Αποστολέας Θέμα: Πού πάει η metal και η Rock?  (Αναγνώστηκε 28914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Πού πάει η metal και η Rock?
« στις: 09/10/08, 23:07 »
Mήπως πάει κατά διαόλου; Δεν ξέρω ρε παιδιά πάντως από στο 1970-1990 βγήκαν δισκάρες αυτού του είδους από πολύ πετυχημένες μπάντες και καλλιτέχνες. Από 1990-2000 έπεσε κάπως αλλά τουλάχιστον υπήρχε και το grunge που έσωσε μερικά πράγματα. Από το 2000-2010 (ουσιαστικά η δεκαετία τελειώνει) θα δυσκολευούμουν πολύ να πω ότι υπάρχουν 10-15 πολύ καλά albums μέταλ.

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #1 στις: 10/10/08, 00:40 »
Mήπως πάει κατά διαόλου; Δεν ξέρω ρε παιδιά πάντως από στο 1970-1990 βγήκαν δισκάρες αυτού του είδους από πολύ πετυχημένες μπάντες και καλλιτέχνες. Από 1990-2000 έπεσε κάπως αλλά τουλάχιστον υπήρχε και το grunge που έσωσε μερικά πράγματα. Από το 2000-2010 (ουσιαστικά η δεκαετία τελειώνει) θα δυσκολευούμουν πολύ να πω ότι υπάρχουν 10-15 πολύ καλά albums μέταλ.
1)Τι έσωσε το grunge?
2)Οντως το metal έχει αρχίσει να μας αφήνει :'( ,κατά τη γνώμη μου μεγάλο μέρος ευθύνης έχει αυτό το γ$#^%νο το new wave of american heavy metal η αλλιώς metalcore(μπλιαχ) μπορεί πολλοί να ξενέρωσαν με αυτό και έπαψαν να ασχολούνται.Από τις παλιές μπάντες δεν μπορείς να περιμένεις πολλά γτ πια δεν υπάρχει η κ@Yλ@ που είχαν στα νιάτα τους το μόνο που έμεινε είναι λίγο power,black και death αλλά και αυτά..

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #2 στις: 10/10/08, 01:05 »
Mήπως πάει κατά διαόλου; Δεν ξέρω ρε παιδιά πάντως από στο 1970-1990 βγήκαν δισκάρες αυτού του είδους από πολύ πετυχημένες μπάντες και καλλιτέχνες. Από 1990-2000 έπεσε κάπως αλλά τουλάχιστον υπήρχε και το grunge που έσωσε μερικά πράγματα. Από το 2000-2010 (ουσιαστικά η δεκαετία τελειώνει) θα δυσκολευούμουν πολύ να πω ότι υπάρχουν 10-15 πολύ καλά albums μέταλ.
1)Τι έσωσε το grunge?
2)Οντως το metal έχει αρχίσει να μας αφήνει :'( ,κατά τη γνώμη μου μεγάλο μέρος ευθύνης έχει αυτό το γ$#^%νο το new wave of american heavy metal η αλλιώς metalcore(μπλιαχ) μπορεί πολλοί να ξενέρωσαν με αυτό και έπαψαν να ασχολούνται.Από τις παλιές μπάντες δεν μπορείς να περιμένεις πολλά γτ πια δεν υπάρχει η κ@Yλ@ που είχαν στα νιάτα τους το μόνο που έμεινε είναι λίγο power,black και death αλλά και αυτά..

το grunge έδωσε νέα πνοή στο χώρο.Όπως και να το κάνουμε,όταν βγήκαν οι Nirvana βγήκαν και εκατοντάδες άλλες αξιόλογες μπάντες που επηρεάστηκαν από αυτούς και ξεκίνησε κάτι καινούργιο σιγά-σιγά. Παράλληλα,όλο το πανυγηρτζίδικο glam metal/poser πήρε -ευτυχώς ή δυστυχώς- την κατιούσα.

