Αποστολέας Θέμα: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας  (Αναγνώστηκε 11887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Ιδου ενα καλο θεματακι. Βγαλτε τα απωθημενα σας για ατομα που εχετε συνεργαστει κ χαριστε μας στιγμες ατελειωτου γελιου. Ιδου κανω την αρχη. Καποτε επαιζα με ενα κιθαριστα ο οποιος επειδη δεν ηξερε τα κοματια ηθελε παντα να ειναι απεναντι με τον αλλο κιθαριστα για να βλεπει. Κ παμε στο στουντιο κ ο μπασιστας ειχε ειδοποιησει οτι θα αργησει κανα μισαωρο κ ενω αρχισαμε εμεις να παιζουμε ακουγοταν μια παραφωνια, ενα βουητο απο τη κιθαρα του κ ψαχνομασταν να δουμε τι εγινε. Ερχεται μεσα ο στουντιας κ ανακαλυψε οτι ηταν συνδεμενος στον ενισχυτη του μπασσου. Του λεει φιλαρακι εδω ειναι του μπασου ο ενισχυτης εσυ εισαι εδω παραπερα. Κ ο αλλος για να μη χασει τη θεση να βλεπει το κιθαριστα απαντα " κ εμενα η κιθαρα μου ειναι μπασσα".
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος brees21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #1 στις: 27/08/09, 11:55 »
Ιδου ενα καλο θεματακι. Βγαλτε τα απωθημενα σας για ατομα που εχετε συνεργαστει κ χαριστε μας στιγμες ατελειωτου γελιου. Ιδου κανω την αρχη. Καποτε επαιζα με ενα κιθαριστα ο οποιος επειδη δεν ηξερε τα κοματια ηθελε παντα να ειναι απεναντι με τον αλλο κιθαριστα για να βλεπει. Κ παμε στο στουντιο κ ο μπασιστας ειχε ειδοποιησει οτι θα αργησει κανα μισαωρο κ ενω αρχισαμε εμεις να παιζουμε ακουγοταν μια παραφωνια, ενα βουητο απο τη κιθαρα του κ ψαχνομασταν να δουμε τι εγινε. Ερχεται μεσα ο στουντιας κ ανακαλυψε οτι ηταν συνδεμενος στον ενισχυτη του μπασσου. Του λεει φιλαρακι εδω ειναι του μπασου ο ενισχυτης εσυ εισαι εδω παραπερα. Κ ο αλλος για να μη χασει τη θεση να βλεπει το κιθαριστα απαντα " κ εμενα η κιθαρα μου ειναι μπασσα".

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #2 στις: 27/08/09, 15:32 »
αχαχαχααα
καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Αποσυνδεδεμένος brees21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #3 στις: 27/08/09, 15:48 »
την ιδια μερα το συγκεκριμενο ατομο εδωσε ρεστα, κ δε μιλαμε για πιτσιρικα αλλα για 30ρη... Αντε γραψτε δικες σας εμπειριες να συνεχισω τη διηγηση ¨)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #4 στις: 28/08/09, 02:53 »
Το δικό μου είναι πιο συνηθισμένο...Ένα μικρό σαρδαμάκι...Τραγουδούσα πριν 20 χρόνια το "Νοσταλγός του Ροκ' εν' ρολ " του Γιοκαρίνη σε ένα live στο αμφιθέατρο του σχολείου μου και σε κάποιο σημείο το τραγούδι λέει " Κόσμος ξεχασμένος, πιάνο κλασσικό", όπου εγώ βέβαια είπα "Κόσμος ξεχασμένος, ΚΛΑΝΩ ΠΙΑΣΙΚΟ"  ;D .Έγινε ένας σχετικός ντόρος, εγώ κάπου...ντράπηκα, αλλά συνέχισα. Και πρέπει να ήταν το 2ο μου live...Ωραίες αναμνήσεις!!!

