Αποστολέας Θέμα: Άλκηστις Πρωτοψάλτη:Στο ωραιότερο σημείο  (Αναγνώστηκε 4748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος krama

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Μετά από 3 χρόνια αποχής από την δισκογραφία και μετά από τον διπλό πλατινένιο δίσκο <<Να σε βλέπω να γελάς>> η Άλκηστις Πρωτοψάλτη παρουσιάζει τον καινούργιο της δίσκο <<Στο ωραιότερο σημείο>> που κυκλοφόρησε αυτή την εβδομάδα από τη Heaven.
Οι συντελεστές του δίσκου είναι ο Στάμος Σέμσης,ο Σταμάτης Μεσημέρης,ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος,ο Νίκος Μωραϊτης,ο Γιώργος Σταυριανός,η Ρεβέκκα Σούση,ο Θανάσης Παπανικολάου κ.α.

Αποσυνδεδεμένος waterlily

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στο ωραιότερο σημείο της καριέρας της σίγουρα δεν βρίσκεται η Άλκηστις με αυτό το άλμπουμ το οποίο δυστυχώς με απογοήτευσε. Εύπεπτα τραγούδια, αδιάφοροι στίχοι. Θυσία μιας πολύ καλής φωνής στο βωμό της εμπορικότητας. Κρίμα, γιατί έχει κάνει πολύ καλύτερες συνεργασίες στο παρελθόν και μας έχει χαρίσει όμορφα τραγούδια.
Τι να τα κάνω τα τραγούδια σας, είναι πολύ ζαχαρωμένα
ταιριάζουν για σοκολατόπαιδα μα δεν ταιριάζουνε για μένα

Αποσυνδεδεμένος asprovalta

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Από τις πιο ευχάριστες εκπλήξεις των τελευταίων χρόνων το νέο άλμπουμ της πολύ μεγάλης ερμηνεύτριας.Αυτή τη φορά η Πρωτοψάλτη ρισκάρει κόντρα σε μόδες και ρεύματα με μια πρωτοφανή εσωτερική ήρεμη δυνάμη.Δε κραυγάζει αλλά ονειρεύεται.Δε βιάζει συναισθήματα αλλά τα χρωματίζει.Δε μιμείται το παλαιότερό της έργο αλλά προτείνει με ήθος αισθητική και αλήθεια το μονοπάτι για το φώς.Συγχαρητήρια θερμά.Το υλικό κάθε άλλο παρά χαϊδεύει αυτιά.Δε ψάχνει για σουξέ μιας χρήσης και χιτάκια.Πανέμορφες συνθέσεις και στιχάκια με Λόγο.Τελικά η εντύπωση που αφήνει αυτή η δουλειά είναι ότι θα βρεί εραστές κι'όχι οπαδούς.Κι ότι τα μείνει διαχρονική.