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #3 στις: 10/10/08, 01:29 »
Κοιτα Garvin σε αυτό που λες με τους Nirvana δεν συμφωνώ αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας :)

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #4 στις: 18/10/08, 12:19 »
Η δεκαετια του 00-10 ειναι-ηταν η δεκαετια της Indie/Alternative Rock οσο αναφορα την ροκ.
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #5 στις: 18/10/08, 12:58 »
Για μένα η μουσική εξελίσεται με τα χρόνια.Μπορεί να μην έχει το νόημα που είχε τότε αλλα υπάρχουν πολλά σχετικά καινουργια ονόματα σήμερα που αξίζουν πάραααα πολύ :)
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #6 στις: 18/10/08, 13:27 »
'Εχω την αίσθηση ότι η ροκ και το μέταλ περνάνε όντως μία κάμψη, που οφείλετε όμως κατ' εμέ καθαρά στη προώθηση και τις προτιμήσεις της μουσικής βιομηχανίας. Επειδή τώρα πια αυτό που ζητάει να χορτάσει είναι το μάτι και όχι το αυτί, οι μεγάλες εταιρείες που μπορούν να προωθήσουν καλλιτέχνες στο να τους μάθει ο κόσμος δεν δίνουν καθόλου σημασία στα τραγούδια αλλά στην εμφάνιση και στο show. Έτσι ακόμα και αυτές τις λίγες μπάντες που βλέπουμε να "ξεχωρίζουν" το χαρακτηριστικό τους είναι, να είναι πιτσιρίκια που να γράφουν καλά στη κάμερα και να παίζουνε και λίγα πράγματα. Το pop στοιχείο δηλαδή έχει εισβάλλει και στη rock. Η rock όμως δεν είναι ένα είδος με ημερομηνία λήξης όπως π.χ ήταν το swing, το cha cha ή πιο πρόσφατα η disco. Η rock ήρθε για να μείνει, όπως η jazz και τα blues. Και μάλιστα όταν βλέπω στην Ελλάδα για παράδειγμα τόσα πολλούς εφήβους να φτιάχνουν μπάντες και να πηγαίνουν σε live είμαι ακόμα πιο αισιόδοξος.
Οι μεγάλες μπάντες όπως ήταν οι Zeppelin ή οι Purple για παράδειγμα είχαν τραγουδάρες αλλά και την υποστήριξη των εταιρειών τους. Σήμερα υπάρχουν αντίστοιχοι Zeppelin και Purple αλλά τους ψάχνεις στην άβυσσο του myspace. Είναι σημείο των καιρών απλά και όταν το μάτι βαρεθεί να βλέπει κωλαράκια και όμορφα παιδάκια, το αυτί θα ξαναπάρει τη θέση που του αξίζει και θα ξανακούσουμε πολύ μεγάλα πράγματα σε όλα τα είδη της rock γενικά.

« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/08, 18:09 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #7 στις: 18/10/08, 13:39 »
Ποσο πιο κοινοτυπη ερωτηση? :P
Τα πραγματα ειναι αρκετα απλα.Η μουσικη εξελισσεται.Το ροκ και το μεταλ ειναι μουσικη οποτε εξελισσονται.Λογικο ειναι τα πρωτα χρονια να βγηκε περισσοτερο υλικο.Τωρα τα περισσοτερα πραγματα εχουν παιχτει.Οι δισκαρες(με την εννοια που ηταν δισκαρες εκεινα) βγαινουν σε πιο πειραματικα παιδια της ροκ και οπως ειναι λογικο δεν μπορουν να θεωρηθουν καθολικα δισκαρες διοτι δεν ειναι για ολα τα αυτια(πραγμα απολυτα λογικο).Απο την αλλη εξαιρετικοι δισκοι βγαινουν καθε χρονο και θα βγαινουν.Λογικο ειναι να μην μπορουν να θεωρηθουν οσο μεγαλοι οσο το IV ή ξερω γω το drak side αλλα αυτο ειναι λογικο παλι αφου βασιζονται σε καποιες φορμες.

