Ψηφοφορία

Πιστεύετε ότι ο ΟΣΦΠ πήρε με την αξία του το φετινό πρωτάθλημα;

ΝΑΙ
38 (39.2%)
ΟΧΙ
37 (38.1%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ\ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
2 (2.1%)
ΔΕΝ ΜΈΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
20 (20.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 97

Αποστολέας Θέμα: Ολυμπιακος  (Αναγνώστηκε 271770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1225 στις: 25/02/11, 08:26 »
freemind προσθέτω άλλα δυο λινκ για το τι έγινε μετά την λήξη του αγώνα :
 
http://www.youtube.com/watch?v=rGmPRnx9PyE&feature=player_embedded
 
http://www.youtube.com/watch?v=oRPXjjpf9Wo&feature=player_embedded#at=47
 



Για να λεμε και του στραβου το δικαιο, οπως βλεπεις ο αγωνιστικος χωρος ειναι γεματος κοσμο, πραγμα απαραδεκτο! Μεσα σε αυτη την πιεση και τους λεκτικους προπηλακισμους ειναι αδυνατον να καταφερεις να κρατηθεις. Ιδιαιτερα μετα απο μια ηττα που ηρθε απο κακη διαιτησια ( ακυρωμενο γκολ, πενταλντι που δεν καταλογισθηκε, κλπ κλπ ) τα νευρα ειναι ηδη τεταμενα!

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως η ασφαλεια του γηπεδου προφυλασει καθε παικτη ξεχωριστα, ΟΜΩΣ στη φυσουνα δεν υπαρχει κανεις για να την κρατησει αδεια απο κοσμο! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Κανονικα ο υπευθυνος ασφαλειας της φυσουνας θα επρεπε να παραιτηθει μονο και μονο για λογους αξιοπρεπειας! Και βεβαια στη φυσουνα αρχισαν να πεφτουν οι "ψιλες", γιατι οι οπαδοι εκει ηταν περισσοτεροι, οι στιχομυθιες σιγουρα...απιστευτες κι αρχισε η κλωτσοπατιναδα!


Στο 2ο βιντεο βλεπω επισης εναν Σισε ο οποιος νευριασμενος βγαινει απο το γηπεδο με την παρουσια της ασφαλειας και δεχεται αρκετες λεκτικες επιθεσεις! Και ο περιβοητος νεαρος με την κουκουλα ( που εκανε το γυρω του κοσμου πιστευω ) δεν επιτιθεται στον Σισε με μπουνιες, αλλα με το στομα του...

Προφανως οταν εισαι ο Σισε, με μια μετρια εμφανιση σε derby ( γιατι ηταν μετριος σε σχεση με εναν Κατσουρανη ή εναν Νινη που ηταν τρομεροι το Σαββατο ), με μια κακη διαιτησια που δεν εχεις ξαναδει ( λεμε τωρα ) και οπαδους να σε περιτριγυριζουν απο παντου κοροϊδευοντας σε.....τοτε ναι, ξεσπαθωνεις κι απαντας!

Αυτο το βιντεο θα μπορουσε να γυρισει και boomerang προς το Σισε  ο οποιος ειπε πολλα για εκεινη τη βραδια, αλλα δεν ειδα να παιρνει και τιποτα πισω ( αλλο ενα δειγμα κατ'εμε πως ο Σισε αποτελει τρομερο παικτη στα ποδια, αλλα τελειως ανικανο στα λογια ).  Γενικα εμενα επεσε παρα πολυ στα ματια μου ο ανθρωπος Σισε ( γιατι ο παικτης ειναι απιστευτος για τα ελληνικα δεδομενα ), αλλα φανταζομαι πως πολλοι Παναθηναϊκοι δε θα συμφωνησουν γιατι εχουν βρει ενα ινδαλμα μεσα απο την ομαδα.

Τελος, γιατι ο Καραγκουνης ή ο Κατσουρανης ή ο Νινης δεν κινδυνευσαν; Αυτο δεν προκαλει εντυπωση στους αρμοδιους; Και δε νομιζω πως οι 3 παραπανω παικτες πεταξαν ως τη φυσουνα!

Απλως ο κοσμος ειδε στην παρουσια του Σισε αυτο το "μαγκικο" του ΠΑΟ που ολη την εβδομαδα οι κωλοφυλλαδες ειχαν βαλει στοχο ( ειτε προς οφελος τους, ειτε εναντιον τους ) και επιτεθηκε σε αυτον!

Κανείς δεν έχει τίποτα να πει για την νίκη επί της Φενερμπαχτσέ στο μπάσκετ?


