Αποστολέας Θέμα: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας  (Αναγνώστηκε 12009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Καλημέρα!!!Είμαι νέο μέλος, αν και χρόνια ασχολούμαι με κιθάρες...Μου έχει κολλήσει τον τελευταίο καιρό να βάψω ενα κιτ κιθάρας που έχω αγοράσει..Με μια έρευνα που έκανα είδα ότι χρησιμοποιούν χρώμα λάκας (lacquer based colours..). Το δύσκολο μέρος είναι να βρώ που τα πουλάνε ακριβώς αυτά τα σπρέι λάκας..Σε 2-3 χρωματοπωλεία που πήγα ήθελαν με το ζόρι να με πείσουν να χρησιμοποιήσω απλό ακρυλικό...Ξέρει κανείς (ή ακόμα καλύτερα αν εχει χρησιμοποιήσει και ο ίδιος σε κιθάρα) που θα τα βρώ????Έχετε καμιά εταιρεία να προτείνετε που να έχει καλή ποιότητα το χρώμα???Επίσης αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στους συνδυασμούς του τι είδους primer-χρώματος και βερνικιού απο πάνω πρέπει να χρησιμοποιήσω..(διάβασα σε ένα άλλο ποστ ότι με νιτρο χρώμα θέλει συγκεκριμένο φινίρισμα κτλ...). Ευχαριστώ πολύ!!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 06/09/10, 14:44 »
Θα σε συμβούλευα να μην μπλέξεις με νίτρα...εκτός των άλλων θέλουν εμπειρία στα τελικά γυαλίσματα.
Σίγουρη πηγή επιτυχίας είναι τα χρώματα αυτοκινήτων
http://www.sonax.gr/product_more.php?id=1091746676
Από την ίδια εταιρία θα πάρεις και το primer σε σπρέυ
Επίσης θα σου συνιστούσα το κορυφαίο λούστρο 2 συστατικών της
http://www.sonax.gr/productdetails.php?id=1183550365
Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 06/09/10, 14:51 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!Μια ερωτηση ακόμα...Απο αυτά τα χρώματα που μου προτείνεις, τι είδους να προτιμήσω??Ακρυλικά ή υδατοδιαλυτά aqua lack??Έχω διαβάσει ότι χρησιμοποιείται περισσότερο τα lacquer χρώματα...Ευχαριστώ και πάλι παντως!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 06/09/10, 15:11 »
Εγω σε ενα project τωρα προσφατα χρησιμοποιησα χρωματα της Dupli color, τα οποια προμηθευτικα απο χρωματοπωλειο αυτοκινητων...
Αν θες ριξε μια ματια...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 06/09/10, 16:03 »
Ακρυλικά ή υδατοδιαλυτά aqua lack??
Αυτά που σου προτείνει ο φίλος m@ster k@frer. Tης Dublicolor, που τα βρίσκεις παντού.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 06/09/10, 17:10 »
Καλά, παντού δεν τα βρίσκω...Έχω φάει όλο τον Πειραιά και δεν βρήκα σε κανένα χρωματοπωλείο...Φαντάζομαι πως στα σημεία πώλησης της σελίδας που μου έκανες λινκ θα βρώ...!!!Να ρωτήσω επίσης και τι μάρκα γυαλιστικό χρησιμοποιείτε??Εννοώ το compound, όχι το βερνίκι...Ευχαριστώ παιδιά!!!
Το μεγάλο ερώτημα τώρα είναι το θέμα του artwork:)
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 06/09/10, 19:03 »
Μπορεις να χρησιμοποιησεις της 3M το rubbing compoung αυτο: http://www.autogeek.net/3mperllrubco.html
Αλλα δεν το εχω βρει ουτε εγω ακομα  :P
Αληθεια υπαρχει σε χρωματοπωλεια αυτοκινητων, γνωριζει κανεις??