Προσωπικα απολαμβανω τη μουσικη.Ειτε ειναι 60s,70s,80s,90s,00s..Και οπως λεω μην περιμενετε τους νεους led zeppelin να στους δωσει το mad/mtv.Αυτο θα δινει kaiser chiefs.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #8 στις: 18/10/08, 13:52 »
Η rock όμως δεν είναι ένα είδος με ημερομηνία λήξης όπως π.χ ήταν το swing, το cha cha

  Αυτό πάλι ποιός το λέει;
Πού είδες εσύ να έχει "λήξει" το swing και το cha cha; Επειδή δεν το ακούμε στην Ελλάδα;
Και τα δύο αυτά που ανέφερες έχουν πολύ μεγάλο ρεύμα σε άλλα μέρη (ιδίως το swing).
Και αυτό που έχει αρχίσει να μ'ενοχλεί είναι ν'ακούω να λένε ορισμένοι ότι στην Ελλάδα δεν αναπτύσσεται ροκ ή μέταλ
σκηνή, ότι δεν έρχονται συγκροτηματάρες από το εξωτερικό και άρα είμαστε υπανάπτυκτοι και μπανανία.

 Προσωπικά όλη η ιστορία του "σκληρού ήχου" με έχει κουράσει αφάνταστα: εδώ και 20 χρόνια ακούω κακέκτυπα,
τζάμπα μαγκιά και φασαρία (επαναλαμβάνω, προσωπική γνώμη) και η αναζήτησή μου με έχει οδηγήσει απ'τη μια  ν'ανακαλύψω
άλλους χώρους μουσικής έκφρασης γεμάτους φρεσκάδα και ζωή και απ'την άλλη να επανεκτιμήσω την αξία πραγμάτων που
παλιότερα κατηγορούσα ως υπανάπτυκτα και τριτοκοσμικά.

 Ναι, θεωρώ ότι και τα δύο είδη που αναφέρονται περνάνε βαθιά κρίση, αλλά αυτό είναι πολύ καλό: κρίση σημαίνει ζωή.
Αν κάτι έχει παρέλθει, δε μπορεί να περνάει κρίση. Η ουσία, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι το ροκ πρέπει να βρει μια αιτία
που να δικαιολογεί την ύπαρξή του και τ'άλλα θα έρθουν από μόνα τους.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #9 στις: 18/10/08, 14:09 »
σιγα ρε παιδια.......μια χαρα κρατιεται η μουσικη......εγω ακουω π.χscorpions,metallica,black label society,vai,firewind kai alla polla τα οποια συγκροτηματα εχουν βγαλει καινουργια αλμπουμ και μου φαινονται πολυ ωραια........δεν καταλαβαινω γιατι εχει χασει η μουσικη;;??ενταξει θα μπορουσα να πω οτι απο τα αλμπουμ πολλων συγκροτηματων απο τα 10 κομματια π.χ που ακουγαμε τοτε τωρα ακουμε τα 6-7 και μας αρεσουν παρα πολυ.........απο αυτην την αποψη θα μπορουσα να πω οτι εχει χασει λιγο......αλλα απο αλλο?εκτος οτι τα black-death-thrash.....εχουν παρει τα μυαλλα των ανθρωπων και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι;τι ειναι αυτο που τους αρεσει η μουσικη η οι στιχοι;?και εμενα μου αρεσει πολλες φορες η μουσικη αλλα η φωνες τα ουρλιαχτα οι στιχοι που δεν καταλαβαινεις  τπτ παρα μονο καποια φωνηεντα..... ;D ;Dτην χαλαει και την μουσικη και ολα.......και απο αυτο η metal kai h rock παει κατα διαολου......γιατι ποιοτικη μουσικη υπαρχει αλλα ποιος την ακουει;τεσπα γουστα ειναι αυτα......εγω απλος τα ανεφερα γιατια παο αυτα πιστευω πως εχει χασει αυτην την 10ετια η μουσικη......

