Αποστολέας Θέμα: E-E-Έρχεται!!! (μερικές πληροφορίες για καινούριο όργανο)  (Αναγνώστηκε 21827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ναι, την έχω δει την αγγελία, αλλά η κιθάρα δεν μου αρέσει αισθητικά, μου φαίνεται υπερβολικά στρογγυλεμένη. Γενικά, δεν βγάζει καθόλου επιθετικότητα... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zefs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
H SLSMG της Jackson πρέπει να είναι φοβερό όργανο. Όπου και αν έψαξα είδα μόνο θετικά σχόλια και πως είναι από τις καλύτερες value for money από Jackson και ακόμη καλύτερη.
Άσε που το black satin + ebony ταστιέρα σε συνδιασμό με emg και αυτό το headstock πρέπει να λέει πολύ. Αν την δοκιμάσεις πες μας εντυπώσεις.
Είναι και string through body, για το sustain.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/11, 00:45 από zefs »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Για λίγο διαφορετικό look παντως υπάρχει και αυτή η SLS3 Soloist (είναι και lightweight) αλλα με Duncan passive μαγνητες:

http://www.dv247.com/guitars/jackson-sls3-soloist-electric-guitar-black--60755
http://www.jacksonguitars.com/products/products.php?group=Pro-Series&page=1&product=2914001803
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω την SLSMG, αλλά δεν την έχει ο Στόλλας σε κανένα κατάστημα στην Ελλάδα και την περίμενε σε 2+ μήνες. Δεν την πήρε και το μάτι μου πουθενά αλλού.

Μια LTD σειρά Deluxe που δοκίμασα στο ίδιο στυλ με την SLS3, με τους ίδιους Duncan 59 μαγνήτες, στο Λιόλιο, ήταν πολύυυυυυυυ ψόφια... Μηδέν γκάζι. Καθαρά προσανατολισμένοι σε blues/warm overdrive ήχους κι όχι στο raw ήχο που ψάχνω. Τουλάχιστον, σε σχέση με τους EMG που ούρλιαζαν, αυτό που μπορώ να πάρω από αυτές καρφί στον ενισχυτή κι εφόσον δε διαθέτω προς το παρόν OD/booster κλπ, δεν είναι για μένα.

Λόγω αναγκαίου κακού έτσι κι αλλιώς (βλέπε ολιγοήμερες διακοπές για να καταπραΰνω τα παρακάλια και τα "βάζεις μια κιθάρα πάνω από εμένα???" της γυναίκας  ;D ), θα το καθυστερήσω λίγο παραπάνω για οικονομικούς λόγους, αν και μέσα στο καλοκαίρι θα έχω ξεμπερδέψει με την αγορά. Βέβαια, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, καθώς θα δω τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω σε αυτό το διάστημα, αλλά αυτή η αναμονή μου έχει σπάσει τα νεύρα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zefs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Εαν σε ενδιαφέρουν οι Deluxe LTD δίνω μία M-1000 με EMG. Οπότε μπορείς και να την δοκιμάσεις πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Mits@ko, εαν δεν εχεις κατασταλαξει ακομα, δες και αυτη την Cort evl k6:

http://en.euroguitar.com/guitar/cort/evl/k6/115852.html

http://www.cortguitars.com/_webapp_3832388/EVL-K6

Τουλαχιστον σε specs ειναι λιγο καλυτερη απο τις γιαπωνεζες Jackson (αντιστοιχης τιμης) - ebony fretboard, emg 81/85, 24 jumbo frets... να ηταν και με σταθερη γεφυρα :'(

EDIT: Μόλις πρόσεξα ότι βγαίνει και σε ασπρη με ακομα καλυτερη τιμη... :o

http://en.euroguitar.com/guitar/cort/evl/k6/127999.html

Εδω λεει οτι ειναι set-in neck, ενω στο site της Cort λεει bolt-on...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/11, 09:41 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Ναι, τελικά ειναι ΚΑΙ set-neck:


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι την έχω βρει και μεταχειρισμένη αυτή την Cort, μάλιστα με λίγα σχετικά χρήματα, αλλά αφενός με απωθεί το licensed Floyd, αφετέρου βρίσκω τα inlays πολύ "παιδιάστικα" (κοιτάξτε  πόσο κακός είμαι και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο  ;D ). Αλλά θα τη δοκιμάσω όταν κατέβω πάλι Λάρισα, μιας και την πουλάει γνωστός μου.

Από εκεί και πέρα, θα μπορούσε κανείς να μου δώσει μια ιδέα για το κόστος εκτελωνισμού μιας κιθάρας στα 800 και στα 1200 δολλάρια? Υπάρχει κάποιος στάνταρ τύπος που δίνει το ποσό? Έχω βρει 2 πολύ καλές ευκαιρίες στο αμερικανικό ebay κι αξίζουν την αναμονή. Χώρια που ακόμα περιμένω τη "χορηγία"...  :-\
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι την έχω βρει και μεταχειρισμένη αυτή την Cort, μάλιστα με λίγα σχετικά χρήματα, αλλά αφενός με απωθεί το licensed Floyd, αφετέρου βρίσκω τα inlays πολύ "παιδιάστικα" (κοιτάξτε  πόσο κακός είμαι και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο  ;D ). Αλλά θα τη δοκιμάσω όταν κατέβω πάλι Λάρισα, μιας και την πουλάει γνωστός μου.