Υ.Γ Άσχετα από μουσική, άλλο ένα σαρδάμ που έχω ζήσει επί σκηνής, ήταν όταν είχα παίξει ερασιτεχνικό θέατρο σε μιά παράσταση της θεατρικής ομάδας της Εστίας Ν.Σμύρνης, όπου υπήρχε μιά χήρα μάνα (στο έργο) όπου έπρεπε να πει την εξής ατάκα στη κόρη της η οποία μίλησε με αναίδεια για τον εκλιπώντα πατέρα της : "Φύγε! Φύγε να μην σε βλέπω! Ιερόσυλη!" . Όπου η μάνα κάνει το πολύ ωραίο σαρδάμ: "Φύγε! Φύγε να μην σε βλέπω! ΙΕΡΟΔΟΥΛΗ!!! " ;D
Αυτά...Θα θυμηθώ κι άλλα στη πορεία...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/09, 02:59 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος brees21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #5 στις: 28/08/09, 10:02 »
Ιδια μερα, ιδια προβα κ ιδιο ατομο. Ο τυπος καθε φορα που εβγαζε τη κιθαρα του ηταν ξεκουρδιστη εντελως κ τη ξεκουρδιζε ο ιδιος για να μη σκεβρωσει λεει το μπρατσο. Αφου περιμεναμε κανα τεταρτο μονο για να κουρδισει, ο ντραμερ αρχιζει να κανει ζεσταμα κ μετα αρχισαν τα οργανα του στυλ -ρε μ.....α τι κοπανας περιμενε ρε να κουρδισω, - αντε γ.....ου ρε π......ρι μια ωρα να κουρδισεις πληρωνουμε εδω περα κ ηρθαμε να παιξουμε οχι να ακουμε εσενα επι 1 τεταρτο να κουρδισεις. ( αφηστε που ηταν κ καρφωμενος στον ενισχυτη του μπασου κ δε μπορουσες να καταλαβεις αν ειναι ξεκουρδιστος η οχι. κ φυσικα καρφι στον ενισχυτη αφου δεν ειχε ιδεα τι σημαινουν πεταλιερες, πεταλακια κλπ)

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #6 στις: 28/08/09, 10:17 »
Ατάκα τραγουδιστή σε πρόβα....Παιδιά όταν βγάζω ψηλές κορώνες νιωθω πόνο στο κεφάλι μου ακριβώς στο κέντρο για αυτό δεν μπορώ να τραγουδίσω καλά!!!!!(Όχι πως κατα τα άλλα πετύχαινε τον τόνο αλλά λέμε τώρα...)
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #7 στις: 21/01/11, 01:15 »
κανε σχεδιαγραμμα!το χασα στο τελος!χαχα

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #8 στις: 22/01/11, 01:46 »
ατάκα δικιά μου (δεν ξέρω αν την λέτε και εσείς πάντως δεν την άκουσα από κάπου)

-δώσε μου το καλώδιο σου
-γιατί? δεν έχεις?
-το δικό μου κάνει διακοπές
-που?
 ;D

(ή μπορείτε να το συνεχίσετε την επόμενη φορά)
-και το δικό μου κάνει διακοπές, το δικό σου που κάνει διακοπές
-το δικό μου πήγε Χαβάη (βάλτε όποιο μέρος θέλετε)
-και το δικό μου εκεί κάνει διακοπές

 :D

και φυσικά τα κλασικά, εγω το έβγαλα εσυ γιατί δεν το έβγαλες? δεν ειπες θα το βγάλεις? βγαλτο τώρα  :P
εγω το έπαιξα, εσύ το έπαιξες?, εγώ το παίζω ποιο καλά κτλ (για πονηρά μυαλά) :P




« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/11, 01:50 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #9 στις: 13/02/11, 20:10 »
Κατι που μου βγηκε τελειως αυθορμητα οταν ημουν διμοτικο:
ημασταν για σχολικεσ προβες και μου λεει η δασκαλα:'Που το αφησες το οργανο(κιθαρα) σου Σταυρο?'
'Την αφησα μεσα κυρια!' Ειπα εγω..... Ημασταν τοσο αθωα μυαλα τοτε που μονο η δασκαλα γελασε και οταν τη ρωτησαμε γιατι γελατε κυρια δεν απαντησε!
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #10 στις: 13/02/11, 21:37 »
Κατι που μου βγηκε τελειως αυθορμητα οταν ημουν διμοτικο:
ημασταν για σχολικεσ προβες και μου λεει η δασκαλα:'Που το αφησες το οργανο(κιθαρα) σου Σταυρο?'
'Την αφησα μεσα κυρια!' Ειπα εγω..... Ημασταν τοσο αθωα μυαλα τοτε που μονο η δασκαλα γελασε και οταν τη ρωτησαμε γιατι γελατε κυρια δεν απαντησε!
xaaxax ηταν και milf? :P

