Αποστολέας Θέμα: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;  (Αναγνώστηκε 12803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ig

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
παίδες... βοήθεια!
έχω ένα σκεβρωμένο μπράτσο κλασικής κιθάρας που χρειάζεται επισκευή! Ξέρει κανείς το κόστος επισκευής; Κι αν ναι, αξίζει τον κόπο να φτιάξεις μια κιθάρα 7ετίας ή είναι προτιμότερο να αγοράσεις μια καινούρια;

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #1 στις: 02/03/08, 23:48 »
σε ποια περιοχη μενεις? ξερω οτι ο Ντουκας στα Γιαννενα,επισκευαζει και κατασκευαζει κλασικες και μπορει σιγουρα να στη ''φερει'' στα ισα της..

τιμες και λεπτομερειες δε γνωριζω ομως..δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο? 2651061005

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #2 στις: 02/03/08, 23:49 »
παίδες... βοήθεια!
έχω ένα σκεβρωμένο μπράτσο κλασικής κιθάρας που χρειάζεται επισκευή! Ξέρει κανείς το κόστος επισκευής; Κι αν ναι, αξίζει τον κόπο να φτιάξεις μια κιθάρα 7ετίας ή είναι προτιμότερο να αγοράσεις μια καινούρια;
για δε πας σε ενα μαστορα>??

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #3 στις: 03/03/08, 00:20 »
η κλασσική μου είχε σκευρώσει λόγω άσχημων καιρικών συνθηκών και την πήγα σε μάστορα και με 40€ είναι τώρα ευθεία σαν κατάρτι!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #4 στις: 03/03/08, 00:43 »
Εξαρτάται από το αν έχει σκευρώσει το καπάκι ή απλά η ταστιέρα. Στο προηγούμενο ποστ μου (που διέγραψα) δεν είχα διαβάσει ότι πρόκειται για κλασσική. Σαν μάστορα προτείνω τον παναγιώτη τριανταφυλλίδη που μέχρι το προηγούμενο ατύχημά μου συνεργαζόταν με τον ανδρομηδά, νικηταρά 3 στα εξάρχεια.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #5 στις: 13/03/08, 21:55 »
Συγνώμη για τι κλασική κιθάρα μιλάμε? Yamaha των 40ευρώ? η Ruck των 7000 ευρώ? Ρωτάω για να διευκρινιστεί και το κατά πόσο αξίζει να επισκευαστεί. Εκτός αν είναι συναισθηματικοί λόγοι ;)

Αποσυνδεδεμένος ig

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #6 στις: 19/03/08, 22:28 »
παιδιά, ευχαριστώ για τη βοήθεια! Τελικά με πολύ ψάξιμο βρήκα έναν τύπο στην Αργυρούπολη και κατέβασε λίγο τις χορδές προς τα τάστα για 15 ευρώ. Δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο η απόσταση από τα τάστα είναι αυτή που πρέπει, καθότι είμαι αυτοδίδακτη στην κιθάρα εδώ και 6 -7 χρόνια, αλλά σίγουρα το παίξιμο είναι πολύ πιο άνετο. Αυτός μου είπε ότι όταν αγοράζεις μια καινούρια κιθάρα, πολλές φορές χρειάζεται τέτοιου είδους ρυθμίσεις και σίγουρα -λέει- θέλει service κάθε χρόνο! Ισχύει κατι τέτοιο;;; Ξέρει κανείς;

Παρεπιμπτόντως, αυτός λέγεται Ζαράνης και το τηλ. του είναι 210-9920092 για όποιον άλλο μπορεί να ψάχνεται!

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #7 στις: 20/03/08, 00:10 »
οτι οι καινούριες θέλουν λίγο δουλειά στον καβαλάρη ισχύει!! αλλά servise κάθε χρόνο τι να σ πω?? ανάλογα το servise!!
εγώ στην κλασσική μου αλλάζω χορδές κάθε 2 μήνες περίπου και όταν μπαίνω στην διαδικασία περνάω και την ταστιέρα με λάδι κτλ κτλ..
αν δεν σου σκευρώσει δεν θέλει τίποτα άλλο απο servise.. μόνο χορδές!!
Α! και να προσέχεις την υγρασία!! δεν θέλει ούτε πολύ ούτε λίγο!! από 40% έως 60%  ;)