Από εκεί και πέρα, θα μπορούσε κανείς να μου δώσει μια ιδέα για το κόστος εκτελωνισμού μιας κιθάρας στα 800 και στα 1200 δολλάρια? Υπάρχει κάποιος στάνταρ τύπος που δίνει το ποσό? Έχω βρει 2 πολύ καλές ευκαιρίες στο αμερικανικό ebay κι αξίζουν την αναμονή. Χώρια που ακόμα περιμένω τη "χορηγία"...  :-\

Νομιζω οτι υπολογιζεις γυρω στο 25%-30% για το τελωνειο.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απαισια σε εμφανιση η 2η ρε συ...αλλα ενταξει, γουστα ειναι αυτα :P

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Πάντα μου άρεσε η Ninja. Από τις λίγες συμμετρικές V που με τράβηξαν. Περί ορέξεως βέβαια :Ρ...



Και λίγο eye-candy...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 12:00 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειναι που δεν τρελαινομαι για τις V βασικα...βεβαια οφειλω να ομολογιζω οτι μολις ειδα τη συγκεκριμενη μου επεσε το σαγονι --> http://www.espguitars.co.jp/original/esparrow/index.html

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Α, ναι... Άλλο ένα θύμα της Arrow... ;D

Όταν είδα την τιμή, εμένα μου έπεσαν και οι σφυγμοί... :P
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι την έχω βρει και μεταχειρισμένη αυτή την Cort, μάλιστα με λίγα σχετικά χρήματα, αλλά αφενός με απωθεί το licensed Floyd, αφετέρου βρίσκω τα inlays πολύ "παιδιάστικα" (κοιτάξτε  πόσο κακός είμαι και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο  ;D ). Αλλά θα τη δοκιμάσω όταν κατέβω πάλι Λάρισα, μιας και την πουλάει γνωστός μου.


εχμ, ναι η αληθεια ειναι οτι τα inlays της συγκεκριμενης ουτε εμενα με τρελαινουν...

Αυτη τη Schecter την εχει ποσταρει κανεις?

http://www.thomann.de/gr/schecter_damien_elite_6_cr.htm

Μου φαινεται καλη περιπτωση και value for money (EMG 81/85, Grover Tuners, TonePros TOM  Bridge και string-through-body για <ευκολα> χαμηλα κουρδισματα και 645 ευρω...)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Λοιπόν, μετά από αυτό το μαραθώνιο έρευνας αγοράς και εκνευριστικής αναμονής, we have a winner!

Μόλις παρήγγειλα μια Edwards Les Paul Custom. Ξέρω, δεν έχει 24 τάστα, αλλά αν τα 22 βολέψανε το Randy, το Zakk, το Jesper και τόσους άλλους, για εμένα, την παρωδία κιθαρίστα, δε θα είναι πρόβλημα... ;D

Πληρεί όλα τα λοιπά κριτήρια, Η-Η, σταθερή γέφυρα, έβενο ταστιέρα. Θα αλλαχθούν asap τα απαίσια knobs και οι μαγνήτες με EMG 81/85, καθώς είπαμε, δεν είμαι φαν του σετ JB/59. Όλο μαζί το εγχείρημα ξεφεύγει λίγο από το μπάτζετ του 1000ρικου, αλλά χαλάλι. Πάντα ήθελα μια Les Paul και νομίζω αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για να τη φέρω στα μέτρα μου.

Σας ευχαριστώ όλους σας για το χρόνο σας και τις προτάσεις που μου κάνετε. Ευχαριστώ ιδιαίτερα και τον metalmike για την έξτρα ώθηση που μου έδωσε με την προσωπική του εμπειρία με την κιθάρα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να 'σαι καλα Δημητρη, με γειες το νεο κιθαρονι, με το καλο να σου ερθει και καλοπαιχτη :D Ελπιζω οι προσδοκιες σου να καλυφθουν απο την Edwards και να μην πεσω εξω σε αυτα που σου ειπα γι'αυτην. Περιμενουμε νεοτερα οταν την παραλαβεις ;)

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Πάντα μου άρεσε η Ninja. Από τις λίγες συμμετρικές V που με τράβηξαν. Περί ορέξεως βέβαια :Ρ...



Και λίγο eye-candy...






WTF???.....τι μαματη που ειναι ρε????....πωπωπω  :up ......τα σπαει

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Λοιπόν, μετά από αυτό το μαραθώνιο έρευνας αγοράς και εκνευριστικής αναμονής, we have a winner!