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #10 στις: 18/10/08, 14:13 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:22 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #11 στις: 18/10/08, 14:23 »
H Μεταλ και η Ροκ περνουσε καμψη την περιοδο 97-04. Η αληθεια ειναι οτι το metalcore εχει καταστρεψει το μεταλ. Εχουμε κανει την καφριλα καλογουστη και αλητικη και τη μελωδια φλωρια. ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!! Τωρα το μεταλ εχει καπως ανακαμψει κατα τη γνωμη μου.
Επισης δεν ειναι μονο το μεταλ και το ροκ σε αυτη τη ζωη. Υπαρχουν και αλλα ειδη μουσικης. Αμα εξαιρεσουμε τα σημερινα εμπορικα σκουπιδια υπαρχουν ενα σωρο ειδη που ειναι αρκετα ποιοτικα απλα δεν πουλανε στην Ελλαδα. Επισης κανεις δεν υποχρεωσε κανεναν να ακουει μονο ενα ειδος μουσικης η ενα παρακλαδι αυτης.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #12 στις: 18/10/08, 15:48 »
H Μεταλ και η Ροκ περνουσε καμψη την περιοδο 97-04. Η αληθεια ειναι οτι το metalcore εχει καταστρεψει το μεταλ. Εχουμε κανει την καφριλα καλογουστη και αλητικη και τη μελωδια φλωρια. ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!! Τωρα το μεταλ εχει καπως ανακαμψει κατα τη γνωμη μου.
Nα φανταστω πως το nickname σου δεν το πηρες απο το αντιστοιχο συγκροτημα ετσι? ;D
Απο που και ως που συγκεκριμενα βαζεις αυτην την 7ετια σαν περιοδο καμψης?...Επισης κατι αλλο..Πολλα χρονια υπηρχαν πολυ πιο ακραια παρακλαδια του μεταλ..Που φυσικα δεν το κατεστρεψαν.

philip..Δηλαδη η μουσικη περναει περιοδο κρισης λογω του thrash/death Κλπ.. ;D Ενδιαφερον δεν λεω.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #13 στις: 18/10/08, 16:16 »
Έχω την εντύπωση ότι η "πτώση" του rock/metal στην οποία αρκετοί αναφέρονται, έχει να κάνει με την έλευση των mp3 και του παράνομου downloading.. Θυμάμαι παλιότερα που αγόραζα cd και βινύλια.. Εκείνα τα χρόνια, μπορεί να είχα 20 δίσκους το χρόνο αλλά τους είχα κυριολεκτικά λιώσει.. Συνήθως δανειζόμασταν από φίλους και έτσι οι 20 δίσκοι γινόντουσαν 70-80 δίσκοι το χρόνο.. Σήμερα, αν κάτσει κάποιος 2-3 ωρίτσες, μπορεί να κατεβάσει ολόκληρες δισκογραφίες συγκροτημάτων και οι 20 δίσκοι γίνονται άνετα 500-600.. Εδώ έχουν βγει σκληροί δίσκοι που μετράνε πλέον τη χωρητικότητα σε Terrabyte!! Όλα αυτά τα mp3 τα ακούμε ή τα "πετάμε" σε ένα winamp και ακούμε μόνο τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα του κάθενος; Με αυτά και με αυτά, δεν δενόμαστε με τους δίσκους που ακούμε και έτσι μοιραία τους θεωρούμε κατώτερους από παλιότερα όπου διαβάζαμε μέχρι και τα special thanks στα booklets..