Δε το ειδα :P

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1226 στις: 26/02/11, 09:43 »
Κανείς δεν έχει τίποτα να πει για την νίκη επί της Φενερμπαχτσέ στο μπάσκετ?

+1
 
Ακόμη με την ποδοσφαιρική καφρίλα ασχολούμαστε και είναι άδικο.
Ειδικά όταν έχουμε δύο από τους καλύτερους συλλόγους αλλά και την εθνική ομάδα στην Ευρώπη εδώ και πολλά χρόνια. Καφρίλες έχουμε και στο μπάσκετ (εννοείται) αλλά εκεί έχουμε και μια αγωνιστική υπόσταση. Το αντίθετο δηλαδή από την ανυπαρξία του ποδοσφαίρου.
 
Απίστευτη εμφάνιση και νίκη του Ολυμπιακού. Τρομερό ματς.
Οι Αγγελόπουλοι χτίζουν εδώ και χρόνια την ομάδα με πολύ υπομονή και μέχρι τώρα έχουν μόνο μια μικρή χαρά. Την περσινή "κουπίτσα" στο κύπελλο. Όλοι περιμένουν το μεγάλο μπαμ. Δεν ξέρω αν είναι φέτος.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1227 στις: 26/02/11, 11:44 »
^^^^^^^
Τον Ολυμπιακό τον έχω δει φέτος στο μπάσκετ μόνο σε 2 παιχνίδια.. Το ένα με τη Φενέρμπαχτσε στο Φάληρο και το άλλο με τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ.. Και στα δύο παιχνίδια δεν ήταν καλός, αλλά παρόλα αυτά διαβάζω ότι πλέον με τον Ίβκοβιτς η ομάδα έχει σκληρύνει και μαθαίνει να αντιμετωπίζει ευκολότερα δύσκολες καταστάσεις (όταν δηλαδή τα πράγματα στραβώνουν).. Παρόλα αυτά, διατηρώ μια επιφύλαξη στο αν οι Αγγελόπουλοι στην ουσία όλα αυτά τα χρόνια "χτίζουν" μια ομάδα με την έννοια ότι αν για παράδειγμα, πέρυσι το καλοκαίρι σου φεύγουν 3 πρωτοκλασάτοι παίχτες (Κλέιζα, Τσίλντρες, Σόφο) τότε χάνεται η ομοιογένεια μιας ομάδας.. Δεν λέω ότι ο ΟΣΦΠ στο μπάσκετ δεν έχει κορμό, αλλά σε αντίθεση με τον αιώνιο αντίπαλο όπου Διαμαντίδης, Μπατίστ, Τσαρτσαρής, Φώτσης, κλπ. παίζουν μαζί πάνω από 7-8 χρόνια (με διαλλείμματα κάποιοι) θα έλεγα ότι ο ΠΑΟ σε αυτό το σημείο έχει προβάδισμα.. Το τελευταίο βέβαια χάνεται όταν ο κορμός σου γερνάει και εσύ δεν κάνεις το σχετικό patchwork (δηλαδή να παίρνεις 2-3 πολύ καλούς παίχτες κάθε χρόνο προς αναπλήρωση αυτών που μεγαλώνουν/φεύγουν) όπως φέτος όπου έφυγε Σπανούλης, Πέκοβιτς και στις θέσεις τους ήρθαν οι καλοί αλλά άπειροι Έλληνες Καιμακόγλου και Βουγιούκας και ο επιρρεπής σε τραυματισμούς Μάριτς.. Εν πάσει περιπτώσει, στη φάση που είμαστε τώρα, ο ΟΣΦΠ μοιάζει φαβορί για το double στην Ελλάδα και για καλή πορεία στη Euroleague (παίζει με εύκολη ομάδα και με πλεονέκτημα έδρας, ενώ η φετινή Μπαρτσελόνα δείχνει να "χτυπιέται")..

