Αποστολέας Θέμα: Audio Mixdown σε Cubase και Vst  (Αναγνώστηκε 11727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« στις: 02/09/08, 22:05 »
Έψαξα στα υπόλοιπα θέματα και δε βρήκα τίποτα για αυτό που θέλω να ρωτήσω.

Έκανα τις πρώτες μου ηχογραφήσεις με το cubase SX 3 χθες και ενώ τις κιθάρες τις ηχογράφησα direct για drums χρησιμοποίησα τα midi του guitar pro τα οποία πρόσθεσα στο όλο project. Το πρόβλημα είναι πως όταν πατάω audio mixdown για να φτιάξω το τελικό ηχητικό αρχείο το cubase βάζει μόνο αυτά που έχω ηχογραφήσει και όχι τα midi ???
Πώς διορθώνεται αυτό;

Ακόμα δοκίμασα το ezdrummer αντί για τα midi το οποίο όταν πάταω audio mixdown ακούγεται στο τελικό αρχείο αλλά το πρόβλημα με αυτό είναι πως έχει πολύ latency ακόμα και όταν πατάω το play του cubase και απ'ό,τι έχω προσέξει κάνει και τα υπόλοιπα κανάλια μαντάρα μεταξύ τους σε θέμα συγχρονισμού!
Any opinions?

Τέλος πώς μπορώ να αποθηκεύω το τελικό αποτέλεσμα σε stereo και όχι mono όπως γίνεται τώρα;

Αν θέλετε ακούστε και 2 από τα κομμάτια που ηχογράφησα για να ακούσετε και μόνοι σας το πρόβλημα με το ezdrummer. Στο Pinball Map δεν είναι τόσο ξεκάθαρο το latency επειδή έβαλα το drum track να ξεκινάει λίγο πιο πριν απ'όπου θα'πρεπε αλλά και πάλι γίνονται πολλά ειδικά στο σολο (που το σκότωσα!).

Μη δώσετε σημασία στο παίξιμο γιατί ήταν τα πρώτα και δεύτερα takes και είχα και καιρό να παίξω αυτά τα κομμάτια + ότι είναι οι πρώτες μου κανονικές ηχογραφήσεις :P
http://rapidshare.com/files/142122061/recordings.rar.html

Thanks!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #1 στις: 02/09/08, 22:10 »
δοκιμασες να κανεις Freeze το audio out του midi instrument?
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #2 στις: 02/09/08, 22:21 »
ωραία τα κομματάκια σου αλλά δεν ξέρω πολλά από cubase....
μήπως αν τα μιντι τύμπανα τα έκανες μπ3 ή κάποια άλλη μορφή που να βολεύει και τα μίξαρες μετά??   ??? :)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #3 στις: 02/09/08, 22:49 »
δοκιμασες να κανεις Freeze το audio out του midi instrument?
Αυτό δεν το ήξερα, αλλά το δοκίμασα τώρα και νομίζω πως λύθηκε το πρόβλημα! Παρατήρησα όμως πως αν κάνω unfreeze μου χαλάει την ένταση του καναλιού αλλά δεν πειράζει! Ευχαριστώ!
ωραία τα κομματάκια σου αλλά δεν ξέρω πολλά από cubase....
μήπως αν τα μιντι τύμπανα τα έκανες μπ3 ή κάποια άλλη μορφή που να βολεύει και τα μίξαρες μετά??   ??? :)
Χαίρομαι που σου άρεσαν!
Αυτό με το mp3 δεν το είχα σκεφτεί μάλλον αυτό θα κάνω, αλλά δε θα υπάρχει και κάποια επιλογή στο cubase που να λύνει το πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #4 στις: 02/09/08, 22:54 »
λογικά ναι...
έεεελα ρε παιδιά μια βοήθεια στο παλικάρι!!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #5 στις: 02/09/08, 23:21 »
το ότι τα midi drums που έβαλες από το guitar pro δεν ακούγονται, είναι τελείως λογικό. Κι αυτό γιατί το midi αρχείο, έχει αποθηκευμένες τις πληροφορίες για τις αξίες,ρυθμό κλπ...δεν έχει κάποιον ήχο...Στο cubase πρέπει να συνδέσεις αυτό το midi αρχείο με κάποια βιβλιοθήκη ήχων...
Πας λοιπόν στο midi track και κάπου αριστερά λέει in και out..δηλαδή να επιλέξεις τις εισόδους και εξόδους...Μιας και τώρα έχεις βάλει το EZdrummer απότι κατάλαβα, στο midi out του καναλιού, επιλέγεις EZDrummer..κανονικά τώρα πρέπει να ακούγονται τα τύμπανα και να ηχογραφούνται.