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #11 στις: 13/02/11, 22:03 »
Ναι! 30 χρονων ακριβως! Στον παιρνει και στον κανει κομπολοϊ! ;)
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #12 στις: 13/02/11, 22:05 »
Ας αποφυγουμε καλυτερα τα σεξιστικα σχολια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #13 στις: 13/02/11, 22:13 »
για το λαιμο τις κιθαρας μιλουσε!κανει και shredding η κυρια! :P

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #14 στις: 14/02/11, 10:28 »
Eγω θα διηγηθω ενα φοβερα αστειο σκηνικο οπου εγινε πριν αρκετα χρονια(πρεπει να ηταν το 2002).Στο στουντιο που παιζαμε (2 αιθουσες) ο ηχοληπτης φτιαχνει τον ηχο για μια αλλη μπαντα.Να σημειωσω οτι η δικη μας μπαντα ηταν τοτε απο ηλικιες 20-22...η αλλη μπαντα ηταν 16-17 τα παιδια...και οι γνωσεις τους περι στουντιο ηταν απειροελαχιστες.Ισως και να ηταν η πρωτη φορα που μπαιναν σε ενα!

Εκει λοιπον που ο ηχοληπτης φτιαχνει τον ηχο,τα παιδια του μιλανε.Οπως ειναι φυσικο και επομενο..αφου το στουντιο ηταν στο ενα δωματιο κ το control room ηταν σε αλλο και τα διαχωριζε τζαμι και ηχομονωση ο ηχοληπτης δεν μπορουσε να ακουσει τπτ και ουσιαστικα τους εβλεπε απο το τζαμι να μιλανε σαν να ειναι σε βουβο κινηματογραφο.Οποτε..παταει το κουμπι της ενδοεπικοινωνιας και λεει..."Παιδια..δεν σας ακουω ετσι.Δοκιμαστε με το μικροφωνο."

Και εδω ερχεται το απιστευτο.Αντι να μιλησει ο τραγουδιαρης στο μικροφωνο...το βαζει στο αυτι του!!!

Μπορω να πω οτι εκεινη την στιγμη που ημουν και εγω μεσα στο control room μαζι με τον κιθαριστα μου και τον ηχοληπτη οτι μας επιασε νευρικο γελιο και χτυπιομασταν για αρκετη ωρα.Κακια που εχει ο κοσμος...χε χε..
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #15 στις: 14/02/11, 10:55 »
Σε ενα χιπ χοπ προτζεκτ σε μια φαση μου λεει ο παραγωγος μετά από την ηχογράφηση ενός κομματιού......
 
"Καλό ειίναι, αλλά παιξτο πιο πορτοκαλί...."...ο τύπος μάλλον έπαιρνε ναρκωτικά η κάτι παρόμοιο...θα καταλαβαινα αν μου ελεγε καντο πιο μπλακ, η οτιδήποτε άλλο, αλλα αυτο το πορτοκαλι ήταν...ε, αντε να τον καταλάβεις...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #16 στις: 14/02/11, 12:13 »
Κάναμε πρόβες για μία εμφάνιση σε Χριστουγεννιάτικη γιορτή και ήρθε να μας δει ο υπεύθυνος οργάνωσης της γιορτής. Μας ρώτησε:
 