Back to kafrila! Παρατήρησα τα videos που παρέθεσαν οι φίλοι και ομολογώ ότι η συμπεριφορά κάποιων παιχτών του ΠΑΟ (Καντέ, Γκοβού) είναι προκλητική και σίγουρα χρήζει παρέμβασης της αθλητικής δικαιοσύνης (θυμίζω ότι ο Μπαστία έφαγε 3 αγωνιστικές επειδή έβαλε τρικλοποδιά σε οπαδό που μπήκε μέσα στο γήπεδο με απειλητικές διαθέσεις).. Βέβαια για να είμαι 100% δίκαιος, δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν ήμουν στο γήπεδο του αιώνιου αντιπάλου μου, με την αίσθηση της αδικίας ακόμα νωπή, με τους οπαδούς της άλλης ομάδας να περνάνε από αριστερά και από δεξιά μου και να με ειρωνεύονται, να με προσβάλλουν με ρατσιστικά σχόλια (περίπτωση Σισέ), να μου βρίζουν το σπίτι και να με φτύνουν.. Γνωρίζοντας τον εαυτό μου θα έλεγα ότι κατά 99% θα κρατιόμουνα, άλλα άλλος μπορεί να μην ήταν τόσο ψύχραιμος.. Παρόλα αυτά, οι αθλητές θα πρέπει να γνωρίζουν ότι θέλοντας και μη, αποτελούν πρότυπα για τη νεολαία και ως τέτοια θα πρέπει να φέρονται κόσμια στα γήπεδα..  Για το Τζόρβα βέβαια δεν μπορώ να πω τα ίδια γιατί το παιδί όντως δεν κινδύνεψε από κανέναν μετά τη λήξη του αγώνα, αλλά όταν έφτασε στη φυσούνα και είδε τους οπαδούς του ΟΣΦΠ να χτυπάνε συμπαίχτες του (ανθρώπους δηλαδή με τους οποίους σχεδόν περνάει μαζί τους τη μισή ζωή του κάθε μέρα), ε παιδιά, και εγώ εκεί δεν θα κρατιόμουν.. Εκεί θολώνεις.. Αν τιμωρηθεί (που μάλλον έτσι θα γίνει) προσωπικά δεν θα τον κατακρίνω (σε αντίθεση με τους άλλους δύο που ανέφερα).. Μπορεί να έχω άδικο, αλλά έτσι νιώθω.. Πείτε με κολλημένο, ότι φοράω πράσινα γυαλιά, ότι τα βλέπω όπως θέλω, αλλά στη περίπτωση του Τζόρβα δεν μπορώ να τον κατηγορήσω..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1228 στις: 26/02/11, 11:50 »
Τέλος, θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση περισσότερο ως τροφή για σκέψη   και όχι τόσο ως διαπίστωση.. Όπως όλοι γνωρίζετε, τις μέρες που   ακολούθησαν το παιχνίδι ΟΣΦΠ - ΠΑΟ, κατατέθηκε πρόταση μομφής προς τον   Μαρινάκη με την έννοια ότι σαν πρόεδρος ομάδας μπορεί να κάνει και να   λέει ότι γουστάρει (αν και αυτή η άποψη ελέγχεται) αλλά σαν πρόεδρος της   Superleague δεν μπορεί να βγάζει οπαδικό συναίσθημα και συμπεριφορά..   Νομίζω ότι όλοι μας θα συμφωνήσουμε ότι η όλη συμπεριφορά του Μαρινάκη   μετά το τέλος του αγώνα ήταν σοκαριστική.. Το παραδέχθηκε και ο ίδιος   άλλωστε που δήλωσε μεταμέλεια και ζήτησε συγγνώμη.. Η παρατήρηση έχει να   κάνει με το ότι τελικά η πρόταση μομφής "έπεσε" με ψήφους 3 υπερ, 5   λευκά και 8 κατά.. Δηλαδή με λίγα λόγια, ΠΑΟ, ΑΕΚ και Άρης ψήφισαν υπέρ   της πρότασης, ενώ ουσιαστικά 13 ομάδες ψήφισαν κατά.. Με αυτά και μ'αυτά   ο Μαρινάκης παρέμεινε πρόερδος της Superleague και σήμερα οι εφημερίδες   του ΟΣΦΠ μιλάνε για επίδειξη δύναμης (και δεν έχουν και άδικο).. Απλά   εγώ αναρωτιέμαι, οι λεγόμενες μικρές ομάδες που σύμφωνα με τα όσα   βλέπουμε και επίσης σύμφωνα με τα λεγόμενα τους "σφάζονται" κάθε Κυριακή   από τη διαιτησία και το κατεστημένο, γιατί δεν ψήφισαν υπέρ της   πρότασης.. Ποιος τώρα, μετά από τη χθεσινή απόφαση, να κάτσει και να   ξανακούσει τις κραυγές των μικρών ομάδων όταν ξαναμιλήσουν για παράγκες   και για στημένους διαιτητές; Προσωπικά, χθες οι μικρές ομάδες μου   θύμισαν ποντίκια που βρυχόνται με την έννοια ότι με χαρακτηριστική   ευκολία εκδίδουν ανακοινώσεις και φωνάζουν χωρίς να ονοματίζουν κάποιον   συγκεκριμένα, ενώ όταν είναι να ταθούν απέναντι σε κάποιον προσωπικά, προτιμούν την ησυχία τους από τη μετωπική σύγκρουση.. Αν πιστεύουν ότι με ένα τηλεφώνημα που μπορεί να έγινε πριν από την ψηφοφορία, μπορούν να κερδίσουν την εύνοια του ισχυρού, είναι γελασμένοι.. Ο ισχυρός θα τους χρησιμοποιήσει σαν πιόνι στη σκακιέρα όπως και όποτε αυτός θελήσει.. Μόνο και για τους τύπους, θα περίμενα μια πιο συνεπής γραμμή από αυτές τις ομάδες.. Εμένα, από χθες έπεσαν στα μάτια μου.. Πλέον τις φωνές τους θα τις αντιμετωπίζω με ιδιαίτερο σκεπτικισμό.. 