Τώρα στο θέμα συγχρονισμού...Πρώτα κάνεις όλα αυτά με το midi (drums) και μετά ηχογραφείς με βάση αυτό για να μην έχεις πρόβλημα...Αν δεις ότι ηχογραφείς με latency,δηλαδή χτυπάς τη χορδή και ακούγεται μετά από λίγο, αυτό είναι θέμα κάρτας και το ρυθμίζεις από το Device properties που είναι σε ένα μενού δε θυμάμαι ακριβώς που.Ρυθμίζεις έτσι τα buffers ώστε να έχεις latency 7-10 ms...αν βάλεις λιγότερο Latency, θα αρχίσει και θα κρασάρει το πρόγραμμα.

Αφού τελειώσεις τις ηχογραφήσεις,(τα κανάλια της κιθάρας και της φωνής να είναι mono) κάνεις μια μίξη του στυλ δεξιά η μία αριστερά η άλλη,κέντρο η φωνή κλπ κλπ(panning) και κάνεις το audio mixdown...Στο μενού του,επιλέγεις Stereo και διαλέγεις ποιότητα....αυτά!δοκίμασέ τα και εδώ είμαστε

ΥΓ:τα κομμάτια δε πρόλαβα να τα ακούσω ακόμα ;)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #6 στις: 03/09/08, 01:58 »
Ωραίος....μ'αρέσει να βλέπω τον κόσμο να ασχολείται!!
Λοιπόν στο pinball map όπως το άκουσα δε βρήκα κάτι κακό στα drums....το ακριβώς αντίθετο βέβαια με το swim....
Θα πρέπει να μας πεις τι κάρτα ήχου χρησιμοποιείς....
Μήπως φορτώνεις πολύ τα project σου και δεν αντέχει το pc σου?
Και μιας που σε βρήκα σχετικό...
πάρε αυτό....

http://sordidpyx.googlepages.com/Spirit.mp3

Πριν λίγο το έκανα μη βαράς....το tempo track μου είναι λάθος σε 2 σημεία...μπάσσο κιθάρα είναι δικά μου...ο προγραμματισμός των drums δεν είναι δικός μου...μικροαλλαγές έκανα αλλά ο ήχος είναι δημιουργημα μου....και μίξες κλπ δικά μου...ε...αυτό....

Α...και είναι κατά κάτι guitar tracks λειψό...είναι και ένα τόνο πιο ψηλα....έχει και κάτι λαθάκια....και μην περιμένεις να ακούσεις solo.....αλλά βαριέμαι να τα διορθώσω....
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/08, 03:25 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #7 στις: 03/09/08, 02:02 »
το ότι τα midi drums που έβαλες από το guitar pro δεν ακούγονται, είναι τελείως λογικό. Κι αυτό γιατί το midi αρχείο, έχει αποθηκευμένες τις πληροφορίες για τις αξίες,ρυθμό κλπ...δεν έχει κάποιον ήχο...Στο cubase πρέπει να συνδέσεις αυτό το midi αρχείο με κάποια βιβλιοθήκη ήχων...
Πας λοιπόν στο midi track και κάπου αριστερά λέει in και out..δηλαδή να επιλέξεις τις εισόδους και εξόδους...Μιας και τώρα έχεις βάλει το EZdrummer απότι κατάλαβα, στο midi out του καναλιού, επιλέγεις EZDrummer..κανονικά τώρα πρέπει να ακούγονται τα τύμπανα και να ηχογραφούνται.