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #8 στις: 21/03/08, 20:02 »
Να ρωτισω και εγω μια και το βρηκα μπροστα μου το θεμα;... Εχω μια κλασικη ξεχασμενη στην σουηδια (η κιθαρα ειναι πιο μεγαλη απο εμενα... Την ειχε στην αρχη ο ξαδερφος μου... οποτε ειναι καμια 20αρια χρονων το λιγοτερο). Σαν κιθαρα δεν εχει ιδιετερη αξια, αλλα θελω καπια στιγμη να τα καταφερω να την φερω και αν γινετε να την φτιαξω. Το θεμα ειναι οτι οταν εφυγα απο την σουηδια (δλδ πριν 4 χρονια) ιδι το μπροτσο ειχε μια κλιση γυρο στις 30μοιρες. Τωρα δεν ξερω και πως της εχουν φερθει... σε ενα παταρι την εχουν ξεχασμενη... Ζητισα απο την αδερφη μου να την βαλει σε καναν τοιχο ετσι ωστε να "σπρωχνετε" το μπρατσο προς την αλλη μπας και σωθει, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα το κανει και κατα ποσο θα επιζησει τελικα... Τεσπα, αν τα καταφερω να την φερω ποτε, παιζει να φτιαχνετε; Ειτε εχει μεγαλη κλισει ειτε φυγει εντελως; Η εστω να φυγει το μπρατσο που εχει τωρα και να μπει ενα αλλο;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #9 στις: 21/03/08, 20:38 »
σίγουρα φτιάχνεται αν την πας σε καλό μάστορα ή ακόμα καλύτερα σε κατασκευαστή κλασσικών.. απλά ανάλογα με την ζημιά θα πληρώσεις και αντίστοιχα.. :)

Αποσυνδεδεμένος ig

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #10 στις: 24/03/08, 20:52 »
πάντως αυτός ο Ζαράνης που γραφω το τηλ του παραπάνω, ασχολείται κατ'εξοχήν με κατασκευή έγχορδων κάθε είδους. Δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις...

Αποσυνδεδεμένος anemelos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #11 στις: 24/03/08, 22:19 »
 Ξαναθετω ο ερωτημα του τιτλου του thread. Εχω μια κλασικη Yamaha 151 αλλα εχει αποδειχθει οτι ειναι κουραστικη λογω μεγαλου υψους του καβαλαρη.  Ο ηχος της ουτε κρυο ουτε ζεστη. Αν την παω στο μαστορα θα υπαρξει αποτελεσμα?  :-\

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #12 στις: 24/03/08, 22:25 »
Ειχα παρομοιο προβλημα με ακουστικη κιθαρα.Εβγαλα τον καβαλαρη και τον πριονισα 3 χιλιοστα και απο τοτε μεταμορφωθηκε η κιθαρα, και ειναι τρομερα ευκολοπαιχτη και ελκυστικη.Ολο αυτο απαιτει εργαλεια, μεγγενη και να πιανουν τα χερια σου στα τεχνικα θεματα, αλλιως μην το πιασεις γιατι θα την κανεις χειροτερα.Πανε σε μαστορα.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #13 στις: 24/03/08, 23:07 »
Ειχα παρομοιο προβλημα με ακουστικη κιθαρα.Εβγαλα τον καβαλαρη και τον πριονισα 3 χιλιοστα και απο τοτε μεταμορφωθηκε η κιθαρα, και ειναι τρομερα ευκολοπαιχτη και ελκυστικη.Ολο αυτο απαιτει εργαλεια, μεγγενη και να πιανουν τα χερια σου στα τεχνικα θεματα, αλλιως μην το πιασεις γιατι θα την κανεις χειροτερα.Πανε σε μαστορα.

Μπορείς και να τον λιμάρεις. Είναι λίγο πιο χρονοβόρο, αλλά έχει το μεγάλο πλεονέκτημα ότι έτσι τον φέρνεις σιγά-σιγά στο ύψος που θέλεις. Αν φυσικά αυτό είναι το πρόβλημα. Ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις και το nut.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος anemelos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #14 στις: 25/03/08, 10:15 »
Παιδια ευχαριστω για τις απαντήσεις. Οταν λες προβλημα στο nut, αναφερεσαι στο υψος του? Εαν εννοεις αυτο, το βλεπω να ειναι εντάξει. 
 Επισης δεν υπαρχει σκευρωμα οποιουδηποτε τυπου. 
 
