Αποστολέας Θέμα: Coil split και ποτενσιόμετρα  (Αναγνώστηκε 4330 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Coil split και ποτενσιόμετρα
« στις: 10/07/09, 19:59 »
Καλησπέρα,θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Σκέφτομαι να κάνω στην κιθάρα μου coil split. Έχω 2 humbuckers,έναν 3θέσιο επιλογέα,1 tone και 1 volume και θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

1. Ενδείκνυται ή επιβάλλεται η χρήση push/pull pots?
2. Ποια η διαφορά των ανωτέρω με τα split pots. Έουν σχέση με split coil,εξ' ου και η ονομασία τους?
3. Για να έχω πιο πριμαριστό ήχο,θα βάλω 500άρια pots έναντι των 250?
4. Τα Β500Κ χρησιμοποιούνται για το volume και τα Α500Κ για το tone ή δεν είναι απραίτητο?
5. Με τους πυκνωτές τι γίνεται,πρέπει να βάλω 2?Έναν για κάθε ποτενσιόμετρο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/07/09, 01:27 από Aggelos_chem »

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Coil split και ποτενσιόμετρα
« Απάντηση #1 στις: 11/07/09, 18:42 »
1. Αν δεν θελεις να προσθεσεις 2 διακοπτες στην κιθαρα σου, η μονη επιλογη που εχεις ειναι να βαλεις push/pull pots.
2. Τα split shaft pots (αν εννοεις αυτα) ειναι τα ιδια με τα solid shaft pots. Αλλαζει μονο ο αξονας τους.
3. Ναι. Τα 500αρια "ταιριαζουν" και καλυτερα με humbucker μαγνητες. Αν και αυτο ειναι σχετικο μιας και ο καθενας εχει το δικο του γουστο...
4. Αναποδα! Το Α500Κ (λογαριθμικο) για volume και το Β500Κ (γραμμικο) για tone!  ;)
Βεβαια μπορεις να χρησιμοποιησεις δυο λογαριθμικα ή δυο γραμμικα... με δυο log το tone θα αλλαζει λιγο αποτομα σε καποιο σημειο και με δυο γραμμικα θα συμβαινει το ιδιο αλλα στο volume.
5. Αναλογα το wiring. Φανταζομαι στην περιπτωση σου θα χρειαστεις ενα πυκνωτη για το tone.

Καλη επιτυχια!

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Coil split και ποτενσιόμετρα
« Απάντηση #2 στις: 11/07/09, 18:51 »
1. Αν δεν θελεις να προσθεσεις 2 διακοπτες στην κιθαρα σου, η μονη επιλογη που εχεις ειναι να βαλεις push/pull pots.
2. Τα split shaft pots (αν εννοεις αυτα) ειναι τα ιδια με τα solid shaft pots. Αλλαζει μονο ο αξονας τους.
3. Ναι. Τα 500αρια "ταιριαζουν" και καλυτερα με humbucker μαγνητες. Αν και αυτο ειναι σχετικο μιας και ο καθενας εχει το δικο του γουστο...
4. Αναποδα! Το Α500Κ (λογαριθμικο) για volume και το Β500Κ (γραμμικο) για tone!  ;)
Βεβαια μπορεις να χρησιμοποιησεις δυο λογαριθμικα ή δυο γραμμικα... με δυο log το tone θα αλλαζει λιγο αποτομα σε καποιο σημειο και με δυο γραμμικα θα συμβαινει το ιδιο αλλα στο volume.
5. Αναλογα το wiring. Φανταζομαι στην περιπτωση σου θα χρειαστεις ενα πυκνωτη για το tone.

Καλη επιτυχια!


Σ' ευχαριστώ, ξεμπέρδεψα/επιβεβαίωσα κάποια πράγματα.
Οπότε θα βάλω 1Α και 1Β όπως έχει η κιθάρα και θα κρατήσω τον πυκνωτή στο tone,όπως επίσης είναι στην κιθάρα και δεν βάζω δεύτερο. Απλά σκέφτηκα δύο πυκνωτές,μήπως χρειαζόταν περισσότερη ενέργεια το σύστημα που θέλω,αλλά βλέπω πως δεν χρειάζεται.
 Άν δεν κάνω κάποιο λάθος στο διάγραμμα που μου έδειξες, είναι δύο push-pull για ανεξάρτητο split του κάθε humbucker,το οποίο θέλω να κάνω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Coil split και ποτενσιόμετρα
« Απάντηση #3 στις: 11/07/09, 20:15 »
Ο πυκνωτης δεν "δινει" καμια ενεργεια στο συστημα! Μαζι με το tone pot αποτελει το φιλτρο για τη ρυθμιση tone.

To διαγραμμα εχει σε καθε humbucker ενα push-pull για επιλογη humbucker/single coil. Αν ειναι αυτο που θελεις να κανεις, ακολουθησε το!  :)

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Coil split και ποτενσιόμετρα
« Απάντηση #4 στις: 11/07/09, 20:52 »
Ο πυκνωτης δεν "δινει" καμια ενεργεια στο συστημα! Μαζι με το tone pot αποτελει το φιλτρο για τη ρυθμιση tone.

To διαγραμμα εχει σε καθε humbucker ενα push-pull για επιλογη humbucker/single coil. Αν ειναι αυτο που θελεις να κανεις, ακολουθησε το!  :)

Το ξέρω οτι ο πυκνωτής δε δίνει ενέργεια.Αποθηκεύει ηλεκτρικό φορτίο,συνεπώς ηλεκτρική ενέργεια.Δεν το έθεσα σωστά.
Άλλωστε σκεπτόμενος αυτό που είπες κιόλας,δεν χρειάζεται να αποκόψω συχνότητες απο το volume. Τα μπερδεψα με τα της σχολής,άκυρο. ??? ??? ;D
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Coil split και ποτενσιόμετρα
« Απάντηση #5 στις: 12/07/09, 01:32 »
Μην μπερδεύεσαι, στην περίπτωση αυτή ούτε δίνει ούτε αποθηκεύει φορτίο-ενεργεία. "Επιλέγει" ποιες συχνότητες (δηλ υψηλές, πρίμα)
θα περάσουν προς την γείωση και ποιες όχι (χαμηλές), δηλ λειτουργεί σαν φίλτρο.  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Coil split και ποτενσιόμετρα
« Απάντηση #6 στις: 12/07/09, 02:05 »
Μην μπερδεύεσαι, στην περίπτωση αυτή ούτε δίνει ούτε αποθηκεύει φορτίο-ενεργεία. "Επιλέγει" ποιες συχνότητες (δηλ υψηλές, πρίμα)
θα περάσουν προς την γείωση και ποιες όχι (χαμηλές), δηλ λειτουργεί σαν φίλτρο.  ;)

Τώρα είναι πιο κατανοητά τα πράγματα.Δεν το είχα ψάξει οφείλω να ομολογήσω,πήγαινα με τη λογική του ορισμού στο συμπέρασμα.
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/03, 07:58
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
5095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/05, 00:42
από H4RRY
21 Απαντήσεις
9406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 10:49
από teo_gp
1 Απαντήσεις
2837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/08, 23:25
από Serviani
2 Απαντήσεις
2858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 13:44
από Neikos
2 Απαντήσεις
2594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/10, 19:27
από Alexisonfire
2 Απαντήσεις
3098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/11, 22:47
από theodoropoulos
5 Απαντήσεις
3388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/13, 18:58
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
4 Απαντήσεις
4188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/15, 21:00
από saved
2 Απαντήσεις
3851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/15, 17:15
από AnimaPura