Τώρα στο θέμα συγχρονισμού...Πρώτα κάνεις όλα αυτά με το midi (drums) και μετά ηχογραφείς με βάση αυτό για να μην έχεις πρόβλημα...Αν δεις ότι ηχογραφείς με latency,δηλαδή χτυπάς τη χορδή και ακούγεται μετά από λίγο, αυτό είναι θέμα κάρτας και το ρυθμίζεις από το Device properties που είναι σε ένα μενού δε θυμάμαι ακριβώς που.Ρυθμίζεις έτσι τα buffers ώστε να έχεις latency 7-10 ms...αν βάλεις λιγότερο Latency, θα αρχίσει και θα κρασάρει το πρόγραμμα.

Αφού τελειώσεις τις ηχογραφήσεις,(τα κανάλια της κιθάρας και της φωνής να είναι mono) κάνεις μια μίξη του στυλ δεξιά η μία αριστερά η άλλη,κέντρο η φωνή κλπ κλπ(panning) και κάνεις το audio mixdown...Στο μενού του,επιλέγεις Stereo και διαλέγεις ποιότητα....αυτά!δοκίμασέ τα και εδώ είμαστε

ΥΓ:τα κομμάτια δε πρόλαβα να τα ακούσω ακόμα ;)

Τα midi ακούγονται κανονικά στο playback του cubase (έχω κάνει τις ρυθμίσεις που λες). Απλά στο Audio Mixdown δε βγαίνουν ???

Τη ρύθμιση για το latency την έψαξα λίγο τώρα αλλά δεν τη βρήκα. Θα το ψάξω όμως καλύτερα αύριο που θα ξαναηχογραφήσω!

Όποιος ακούσει τα κομμάτια ας πει και τη γνώμη του για τον ήχο! Θα είναι ευπρόσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #8 στις: 03/09/08, 02:06 »
Α...και είναι κατά κάτι guitar tracks λειψό...είναι και ένα τόνο πιο ψηλα....έχει και κάτι λαθάκια....και μην περιμένεις να ακούσεις solo.....αλλά βαριέμαι να τα διορθώσω....
είναι η ώρα δύσκολη.....   :bored:bored:

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #9 στις: 03/09/08, 02:06 »
Δοκίμασες να βγάλεις το real time export απο το audio mixdown?
Για τον ήχο..πάρα πολλά πράγματα θα μπορούσε κάποιος να πει
Θα πω μόνο 2..πολύ λάσπη και βαθος....θέλει αρκετή δουλειά...ψάχτο όμως και θα το βρεις που θα πάει....
Περιμένουμε το επόμενο!
Κάνε κανά food for the gods....gyroscope....

Α...και είναι κατά κάτι guitar tracks λειψό...είναι και ένα τόνο πιο ψηλα....έχει και κάτι λαθάκια....και μην περιμένεις να ακούσεις solo.....αλλά βαριέμαι να τα διορθώσω....
είναι η ώρα δύσκολη.....   :bored:bored:

Του χωρισμού είναι η ώρα.....?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #10 στις: 03/09/08, 02:10 »
όχι....η 2 και 10 το πρωί....

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #11 στις: 03/09/08, 02:16 »
Έλα μωρέ τώρα λεπτομέρειες....
Καλά...απο εσένα ειδικά τότε θα περιμένω αύριο πρωι οπωσδήποτε!
Έχουμε κανέναν τραγουδιστή?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #12 στις: 03/09/08, 02:38 »
Ωραίος....μ'αρέσει να βλέπω τον κόσμο να ασχολείται!!
Λοιπόν στο pinball map όπως το άκουσα δε βρήκα κάτι κακό στα drums....το ακριβώς αντίθετο βέβαια με το swim....
Θα πρέπει να μας πεις τι κάρτα ήχου χρησιμοποιείς....
Μήπως φορτώνεις πολύ τα project σου και δεν αντέχει το pc σου?
Και μιας που σε βρήκα σχετικό...
πάρε αυτό....

http://sordidpyx.googlepages.com/Spirit.mp3

Πριν λίγο το έκανα μη βαράς....το tempo track μου είναι λάθος σε 2 σημεία...μπάσσο κιθάρα είναι δικά μου...ο προγραμματισμός των drums δεν είναι δικός μου...μικροαλλαγές έκανα και φυσικά ο ήχος είναι δημιουργημα μου....