Τελικα μαλλον θα κανω το πειραμα, χαμηλωματος του καβαλαρη αφου διαθετω τεχνικες δυνατοτητες. Θα ξεκινησω απο 1,5-2 mm και στην συνεχεια βλεπουμε. Αλλη λυση δεν βλεπω για να πλησιασουνε οι χορδες την ταστιερα.
 
Το κακο ειναι οτι τελευταια βλεπω τον ηχο της κιθαρας να "γλυκαινει" και ανησυχω μηπως η μετατροπη επιφερει ολεθρια αποτελεσματα. Η "κουραση" ομως απο την υπερβολικη πιεση των χορδων, ειδικα στα μπαρε, σκοτώνει την απολαυση, και θα πρεπει να κανω κατι γι αυτο.

Να ειστε καλα για την βοηθεια.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #15 στις: 25/03/08, 11:06 »
Ναι, στο ύψος του nut αναφέρομαι. Έχει άμεση σχέση με το ύψος των χορδών, όπως και ο καβαλλάρης. Το ότι ο ήχος της κιθάρας "γλυκαίνει" όπως λες, προφανώς δεν πρόκειται να αλλάξει το ύψος των χορδών και την κούραση που περιγράφεις κατά το παίξιμο. Oπότε σίγουρα χρειάζεται σετάρισμα. Επειδή όμως αυτή τη στιγμή είμαι στη δουλειά, θα σού στείλω το βράδυ πιο λεπτομερείς οδηγίες για τον έλεγχο και τη ρύθμιση του καβαλλάρη και του nut, και γενικά για το σετάρισμα ακουστικής κιθάρας. Φαντάζομαι ότι τα περισσότερα σημεία θα ισχύουν και για κλασσική.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος anemelos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #16 στις: 25/03/08, 11:20 »
......θα σού στείλω το βράδυ πιο λεπτομερείς οδηγίες για τον έλεγχο και τη ρύθμιση του καβαλλάρη και του nut, και γενικά για το σετάρισμα ακουστικής κιθάρας.

Ευχαριστω. Θα σου ειμαι υποχρεωμενος..... :)

Αποσυνδεδεμένος anemelos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #17 στις: 27/03/08, 19:00 »
H τροποποιηση του καβαλαρη τελικα εγινε και τα αποτελεσματα ηταν εξαιρετικα.
Η κιθάρα πλεον "παιζει" εύκολα και φιλικα.  (ακομα και ο ηχος σαν να ακουγεται καλυτερος).
Δεν υπαρχουν προβληματα τριξιματων σε χορδες-διαστήματα.

  Τοποθετηθηκε τελικα αλλος καβαλλαρης, αξίας .....μισού ευρω, ο οποιος επεξεργαστηκε καταλληλα με γιαλοχαρτο κολημενο επανω σε ενα ξυλο, ωστε να γινει 2 mm χαμηλότερος απο τον πρώτο.  Επισης με τον ιδιο τροπο "αδυνατισε" κατα 0,5 mm γιατι ηταν αρκετα παχυς και δεν χωρουσε στην πατουρα της γεφυρας. Ολη η κατασκευη  δεν κρατησε πανω απο 20 λεπτα.

   Ευχαριστώ και παλι οσους βοήθησαν.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: επισκευή ή καινούρια κιθάρα;
« Απάντηση #18 στις: 02/01/13, 17:24 »
καλή ερώτηση.
Εγώ πήγα στον ντούκα, γιάννενα, και με 150 ευρώ που έδωσα, για refret και setup των 2 strat-copy μου, κατέληξα να έχω 2 κιθάρες. Η μιά από αυτές τείνει να γίνει (ξανά) η Νο1 κιθάρα μου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
8985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:56
από Alexz11
19 Απαντήσεις
8293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
3521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 00:54
από no slave
2 Απαντήσεις
2611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 19:14
από tasosSG
47 Απαντήσεις
12808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 20:31
από ReMiOs
21 Απαντήσεις
6933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 00:06
από kopaniamento
9 Απαντήσεις
6009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/13, 15:41
από panicX
10 Απαντήσεις
12317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/17, 16:42
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/20, 19:10
από Malamakis