Μόλις παρήγγειλα μια Edwards Les Paul Custom. Ξέρω, δεν έχει 24 τάστα, αλλά αν τα 22 βολέψανε το Randy, το Zakk, το Jesper και τόσους άλλους, για εμένα, την παρωδία κιθαρίστα, δε θα είναι πρόβλημα... ;D

Πληρεί όλα τα λοιπά κριτήρια, Η-Η, σταθερή γέφυρα, έβενο ταστιέρα. Θα αλλαχθούν asap τα απαίσια knobs και οι μαγνήτες με EMG 81/85, καθώς είπαμε, δεν είμαι φαν του σετ JB/59. Όλο μαζί το εγχείρημα ξεφεύγει λίγο από το μπάτζετ του 1000ρικου, αλλά χαλάλι. Πάντα ήθελα μια Les Paul και νομίζω αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για να τη φέρω στα μέτρα μου.

Σας ευχαριστώ όλους σας για το χρόνο σας και τις προτάσεις που μου κάνετε. Ευχαριστώ ιδιαίτερα και τον metalmike για την έξτρα ώθηση που μου έδωσε με την προσωπική του εμπειρία με την κιθάρα.

Αντε μεγειες!!! :)
Πιστευω ειναι πολυ καλη επιλογη για τα λεφτα της (αλλος ενας superstratας γινεται singlecuter lespaulας χεχεχεχε)
Τους ζητησες να σου αλλαξουν τους μαγνητες απο εκει που την παιρνεις και να στη σεταρουν οπως θες (C standard)? Νομιζω μερικα μαγαζια το προσφερουν αυτο χωρις χρεωση) ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Xεχε, ευχαριστώ! ;D

Η αλήθεια είναι ότι η δική σου "περίπτωση" έπαιξε ρόλο στην επιλογή μου, καθώς θεώρησα πως, εφόσον κι εσύ τη βόλεψες με την PRS έχοντας πάνω-κάτω την ίδια "προϊστορία" με εμένα, η πλήρης εξοικοίωση με τη Les Paul δε θα είναι πρόβλημα. Με όσες έχω παίξει έτσι κι αλλιώς μέχρι τώρα (Gibson Standard, Epiphone Standard, άαααντε ας βάλω και την EC-1000 στη ίδια κατηγορία) αισθανόμουν πολύ άνετα.

Δυστυχώς στο Richtone δεν ασχολούνται καθόλου με "luthier services" που λένε και οι ίδιοι στο site τους, οπότε δεν το γλιτώνω το χαράτσι του σεταρίσματος. Και το κυρίως πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να περιμένω μέχρι να κατέβω από Ξάνθη κι έρχεται εξεταστική στι τέλος του μήνα... :-\
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Με το καλο να ερθει και καλοπαιχτη η νεα κιθαρα. Θα ηθελα να πιασω μια Edwards καποια στιγμη, ετσι για να δω ποσο διαφορετικη ειναι απο τις Deluxe σειρες της LTD.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Αφού μου έρθει με το καλό, άμα ανηφορήσεις ποτέ από Λάρισα και πάνω, ρίξε ένα σύρμα. Κερνάω μπυρίτσες!

Btw, mike δεν πάω για 81/60, αφενός γιατί ο 60 μου είχε φανεί αρκετά τρεμπλαριστός για τα γούστα μου, αφετέρου γιατί θα χρειαστώ long shaft pots κλπ, που περιέχονται στο ZW set, τα οποία ανεβάζουν το ήδη τεντωμένο budget... :-\
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Btw, mike δεν πάω για 81/60, αφενός γιατί ο 60 μου είχε φανεί αρκετά τρεμπλαριστός για τα γούστα μου, αφετέρου γιατί θα χρειαστώ long shaft pots κλπ, που περιέχονται στο ZW set, τα οποία ανεβάζουν το ήδη τεντωμένο budget... :-\

A oκ τοτε ;)

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οταν με το καλο κανεις την αλλαγη των μαγνητων, ριξε μου ενα ΠΜ. Μπορει να σε απαλλαξω απο τον 59, αν μου κανεις καλη τιμουλα  ;)

Καλοπαιχτη, εκανες νομιζω εξαιρετικη επιλογη. Με μια μικρη ενσταση:
Γιατι δεν κοιταξες και τις Τοκαι, αφου προσανατολιστηκες σε Γιαπωνεζα Λες Πολ απο richtone?
 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/08/11, 21:24 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με μια μικρη ενσταση:
Γιατι δεν κοιταξες και τις Τοκαι, αφου προσανατολιστηκες σε Γιαπωνεζα Λες Πολ απο richtone?

Bασικα δε συγκρινονται τα χαρακτηριστικα της Εdwards με τις Tokai που κοστιζουν τα ιδια χρηματα :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/05, 21:55
από freeway
11 Απαντήσεις
5916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 15:23
από tassarass
8 Απαντήσεις
3597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/06, 18:43
από monalizagreen
48 Απαντήσεις
15686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:59
από founio
32 Απαντήσεις
9810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/07, 23:40
από penoktonos
23 Απαντήσεις
9770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/08, 14:23
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
2451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 14:25
από Virago_tamer
20 Απαντήσεις
5467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 23:15
από ThePassenger
23 Απαντήσεις
6307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 00:51
από Baroness
3 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 15:13
από stratocasteros