Α...και είναι κατά κάτι guitar tracks λειψό...είναι και ένα τόνο πιο ψηλα....έχει και κάτι λαθάκια....και μην περιμένεις να ακούσεις solo.....αλλά βαριέμαι να τα διορθώσω....
Και το Pinball Map βασικά είναι ας τα να πάνε ειδικά στο σόλο που ακούγεται και το κανάλι του τελευταίου!
Η κάρτα ήχου είναι η on-board του υπολογιστή μου (Realtek High Definition Audio) και δεν είναι και η καλύτερη. Τώρα το υπόλοιπο hardware του pc μου δε νομίζω να έχει πρόβλημα (Pentium 4 dualcore 3,4GHZ και 2Gb RAM)

Βασικά ποιων είναι το Spirit; Στην αρχή νόμιζα πως θα άκουγα το Spirit των Paradise Lost αλλά δεν ήταν αυτό τελικά ;D
Πολύ progressivia, deathia και έτσι :metal:
Ο ήχος μου φάνηκε μια χαρά και δε βρήκα σχεδόν κανενα λάθος!
Δοκίμασες να βγάλεις το real time export απο το audio mixdown?
Για τον ήχο..πάρα πολλά πράγματα θα μπορούσε κάποιος να πει
Θα πω μόνο 2..πολύ λάσπη και βαθος....θέλει αρκετή δουλειά...ψάχτο όμως και θα το βρεις που θα πάει....
Περιμένουμε το επόμενο!
Κάνε κανά food for the gods....gyroscope....

Το real time export δοκίμασα και να το βάλω και να το βγάλω αλλά δεν κάνει καμία διαφορά.

Για τη λάσπη έχεις δίκιο αν και είναι αρκετά κοντά στον ήχο που μου αρέσει. Το βάθος δεν το ήθελα τόσο πολύ στο Swim αλλά ηχογράφησα όλο το track με αυτό και μετά το άκουσα και βαριόμουν να το ξαναηχογραφήσω :P

Η βλακεία είναι πως ηχογράφησα όλα τα tracks χωρίς να ακούω τι παίζω γιατί έχει latency η κάρτα και προσπαθούσα να μαντέψω το πόσο δυνατά πχ. χτύπαγα τις χορδές γι'αυτό και το αποτέλεσμα δεν είναι το καλύτερο ::)

Τα κομμάτια που λες δεν τα ξέρω (πρέπει να είναι από τους πρώτους δίσκους τους), θα προσπαθήσω να ηχογραφήσω κανένα άλλο από το clayman ή κανένα πιο πρόσφατο άμα είναι :beer:

Άντε καληνύχτα τώρα ;) :zzz:

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #13 στις: 03/09/08, 02:47 »
Ωπ....τότε δεν έπεσα και σε τόσο σχετικό όσο νόμιζα...
Δε πειράζει όμως....
Το Food for the Gods είναι στο Whoracle όπως επίσης και το gyroscope....αν δε το έχεις ακούσει είσαι μισός άνθρωπος....

Το Spirit Crusher όπως λέγεται αυτό που ανέβασα είναι των Death...αν δεν έχεις ακούσει το Sound Of Perseverance τότε πάει και το άλλο σου μισό!!!!

Απο τι παίζεις? πεταλιέρα? αν ναι τότε απλά σύνδεσε την στο line in της κάρτας ήχου το οποίο και θα ενεργοποιήσεις απο το mixer της και στο cubase MHN ενεργοποιήσεις το monitor....θα ακούς τι παίζεις και το cubase θα ηχογραφεί κανονικά...

Η λάσπη αυτή αποκλείεται να είναι κοντά στον ήχο που θες....κοντά όπως λέμε ...απλά είναι παραμόρφωση...
Όπως είπα....δουλεψε το και θα το βρεις.....

Τα πιο πρόσφατα των in flames δε νομίζω να σου κάτσουν καλά...πολλά μπλιμπλίκια και λιγότερο κιθάρα απο τα παλιά...οπότε no bleep bleep, no sounding good......

Ποτέ μην ηχογραφείς με τα εφφέ σου επάνω στον ήχο....γράψε τις κιθάρες σου στεγνές και καθαρές όσο πιο σφιχτά μπορείς και τα εφφέ τα βάζεις μετά...