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 06/09/10, 19:47 »
Ναι, και εγώ το 3Μ ψαχνω, αλλα πουθενά...Κανένα υποκατάστατο του 3Μ???
Παρεπιπτόντως, πόσο κοστίζουν περίπου τα χρώματα???(για να υπολογίσουμε και το μπατζετ λίγο...)
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 06/09/10, 19:56 »
Εγω στα dupli ξοδεψα 3,5€ ανα φιαλη... τωρα αναλογα τα χρωματα και τα χερια που θα περασεις...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 06/09/10, 20:47 »
To compound της 3Μ το εχω εγω αλλα το χα παρει αμερικη. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι: εισαι σιγουρος οτι κανει για την κιθαρα αυτο;
Εγω το χα παρει για να εξαφανισω κατι μικρο-γρατσουνιες απο το αμαξι, αυτο που κανει ειναι να "τρωει" λιγο το χρωμα απο πανω (να μικραινει το "παχος" της βαφης ας πουμε) στο σημειο που το βαζεις, ωστε αν δεν ειναι πολυ βαθια η γρατσουνια να εξαφανιζεται. Οι φαναρτζηδες τα χρησιμοποιουν αυτα τα rubbing compounds γενικα.

Υποπτευομαι οτι εσυ πρεπει να κοιταξεις για polishing compound (για βερνικωμα δηλαδη), και οχι rubbing compound.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/10, 20:50 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 06/09/10, 21:01 »
Κοίτα, απο το λίγο που έχω διαβάσει νομίζω ότι το rubbing compound χρειάζεται...Αφενός γιατί η κιθάρα με το wetsanding θα έχει εκ των πραγμάτων μικροεκδορές και γραντζουνιές στο βερνίκι, και αφετέρου, βάζεις τόοοσα πολλά στρώματα βερνίκι που ακόμα και "τρώγοντας" αυτό κάποια, το χρώμα μένει ανέπαφο...Μετά βάζεις το polishing....Αν δεν το έχω καταλάβει σωστά, κάποιος που το έχει κάνει ας μας διαφωτίσει!!!!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 06/09/10, 21:09 »
ναι, το polishing μπαινει μετα το rubbing, και στα αμαξια ετσι γινεται.
Απλως δεν ειχα καταλαβει καλα τι χρειαζεται το rubbing compound στο βαψιμο κιθαρας, υποθετω οτι θες να λειανεις το σωμα πριν περασεις το polish, it makes sense.

Το rubbing compound παντως για να δουλεψει πιο καλα θελει ενα μηχανηματακι me buffing wheel, δινει πιο καλο αποτελεσμα ετσι απο οτι αν το τριψεις με το χερι. Δε πρεπει να ναι πολυ ακριβα, ειδικα τα μικρα, και θα κανεις και πιο professional δουλεια ετσι.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/10, 21:12 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 06/09/10, 21:48 »
Ναι, σκεφτόμουν να πάρω κάτι...Θα δείξει, αναλογα τα φράγκα πάντα...
Και κάτι ακόμα που έχω απορία(τώρα θα λέτε τι μας πρήζει...:)))) Τα duplicolor τελικά ποιο είδος χρησιμοποιώ????Ακρυλικά ή λάκα???Έχει διαφορά ως προς το αποτέλεσμα ή προς τον τρόπο βαφής???Γιατι η dupli έχει και τα 2 είδη..
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 06/09/10, 22:09 »
Οπα οπα παιδια.... ;D
Ειναι αναλογα μεχρι τι νουμερο ντουκοχαρτο θα χρησιμοποιησεις στο wetsanding....
Αν πας μεχρι 1200-1500 τοτε καλυτερα ειναι να χρησιμοποιησεις rubbing compound, αν φτασεις μεχρι 2000 κτλ τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις και το finishing compound...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 07/09/10, 13:25 »
Ναι, και εγώ το 3Μ ψαχνω, αλλα πουθενά...Κανένα υποκατάστατο του 3Μ???
Παρεπιπτόντως, πόσο κοστίζουν περίπου τα χρώματα???(για να υπολογίσουμε και το μπατζετ λίγο...)
Σωστή ερώτηση...θα έπρεπε να την κάνουν αρχικά όλοι όσοι ξεκινάνε να βάψουν ένα όργανο. ;)
Το 2Κ λούστρο έχει 18 ευρώ και μπορείς να το χρησηιμοποιήσεις μόνο για 2-3 ημέρες γιατί μετά πετρώνει (είπαμε είναι 2 Κ...ατυχώς είναι κορυφαίο).
Sealer, μπογιές, γυαλόχαρτα, λούστρα κρέμες..πάνε γύρω στα 70 ευρώ...εάν δεν το έχεις ξανακάνει υπάρχει μεγάλο ρίσκο, κάποιο στάδιο να το ξανακάνεις...από την άλλη, ένας καλός μάστορας κοστίζει από 160-200 ευρώ με εγγυημένο αποτέλεσμα...
Και να μην ξεχνάμε, κανένας από εμάς ( άντε πολύ λίγοι) μπορούν να πετύχουν το τελικό γυάλισμα που μπορεί ας πούμε ο Κακανιάρης, γιατί δεν έχουμε τις βούρτσες του.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 07/09/10, 13:34 »
Ναι, δίκιο εχεις...!!Αν είχα αγοράσει σουπερ ντούπερ ξύλα και έκανα την κιθάρα των ονείρων μου, εννοείται οτι θα πηγαινα σε μάστορα!!!Αλλα οκ, τωρα το χόμπι μας κάνουμε στο λίγο ελεύθερο χρόνο που μας απομένει...Όταν αρχίσω με το καλό το εγχείρημα, θα ποστάρω και φώτος!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 07/09/10, 13:38 »
Και να μην ξεχνάμε, κανένας από εμάς ( άντε πολύ λίγοι) μπορούν να πετύχουν το τελικό γυάλισμα που μπορεί ας πούμε ο Κακανιάρης, γιατί δεν έχουμε τις βούρτσες του.
+1 ουτε και την εμπειρια του...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 07/09/10, 13:41 »
Και να μην ξεχνάμε, κανένας από εμάς ( άντε πολύ λίγοι) μπορούν να πετύχουν το τελικό γυάλισμα που μπορεί ας πούμε ο Κακανιάρης, γιατί δεν έχουμε τις βούρτσες του.

