Αποστολέας Θέμα: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12  (Αναγνώστηκε 16504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« στις: 01/06/16, 10:43 »
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΜΠΙΝΑ 2Χ12 ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ?? Η Η ΚΑΜΠΙΝΑ 4Χ12 ΕΙΝΑΙ TOO MUCH.....ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ?????

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #1 στις: 01/06/16, 11:09 »
Για να απαντηθεί το ερώτημα πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένος. Σε τι κατάσταση; Live ή στο παίξιμο σπίτι, μήπως ηχογραφήσεις; Σε τι εντάσεις; Επίσης 4x12 με 4x12 έχει διαφορά, το ίδιο και στις 2x12 ακόμα και στις 1x12. Με τι ενισχυτή; Δεν υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας.
White noise

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #2 στις: 02/06/16, 11:43 »
NAI EXEIΣ ΔΙΚΙΟ...ΛΟΙΠΟΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ Κ ΓΙΑ ΠΡΟΒΕΣ.... ΙΣΩΣ Κ ΓΙΑ ΛΑΙΒ.....ΓΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΟΧΙ....ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΝΑΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΑΙ PREAMP TO AXE FX......

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #3 στις: 02/06/16, 13:29 »
Σπίτι, πρόβα, live είναι 3 διαφορετικές εντελώς συνθήκες, με την πρόβα να είθισται να είναι η περίπτωση με τις μεγαλύτερες εντάσεις.
Αν δεν σε απασχολεί το θέμα μεταφοράς μία 4x12 για μένα πάντα είναι η καλύτερη επιλογή. Όχι μόνο σε metal αλλά στα πάντα.


Στη θέση σου θα κοιτούσα πρώτα να δω ποια καμπίνα μου αρέσει ηχητικά, τι μεγάφωνα θέλω να έχει κτλ. Για τη δουλειά που θες θα πήγαινα σε 2x12. Μία Mesa Boogie 2x12, Engl 2x12, EVH 2x12 είναι καμπίνες που τις βρίσκεις και μεταχειρισμένες σε καλές τιμές και είναι και oversized 2x12.


Έχε στο μυαλό σου ότι σε εντάσεις οι διαφορές μιας oversized 2x12 με μία 4x12 (ίδιας μάρκας και τύπου) είναι αμελητέες. Στην ερώτησή σου αν είναι αρκετή μία 2x12 είναι και παραείναι. Αν είσαι σωστός με τις τιμές watt των μεγαφώνων και του ενισχυτή που θα χρησιμοποιήσεις, τρέχεις στα σωστά impedencies δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Όλα από εκεί και πέρα είναι θέμα προσωπικού γούστου.
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #4 στις: 02/06/16, 13:37 »
Για όλα αυτά, μία καλή 1χ12 σου φτάνει, περισσεύει, και δεν θα την ανοίξεις και ποτέ πάνω από την μέση της έντασης που μπορεί να δώσει.