Αποσυνδεδεμένος OdyR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1229 στις: 26/02/11, 21:01 »
Faser ο ολυμπιακός στο μπασκετ ειναι μια ομαδα που βασίζεται αυτή τη στιγμή πάνω στον Σπανούλη,Νεστέροβιτς και Τεόντοσιτς(με λίγες καλές εμφανίσεις φέτος). Για εμένα η ομάδα του ολυμπιακού ειναι ικανή για το καλύτερο και για το χειρότερο, ο μόνος που μπορει και το εχει κάνει μεχρι τωρα να παρει τον ολυμπιακό απο το χέρι και να τον ανεβάσει επίπεδο είναι ο Σπανούλης. Ειναι ο ανθρωπός που σπάει οποιο αμυντικό σύστημα εχει ο αντίπαλος, γιατι δεν υπάρχει καποιος τρόπος για να τον παίξεις αμύνα, δηλαδη δεν μπορεις να τον παιξεις side ουτε δυναμικό heads out με αποτέλεσμα να μην γίνεται δυναμική αλλαγή στο μαρκαρισμα του σε περιπτωση σκριν γιατί είναι πολύ γρήγορος και θα κερδίσει στο λιγότερο φαουλ. Ο παναθηναικος ειναι φετος πολυ ευκολος στην αντιμετώπισή του γιατι τον παιζεις side για να μην του δίνεις pick and roll  και οι παιχτες του δεν κανουν με αυτη την αντιμετώπιση διεισδυση οπως εκανε ο σπανούλης και ο σαρας γιατι δεν μπορούνε.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1230 στις: 27/02/11, 10:25 »
Φίλε faser δεν έχεις και πολύ άδικο σε αυτά που γράφεις για τις μικρές ομάδες. Είναι όμως η μοίρα τους να προσπαθούν να ισορροπήσουν και να συμβιβαστούν με τους μεγάλους που τους καπελώνουν συνέχεια.
 
Οι μικροί ξέρουν ότι μόνιμα θα σφάζονται για να βολευτεί κάποιος κόκκινος ή πράσινος (και πολύ πιο σπάνια κίτρινος ή μαύρος). Ξέρουν επίσης ότι το να αλλάξει η ηγεσία της SL ή έστω απλά να αμφισβητηθεί δεν θα αλλάξει στην ουσία τίποτε. Η εύνοια των μεγάλων δεν εξαρτάται από τα πρόσωπα που "διοικούν" τη SL. Θεωρείται δεδομένη.
 
Ο Μαρινάκης καλώς ή κακώς (προφανώς κακώς) αυτή τη στιγμή είναι το μοναδικό βαρύ πεπόνι στο ποδόσφαιρο. Παίζει μόνος του. Οι αντίπαλοι του είτε έχουν λακίσει όπως λένε και στο χωριό μου και έχουν αφήσει το Γόντικα (...) να κάνει κουμάντο (βλέπε Βγενοπουλο-Βαρδινογιαννο-Γιαννακοπουλο-Πατέρες), είτε είναι τελείως ανυπόληπτοι (βλέπε Αδαμίδης) και γίνονται ρόμπες που δεν πληρώνουν πέντε μήνες το νοίκι στο σπίτι του Λεονάρντο και κινδυνεύει με έξωση!!!
 
Ποιός νοήμων πρόεδρος μικρής ομάδας σήμερα θα τα έβαζε με το Μαρινάκη και θα πήγαινε μαζί με τους "άλλους"; Κανένας! Όλοι θέλουν να τα έχουν καλά μαζί του και ποιος ξέρει μπορεί στις μεταγραφές να τσιμπήσουν και κανένα δευτεροκλασάτο παίχτη του Ολυμπιακού που δεν χωράει πλέον στην ομάδα.
 