Προσωπικά όταν σταμάτησα να κατεβάζω δίσκους με το κιλό, κατάλαβα ότι το rock/metal δεν πέθανε ποτέ..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #14 στις: 18/10/08, 16:52 »
Εγω δεν μπορω να διακρινω καποια πτωση του μεταλ και του ροκ σε τοσο γενικο πλαισιο. Δηλαδη το ροκ και το μεταλ ειναι τοσο γενικοι χαρακτηρισμοι που δεν βγαζει νοημα το περνανε κριση η οχι. Απλα κινουνται για μενα σε αλλα μονοπατια. Ας πουμε τον τελευταιο καιρο βλεπουμε να κανει μεγαλη ανακαμψη το thrash, δεν βλεπω λοιπον καποια πτωση. Ισως να μην πουλαει τοσο οσο παλια, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει και δεν εξελισεται. Θα συμφωνησω με kiratzoharri οτι βγαινουν συγκροτηματαρες απλα σε πιο πειραματικα πεδια και για αυτο δεν υπαρχει αυτη η καθολικη αποδοχη οπως με τους zepz και τους purple κ.ο.κ.

Το μονο που μπορω να δεχτω ειναι οτι υπαρχει εμπορικη και μονο πτωση λογω μικροτερης προωθησης απο τις μεγαλοεταιριες. Αλλα οταν συνεχιζουν να βγαινουν συγκροτηματα και να γραφουν δισκαρες οπως οι mastodon π.χ. δεν θα πιστευω οτι υπαρχει κορεσμος στην μεταλ μουσικη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος ονομα_χρηστη

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #15 στις: 18/10/08, 17:05 »
Για τα rock εποχης 70,80 ισως και να πεθαναν
Παντως το metal ποτε δεν πεθαινει
οπως ειπε και ο halford
"η metal δεν εχει προβλημα επιβιωσης
αυτοσυντηρειται"
Γ****ω την εμπειρια μου
Εm

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #16 στις: 18/10/08, 17:53 »
Έχω την εντύπωση ότι η "πτώση" του rock/metal στην οποία αρκετοί αναφέρονται, έχει να κάνει με την έλευση των mp3 και του παράνομου downloading.. Θυμάμαι παλιότερα που αγόραζα cd και βινύλια.. Εκείνα τα χρόνια, μπορεί να είχα 20 δίσκους το χρόνο αλλά τους είχα κυριολεκτικά λιώσει.. Συνήθως δανειζόμασταν από φίλους και έτσι οι 20 δίσκοι γινόντουσαν 70-80 δίσκοι το χρόνο.. Σήμερα, αν κάτσει κάποιος 2-3 ωρίτσες, μπορεί να κατεβάσει ολόκληρες δισκογραφίες συγκροτημάτων και οι 20 δίσκοι γίνονται άνετα 500-600.. Εδώ έχουν βγει σκληροί δίσκοι που μετράνε πλέον τη χωρητικότητα σε Terrabyte!! Όλα αυτά τα mp3 τα ακούμε ή τα "πετάμε" σε ένα winamp και ακούμε μόνο τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα του κάθενος; Με αυτά και με αυτά, δεν δενόμαστε με τους δίσκους που ακούμε και έτσι μοιραία τους θεωρούμε κατώτερους από παλιότερα όπου διαβάζαμε μέχρι και τα special thanks στα booklets..