Αν θέλεις την καλύτερη για εμένα 1χ12 καμπίνα πάρε την Engl E112VB και βάλε της ένα Celestion G12M-65 Creamback..
..έκλεισες για όλες τις περιστάσεις που ανέφερες και οτιδήποτε άλλο εκτός πλατειών και σταδίων.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #5 στις: 02/06/16, 19:05 »
ΗΧΙΤΙΚΑ ΜΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ENGL K OI ORANGE....AΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΙ ENGL....ΓΙΑ ΤΟΥΣ OVERSIZED ΠΟΙΟΥς ΛΕΤΕ??
ΕΧΩ ΣΑΝ ΠΛΑΝΟ ΤΑ ΕΞΗΣ PALMER MACHT 402 +ENGL E212 VB PRO .....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΘΕΜΑ ΗΧΟΥ ΠΧ ΟΙ 2Χ12 ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΠΙΟ ''ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΟΙ'' ΑΠΟ ΤΙΣ 1Χ12??
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΚΙΝΔΥΝΕΥΜΕΝΟ ΟΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΜΠΙΝΕΣ? ???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/16, 19:29 από dio21 »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #6 στις: 02/06/16, 20:44 »
Ποιο στερεοφωνικοι οχι γιατι ειναι μονοφωνικοι.
Οι μεταχειρησμενες ειναι καλες εαν τις δοκημασεις και παιζουν καλα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #7 στις: 02/06/16, 23:24 »
Μια και εχω και εγω Axefx και τελικο θα σου ελεγα να πας σε 2χ12 oversized. και να την κανεις στερεο.
Τωρα απο μαρκες θα ελεγα Zilla,Mesa,Orange με vintage 30 η vintage30 με creamback.
4x12 δεν σου χρειαζεται, επισης 1x12 χανεις τα στερεο εφε και τον ογκο που χρειαζεσαι για μεταλ.
Εγω τωρα παιζω με 2 1χ12 και θα παω μαλλον σε Zilla 2x12 v30 k creamback.
Τις καλες 2χ12 δεν τις βρισκεις,δυστηχως, μεταχειρισμενες.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #8 στις: 03/06/16, 09:20 »
ΠΟΙΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΧΕ FX vaig3? ???
H engl 2x12 vb pro ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ OVERSIZED???
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/16, 09:41 από dio21 »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #9 στις: 03/06/16, 09:36 »
Λογικα οποιςδιποτε high fidelity θα σου κανει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #10 στις: 03/06/16, 11:01 »
Μια και εχω και εγω Axefx και τελικο θα σου ελεγα να πας σε 2χ12 oversized. και να την κανεις στερεο.
Τωρα απο μαρκες θα ελεγα Zilla,Mesa,Orange με vintage 30 η vintage30 με creamback.
4x12 δεν σου χρειαζεται, επισης 1x12 χανεις τα στερεο εφε και τον ογκο που χρειαζεσαι για μεταλ.
Εγω τωρα παιζω με 2 1χ12 και θα παω μαλλον σε Zilla 2x12 v30 k creamback.
Τις καλες 2χ12 δεν τις βρισκεις,δυστηχως, μεταχειρισμενες.
Μερικές παρατηρήσεις:
1. Στερεο καμπίνα με διαφορετικά μεγάφωνα σε κάθε κανάλι δεν ενδείκνυται.

2. V30 μαζί με Creamback είναι συνδυασμός που ηχητικά για όποιον γνωρίζει πράγματι αυτά τα μεγάφωνα δεν βγάζει νόημα.

3. Στέρεο καμπίνα σε live δεν μικάρεται σωστά με ένα μόνο μικρόφωνο, διότι effects όπως πχ pan κάνουν αφύσικη την απόδοση από ένα μόνο κανάλι. Επίσης κανένας ηχολήπτης δεν θα κάτσει να σου βάλει δύο μικρόφωνα. Θα πρέπει να δώσεις direct στην κονσόλα.

4. Στα live χάνει η μάνα το παιδί, το στερεο δεν αποδίδει καθόλου. Και το λέω εγώ που έπαιζα κάποτε με δύο ENGL VB 1x12 μονές μία στο άκρο κάθε πλευράς του stage. Για εμένα, το πραγματικό αποτέλεσμα απλά δεν αξίζει τον κόπο, το κουβάλημα το στήσιμο και το έξοδο.

5. Έχω μία απίθανη CUSTOM Oversised καμπίνα 2x12 ειδική παραγγελία, και ΔΕΝ την κουβαλάω στα live, είναι τεράστια, στο αυτοκίνητο πρέπει να ρίξω τα καθίσματα, δεν χωράμε στα περισότερα stage, είναι βαριά, και όταν παίζω γκρινιάζουν όλοι για την ένταση.

Πολλά πράγματα που μας ωθεί να κάνουμε το GAS, αργότερα όταν δεις την πραγματικότητα βλέπεις ότι είναι διαφορετικά από αυτό που φανταστήκαμε ότι θα είναι, όταν το σκεφτόμασταν πριν μέσα στην αγοραστική λαχτάρα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #11 στις: 03/06/16, 11:18 »
Η επιλογή μιας οversized 2x12 (Victory, VHT/Freyette, Engl, Mesa Boogie) είναι super. Το stereo είναι ωραίο για να παίζεις σπίτι, πρακτικά σε live ή recording δεν θα σου προσφέρει τπτ, ίσα ίσα εκεί less i more όσον αφορά το πως θα κόβει ο ήχος σου και δεν θα χάνεται. Η στερεοφωνία θα έρχεται από τα ambient και time based fx που θα χρησιμοποιείς από το axe, οπότε verbs, delays κτλ σε συνθήκες live και για metal θέλουν προσοχή στη χρήση τους και μονοφωνία για να βγουν σωστά και να μην χαθείς στο τελικό mix.