Αυτοί δυστυχώς είναι οι κανόνες του παιχνιδιού και όλοι οι μικροί ξέρουν ότι πρέπει να τους ακολουθήσουν για να επιβιώσουν.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1231 στις: 02/04/11, 09:30 »
δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται.....να νικάς μια ομάδα με 48 βαθμούς στο 1ο ματς....να έχει βάλει 9 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΕ ΜΑΤΣ ΤΗΣ EUROLEAGUE!!! (και να μην διαλύουν το σύλλογό τους έστω από αξιοπρέπεια!) και αυτή η ομάδα να σε αποκλείει από το final four!!!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1232 στις: 02/04/11, 12:22 »
Σταματηστε τη γκρινια για τον ΟΣΦΠ πια. Δε γινεται στο πρωτο στραπατσο να βγαζουμε αναξιο μεχρι και το φροντιστη της ομαδας.
Περσι που ο ΠΑΟ εμεινε εκτος οκταδας, ειδατε τους βαζελους να κλαιγονται?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1233 στις: 02/04/11, 12:39 »
κι από πότε όταν δεν κλαίγονται οι της μίας ομάδας δεν μπορούν να κλαφτούν ούτε της άλλης? ;D

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1234 στις: 02/04/11, 13:17 »
Οταν οι της αλλης θελουν μια μερα η ομαδα τους να γινει σαν των της μιας.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1235 στις: 02/04/11, 13:26 »
και το αν κλαιγόμαστε εμείς θα αλλάξει διοίκηση,προπονητή,παίχτες,συγκυρίες κτλ κτλ?
:P

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1236 στις: 02/04/11, 13:30 »
Νομίζω ότι κανένας δεν μπορεί να εξηγήσει εύκολα το γεγονός ότι ο ΟΣΦΠ έπαθε τέτοιο "κάζο" μετά από μια τέτοια απόδοση στο πρώτο παιχνίδι της σειράς.. Τα παιχνίδια δεν τα παρακολούθησα, αλλά άκουσα ότι στα 3 τελευταία παιχνίδια της σειράς, ο ΟΣΦΠ ήταν αγνώριστος.. Πολλά λάθη, χαλαρή άμυνα και παίχτες σε κακές ημέρες επιθετικά.. Έλειπε και σε κάποια παιχνίδια και ο Τεόντοσιτς, οπότε έδεσε και το γλυκό..

Ωστόσο, δοθείσης της ευκαιρίας θα ήθελα να κάνω ένα αθλητικό σχόλιο το οποίο δεν έχει πλήρη αντιστοίχιση με την περίπτωση της σειράς ΟΣΦΠ-Σιένα, αλλά μια κάποια μικρή σχέση.. Είμαι της άποψης ότι σε τόσο μεγάλο επίπεδο (και ειδικά στο ποδόσφαιρο), όταν συναντιούνται 2 μεγάλες ομάδες θα πρέπει η μία να δείχνει σεβασμό στην άλλη.. Γενικά δεν μου αρέσει να βλέπω παιχνίδια μεταξύ μεγάλων ομάδων ή μεταξύ ομάδων διαφορετικής δυναμικότητας αλλά σε υψηλό επίπεδο (βλ. ημιτελικά CL)) να λήγουν 7-1, 105-64, κλπ.. Πέραν του ότι μπορεί να δίνει πρόσχαιρη χαρά στους φιλάθλους της νικήτριας ομάδας και άπειρο υλικό για πλάκα την άλλη μέρα στη δουλειά, εν τούτοις κρύβει 2 μεγάλους κινδύνους.. Ο ένας κίνδυνος είναι ο προφανής.. Η άλλη ομάδα μπορεί να πεισμώσει και αν μιλάμε για κοντινά παιχνίδια μπορεί στο επόμενο να σε νικήσει (έστω και με 1 γκολ ή 1 πόντο και έπειτα να ειπωθεί ότι και το 7-1 και 1-0, 3 βαθμοί είναι) με αποτέλεσμα να σου χαλάσει τα σχέδια (βλ. ΟΣΦΠ-Σιένα).. Ο άλλος κίνδυνος είναι η άλλη ομάδα όταν σε βρει σε άσχημη κατάσταση να σου κάνει τα ίδια και χειρότερα.. Μην πάμε μακριά.. Πέρυσι ο ΟΣΦΠ στο ποδόσφαιρο ήταν στα μαύρα του τα χάλια.. Με την εικόνα διάλυσης που εμφάνιζε, αν βρισκόταν μια καλύτερη ομάδα από τον περσινό ΠΑΟ, θα μπορούσε να του βάλει εύκολα 6-7 γκολ.. Δεν νομίζω ότι υπάρχει φίλαθλος της ΑΕΚ που δεν περιμένει την ημέρα εκείνη που η ΑΕΚ θα έχει φτιάξει ομαδάρα, ο ΟΣΦΠ θα σέρνεται και το παιχνίδι μεταξύ τους θα λήξει 6-0 υπέρ της ΑΕΚ.. Ή ο τωρινός Ajax.. Πριν 10-15 χρόνια ήταν μια ομάδα μοντέλο, ενώ τώρα προσπαθεί να πλασαριστεί σε υψηλότερη θέση από την Τβέντε.. Όποιοι είχαν "ταπεινωθεί" από τον Ajax παλιότερα, θα μπορούσαν να κάνουν το ίδιο στον Ajax τώρα.. Θα μου πείτε, τι σημασία έχει αν μια μεγάλη ομάδα τρώει 6 και 7 γκολ.. Πιστεύω ότι το προφίλ μιας ομάδας δεν πρέπει να τσαλακώνεται έτσι εύκολα και ιδιαίτερα σε περιπτώσεις όπου αποδεδειγμένα η ομάδα αυτή είναι λαβωμένη.. Όταν μια ομάδα βλέπεις ότι έχει βάλει 4 πόντους σε όλο το Α' 10λεπτο και 9 σε όλο το Α' ημίχρονο, δεν κάθεσαι να χτίσεις ρεκόρ διαφοράς.. Κλείνεις το παιχνίδι με μία λογική 20-25άρα και όλοι είναι ευχαριστημένοι (εφόσον δεν παίζει ρόλο η διαφορά στα play-offs).. Ή αντίστοιχα όταν η ΑΕΚ τρώει 4 στο ΟΑΚΑ από τον Ολυμπιακό Βόλου, τότε δεν χρειάζεται ο ΟΣΦΠ που φέτος ήταν 10 κλάσεις παραπάνω από την ΑΕΚ να της βάζει 6.. 