Και να μην ξεχάσω....αν δε το έχεις κάνει ήδη τότε...google-> ASIO4ALL-> download-> install-> cubase-> devices-> device setup-> VST audiobay-> ASIO4ALL
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/08, 02:49 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #14 στις: 03/09/08, 03:02 »
Ωπ....τότε δεν έπεσα και σε τόσο σχετικό όσο νόμιζα...
Δε πειράζει όμως....
Το Food for the Gods είναι στο Whoracle όπως επίσης και το gyroscope....αν δε το έχεις ακούσει είσαι μισός άνθρωπος....

Το Spirit Crusher όπως λέγεται αυτό που ανέβασα είναι των Death...αν δεν έχεις ακούσει το Sound Of Perseverance τότε πάει και το άλλο σου μισό!!!!

Απο τι παίζεις? πεταλιέρα? αν ναι τότε απλά σύνδεσε την στο line in της κάρτας ήχου το οποίο και θα ενεργοποιήσεις απο το mixer της και στο cubase MHN ενεργοποιήσεις το monitor....θα ακούς τι παίζεις και το cubase θα ηχογραφεί κανονικά...

Η λάσπη αυτή αποκλείεται να είναι κοντά στον ήχο που θες....κοντά όπως λέμε ...απλά είναι παραμόρφωση...
Όπως είπα....δουλεψε το και θα το βρεις.....

Τα πιο πρόσφατα των in flames δε νομίζω να σου κάτσουν καλά...πολλά μπλιμπλίκια και λιγότερο κιθάρα απο τα παλιά...οπότε no bleep bleep, no sounding good......

Ποτέ μην ηχογραφείς με τα εφφέ σου επάνω στον ήχο....γράψε τις κιθάρες σου στεγνές και καθαρές όσο πιο σφιχτά μπορείς και τα εφφέ τα βάζεις μετά...

Και να μην ξεχάσω....αν δε το έχεις κάνει ήδη τότε...google-> ASIO4ALL-> download-> install-> cubase-> devices-> device setup-> VST audiobay-> ASIO4ALL
Όντως δεν είμαι τόσο σχετικός από Death (καθόλου μη σου πω!)
Βασικά το Whoracle είναι το μόνο που δεν έχω από In Flames όλα τα άλλα τα ξέρω και μου αρέσουν και πολύ! Αν όταν λες μπλιμπλίκια εννοείς τα synths και τα samples που βάζουν θα βρω κάποιο τρόπο να τα βάλω ακόμα και με midi ;D
Ηχογράφησα με το καινούριο μου μαραφέτι, pocketPOD :guitar: και ακόμα δεν έχω ψάξει πολύ τους ήχους του. Το περίεργο όμως είναι ότι το βάζω κανονικά στο line in της κάρτας μου και το ενεργοποιώ από το παραθυρο του volume control και πάλι δεν ακούγεται τι παίζω :-\

Αυτό με την καθαρή ηχογράφηση που λες δεν ξέρω πως να το κάνω. Να στείλω την κιθάρα καρφί στο line in της κάρτας ήχου και μετά να χρησιμοποιήσω διάφορα plug-ins για τα εφέ; Προτιμώ πάντως να το ψάξω με το pod μιας που το έχω πρόχειρο ;D

Δεν αντέχω άλλο πάω για ύπνο ;D

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #15 στις: 03/09/08, 03:10 »
Αφου δε σε βλεπω να πας για υπνο...να σε βοηθήσω λίγο παραπάνω....
Όταν λέω στεγνά εννόω (αφού έχεις το pod) μόνο με έναν προενισχυτή και μια καμπίνα..άντε και αν θες κανά screamer ή τελος πάντων ότι βάζεις για το tone σου....όχι όμως εφφε....mod delay reverb....τσου τσου αυτά....Αυτά τα βάζεις μετά απο plugins....
Ο λόγος είναι για να μπορείς να τα ελεγχεις...
Για το ότι δεν ακούγεται το pod απο το line in κάποια κουτσουκέλα έχεις κάμει....ψάχτο λίγο περισσότερο....σίγουρα το έχεις επιλέξει σαν recording source? σίγουρα δεν είναι mutted?
Τώρα πως ηχογράφησες? με το Pod σαν κάρτα ήχου? τι ρωτάω τώρα ε?