Θεωρώ την ENGL 2x12 την καλύτερη επιλογή επειδή μπορείς να τη βρεις μεταχειρισμένη. Μπορείς να πας και σε μία επιλογή όπως εδώ να την παραγγείλεις όπως την θες και να βάλεις τα μεγάφωνα που θες (Vintage 30's κλασσική επιλογή, ή τα Creambacks που πρότεινε ο Ανδριανός που θέλω να τα ακούσω με την πρώτη ευκαιρία). Από τις 2x12 που έχω εγώ (Marshall 1922, EVH 2x12, Victory 2x12, Mesa Boogie 2x12) θεωρώ την Victory ως την καλύτερη όλων. Dont get me wrong, μόλις παίξουν όλες για ένα σεβαστό διάστημα και "σπάσουν" τα μεγάφωνα ακούγονται όλες καλά -τελευταία θα έβαζα τη Marshall στη σειρά λόγο των G12-T75- αλλά η Victory έχει το κάτι παραπάνω, ξεχωρίζει κατευθείαν και στο μέγεθος και στον ήχο. Mesa και Victory φοράνε τα ίδια Made in UK Celestion V30's στην Victory για κάποιο λόγο ακούγονται καλύτερα όλων. Μετά θα έβαζα την ΕVH με τα Greenbacks (καμπίνα αποκάλυψη αφού στην αρχή τη μίσησα μέχρι να παίξει και να έρθει στα ίσια της, τώρα δεν την αλλάζω) και μετά τη Mesa η οποία δεν είναι κακή, αλλά έχει τόσο χαρακτηριστικό ήχο που μου κάνει τα πάντα να ακούγονται σχεδόν ίδια.


Για τελικό μιας και τρέχω το ίδιο rig χρησιμοποιώ έναν VHT 2/90/2 και τρέχω το axe με τα cab sim off αλλά το power amp sim on και damn it, ακούγεται τόσο καλά!
White noise

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #12 στις: 03/06/16, 11:38 »
Αν δεν έχεις αγορασει ηδη τον τελικό, δοκιμασε το AxeFX σου με έναν Fender Mustang III V2 (στο Effects Return). Έχω ακουσει πολύ καλά σχόλια από οσους το εχουν χρησιμοποιησει ως μια οικονομικη monitor/cab λύση (αντι των FRFR cabs/monitors) μαζι με high end modelers -οπως Axefx ή το Kemper- σε προβες (ειναι 100watt και φοραει Celestion G12T-100 μεγαφωνο) (φυσικα με cab sim on στο AxeFX).


http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=3838&pId=39956#divTabProductFeatures


(ειναι και πιο ευκολο στη μεταφορα  ;) )


edit: Έχει και πολύ πλάκα να εχεις κρυμμενο το AxeFX και να νομιζουν οτι παιζεις μονο με τον Mustang!!!  ;D


« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/16, 11:55 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #13 στις: 03/06/16, 12:33 »
Αν μείνεις σε λύση τελικού/καμπινών, δες και τις χειροποιητες πολωνικές HESU:


http://hesu-amps.com/
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #14 στις: 03/06/16, 12:44 »
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ....ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ.....ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΠΟΛΛΩΝ ''CULT'' ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΚΕΨΕΩΝ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ!!!!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #15 στις: 03/06/16, 19:15 »

Μερικές παρατηρήσεις:
1. Στερεο καμπίνα με διαφορετικά μεγάφωνα σε κάθε κανάλι δεν ενδείκνυται.

2. V30 μαζί με Creamback είναι συνδυασμός που ηχητικά για όποιον γνωρίζει πράγματι αυτά τα μεγάφωνα δεν βγάζει νόημα.

3. Στέρεο καμπίνα σε live δεν μικάρεται σωστά με ένα μόνο μικρόφωνο, διότι effects όπως πχ pan κάνουν αφύσικη την απόδοση από ένα μόνο κανάλι. Επίσης κανένας ηχολήπτης δεν θα κάτσει να σου βάλει δύο μικρόφωνα. Θα πρέπει να δώσεις direct στην κονσόλα.

4. Στα live χάνει η μάνα το παιδί, το στερεο δεν αποδίδει καθόλου. Και το λέω εγώ που έπαιζα κάποτε με δύο ENGL VB 1x12 μονές μία στο άκρο κάθε πλευράς του stage. Για εμένα, το πραγματικό αποτέλεσμα απλά δεν αξίζει τον κόπο, το κουβάλημα το στήσιμο και το έξοδο.