Προσωπικά όταν σταμάτησα να κατεβάζω δίσκους με το κιλό, κατάλαβα ότι το rock/metal δεν πέθανε ποτέ..
A γεια σου!Μιλας σωστα μαστορα ;D!Δεν ξερω αν αυτος ειναι λογος της οποια πτωσης που αναφερεται αλλα σιγουρα ειναι ο λογος που ο κοσμος δεν ακουει μουσικη οπως θα επρεπε.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #17 στις: 18/10/08, 18:19 »
Συμφωνώ με τον faser και τον Kiratzo. Salinas και Constantine το θέμα είναι για τη ροκ και το μέταλ δεν είναι για τις εναλλακτικές που έχουμε να ακούμε και άλλα είδη που σίγουρα τις έχουμε και σίγουρα τα ακούμε...Κάποιος μπορεί να μην νοιάζεται αν το ροκ ή η μέταλ περνάνε κρίση.Κάποιος άλλος μπορεί και να νοιάζεται.Και τέλος τα 2 είδη που προανέφερα σίγουρα τα ακούνε κάποιοι ακόμα, αλλά δεν έχουνε τον παγκόσμιο χαρακτήρα που είχανε στην εποχή τους.Ενώ ροκ και μέταλ ακούνε ακόμα,  από την Ιαπωνία μέχρι τα Νησιά Φερόε. Χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για την αξία των ειδών αυτών.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος fertis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #18 στις: 24/10/08, 23:35 »
Συμφωνώ με τον faser και τον Kiratzo. Salinas και Constantine το θέμα είναι για τη ροκ και το μέταλ δεν είναι για τις εναλλακτικές που έχουμε να ακούμε και άλλα είδη που σίγουρα τις έχουμε και σίγουρα τα ακούμε...Κάποιος μπορεί να μην νοιάζεται αν το ροκ ή η μέταλ περνάνε κρίση.Κάποιος άλλος μπορεί και να νοιάζεται.Και τέλος τα 2 είδη που προανέφερα σίγουρα τα ακούνε κάποιοι ακόμα, αλλά δεν έχουνε τον παγκόσμιο χαρακτήρα που είχανε στην εποχή τους.Ενώ ροκ και μέταλ ακούνε ακόμα,  από την Ιαπωνία μέχρι τα Νησιά Φερόε. Χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για την αξία των ειδών αυτών.
σημειοτεον οτι η ιαπωνια και τα νησια φεροε ειναι πολυ ποιο ανεπτυγμενα απο την ελλαδιτσα

Αποσυνδεδεμένος jaymz21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • HERO OF THE DAY
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #19 στις: 25/10/08, 13:09 »
Σιγουρα εχουν αλλαξει πολλα στην μουσικη ειδικα μετα την δεκαετια του 90 οπου βγηκαν δισκαρες οπως το black album k to use your illusion Οπου αλλαξαν τα παντα.εβαλαν το μεταλ κ γενικα την σκληρη μουσικη σε ολα τα σπιτια.κ μετα το grunge με πρωτοστατες τους nirvana.παρολου που κ εγω πιστευω οτι την σημερινη εποχη τα πραγματα δν ειναι κ τοσο καλα βλεπω οτι υπαρχει πολυ ενδιαφερον απο την πιτσιρικαρια για το μεταλ.αυτο που λειπει στις μερες μας ειναι το ονομα που θα κανει την διαφορα!δν υπαρχουν ποια οι μοναδες που θα διακριθουν.ολα εχουν γινει ενα.κατι πηγαν να κανουν οι system of a down αλλα...
JAYMZ21

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #20 στις: 26/10/08, 21:56 »
Οι μεγάλες μπάντες όπως ήταν οι Zeppelin ή οι Purple για παράδειγμα είχαν τραγουδάρες αλλά και την υποστήριξη των εταιρειών τους. Σήμερα υπάρχουν αντίστοιχοι Zeppelin και Purple αλλά τους ψάχνεις στην άβυσσο του myspace. Είναι σημείο των καιρών απλά και όταν το μάτι βαρεθεί να βλέπει κωλαράκια και όμορφα παιδάκια, το αυτί θα ξαναπάρει τη θέση που του αξίζει και θα ξανακούσουμε πολύ μεγάλα πράγματα σε όλα τα είδη της rock γενικά.

Και ελεγα οτι θα μου παρει 100 σειρες να ποσταρω σε αυτο το θεμα..   :)

Και συμπληρωνω, γιατι ακουσα αρκετες κακιουλες για το μεταλκορ κλπ, οχι βεβαια μονο απο το κιθαρα. Για μενα πλεον δεν ειναι θεμα ''μεταλοσυνης'' η δεν ξερω εγω τι. Δεν ειναι θεμα το ποσο ''μαγκας'' ή μπυροκοιλιας ή επαναστατης ειναι ενας καλλιτεχνης. Προσπαθειστε να ξεφυγετε λιγο απο τις εννοιες ροκ, μεταλ και θα καταλαβετε οτι η μουσικη ειναι πολλα παραπανω απο ενα η δυο ειδη. Για μενα ειναι αδιανοητο να βαζουμε νταμπελες στη μουσικη, να ξεχωριζουμε κατι απο κατι αλλο, να κρινουμε με διαφορετικα κριτηρια καποια τραγουδια. Οπως μου ειχε πει και μια φιλη, η μουσικη ειναι μια, ειναι ιδεα και οφειλουμε να σεβομαστε και να δοκιμαζουμε ολα τα ''προιοντα'' της.

