Αποστολέας Θέμα: Πεταλιερα...?  (Αναγνώστηκε 2508 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kaloukakou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πεταλιερα...?
« στις: 13/10/10, 10:34 »
Χαιρετε,
λοιπον στο θεμα επειδη φετος μαλλον θα κανουμε μ τν μπαντα μ στη Θεσ/νικη καποια live πρεπει ν αγορασω εφε...
Και επειδη δεν εχω και πολλα φραγκα ελεγα να παρω καποια πεταλιερα αντι για ξεχωριστα πεταλια ας πουμε να πετυχαινα καμια vox tonelab η καμια gt-8, gt-6 μεταχειρισμενη παντα
τι λετε θα κανω καλα η θα το μετανιωσω μετα απο λιγο καιρο
Θελω να συμπεριφερεται καλα σε λαμπατο και οι ηχοι που θελω να προσεγγισω ειναι απο blues μεχρι και hard rock και η κιθαρα που εχω ειναι μια Fender aerodyne με τους standard fender μαγνητες...
Τα φωτα σας λοιπον

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πεταλιερα...?
« Απάντηση #1 στις: 13/10/10, 11:25 »
Νομίζω γενικά, καλά το σκέφτεσαι, και μου αρέσει που έχεις εστιαστεί στο αποτέλεσμα και κοιτάς και για μεταχειρισμένα.

Τώρα οι πεταλιέρες που ανέφερες είναι οκ. Απλά λες ότι θέλεις να συμπεριφέρονται καλά σε λαμπάτο, άρα καταλαβαίνω ότι μιάς και θα έχεις λαμπάτο, το κύριο distortion θα το παίρνεις απο τις λάμπες, ίσως θα ήταν καλύτερα να εστιαστείς σε πεταλιέρες με την έννοια να συνδέονται στο effects loop για να σου κάνουν όλα τα λοιπά effects και να φτιάξεις καθαρά presets, για κάθε μία από τις εφαρμογές σου.

 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kaloukakou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα...?
« Απάντηση #2 στις: 14/10/10, 02:21 »
Ναι καπως ετσι το εχω φανταστει γενικα...
Οταν λεω να συνεργαζεται καλα με λαμπατο θελω να πω πως τα περισσοτερα μαγαζια που κανουν live  εχουν λαμπατους, οχι ολα βεβαια, αλλα και πως στο μελλον υπαρχει περιπτωση να αγορασω οχι οτι τον εχω ηδη...
Το κακο βεβαια ειναι οτι δεν εχουν ολοι effects loop...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα...?
« Απάντηση #3 στις: 14/10/10, 04:20 »
Η πεταλιερα που συνεργαζεται καλυτερα απο καθε αλλη με λαμπατο ενισχυτη (κυριως λογω των ''διαφανων'' και εξαιρετικης ποιοτητας εφφε της) ειναι η TC Electronic Nova System. Επισης λογω του αναλογικου drive κομματιου της και του εξαιρετικου κομπρεσορα, ειναι καταλληλη για αυτα που παιζεις.
Αλλα ακομα και μεταχειρισμενη κοστιζει γυρω στα 300 ευρω τουλαχιστον... :-\


Αλλη, πολυ καλη λυση που αρεσει σε πολλους ειναι η Tonelab, την οποια μπορεις να βρεις κατατι φθηνοτερα.


Τελος να μην ξεχασω να αναφερω την ποιοτικοτατη προταση της Line 6, Μ9 που δοκιμασα στο Νακα για κανενα 20λεπτο με 30λεπτο και μπορεις με λιγο tweaking να βγαλεις εξαιρετικους medium - high gain ηχους. Ειναι και αρκετα φθηνοτερη απο τη Nova System.


Υπαρχουν και αλλες προτασεις οπως Boss, Digitech κτλ για τις οποιες πολλοι βαζουν το χερι τους στη φωτια, αλλα δυστυχως δεν εχει πεσει καμια στα χερια μου ακομα. Πλεον ειναι θεμα τι σου κανει καλυτερα και τι ταιριαζει με τον παικτικο σου χαρακτηρα και το υπολοιπο gear σου...


Να σου τονισω ομως πως αν ΔΕΝ εισαι effect freak (κοινως δε χρησιμοποιεις 345 εφφε ταυτοχρονα στα τραγουδια σου) αρχισε να σκεφτεσαι σοβαρα τη λυση να παρεις 2,3 μεταχειρισμενα πεταλακια για να κανεις τη δουλεια σου. Φανταζομαι, για blues - hard rock, με ενα drive, 1 boost και ενα delay εισαι μια χαρα και θα εχεις εναν ωραιο straightforward ηχο.


Αποσυνδεδεμένος arisgate7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα...?
« Απάντηση #4 στις: 17/11/10, 05:32 »
boss me 20 ftini kai kalh lush

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πεταλιερα

Ξεκίνησε από Transparent_criminal « 1 2 » Εφέ

42 Απαντήσεις
13973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 11:08
από fuZZed
9 Απαντήσεις
4118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 05:55
από TheMaC
18 Απαντήσεις
7250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 14:09
από Guitar-t
11 Απαντήσεις
4215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 08:38
από Rockdude
8 Απαντήσεις
4849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 19:18
από metalupyourass
4 Απαντήσεις
2142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 19:14
από metalupyourass
14 Απαντήσεις
6509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/10, 18:01
από Eagle Of Kamelot
11 Απαντήσεις
3570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/10, 00:32
από Kasapas
8 Απαντήσεις
5789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/11, 15:42
από ibanezbass
10 Απαντήσεις
5600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 21:22
από loukask6