απολλων πρωτυτερα θα τη μεταμορφωσεις σε οτι θες.
Καλη τυχη στο ψαξιμο και καλη αρχη!


Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #21 στις: 30/06/09, 16:59 »
Γεια χαρά και πάλι. Αρκετά εποικοδομητική η βόλτα στα καταστήματα σήμερα. Δυστυχώς κανένα δεν είχε ούτε την Dean ούτε την ESP που πρότεινε ο G.K. the Greek παραπάνω, μου έδειξαν όμως καλές επιλογές. Δε με τράβηξε κάποια ιδιαίτερα, εκτός από αυτήν που θα σας πώ.

Στο ένα το κατάστημα, είχα πάει και πριν 2 βδομάδες (εντελώς ενημερωτικά). Και ο τότε ο τύπος και ο σημερινός, μου πρότειναν την <a href="http://www.thomann.de/gr/ibanez_art120_bk.htm">IBANEZ ART120-BK</a>. Είναι λέει φοβερή κιθάρα και με 2-3 μετατροπές, την κρατάω και γι' αργότερα. Βγάζει πολύ καλό ήχο, δεν έχει τρέμολο, κι έχει strikethrough χορδές. Την έπιασα στα χέρια μου, με βόλεψε να πώ την αλήθεια. Έριξα 2-3 riff-ιές (ο θεός να τις κάνει) κι εντάξει, έμεινα ευχαριστημένος. Από σχήμα κι έτσι είναι πανέμορφη.

Για ενισχυτή μου πρότεινε τον Roland Cube15X κι ειλικρινά θα πάρω 99,9% αυτόν γιατί έχει το Power Squeezer και βολεύει αφού μένω σε πολυκατοικία.

Για την κιθάρα πάντως τί λέτε; Είναι ελαφρώς πάνω από τα 300 αλλά με το πακέτο που μου 'κανε βγαίνει εντός των 450 που έχω ως ταβάνι. Το σκέφτομαι σοβαρά γι' αυτήν...

Καλό απόγευμα :)
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος paranoid_gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #22 στις: 30/06/09, 17:57 »
Λεγεται string through...
και αμα σε βολεψε εσενα και σ ειναι και βολικη τοτε καλοριζικη...
Το ξερεις μ'αρεσεις(strat),μα μη με πιστεψεις(LP).Σ'αυτο τον κοσμο που ζω δεν υπαρχουν κανονες μα μονο εξαιρεσεις(δεν θα ελεγα οχι σε μερικες ακομα...)

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #23 στις: 30/06/09, 18:09 »
Σωστός! Strikethrough είναι μορφοποίηση στις γραμματοσειρές  ::)

Η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς οι Dean & ESP που μ' άρεσαν, δεν είχα την τύχη να τις κρατήσω. Όντως μεγάλη υπόθεση να την κρατάς την κιθάρα...

Σε μεγάλο βαθμό, η υπόθεση "Weapon of Choice" νομίζω έκλεισε. Μόλις πέσουν οι τελευταίες σκέψεις, θα επανέλθω για τα ευχαριστήρια σ' όλους που ασχοληθήκατε...

Until then... \m/
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος paranoid_gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη ηλεκτρική κι ενισχυτής, έως 400 ευρώ
« Απάντηση #24 στις: 30/06/09, 19:43 »
Κοιτα εγω δεν ξερω και πολλα απο μαγαζια στην Αθηνα.Απλα ξερω οτι ο Λιολιος ειναι αντιπροσωπος της ESP στην ελλαδα και εχει καποια μαγαζια Αθηνα την LTD θα την βρεις σιγουρα εκει ή και στον Διαμαντοπουλο.
Πανε αμα ειναι και μια βολτα προς τα εκει...Θα σε βοηθησει να επιλεξεις...
Το ξερεις μ'αρεσεις(strat),μα μη με πιστεψεις(LP).Σ'αυτο τον κοσμο που ζω δεν υπαρχουν κανονες μα μονο εξαιρεσεις(δεν θα ελεγα οχι σε μερικες ακομα...)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
52854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 17:14
από Crazy Heart
33 Απαντήσεις
25094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/07, 11:57
από rania_roxx
63 Απαντήσεις
39574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 15:50
από Jezus
9 Απαντήσεις
7543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
11 Απαντήσεις
5186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/08, 15:18
από Evangelos 123
9 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 02:05
από kostasmel
3 Απαντήσεις
2932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 01:16
από Dxs
10 Απαντήσεις
4999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/11, 20:36
από ScorpionsManiac
22 Απαντήσεις
6790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/12, 14:22
από Edward The Great
27 Απαντήσεις
10983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/13, 23:45
από Nearxos