Δεν ειναι λογικο να απορριπτεις κατι επειδη κατα τη γνωμη σου ''προσβαλλει'' ή δεν αντιπροσωπευει σωστα το ''ειδος '' στο οποιο ΕΣΥ νομιζεις οτι ανηκει. Διευρυνετε λιγο τους μουσικους οριζοντες σας, και ξεφυγετε απο την εννοια των ''ειδων''.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #21 στις: 27/10/08, 01:20 »
2 κουβέντες απο μένα μιας που έπεσα πάνω στο θέμα τώρα...
Το metal δεν περνάει κρίση....προοδεύει, όπως έκανε πάντα....
Οι ταμπέλες εμένα μ'αρέσουν τρελά κ τις θεωρώ απαραίτητες για να μη μπαίνει ο γείτονας στο χωράφι μας γιατι ο γείτονας είναι αυτός που κάνει πάντα λάθος....
Την κρίση στο metal δε την βλέπω πουθενα εγώ.....συγκροτηματάρες έχουν βγει τα τελευταία χρόνια που αφήνουν κόσμο κ κοσμάκι με το στόμα ανοιχτό και το επίπεδο σε ΟΛΟΥΣ μα ΟΛΟΥΣ τους τομείς έχει ανέβει πάρα πολύ λόγω αυτών....
Έχει ξυπνήσει ο κόσμος κ δε προσπαθεί πλέον να αντιγράψει αλλά να ξεπεράσει απο πλευράς καινοτομίας....και αυτό είναι καλό....

Το metalcore δε το πήγαινα ποτέ και τώρα τελευταία την θέση του πάει να πάρει μια σιχαμάρα που δεν έχει ακόμα όνομα αλλά χαρακτηριστικά όπως τα χαζά κουρέματα, τα βαμένα σχετικά κοντά μαλλιά με μπόλικο ζελέ και μακρυές φράτζες να κρέμονται στο πλάι και φωνές που ποικίλουν απο κάτι pig squeals μέχρι μελό μελωδίες που "κλαίνε" για προδομένες σχέσεις του μπάμπη με τον σωτήρη και τον γιώργο και την πληγωμένη επιστοσύνη της μαρίας προς την φωτεινή....
Κάτι προτάσεις για ονόματα έχουν γίνει...τωρα θα δούμε ποιος θα πετάξει την καλύτερη ατάκα για να επικρατήσει τελικά καθώς το παλεύουν ακόμα για το χωράφι του γείτονα το οποίο βέβαια δε θα πάρουν ποτέ γιατί αυτός κρατάει καραμπίνα και ρίχνει κουτουλιές.....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #22 στις: 15/11/08, 08:54 »
2 κουβέντες απο μένα μιας που έπεσα πάνω στο θέμα τώρα...
Το metal δεν περνάει κρίση....προοδεύει, όπως έκανε πάντα....
Οι ταμπέλες εμένα μ'αρέσουν τρελά κ τις θεωρώ απαραίτητες για να μη μπαίνει ο γείτονας στο χωράφι μας γιατι ο γείτονας είναι αυτός που κάνει πάντα λάθος....
Την κρίση στο metal δε την βλέπω πουθενα εγώ.....συγκροτηματάρες έχουν βγει τα τελευταία χρόνια που αφήνουν κόσμο κ κοσμάκι με το στόμα ανοιχτό και το επίπεδο σε ΟΛΟΥΣ μα ΟΛΟΥΣ τους τομείς έχει ανέβει πάρα πολύ λόγω αυτών....
Έχει ξυπνήσει ο κόσμος κ δε προσπαθεί πλέον να αντιγράψει αλλά να ξεπεράσει απο πλευράς καινοτομίας....και αυτό είναι καλό....