Παρόλα αυτά, δεν συμμερίζομαι τις απόψεις εκείνων που λένε ότι ο ΟΣΦΠ αποσυντονίστηκε από τη διαφορά δυναμικότητας του πρώτου παιχνιδιού και υποτίμησε τη Σιένα.. ΟΚ, το καταλαβαίνω στο δεύτερο παιχνίδι, να έχεις σίγουρη άλλη μια 50άρα και να παθαίνεις έκπληξη επειδή τελικά ο αντίπαλος δεν είναι και τόσο μούφα όσο νόμιζες, αλλά στο 3ο παιχνίδι πρέπει να έχεις πλέον "ξυπνήσει".. Στο 4ο παιχνίδι ειδικά, όπου παίζεται η χρονιά, αν δεν καταφέρεις να κερδίσεις, τουλάχιστον παρουσιάζεσαι ανταγωνιστικός.. Πιστεύω ότι είναι θέμα επιλογής του προπονητή.. Ως γνωστόν, στο μπάσκετ οι ομάδες είναι κατά 99% σίγουρο ότι στη μέση της σεζόν θα παρουσιάσουν μια "κοιλιά".. Ο ΟΣΦΠ προτίμησε να δείξει από την αρχή τα δόντια του για να τρομοκρατήσει τους αντιπάλους του.. Όντως, έκανε σπουδαία διπλά σε Τουρκία, ΟΑΚΑ, κλπ., αλλά φάνηκε ότι αυτό το πλήρωσε με ντεφορμάρισμα στα κρισιμότερα παιχνίδια της Euroleague.. Στον αντίποδα, ο ΠΑΟ μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα, παρουσίαζε ένα μέτριο πρόσωπο σε Ελλάδα και Ευρώπη, αλλά πλέον το ένα άρθρο που γράφεται είναι κολακευτικότερο από το προηγούμενο.. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα επιλογής του Ομπράντοβιτς, ή απλά έτυχε, αλλά αποδείχθηκε ότι το φορμάρισμα ήρθε σε καλή περίοδο..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1237 στις: 02/04/11, 13:57 »
είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να απαντήσω αναλυτικά στο ποστ σου αλλά θα πω πως δεν συμφωνώ σε αυτό περί σεβασμού και εκδίκησης....
έτσι πήγε το παιχνίδι, ας λήξει και 150-30....άλλωστε για να χουμε να λέμε γίνονται όλα....έχουμε μετοχές μήπως?
και του χρόνου ας χάσουμε με 100 πόντους διαφορά που λέει ο λόγος....τι? μόνο θα την λέμε στους άλλους για τα 423543 πρωταθλήματα στο ποδόσφαιρο?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1238 στις: 02/04/11, 14:18 »
Faser, στη μπαλα το πιστευω οτι πρεπει να δειχνεις σεβασμο με αυτον τον τροπο. Αλλα στο μπασκετ, σεβασμο δειχνεις οταν συνεχιζεις κ παιζεις κ οχι οταν προσπαθεις να κρατησεις τη διαφορα χαμηλα για να μην "ξεφτιλισεις" τον αντιπαλο...ειναι χειροτερο το να μην παιζεις συμφωνα με τις δυνατοτητες σου.