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
λοιπον...
το κατεβασα 2 μερες πριν (γιατι φυσικα δεν θα πληρωνα για ενα τετοιο δισκο, και ευτυχως που δεν το εκανα, οπως καταλαβα εκ των υστερων)
και μονο κ μονο απο το τρακλιστ καταλαβα τι επροκειτο να ακουσω...
κατ αρχην
Παμε Χαβαη το its a pity? ειμαστε σοβαροι? τι παμε Χαβαη? το συγκεκριμενο κομματι (το οριτζιναλ) το εχω λατρεψει και δε βλεπω τον λογο να γινει ενα τετοιο τραγουδι, ελληνικη διασκευη, και αν ειναι να γινει Ε ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΣΟΒΑΡΑ...τα μιντι οργανα ειναι τοσο εμφανη που το τραγουδι ακουγεται σαν ρινγκτοουν για κινητο..η Tanya Stephens το λεει κατα τη γνωμη μου υπεροχα, η Αλκηστις το δολοφονει εν ψυχρω...οι στιχοι επιεικως απαραδεκτοι.. "θελω να μαυρισω και να μεινω ετσι για παντα"....? μαλιστα..
το προσπερωω και παω στην επομενη διασκευη (πιστευω πως εαν το how u remind me της εκατσε και εγινε χιτ, δε σημαινει πως οτι βρουμε σε χιτακι πρεπει να το κανουμε διασκευη)..
Michael Jackson..they dont care about us.. ουτε το οριτζιναλ μου ειχε αρεσει, αν και ημουν φαν του μιχαλακη οταν βγηκε το History.. τουλαχιστον ομως ο Μιχαλακης ειχε παραγωγες..100 κανταρια που λενε.. η συγκεκριμενη διασκευη εκτος του οτι δεν εχει λογω υπαρξης ειναι ελεεινη, και λιγα λεω..
Μετα απ αυτα, εκατσα να ακουσω και τα καινουρια τραγουδια.. εμενα σα τραγουδια του Χατζηγιαννη μου φανηκαν..καμια πρωτοτυπια μουσικα η στιχουργικα..δλδ αν μου ελεγε κανεις οτι ειναι απο εναν δισκο της Αλκηστις του 97, ανετα θα το πιστευα...
Θα μου πεις ρε φιλε απο το δισκο τιποτα δε σου αρεσε? η απαντηση αβιαστα εινε ΟΧΙ.. τιποτα απολυτως.. ζητημα να τον ακουσα 10 φορες, με μεγαλο κοπο ψυχης και ακοης..
Δεν κανω τον μεγαλομουσικο...δεν ειμαι..εχω ομως ενα αισθητικο κριτηριο, το οποιο δεν μου επιτρεπει να ακουω πραγματα που εγω θεωρω ανουσια..φυσικα σε ολα αυτα παρεμβαινει κατα μεγαλο βαθμο το προσωπικο γουστο του καθενος.
Η Αλκηστις μου αρεσε πολυ στις εποχες Μουτση, και φυσικα Κραουνακη..απο κει κ περα δεν νομιζω οτι εχει κανει κατι αξιολογο (με ορισμενες εξαιρεσεις).
Μπορει να ακουγομαι καυστικος και υπερβολικος αλλα οπως εχω πει παλιοτερα σε αυτο το φορουμ... η κριτικη πρεπει να ασκειται δριμυτατη, αλλιως δεν εχει νοημα..η ελλειψη αυστηρης κριτικης εχει φερει το ελληνικο τραγουδι σε επιπεδα "παμε Χαβαη με τη μηχανη"

Φιλικα,
Νικολας
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος s.a

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
να ειναι καλα οι τραπεζες που διαφημιζει! ...αλλα να βαλει στην καινουργια της δουλεια και το συγκεκριμενο τραγουδι..δεν το περιμενα!
 Οντως κυνηγα τα hitακια και απογοητευει. Συμφωνω με τις παρατηρησεις του Τσακι.

Αποσυνδεδεμένος GermanRock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πλεον Μεταπτυχιακοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Αν το εχει καποιος, μπορει να το κανει πασα? θενξ
I can't sleep alone anymore Need someone here with me,All I ever wanted and more My dreams are fighting for ...Never Ending Nightmare,Always there instead of you...MSG

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιάδης

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο Τσάκι με έχει καλύψει πλήρως. Τον είχα κατεβάσει τον δίσκο, τον άκουσα και μετά ανακυκλώθηκε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/02, 03:24
από Viennezos
2 Απαντήσεις
2550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 13:07
από mayros
37 Απαντήσεις
13596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/07, 14:14
από TAXIS
8 Απαντήσεις
5287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/05, 11:47
από TAUR25
0 Απαντήσεις
1855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/06, 11:01
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
1614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/06, 12:09
από Θοδωρής
10 Απαντήσεις
3650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 11:54
από papous
0 Απαντήσεις
1778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/10, 17:01
από angel-roland G-70
0 Απαντήσεις
1726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/11, 17:50
από Jumpthesky