+1 ουτε και την εμπειρια του...

Σωστός!!!! ;)



Μία πάντως, "σίγουρη" λύση είναι η σαγρέ κιθάρα, γιατί δεν χρειάζεται ιδιαίτερο sealer και πολλά τριψίματα. Επίσης δεν έχεις πρόβλημα να τρέξει η μπογιά (όπως γίνεται στο 99,9% των περιπτώσεων). Το έχω κάνει και έχει πολύ πλάκα
http://www.customshop.gr/stratosphere.html

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 07/09/10, 13:48 »
Και να μην ξεχνάμε, κανένας από εμάς ( άντε πολύ λίγοι) μπορούν να πετύχουν το τελικό γυάλισμα που μπορεί ας πούμε ο Κακανιάρης, γιατί δεν έχουμε τις βούρτσες του.

+1 ουτε και την εμπειρια του...

Σωστός!!!! ;)



Μία πάντως, "σίγουρη" λύση είναι η σαγρέ κιθάρα, γιατί δεν χρειάζεται ιδιαίτερο sealer και πολλά τριψίματα. Επίσης δεν έχεις πρόβλημα να τρέξει η μπογιά (όπως γίνεται στο 99,9% των περιπτώσεων). Το έχω κάνει και έχει πολύ πλάκα
http://www.customshop.gr/stratosphere.html

χαχαχα...καλη φαση....
και ομως το πιστευεις οτι δεν ειχα κανενα τρεξιμο στο δικο μου project...ουτε καν στο clear που εκει περιμενα να εχω και δεν εβαφα και πανω σε επιφανεια αλλα με χερουλι για να βαφω ολο το σωμα μαζι... ;D

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #19 στις: 07/09/10, 13:52 »
και ομως το πιστευεις οτι δεν ειχα κανενα τρεξιμο στο δικο μου project...ουτε καν στο clear που εκει περιμενα να εχω και δεν εβαφα και πανω σε επιφανεια αλλα με χερουλι για να βαφω ολο το σωμα μαζι... ;D