Το metalcore δε το πήγαινα ποτέ και τώρα τελευταία την θέση του πάει να πάρει μια σιχαμάρα που δεν έχει ακόμα όνομα αλλά χαρακτηριστικά όπως τα χαζά κουρέματα, τα βαμένα σχετικά κοντά μαλλιά με μπόλικο ζελέ και μακρυές φράτζες να κρέμονται στο πλάι και φωνές που ποικίλουν απο κάτι pig squeals μέχρι μελό μελωδίες που "κλαίνε" για προδομένες σχέσεις του μπάμπη με τον σωτήρη και τον γιώργο και την πληγωμένη επιστοσύνη της μαρίας προς την φωτεινή....
Κάτι προτάσεις για ονόματα έχουν γίνει...τωρα θα δούμε ποιος θα πετάξει την καλύτερη ατάκα για να επικρατήσει τελικά καθώς το παλεύουν ακόμα για το χωράφι του γείτονα το οποίο βέβαια δε θα πάρουν ποτέ γιατί αυτός κρατάει καραμπίνα και ρίχνει κουτουλιές.....


Φίλος, συμφωνώ μέχρι ένα σημείο αλλά μη λες για "βαμένα σχετικά κοντά μαλλιά με μπόλικο ζελέ και μακρυές φράτζες να κρέμονται στο πλάι" όταν ακούς Darkthrone, Mayhem, Immortal, Dark Funeral και λοιπές μπλακιές. :P
Εσύ μου έλεγες ρε μούργο ότι η εμφάνιση είναι απλώς για να συνοδεύει το όλο... concept. Οπότε που σκαλώνεις?!

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #23 στις: 15/11/08, 09:04 »
Προσωπικά πιστεύω ότι η ροκ μουσική πάντα θα υπάρχει.Τώρα όσο αφορά την metal , στα..νιάτα μου ήταν στα πολύ up της,( μιλάω για το 88-92 ) ,μετά καταλάγιασε κάπως η μανία για το μουσικό αυτό είδος και πιστεύω ότι ίσως μετεξελιχθεί αργότερα σε κάτι άλλο, πιο βιώσιμο...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Πού πάει η metal και η Rock?
« Απάντηση #24 στις: 15/11/08, 09:09 »
Προσωπικά πιστεύω ότι η ροκ μουσική πάντα θα υπάρχει.Τώρα όσο αφορά την metal , στα..νιάτα μου ήταν στα πολύ up της,( μιλάω για το 88-92 ) ,μετά καταλάγιασε κάπως η μανία για το μουσικό αυτό είδος και πιστεύω ότι ίσως μετεξελιχθεί αργότερα σε κάτι άλλο, πιο βιώσιμο...

Η metal είναι αρκετά "μεγάλη" σαν μουσική σκηνή (εννοώ ότι έχει αρκετά είδη ή αν προτιμάς... ακούσματα).
Δε νομίζω ότι καταλάγιασε όπως λες η μανία, απλώς ορισμένοι μεγαλώνοντας έχουν τη λογική "α metal...? δεν ακούω πλέον metal, άκουγα παλιά. Αυτά είναι για γυμνάσιο-λύκειο" οπότε στην πορεία απλώς αδιαφορούν για ο,τιδήποτε σχετικό.

Τώρα τι εννοείς βιώσιμο... δε καταλαβαίνω!  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
9063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 16:01
από HeavyHead
16 Απαντήσεις
7103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/03, 01:51
από paulchro
6 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
5208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 02:20
από norway
38 Απαντήσεις
17398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/10, 16:10
από riffraff
1 Απαντήσεις
12477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 01:36
από Kostas Ladopoulos
9 Απαντήσεις
3370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 11:34
από Σώζος
31 Απαντήσεις
8592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 00:47
από DarkHorse
0 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
7 Απαντήσεις
3764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 00:48
από Dr Bluz (G.K.)