Αποστολέας Θέμα: ipod απορία  (Αναγνώστηκε 4259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
ipod απορία
« στις: 27/11/07, 10:50 »
Έχω μια πολύ διευκρινιστική ερώτηση.. Τι διαφορά έχει το ipod από ένα οποιδήποτε mp3?
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ipod απορία
« Απάντηση #1 στις: 27/11/07, 11:59 »
Έχω μια πολύ διευκρινιστική ερώτηση.. Τι διαφορά έχει το ipod από ένα οποιδήποτε mp3?

Φαντάζομαι εννοείς από οποιοδήποτε mp3 player ;)..

Λοιπόν η βασική διαφορά τους είναι ότι στο ipod μπορείς να φορτώσεις τα κομμάτια που θες μέσω itunes, ενός free software της apple με το οποίο δημιουργείς μια μουσική βιβλιοθήκη (library) και έπειτα μπορείς να "συγχρονίσεις" το ipod με τα κομμάτια που έχεις στο library σου.. Σε ένα κοινό mp3 player, μπορείς να φορτώσεις τα κομμάτια με ένα απλό drag-n-drop από το σκληρό του PC σου στο "σκληρό" του mp3 player.. Άλλες διαφορές βέβαια είναι η πατέντα της apple με το round button, με το οποίο ελέγχεις κάποια features με την κυκλική κίνηση του δαχτύλου σου πάνω σε ένα κυκλικό κουμπί (εγώ προσωπικά το συγκεκριμένο feature το έχω λατρέψει)..

Κατά τα άλλα και τα δύο gadgets παίζουν μουσική!!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ipod απορία
« Απάντηση #2 στις: 27/11/07, 12:09 »
Έχω μια πολύ διευκρινιστική ερώτηση.. Τι διαφορά έχει το ipod από ένα οποιδήποτε mp3?

Στην τιμή!
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ipod απορία
« Απάντηση #3 στις: 27/11/07, 12:20 »
Αν δεν κάνω λάθος, το ipod το έβγαλε η apple. Υπάρχουν κι άλλα παρόμοια gadgets από άλλες εταιρείες; Π.χ. ipod της sony; Γιατί κυκλοφορούν κι άλλα gadgets, τα οποία, εμφανησιακά, είναι ίδια με το παραδοσιακό ipod!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ipod απορία
« Απάντηση #4 στις: 27/11/07, 12:35 »
Αν δεν κάνω λάθος, το ipod το έβγαλε η apple. Υπάρχουν κι άλλα παρόμοια gadgets από άλλες εταιρείες; Π.χ. ipod της sony; Γιατί κυκλοφορούν κι άλλα gadgets, τα οποία, εμφανησιακά, είναι ίδια με το παραδοσιακό ipod!
Έτσι είναι η αγορά.. Όταν μια εταιρία προωθεί μια καινοτομία φροντίζει να κατοχυρώσει το προϊόν με αριθμό πατέντας.. Η πατέντα όμως έχει ημερομηνία λήξεως.. Προφανώς έληξε η πατέντα και πέσανε πάνω οι ανταγωνιστές.. Ομολογώ ότι δεν το είχα πάρει χαμπάρι ότι η Sony έφτιαξε τέτοια απομιμήση.. Τι έγινε; Ξέμειναν από ιδέες εκεί στην Ιαπωνία;

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ipod απορία
« Απάντηση #5 στις: 27/11/07, 12:44 »
Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια απομίμηση, ένα παράδειγμα έφερα τελείως σε υποθετική βάση! Το software που δίνει η apple, τι το ιδιαίτερο έχει; Έτσι όπως το διάβασα εγώ μου φάνηκε σαν ένα τυπικό drag 'n' drop!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ipod απορία
« Απάντηση #6 στις: 27/11/07, 13:07 »
Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια απομίμηση, ένα παράδειγμα έφερα τελείως σε υποθετική βάση! Το software που δίνει η apple, τι το ιδιαίτερο έχει; Έτσι όπως το διάβασα εγώ μου φάνηκε σαν ένα τυπικό drag 'n' drop!

Υπάρχει η απομίμηση.. Έψαξα στο google images και βρήκα πολλές φωτογραφίες του Sony ipod.. Δεν ξέρω αν είναι έτσι η κανονική του ονομασία ή αν έτσι το ονομάζουνε εκείνοι που το σχολιάζουν στα sites.. Όπως και να έχει είναι λυπηρό για μια Sony.. Θα της άρεσε να βγει Samsung Playstation 4 :D ;D :D;

Καταρχάς το itunes (το software δηλαδή που δίνει η Apple) είναι ένας πολύ ωραίος τρόπος να προωθήσει το itunes store της :D.. Επίσης μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν το winamp δηλαδή να παίζεις μουσική, να φτιάχνεις playlists κ.λπ. αλλά και να κάνεις mp3 ripping και άλλα διάφορα καλούδια..