Μπλιμπλίκια ναι εννοώ τα synths κυρίως που βάζουν και άλλα διάφορα τεχνάσματα του Nordström, του Sneap ή όποιος άλλος τέλος πάντων τυχαίνει να τους βοηθάει....Αν μπορείς να τα ανακατασκευάσεις? Αφου έγινε μια φορά λες να μην ξαναγίνεται? φυσικά....μη με ρωτήσεις το πως όμως......

Και για να μην ξεχνιόμαστε....εφόσον μιλάμε για ρυθμικές, δε ξέρω τί έχεις βάλει εκεί μέσα αλλά ήρεμα με το reverb ........

Και επίσης για τα διάφορα latency issues που τυχόν να έχεις....είναι καθαρά θέμα setup....Τώρα με το setup που έχεις και την κάρτα ήχου....ή ψαχούλεψε λίγο το freeze ή ...τον δύσκολο δρόμο των πολλών export ένα ένα τα tracks με τις αλλαγές που θες και ξανα-import ....αλλά σίγουρα αυτό δε βοηθάει μακροπρόθεσμα....τέλος πάντων ψάχτο και ανάλογα με τις ανάγκες σου βλέπεις....
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/08, 03:24 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #16 στις: 03/09/08, 03:25 »
Λογικο ειναι..Αφου κανεις "audio" mixdown..Τα midi δεν ειναι audio και για αυτο δεν βγαινουν στο mix μαζι με τα υπολοιπα...

Anyway..Λυσεις..
Οι περισσοτερες multimedia καρτες ηχου οπως η soundblaster εχουν στο mixer panel τους μια επιλογη για το ποια εισοδο χρησιμοποιεις οταν ηχογραφεις..Εκει που λεει REC συγκεκριμενα στις soundblaster..Συνηθως ειναι ρυθμισμενο στο line in απο το οποιο περνας για να γραψεις πχ τις κιθαρες σου..
Υπαρχουν λοιπον συνηθως και οι επιλογες "midi synth" η το "what you hear"..
-Επελεξε το πρωτο αν υπαρχει..Αν οχι το δευτερο..
-Πηγαινεις στο cubase και επιλεγεις σολο ενα audio καναλι κενο στο οποιο θα γραψεις τα drums σου η οτι αλλο midi θες..
-Πας στο midi καναλι και ξετσεκαρεις το Mute αριστερα στο καναλι ωστε να ακουγεται μονο αυτο το midi και να ηχογραφηθει στο audio καναλι που επιλεξαμε πριν..
-Βαζεις τους κερσορες σου και κανεις record σε ολο το track.....

Πολυ απλα ετσι μετατρεπεις ενα midi καναλι σε audio..
Μετα μπορεις να τα κανεις ενα mixdown ολα και να ακους οτι θες στο Mix..

Tωρα αν η καρτα ηχου σου δεν εχει τετοιες επιλογες τοτε υπαρχουν καποιες "καγκουριες" που μπορεις να κανεις για να μετατρεψεις ενα Midi σε audio,αλλα μην προτρεχουμε..


Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #17 στις: 05/09/08, 23:06 »
Σορυ που άργησα τόσο να απαντήσω!

@drakoumel: Πήγα τελικά είδες;  ;D
Λοιπόν, αυτό για τα εφέ δεν ξέρω κατά πόσο θα το κάνω (να τα προσθέτω δηλαδή μετά από υπολογιστή) γιατί τα διάφορα plug-ins που κυκλοφορούν έχουν χίλιες-δυο ρυθμισεις και πιο πολύ σαλάτα θα τα κάνω :P Θα προσπαθήσω απλά να τα ρυθμίζω σωστά από το pod (που δεν είναι καθόλου άσχημα τα δικά του) και να γράφω σε ξεχωριστό κανάλι για κάθε διαφορετικό ήχο!