5. Έχω μία απίθανη CUSTOM Oversised καμπίνα 2x12 ειδική παραγγελία, και ΔΕΝ την κουβαλάω στα live, είναι τεράστια, στο αυτοκίνητο πρέπει να ρίξω τα καθίσματα, δεν χωράμε στα περισότερα stage, είναι βαριά, και όταν παίζω γκρινιάζουν όλοι για την ένταση.

Πολλά πράγματα που μας ωθεί να κάνουμε το GAS, αργότερα όταν δεις την πραγματικότητα βλέπεις ότι είναι διαφορετικά από αυτό που φανταστήκαμε ότι θα είναι, όταν το σκεφτόμασταν πριν μέσα στην αγοραστική λαχτάρα.
Ανδριανε διαφωνω μαζι σου στο 1 & 2
V30 me creamback ειναι πολυ κοινος συνδιασμος πλεον για μεταλ κιθαριστες που εχουν axe fx(αν μπεις στο φορουμ της fractal θα δεις οτι τον εχουν παρα πολλοι και ειναι ενθουσιασμενοι).Υπαρχουν και ηχητικα.
Επισης επειδη συνηθως ο τελικος ειναι στερεο ρυθμιζεις και την διαφορα εντασης των 2 διαφορετικων ηχειων.
Οταν παιζεις μεταλ σε συνθηκες προβας η 1χ12 οσο καλη και να ειναι εχει τον λεγομενο boxy sound,ακομη και με 2χ12 μπορει να εχεις αυτο το θεμα γι'αυτο και oversized. Πχ ειχα το προβλημα αυτο με μια fender closedback 2x12 v30's που ηταν σουπερ για ολα τα αλλα εκτος απο μεταλ.
Στις περιπτωσεις live εχεις δικιο αλλα το παλικαρι απο οτι καταλαβα πιο πολυ για προβα και σπιτι την θελει.Εξαλου και σε live μπορει να κανει οτι θελει direct,mic,axefx εχει δεν εχει περιορισμους.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #16 στις: 06/06/16, 19:24 »
KAI MIA KAI TO EΦΕΡΕ H KOYBENTA...EXETE KAΠΟΙΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΣΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ''ΜΙΚΡΩΝ'' WATT ΠΧ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 50 ????

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #17 στις: 07/06/16, 02:52 »
KAI MIA KAI TO EΦΕΡΕ H KOYBENTA...EXETE KAΠΟΙΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΣΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ''ΜΙΚΡΩΝ'' WATT ΠΧ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 50 ????

Oι δικές μου προτιμήσεις μετά από δοκιμές πολλών κεφαλών ισχύος από 5 μέχρι 30W:

Bugera V22HD

Egnater Tweaker 15 (υπάρχει και σε 40W)

Laney Cub Head

Vox Night Train NT15H-G2

Άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές που δεν έχω καταφέρει να δοκιμάσω είναι η καινούργια σειρά Bassbreaker της Fender, με κεφαλές ισχύος 7W, 15W ή 45W, ο Bugera G20 (που φαίνεται να έχει πάρει την έμπνευσή του από τους Blackstar) και για κάτι πιο ανεβασμένο ο Laney Lionheart L20H.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #18 στις: 07/06/16, 08:58 »
KAI MIA KAI TO EΦΕΡΕ H KOYBENTA...EXETE KAΠΟΙΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΣΤΙΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ''ΜΙΚΡΩΝ'' WATT ΠΧ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 50 ??? ?



Χαχαχα 50w δεν ειναι μικρη κεφαλη... ειδικα για σπιτι


Εγω θα πηγαινα σε αυτη:


http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_18_head.htm


...αλλα δεν ξερω αν ειναι η ιδανικοτερη για αυτο που τη θελεις (με χρηση με το axefx).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #19 στις: 07/06/16, 10:02 »
Ανδριανε διαφωνω μαζι σου στο 1 & 2
Σαφώς υπάρχουν πολλές απόψεις, και όλες είναι σεβαστές, ως απόψεις.

Ομως πιστεύω ότι η διαφωνία οσυ προέρχεται από πράγματα που έχεις διαβάσει, σωστά?.. ενώ εγώ τοποθετούμαι από προσωπικά βιώματα. Ο κόσμος έχει δοκιμάσει και δοκιμάζει πολλά πράγματα ακόμα και κουφά και συνήθως έχει την τάσει να εκθειάζει το νέο διαφορετικό, μέχρι να παλιώσει λίγο και να επικρατήσει η πραγματικότητα και ο ρεαλισμός.