Πιστευα οτι ο μεσος Ελληνας μπασκετικος ειναι εξυπνος, αλλα με τα τελευταια δειγματα, μηπω ειμαι λαθος? Ειλικρινα, πιστευει κανεις οτι το +48 του ΣΕΦ ειναι η πραγματικη διαφορα της Σιενα κ του ΟΣΦΠ?

Μην τρελαθουμε τελειως! Μερικα πραγματα ειναι και θεμα τυχης και στο μπασκετ μερικες φορες δε μπαινει τιποτα και καποιες αλλες, το στεφανι μοιαζει με βαρελι και μπαινουν ολα. Το θεμα ειναι οτι παντα, μα παντα, μετα απο μια πολυ κακη βραδια σε ευστοχια ακολουθει μια πολυ καλη, αν οχι καπακι, στα επομενα 3-4 παιχνιδια. Οποιος πιστευε οτι ο ΟΣΦΠ παιζει με κανα χωριο και θα κανει περιπατο, ζουσε στον κοσμο του.

Προσωπικα, νομιζω πως ο ΟΣΦΠ εχει καλυτερο συνολο απο τη Σιενα. Ομως μην ξεχναμε οτι ολες οι ομαδες κανουν αγωνιστικη κοιλια και ισως ο ΟΣΦΠ να την κανει τωρα κι αυτο να του κοστισε. Δεν ξερω, ισως να υποτιμησε κ λιγο τον αντιπαλο. Παντως, δεν εγινε ξαφνικα η Σιενα ομαδαρα κι ο ΟΣΦΠ αχρηστος, ουτε συνεβαινε το αναποδο μετα το +48.

Το κριμα για τους οπαδους του ΟΣΦΠ ειναι οτι ενω φετος εχουν ενα εμπειρο κ καλο προπονητη, δεν εχουν τους 2-3 παικτες να κανουν τη διαφορα. Το κενο του Κλέιζα ειναι εμφανες, ενω αν δεν τραβηξει Σπανουλης και Νεστεροβιτς, τοτε τα πραγματα ειναι ασχημα. Το πιο περιεργο ειναι οτι Μπουρουσης και τεοντοσιτς κανουν μετρια ως κακη χρονια ως τωρα, αν ανεβασουν στροφες αυτοι οι 2, ο ΟΣΦΠ μπορει να χτυπησει Κυπελλο κ Πρωταθλημα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1239 στις: 02/04/11, 14:55 »
Εγώ είδα το πρώτο και το τελευταίο παιχνίδι της σειράς. Εντάξει δεν νομίζω ότι χρειάζεται κανείς να σχολιάσε το +48 και συμφωνώ με τους παραπάνω ότι αν πιστεύαμε ότι θα κάναμε περίπατο ήμασταν τραγικά γελασμένοι. Αλλα στο τελευταίο παιχνίδι έβλεπες μια ομάδα πραγματικά κλαταρισμένη. Δεν μπορώ να εξηγήσω τι είχε συμβεί και ήταν οι παίχτες αποσυντονισμένοι, αν έφταιγε το άγχος και η πίεση ή η κούραση αλλά έβλεπες απλά έναν Ολυμπιακό να τα έχει χαμένα και έτσι προφανώς δεν κερδίζεις ευρωπαϊκό παιχνίδι όσο και να προσπαθείς. Νομίζω ότι το σχόλιο περί έλλειψης παικτών είναι αρκετά εύστοχο
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1240 στις: 02/04/11, 16:48 »
Πουθεναδες, τραγικοι και ξανα πουθεναδες...πως εγινε ετσι αυτο ρε παιδια? Απ' τη μια διαφορα 48 ποντων κι απ την αλλη αποκλεισμος απ το Final 4...εγω τη δουλεια την ειχα ψυλλιαστει απ' το πρωτο παιχνιδι...η Σιενα δεν ειναι καμια τυχαια ομαδουλα της σειρας...δεν εχασε με τοσο μεγαλη διαφορα επειδη οι παιχτες της ειναι παρταλια κλπ κλπ...απλα μπηκε αδιαφορη στο πρωτο ματς για να διερευνησει τον τροπο που παιζει ο Ολυμπιακος...εμεις νομισαμε οτι παιζουμε με τον Απαλευτο Κατω Ραχουλας και μετα μας ηρθε απο 'κει που δεν το περιμεναμε...