Το θέμα με το line in το διόρθωσα, ήταν χαμηλωμένες οι εντάσεις για την υποδοχή στην οποία το έβαζα! Τώρα είναι μια χαρά και γράφω σαν άνθρωπος! Έβαλα και τους ASIO4ALL και πετάει (σχεδόν) το μηχάνημα 8)

Τις ηχογραφήσεις τις κάνω με το direct out/phones στο line in της κάρτας ήχου μου. Δε λειτουργεί σαν κάρτα ήχου αυτό το pod.

Το freeze πάντως μια χαρά λειτουργεί μέχρι στιγμής (δεν έχω ψάξει όλα τα σημεία των κομματιών που ηχογράφησα για να δω αν χάνει κάπου)!

@Alex Flouros
Φίλε Άλεξ η δική μου κάρτα στο interface της (του προγράμματός της) έχει 4 επιλογές για την ηχογράφηση:
CD Volume - Line Volume - Mic Volume - Stereo Mix
Συνήθως έχω επιλεγμένο το δεύτερο αλλά δοκίμασα και με το τελευταίο (που δεν ξέρω τι είναι) χωρίς αποτέλεσμα όμως.
Το "what you hear" πάντως νομίζω πως το έχω δει κάπου στο cubase αλλά δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ! Αν ξέρεις εσύ πες μου.

Η μετατροπή του midi σε mp3 ήταν καλή ιδέα αλλά θα καταντάει εκνευριστικό να κάνω τόσες διαδικασίες :-\


Ετοιμάζω και άλλα κομμάτια πιο προσεγμένα ;D
 :guitar:

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #18 στις: 05/09/08, 23:33 »
Θα περιμενουμε να τα ακούσουμε....
Αυτό που σου είπε ο Alex λογικά θα μπορέσεις να το δεις αν στο mixer των windows πας options->properties επιλεξεις το recording και απο κάτω θα μπορέσεις να επιλέξεις το midi out....

Αλλά αφού έβαλες το EZdrummer όμως ...γιατί να τα ξαναμπλέξεις??

Άντε περιμένουμε τα επόμενα...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #19 στις: 06/09/08, 00:52 »
Θα περιμενουμε να τα ακούσουμε....
Αυτό που σου είπε ο Alex λογικά θα μπορέσεις να το δεις αν στο mixer των windows πας options->properties επιλεξεις το recording και απο κάτω θα μπορέσεις να επιλέξεις το midi out....

Αλλά αφού έβαλες το EZdrummer όμως ...γιατί να τα ξαναμπλέξεις??

Άντε περιμένουμε τα επόμενα...
Είναι το ίδιο με το πρόγραμμα της κάρτας μου. Και εκεί τα ίδια 4 έχει!

Δεν θέλω όμως τα midi για drums, τα θέλω για μπάσο και πλήκτρα, όπου υπάρχουν!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #20 στις: 06/09/08, 02:02 »
Γιατί δε κάνεις το ίδιο για μπάσσο πλήκτρα με αυτό που έκανες για τα drums??
Στα Instruments πχ που βάζεις το Ezdrummer υπάρχει ένα vst που λέγεται vb-1 ...θα το βρεις στα synths...
Επίσης εκεί θα βρεις και άλλα 3 instruments με ήχους για synths ....κάνε ακριβώς ότι έκανες και με το ezdrummer.....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #21 στις: 07/09/08, 04:29 »
Γιατί δε κάνεις το ίδιο για μπάσσο πλήκτρα με αυτό που έκανες για τα drums??
Στα Instruments πχ που βάζεις το Ezdrummer υπάρχει ένα vst που λέγεται vb-1 ...θα το βρεις στα synths...
Επίσης εκεί θα βρεις και άλλα 3 instruments με ήχους για synths ....κάνε ακριβώς ότι έκανες και με το ezdrummer.....
Δοκίμασα το vb-1 αλλά ο ήχος του και είναι χειρότερος από το midi (κατά τη γνώμη μου) και είναι πολύ περιορισμένης έντασης και εύκολα καλύπτεται από τα άλλα όργανα (αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα βέβαια).