Η διαφορά με το τυπικό drag'n'drop είναι ότι με το itunes δεν μπορείς να φορτώσεις στο ipod σου τα κομμάτια αν στον υπολογιστή που υπάρχουν τα mp3s δεν είναι εγκατεστημένο το itunes.. Κοινώς: no itunes, no party ;D.. Ενώ σε κάποιο τυπικό mp3 player μπορείς να φορτώσεις κομμάτια χωρίς να υπάρχει κάποιο software.. Δηλαδή, με λίγα λόγια, αν κάνεις drag'n'drop ένα mp3 με στόχο το "σκληρό" του ipod (τον οποίο θα βλέπεις από το My Computer σαν κάποιο, ας το πούμε, drive), το μόνο που θα καταφέρεις είναι να φορτώσεις "δεδομένα" στο ipod και όχι mp3s (με συνέπεια τα κομμάτια να μην μπορείς να τα ακούσεις στο ipod σου..   

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: ipod απορία
« Απάντηση #7 στις: 27/11/07, 13:10 »
αν αντέχεις ενα κακάσχημο οποιοδήποτε mp3 player ΜΗΝ παρεις ipod.

το itunes αν το συνηθίσεις στην αρχή ειναι μια χαρα, και πολυ καλύτερο απο το media player της microsoft (για μενα).
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/07, 13:14 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ipod απορία
« Απάντηση #8 στις: 27/11/07, 13:21 »
Δηλαδή η διαφορά των ipod με τα υπόλοιπα mp3 players είναι το επιπρόσθετο λογισμικό και η δυνατότητα προβολής εικόνων και video;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: ipod απορία
« Απάντηση #9 στις: 27/11/07, 13:24 »
διαφορες:
θετικα:
-σχεδιασμος
-βιντεο-εικονα

αρνητικά:
-απαραίτητο λογισμικό
-τιμή
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: ipod απορία
« Απάντηση #10 στις: 29/11/07, 00:16 »
Κοίτα, για να καταλάβεις τη φιλοσοφία της Apple, πρέπει να σου πω τα παρακάτω:

Η Apple αυτό που θέλει να πετύχει είναι να μπορέσει να κατασκευάσει ένα μηχάνημα που να είναι για το μέσο ευρύ κοινό. Δεν κοιτά να κάνει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αλλά ένα όμορφο και κυρίως εύχρηστο μηχάνημα.

Πάρε για παράδειγμα το ποντίκι που χρησιμοποιείς στον υπολογιστή σου. Είχε ανακαλυφθεί από πολύ παλιά, όμως η Apple το έκανε δημοφιλές για το ευρύ κοινό. Σήμερα 99,99% των Η/Υ (για να μην είμαι απόλυτος) χρησιμοποιούν ποντίκι.

Μετά ήρθε το ipod. Ήταν πρωτοποριακό για την εποχή του (και για το σήμερα δεν μπορώ να πω, αλλά οι άλλες εταιρίες το εξέλιξαν περισσότερο). Εύχρηστο και κομψό (για να καταλάβεις το click wheel που χρησιμοποιεί είναι έμπνευση από τα τσιγάρα Lucky Strike που κάπνιζε το σχεδιαστής του).

Τώρα ήρθε (στην Ελλάδα θα έρθει εντός των επομένων μηνών) το iphone. Δέστε το εδώ για να καταλάβετε την φιλοσοφία του. Εύχρηστο και απλό. Το μόνο κουμπί που χρησιμοποιεί είναι για να επιστρέφεις στην αρχή "Home". Αλλά δεν είναι και ότι τελευταίο σε τεχνολογία. Ας πούμε για παράδειγμα, δεν στέλνει mms. Δεν γράφει βίντεο. Όμως είναι τόσο απλό και μάλιστα αν βγουν αληθινά και τα σενάρια που το θέλουν στα 399$ (300 €  περίπου), τότε θα κάνει μεγάλο πάταγο στην Ευρώπη.

Γι' αυτό και σου λέω, αν θέλεις την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, μην επιλέξεις το ipod. Αν πάλι θέλεις ένα κομψο και εύχρηστο mp3όφωνο, θα σου το πρότεινα ανεπιφύλακτα.
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ipod απορία
« Απάντηση #11 στις: 29/11/07, 10:31 »
Κι εγώ πάνω κάτω αυτό είχα στο κεφάλι μου για το ipod. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! :)
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
11193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/02, 13:26
από bluewind
12 Απαντήσεις
11836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/04, 01:31
από Alchimistis
27 Απαντήσεις
30282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/04, 12:43
από Holy Diver
10 Απαντήσεις
4549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/05, 20:54
από louloudenia
28 Απαντήσεις
23923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/15, 23:00
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
2824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 15:35
από gers
31 Απαντήσεις
9995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 03:34
από jim.ni
0 Απαντήσεις
1898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/09, 15:16
από faser
8 Απαντήσεις
3137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 20:12
από zeromancer
29 Απαντήσεις
8681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/10, 01:53
από Fteo