Αν συνυπολογισουμε και την κατωτερη του αναμενομενου αποδοση που εχουν ολη τη χρονια πολλοι παικτες μας (Σπανουλης, Μπουρουσης, Τεοντοσιτς κλπ) ε ειναι πολυ ευκολο να καταλαβουμε πως η ομαδα πηρε το "τρεμπλ"...κριμα για την ομαδα και φετος με τον Ιβκοβιτς εδειχνε οτι θα μπορουσε να τα παει καλυτερα

ΥΓ1: συγγνωμη απο τους φιλαθλους του Απαλευτου Κατω Ραχουλας
  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

ΥΓ2: τρεμπλ=τα τρια μας  ;D ;D ;D ;D
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1241 στις: 07/05/11, 17:01 »
 ;D   ;D   ;D


Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1242 στις: 08/05/11, 22:10 »
Από την πράσινη δε περίμενα κάτι παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1243 στις: 08/05/11, 23:13 »
http://www.skai.gr/news/sports/article/168947/paok-pao-2-1-o-dikefalos-tou-vorra-vlepei-europi-/

Ουτε ομως κι απο τον ποδοσφαιρικο ΠΑΟ, που μαλλον θα μεινει κι αυτος να λειωνει στο εξοχικο του χρονου :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1244 στις: 09/05/11, 14:35 »
Από την πράσινη δε περίμενα κάτι παραπάνω...

Σιγουρα...αλλα ηταν πετυχημενο! ;D :P

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1245 στις: 10/05/11, 10:00 »
Από την πράσινη δε περίμενα κάτι παραπάνω...

Όταν παίρνεις την 6η ευρωπαϊκή σου κούπα κι εσύ προτιμάς ν' ασχοληθείς πρωτοσέλιδα με το Σπανούλη επειδή έφυγε από την ομάδα πριν ένα χρόνο, σημαίνει ότι κάτι εκεί μέσα σε αυτό το μυστηριώδες πράγμα που λέγεται εγκέφαλος δεν λειτουργεί σωστά.
 
Βέβαια δεν έχω καμιά αυταπάτη ότι κάτι αντίστοιχο θα έκανε και ο Πρωταθλητής ή ο Γαύρος και μερικές άλλες "εφημερίδες".
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1246 στις: 10/05/11, 14:38 »
Από την πράσινη δε περίμενα κάτι παραπάνω...

Όταν παίρνεις την 6η ευρωπαϊκή σου κούπα κι εσύ προτιμάς ν' ασχοληθείς πρωτοσέλιδα με το Σπανούλη επειδή έφυγε από την ομάδα πριν ένα χρόνο, σημαίνει ότι κάτι εκεί μέσα σε αυτό το μυστηριώδες πράγμα που λέγεται εγκέφαλος δεν λειτουργεί σωστά.
 
Βέβαια δεν έχω καμιά αυταπάτη ότι κάτι αντίστοιχο θα έκανε και ο Πρωταθλητής ή ο Γαύρος και μερικές άλλες "εφημερίδες".

Iσα-ισα, που λειτουργει μια χαρα ο εγκεφαλος. Πουλας οπαδιλικι και βγαζεις χρηματα, τι πιο εξυπνο?

Η διαφορα ειναι σε αυτον που τη διαβαζει. Αλλος τη διαβαζει και γελαει, κανει πλακα στους φιλους του κλπ κι αλλος τη διαβαζει και πιστευει ολα οσα λεει σαν να ειναι το Ευαγγελιο και μετα, παει και παιζει ξυλο.

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1247 στις: 11/05/11, 09:15 »
Σωστά τα λέτε.

Να πω μόνο πως θεωρώ χίλιες φορές προτιμότερο να γίνονται τέτοια πρωτοσέλιδα απο τις οπαδικές, με λογοπαίγνια και αστεία, παρά κάτι χυδαία που βγάζουν πότε πότε.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1248 στις: 27/05/11, 08:54 »
Τελικά σε κανέναν δεν έκανε εντύπωση το break ε? Α ρε Ολυμπιακέ... :(

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ολυμπιακος
« Απάντηση #1249 στις: 27/05/11, 10:47 »
Τι εντύπωση να μας κάνει? Ποιος δεν το περίμενε? ::)


Θα ξαναγίνει break ομως στον επόμενο,έχω διορατικότητα :P 
πάμε φουλ για τον τίτλο
.......sex fai skata kai ypnos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
22499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 09:37
από faser
46 Απαντήσεις
18543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 13:12
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