Το θέμα είναι πως με τόσα vst θα σέρνεται στο τέλος ο υπ.. Έκανα πάλι κάτι ηχογραφήσεις και εκεί που έλεγα ωραία, τα έπαιξα όλα στο ρυθμό κλπ. ξαφνικά βλέπω ότι σε κάποια σημεία (μιλώντας για τα guitar tracks) κάτι έχει κάνει και έχει χαλάσει την ηχογράφηση, σαν να έχει φέρει την κιθάρα πχ. ένα beat πιο πίσω :o Αυτό σε κάποια σημεία το διόρθωσα επειδή πριν από το σημείο που χάλασε υπήρχε μεγάλη παύση και μπορούσα να κόψω και να ράψω. Σε κάποια άλλα όμως σημεία δε γίνεται με τίποτα διόρθωση :'(

Ακόμα το EZdrummer μου κάνει πάλι νερά και χάνει το ρυθμό και με freeze και χαλάει και το συγχρονισμό και στα άλλα κανάλια. Είναι βασικά την περισσότερη ώρα σαν να μπαίνει σωστά στο πρώτο beat κάθε μέτρου αλλά να παίζει άλλα αντί άλλων ενδιάμεσα :eee:

Ρε μπας και δεν την παλεύει ο υπολογιστής μου; Αλλά πάλι δεν τον λες και αργό :-\

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #22 στις: 08/09/08, 00:25 »
Καταρχήν δεν έχουμε απαντήσει ακομα στο ενδεχόμενο του μήπως φορτώνεις πολύ το cubase....
Κατα δεύτερον ...πόσο latency έχεις?
Αν δε χρησιμοποιείς το monitor του cubase τότε απο το control panel του ASIO4ALL (αν αυτό χρησιμοποιείς)  μεγάλωσε το buffer size κατα πολύ και ξαναδοκίμασε....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #23 στις: 08/09/08, 02:17 »
Καταρχήν δεν έχουμε απαντήσει ακομα στο ενδεχόμενο του μήπως φορτώνεις πολύ το cubase....
Κατα δεύτερον ...πόσο latency έχεις?
Αν δε χρησιμοποιείς το monitor του cubase τότε απο το control panel του ASIO4ALL (αν αυτό χρησιμοποιείς)  μεγάλωσε το buffer size κατα πολύ και ξαναδοκίμασε....
Όταν ηχογραφώ τις κιθάρες δεν υπάρχει κανένα άλλο κανάλι στο cubase (και χρησιμοποιώ συνήθως 2 κανάλια για τις κιθάρες) αλλά και πάλι χαλάει με τον τρόπο που είπα πιο πριν!
Έβαλα τώρα που μου είπες το buffer size στο τέρμα και έφτιαξε :o
Το latency γράφει 47.914 ms
Τώρα μένει το θέμα με τα midi και τα displacements στις κιθάρες ;D
Thanks! Όποια άλλη βοήθεια ευπρόσδεκτη! ;)

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Audio Mixdown σε Cubase και Vst
« Απάντηση #24 στις: 08/09/08, 04:08 »
Το θέμα με τα drums είναι ΟΚ πλέον?
Ξαναηχογράφησες τις κιθάρες τώρα που έβαλες μεγάλο buffer size και σου κάνει πάλι το ίδιο? Γιατι αν άλλα μέρη είναι εντάξει και άλλα όχι τότε μάλλον σου έκανε διακοπες στην ηχογράφηση και λογικά τώρα θα είσαι εντάξει....
Το midi τι έχει??

Ένα απο τα κορυφαία vst instruments για μπάσσο είναι το Trilogy της Spectrasonics αν δε σε ικανοποιεί το vb-1 της steiberg.....
Υπάρχει και το Virtual Bassist της Steinberg.....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
9639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/03, 11:31
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
3993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/07, 20:45
από jmone
6 Απαντήσεις
4808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 01:48
από gers
1 Απαντήσεις
2797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 19:52
από Fteo
5 Απαντήσεις
5131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/09, 18:45
από Crossroad
7 Απαντήσεις
4529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 22:21
από gers
8 Απαντήσεις
3694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:45
από Lightstringer
7 Απαντήσεις
4448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 11:15
από kosmas9x2
1 Απαντήσεις
2952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 15:09
από Minotaur
0 Απαντήσεις
4277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/13, 14:02
από xribene