- Τί εξοπλισμό χρειάζεστε παιδιά;
- Τέσσερα μικρόφωνα, δύο ενισχυτές, τρία μόνιτορ ...
- Τί μόνιτορ, TFT; Πόσες ίντσες;
- ... (delay 3 sec) Να μιλήσουμε καλύτερα με τον ηχολήπτη να μην κουράζεσαι;
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #17 στις: 17/02/11, 20:01 »
χαχαχα! ;D
Ακουστε κ αυτο:
Σαββατο απογευμα στο σπιτι του drummer προβαροντας το holiday απο green day. Ο drummer πορονωταν καθως μπαιναμε στο 2ο ρεφρεν κ πηγε να κανει κολπο με μια μπαγκετα επειδη πριν το ρεφρεν παιζει μονο μποτα. Το κολπο ηταν το πεταγμα της μπαγκετας στον αερα κ μετα η πτωση της στο χερι του drummer! Η μπακγετα προσγειωθηκε στο κεφαλι του drummer προκαλωντας το γελιο ολων μας!(αναμενομενο)
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #18 στις: 17/02/11, 22:08 »
χαχαχα! ;D
Ακουστε κ αυτο:
Σαββατο απογευμα στο σπιτι του drummer προβαροντας το holiday απο green day. Ο drummer πορονωταν καθως μπαιναμε στο 2ο ρεφρεν κ πηγε να κανει κολπο με μια μπαγκετα επειδη πριν το ρεφρεν παιζει μονο μποτα. Το κολπο ηταν το πεταγμα της μπαγκετας στον αερα κ μετα η πτωση της στο χερι του drummer! Η μπακγετα προσγειωθηκε στο κεφαλι του drummer προκαλωντας το γελιο ολων μας!(αναμενομενο)
χαχα αυτο ειναι πολυ κλασικο!εχει γινει σε δυο drummer που εχουμε πεξει μαζι!ποτε δεν εχω δει καποιος να την πιανει επιτυχως! :P

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #19 στις: 18/02/11, 12:11 »
O τραγουδιστης σε μαγαζι που παιζει ροκακια κλπ ξερασε πανω στα πληκτρα (ηταν απειρες οι πρασινες)
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #20 στις: 18/02/11, 14:31 »
Λεπόν.Τώρα ένα που θυμάμαι και δεν ξέρω αν θα προκαλέσει γέλιο.

Με την πρώτη μου μπάντα,βασικά δεν ήτανε μπάντα ήταν μια τσακαλοπαρέα που είχαμε όνειρα να γίνει μπάντα.Λοιπόν όλοι φίλοι,βασικά κολλητοί είχαμε την φιλοδοξία να κάνουμε μια μπάντα αφού όλοι είχαμε τα ίδια ακούσματα.Ήμουν εγώ λοιπόν κιθάρα και ο μόνος που πήγαινα σε ωδείο και τα λοιπά,ο ένας μου κολλητός τραγουδούσε,ο άλλος μου ο κολλητός ήθελε να μάθει πιάνο αλλά επειδή δεν είχαμε ντράμμερ έκανε αυτός τον ντράμμερ και πλάκα πλάκα για καμία επαφή με τα ντραμς ήταν πάρα μα πάρα πολύ καλός στις 2-3 πρόβες που κάναμε.Ο άλλος κιθαρίστας ήταν ένας άλλος πάρα πολύ καλός φίλος που άρχισε αυτοδίδακτος και το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν να έχει το gain στο τέρμα και γενικά φουλ γκάζια.Το παιδί πραγματικά έπαιζε άθλια όμως.Δυστυχώς δεν μπορούσε να το καταλάβει και νόμιζε ότι παίζει μια χαρά,αλλά για εμάς ήταν μαρτύριο. ;D

Είχαμε και ακόμα έναν φίλο κιθαρίστα που βοηθούσε με το μπάσο ή κιθάρα σε μερικά κομμάτια.

Έτσι πάμε στην 2η και τελευταία πρόβα που θυμάμαι ότι κάναμε και θέλουμε να παίξουμε και να γουστάρουμε.Εεεε πάμε όλοι σύνολο 3 κιθάρες μια φωνή και ντραμς.Βάλαμε στον φίλο μας που δεν την πάλευε σε ένα τραγούδι να παίξει μπάσο.Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό καθώς έβαλε την κιθάρα σε ενισχυτή μπάσου και δεν είχε μάθει το κομμάτι και προσπαθούσε να παίξει με ταμπλατούρα μπροστά του.

Εεεε σε κάποια φάση ο τύπος δεν ακουγόταν ενώ εμείς νομίζαμε ότι ακούγετε.Και ο τύπος είχε ξεχάσει να ανοίξει τον ενισχυτή του,θύμωσε με εμάς γιατί "δεν τον θέλαμε" και ξενέρωσε και η γκόμενα που έφερε μαζί του να δει την πρόβα.Τον λυπήθηκα πραγματικά. ;D


Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #21 στις: 18/02/11, 17:19 »
xaxaxax  ηταν πραγματικα αστειο! :P καλα πριν ξεκινησετε το κομματι δεν δοκιμασε να δει αμα ειναι ανοιχτος?
αλλα και εσυ τι ψεματαρα!ναι ναι ακουγεσε! :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #22 στις: 18/02/11, 19:03 »
αλλα και εσυ τι ψεματαρα!ναι ναι ακουγεσε! :P

Καποια καλοκαιρια πριν ( 4 χρονια σχεδον ) εκανα προβα με καποια μπαντα που επαιζε κυριως funky-disco μουσικη! Εχοντας χασει το μισο καλοκαιρι σε βραδινες προβες ( 10 με 3 τα ξημερωματα ανα 2 μερες για 3 μηνες ) κι εχοντας αντιληφθει πως γενικα οι εντασεις ηταν αρκετα υψηλες σε καποια οργανα ( μπασο και κιθαρα δηλαδη ) κι ολοι οι υπολοιποι στα @@ τους, αποφασισα ( αφου ειχα ηδη εξαντλησει τα ορια εντασης του εξοπλισμου μου, σε βαθμο που θυμιζα καμμενες αναλογικες ηχογραφησεις των 70s ) να παιζω με μηδενικη ενταση!  Επι 3 προβες εκανα ακριβως το ιδιο πραγμα, με αποτελεσμα οποια ατακα κι αν επαιζα δεν ακουγοταν καθολου....

Αποκορυφωμα;Σε μια απο αυτες τις προβες ηρθε ο μπασιστας στο διαλειμμα να μου πει...ποσο γ**ατος ηταν σημερα ο ηχος μου κι αν συνεχισω να σολαρω ετσι θα παω πολυ ψηλα.  ::)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #23 στις: 18/02/11, 19:11 »
αλλα και εσυ τι ψεματαρα!ναι ναι ακουγεσε! :P

Καποια καλοκαιρια πριν ( 4 χρονια σχεδον ) εκανα προβα με καποια μπαντα που επαιζε κυριως funky-disco μουσικη! Εχοντας χασει το μισο καλοκαιρι σε βραδινες προβες ( 10 με 3 τα ξημερωματα ανα 2 μερες για 3 μηνες ) κι εχοντας αντιληφθει πως γενικα οι εντασεις ηταν αρκετα υψηλες σε καποια οργανα ( μπασο και κιθαρα δηλαδη ) κι ολοι οι υπολοιποι στα @@ τους, αποφασισα ( αφου ειχα ηδη εξαντλησει τα ορια εντασης του εξοπλισμου μου, σε βαθμο που θυμιζα καμμενες αναλογικες ηχογραφησεις των 70s ) να παιζω με μηδενικη ενταση!  Επι 3 προβες εκανα ακριβως το ιδιο πραγμα, με αποτελεσμα οποια ατακα κι αν επαιζα δεν ακουγοταν καθολου....

Αποκορυφωμα;Σε μια απο αυτες τις προβες ηρθε ο μπασιστας στο διαλειμμα να μου πει...ποσο γ**ατος ηταν σημερα ο ηχος μου κι αν συνεχισω να σολαρω ετσι θα παω πολυ ψηλα.  ::)

Aληθεια σου ειπε...το πληκτρα ειναι γ**ατα οταν δν ακουγονται!!! ;D ;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ατακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας
« Απάντηση #24 στις: 18/02/11, 19:28 »
Ε, ειμαι ειδικη περιπτωση πληκτρα που προτιμω την ειρηνικη συνυπαρξη με οτιδηποτε ενισχυεται μεσω μιας κονσολας ( δηλαδη φωνες κυριως ). Αρα παντα ειμαι στο background, σε αντιθεση με οτιδηποτε προτιμα να ενισχυεται απο μονο του, οπως οι κιθαριστες ( που απλως δεν ακουνε κανεναν συνηθως, αλλα τι τους νοιαζει.. ) και οι μπασιστες ( να δονειται ο χωρος κι ολα τα υπολοιπα...μικρολεπτομερειες :P )!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
9272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 00:58
από taxfreesax
12 Απαντήσεις
15276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 15:35
από Angel~Archo
3 Απαντήσεις
2596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 13:30
από taxfreesax
4 Απαντήσεις
2455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/09, 20:03
από Dr Wolf
12 Απαντήσεις
4030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 23:21
από Βραζίλης
17 Απαντήσεις
8590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/16, 18:05
από zeoy