Kαι όμως υπάρχει εύκολο κόλπο...βάφεις (ελαφρά και) οριζόντια όχι κάθετα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/10, 13:54 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #20 στις: 07/09/10, 14:01 »
Marathon, επειδή βλέπω το κατέχεις πολύ καλά το άθλημα, μπορείς μήπως να κάνεις συνοπτικά μια διάκριση των χρωμάτων και τι είναι το καθένα και για ποιό λόγο το χρησιμοποιούμε??Το λέω γιατί διαβάζω για πολυουρεθάνες, ακρυλικά, λάκες κτλ κτλ...και το έχω χάσει λιγο..Ευχαριστώ!!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #21 στις: 07/09/10, 14:02 »
Μπορεις να χρησιμοποιησεις της 3M το rubbing compoung αυτο: http://www.autogeek.net/3mperllrubco.html
Αλλα δεν το εχω βρει ουτε εγω ακομα  :P
Αληθεια υπαρχει σε χρωματοπωλεια αυτοκινητων, γνωριζει κανεις??

Έχω ένα της 3Μ (σε μεγαλύτερη συσκευασία) και κάνει γύρω στα 25 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #22 στις: 07/09/10, 14:09 »
μπορείς μήπως να κάνεις συνοπτικά μια διάκριση των χρωμάτων και τι είναι το καθένα και για ποιό λόγο το χρησιμοποιούμε??Το λέω γιατί διαβάζω για πολυουρεθάνες, ακρυλικά, λάκες κτλ κτλ...και το έχω χάσει λιγο..Ευχαριστώ!!!

Τα πράγματα είναι απλά...επειδή όλα αυτά είναι σκέτη χημεία προσπαθούμε όλη η "αλυσίδα" να είναι συμβατή (sealer, μπογιές, λούστρα)
1) sealer για να κλείσουν οι πόροι του ξύλου. Μετά γυαλόχαρτο για να κάτσει καλά η μπογιά
2) Μπογιά. Μετά γυαλόχαρτο για να φύγουν οι ατέλειες και να κάτσει καλά το λούστρο
3) Λούστρο. Για να γυαλίσει ωραία η κιθάρα μας. Μετά γυαλόχαρτο
4) Κρέμα. Για να γυαλίσει ακόμα πιο ωραία η κιθάρα μας...tip αντί για το 3Μ μπορείς να βάλεις και αυτό
http://www.thomann.de/gr/dunlop_carnauba_wax.htm
Όπως βλέπεις, το γυαλόχαρτο γίνεται ο καλύτερός σου φίλος ;D


Για πραγματικό step by step, εδώ από ένα κορυφαίο μάστορα
http://www.ronkirn.com/tutorial/index.htm


Τώρα γιατί άλλοι χρησιμοποιούν νίτρο και άλλοι πολυουρεθάνες...χοντρά χοντρά η ιστορία λέει Gibson=nitro, Fender=poly...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/10, 14:13 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #23 στις: 07/09/10, 14:20 »
Ναι, αυτά πάνω κάτω τα ήξερα...Το πρόβλημά μου έγκειται στο είδος του χρώματος...προφανώς άλλο αποτέλεσμα θα έχει ένα ακρυλικό χρώμα και άλλο η λάκα...Γι'αυτό θέλω να ξεκαθαρίσω τι είδους χρώμα χρησιμοποιώ, μην καταστρέψω και το όργανο...(που θα ταλαιπωρηθεί αρκετα πάντως:P)
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Ευρεση χρωμάτων για βάψιμο κιθάρας
« Απάντηση #24 στις: 07/09/10, 14:34 »
Λάκα θα χρησιμοποιήσεις για πιό εύκολα. Τα όργανα δεν καταστρέφονται τόσο εύκολα...μην φοβάσαι...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 02:26
από Stel Andre
0 Απαντήσεις
1945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/08, 19:57
από Μαργαρίτα Π.
5 Απαντήσεις
4121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/09, 14:20
από P@n0$
2 Απαντήσεις
3578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 12:24
από marathon
3 Απαντήσεις
2985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 10:47
από marathon
1 Απαντήσεις
3586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 00:02
από gffermari
15 Απαντήσεις
7330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/10, 15:44
από sporosvogas
20 Απαντήσεις
10089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 00:11
από GEO_ZZZZ
5 Απαντήσεις
50154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/13, 14:35
από adr1anos
10 Απαντήσεις
5704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/14, 21:46
από tsaka.ikaria