Όταν λοιπόν ακούς το Creamback (προσοχή.. δεν εννοώ το Greenback) και ζεις μαζί του για ικανό καιρό, βλέπεις ότι είναι ένα all round καλύτερο V30. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για εμένα να έχεις το V30 παρόν. Ιδίως που τα 2 μεγάφωνα έχουν διαφορετικό gain. Γιατί να πρέπει να φτιάξω το level?.. και αν έχω mono ενισχυτή όπως οι συντριπτική πλειοψηφία, γιατί να ακούω το v30 3db ψηλότερα (που είναι διπλάσια ένταση) όταν έχω δώσει 140€ για το Creamback(που είναι διπλάσια τιμή)?..

Τέλος οι 1χ12 δεν ακούγονται όλες boxy, και πάλι θα πω ότι μάλλον είναι αυτό που έχει συμβεί σε εσένα αλλά ας μην γενικεύουμε. Υπάρχουν απίθανες 1x12 με bass reflex, οι οποίες έχουν καλύτερα χαμηλά από αρκετές 2χ12 της σειράς. Αν τώρα κάποιος θέλει οπωσδήποτε τον όγκο της 2χ12 ή ακόμα και της 4χ12 και προτίθεται να βάλει το απαραίτητο έξοδο και μετέπειτα κουβάλημα, είναι σαφώς πάλι δικαίωμα του. Αν δεν κάνεις live, δεν έχεις θέμα κουβαλήματος, αν όμως κάνεις, θα έχεις θέμα σύντομα. Απλά δεν είναι για όλους, ούτε είναι το βέλτιστο. Βλέπω συνέχεια αγγελίες για 4χ12 που "δεν έχουν βγεί από το σπίτι".. DAH.. εμ βέβαια, που να τις πας αφού δεν κουβαλιούνται?.. χαχα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #20 στις: 07/06/16, 10:59 »
Απορια.Οταν λεμε μια καμπινα βαρια,δηλαδη ποσο ζυγιζει πανω κατω;ετσι απο περιεργια βρε αδερφε.Να εχω μια εικονα.Πχ 20 κιλα ειναι πολλα;ασχετα ποσα μεγαφωνα εχει.Δηλαδη,οχι η ταδε ειναι 100 κιλα αλλα επηδει εχει 800 μεγαφωνα,αρα ειναι ελαφρια για τοσα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #21 στις: 07/06/16, 13:11 »
Απορια.Οταν λεμε μια καμπινα βαρια,δηλαδη ποσο ζυγιζει πανω κατω;ετσι απο περιεργια βρε αδερφε.Να εχω μια εικονα.Πχ 20 κιλα ειναι πολλα;ασχετα ποσα μεγαφωνα εχει.Δηλαδη,οχι η ταδε ειναι 100 κιλα αλλα επηδει εχει 800 μεγαφωνα,αρα ειναι ελαφρια για τοσα

Ανάλογα την καμπίνα. Υπάρχουν και των 20kg, υπάρχουν και των 60kg.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #22 στις: 07/06/16, 13:45 »
Ναι,αλλα οταν βλεπεις οτι μια ειναι 60 τοτε λες ειναι βαρια χωρις δευτερη σκεψη.Απλα ρωταω απο ποσα κιλα και πανω θεωριτε βαρια και δυσκολη στην μεταφωρα;Απο 10-20-30?

ΥΓ.μηλαω για τον καθενα απο μας.Οχι τον Chuck Norris  :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #23 στις: 07/06/16, 14:45 »
Όπως είπε, ευστόχως, πριν ο Αδριανός, παίζει ρόλο και ο όγκος. Αν χρειάζεται να έχεις βανάκι για να μεταφέρεις κιθάρες, ενισχυτή, καμπίνα και πετάλια κάθε φορά τί να το κάνεις;

Ένα από τα βασικά κριτήρια στην πρόσφατη αγορά ενισχυτή που έκανα ήταν το βάρος ώστε να μπορώ να τον κουβαλάω σε live και ηχογραφήσεις ακόμα και οταν πηγαίνω με τα πόδια.

Άρα καταλήγουμε ότι ο καθένας θέτει περιορισμούς ανάλογα με τις ανάγκες του.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EΠΙΛΟΓΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 2Χ12 Η 4Χ12
« Απάντηση #24 στις: 07/06/16, 16:25 »
Ανδριανε διαφωνω μαζι σου στο 1 & 2
Σαφώς υπάρχουν πολλές απόψεις, και όλες είναι σεβαστές, ως απόψεις.

Ομως πιστεύω ότι η διαφωνία οσυ προέρχεται από πράγματα που έχεις διαβάσει, σωστά?.. ενώ εγώ τοποθετούμαι από προσωπικά βιώματα. Ο κόσμος έχει δοκιμάσει και δοκιμάζει πολλά πράγματα ακόμα και κουφά και συνήθως έχει την τάσει να εκθειάζει το νέο διαφορετικό, μέχρι να παλιώσει λίγο και να επικρατήσει η πραγματικότητα και ο ρεαλισμός.

Όταν λοιπόν ακούς το Creamback (προσοχή.. δεν εννοώ το Greenback) και ζεις μαζί του για ικανό καιρό, βλέπεις ότι είναι ένα all round καλύτερο V30. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για εμένα να έχεις το V30 παρόν. Ιδίως που τα 2 μεγάφωνα έχουν διαφορετικό gain. Γιατί να πρέπει να φτιάξω το level?.. και αν έχω mono ενισχυτή όπως οι συντριπτική πλειοψηφία, γιατί να ακούω το v30 3db ψηλότερα (που είναι διπλάσια ένταση) όταν έχω δώσει 140€ για το Creamback(που είναι διπλάσια τιμή)?..

Τέλος οι 1χ12 δεν ακούγονται όλες boxy, και πάλι θα πω ότι μάλλον είναι αυτό που έχει συμβεί σε εσένα αλλά ας μην γενικεύουμε. Υπάρχουν απίθανες 1x12 με bass reflex, οι οποίες έχουν καλύτερα χαμηλά από αρκετές 2χ12 της σειράς. Αν τώρα κάποιος θέλει οπωσδήποτε τον όγκο της 2χ12 ή ακόμα και της 4χ12 και προτίθεται να βάλει το απαραίτητο έξοδο και μετέπειτα κουβάλημα, είναι σαφώς πάλι δικαίωμα του. Αν δεν κάνεις live, δεν έχεις θέμα κουβαλήματος, αν όμως κάνεις, θα έχεις θέμα σύντομα. Απλά δεν είναι για όλους, ούτε είναι το βέλτιστο. Βλέπω συνέχεια αγγελίες για 4χ12 που "δεν έχουν βγεί από το σπίτι".. DAH.. εμ βέβαια, που να τις πας αφού δεν κουβαλιούνται?.. χαχα..
Εχεις δικιο σε οτι αφορα το v30 και το creamback και για τις 4χ12.
Εσυ μιλας συμφωνα με το δικο σου setup, εγω μιλαω με το δικο μου setup που τυχαινει να ειναι και του φιλου που εκανε την ερωτηση.
Δλδ με Axefx και stereo τελικο.Δεν ηθελα να μπω σε τοση λεπτομερια απλα μπορεις στο καθε ηχειο να εχεις διαφορετικη προσομοιωση πχ creamback με 5150 και v30 με uberschall. Εκει πιστεψε με μετραει το διαφορετικο ηχειο.Εγω παιζω με 2 1χ12 με v30 διαφορετικες και στην μια το ηχειο ειναι αγγλικο και στην αλλη κινεζικο. Η διαφορα ειναι εμφανης και εχω κανει και τις αλλαγες το 1 ηχειο στην αλλη καμπινα κτλ.
Ελπιζω να κατανοεις το σκεπτικο μου λοιπον για 2χ12 και διαφορετικα ηχεια εστω και αν μοιαζουν,γιατι στο μεταλ θελεις ογκο και οχι μπασο απο bass reflex.
Απο κεφαλια για μεταλ ξεκινας απο τα 5watt Randall,blackstar,bugera στα 20 watt mesa markv25 και Peavey6505MH  και αν πας σε 50 watt EVH 5150.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/03, 18:25
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
4765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/07, 20:28
από philip the great
18 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 17:03
από Panos the Greek
7 Απαντήσεις
3206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 14:46
από valex_van_halen
17 Απαντήσεις
6656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/10, 13:32
από ACHIEVE PERFECTION
11 Απαντήσεις
5303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/10, 15:08
από Ibanezos
17 Απαντήσεις
5793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/10, 15:12
από madhouse
11 Απαντήσεις
5722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 17:20
από vaig3
20 Απαντήσεις
7822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:39
από Jezus
8 Απαντήσεις
11097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/15, 18:54
από AnimaPura