Αποστολέας Θέμα: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW  (Αναγνώστηκε 11191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #25 στις: 15/05/18, 17:04 »
To backing track το παιζω μεσω windows media player.  Δοκιμασα κατι gom κτλ, αλλα το προβλημα ειναι στο studio one. Ουτε με drag and drop μπορω να κανω playback.

Δεν θα χρησιμοποιείς άλλο software για το backing track. Πρέπει να γίνει Import στο studio one.
Για να μην γίνεται, είναι μάλλον σε μη υποστηριζόμενη δειγματοληψία.

Τσέκαρε κάποιο που παίζει με αυτό που δεν παίζει για τις διαφορές.

Λογικά με δεξί click, properties, details θα σου πει σε τι sampling rate είναι κλπ.
Εναλλακτικά, από το vlc θα πάρεις μάλλον περισσότερες πληροφορίες.

Αν είναι διαφορετικά (που το υποψιάζομαι), άνοιξε το προβληματικό με το audacity και κάντο export με τις ρυθμίσεις που έχει κάποιο άλλο που παίζει ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #26 στις: 15/05/18, 17:21 »
Εχω βαλει 2 ποστς ποιο πισω μερικα scrennshots. To backing track το παιζω μεσω windows media player.  Δοκιμασα κατι gom κτλ, αλλα το προβλημα ειναι στο studio one. Ουτε με drag and drop μπορω να κανω playback. Αυτο προσπαθησα να ξεκαθαρισω στο μηνυμα που τους εγραψα, διοτι .wav αρχεια θα επρεπε να τα παιζει κανονικοτατα. Μαλιστα αρχειο ηχου στη μιξη ακομα, του studio one, το εστειλα στον δασκαλο ο οποιος εχει το ιδιο προγραμμα και δεν του το ανοιγε!! Θα προσπαθησω μια τελευταια φορα με τους asio μολις βρω διαθεση και αν δεν βρω γιατρεια δεν θα ασχοληθω αλλο.
 Το χωριστο backing track με ενοχλει, αλλα το studio one ηρθε με ωραιο πακετο εφε και ειπα ας γραφω εστω και χωριστα το μπασο και κανω μετα μιξη σε wav. Αλλα ουτε κι αυτο δεν μπορω να κανω.

είναι κουλό έτσι πως πάς να το κάνεις, θα πρεπει το backing track να είναι κανονικό track του Studio One.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #27 στις: 15/05/18, 17:22 »
Αν είναι διαφορετικά (που το υποψιάζομαι), άνοιξε το προβληματικό με το audacity και κάντο export με τις ρυθμίσεις που έχει κάποιο άλλο που παίζει ΟΚ.

τον ρωτησα αν έχει παιξει σωστά έστω και ενα wav ..

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #28 στις: 15/05/18, 21:27 »
To backing track το παιζω μεσω windows media player.  Δοκιμασα κατι gom κτλ, αλλα το προβλημα ειναι στο studio one. Ουτε με drag and drop μπορω να κανω playback.

Δεν θα χρησιμοποιείς άλλο software για το backing track. Πρέπει να γίνει Import στο studio one.
Για να μην γίνεται, είναι μάλλον σε μη υποστηριζόμενη δειγματοληψία.

Τσέκαρε κάποιο που παίζει με αυτό που δεν παίζει για τις διαφορές.

Λογικά με δεξί click, properties, details θα σου πει σε τι sampling rate είναι κλπ.
Εναλλακτικά, από το vlc θα πάρεις μάλλον περισσότερες πληροφορίες.

Αν είναι διαφορετικά (που το υποψιάζομαι), άνοιξε το προβληματικό με το audacity και κάντο export με τις ρυθμίσεις που έχει κάποιο άλλο που παίζει ΟΚ.
Ολα τα κομματια που εχω ειναι .mp3 οποτε δεν εχει παιξει ως τωρα ουτε ενα στο studio one. Θα κανω μια ηχογραφηση εξαγωγη ως .wav και θα κοπιαρω απο εκει τα bitrate και ο,τι αλλο χρειαζεται. Αλλα το βασικοτερο μου σπασιμο ειναι το lattency. 
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #29 στις: 15/05/18, 22:17 »
Να ρωτήσω γιατί παλεύεις με ένα DAW που ούτε mp3 υποστηρίζει, ούτε τα wav που θες?

Κατέβασε για δοκιμή, τουλάχιστον, το Reaper και δες πώς θα συμπεριφερθεί σε latency με backing track και ένα armored κανάλι.

Θεωρώ πως αδίκως παιδεύεσαι και χάνεις χρόνο και θα μπορούσες να παίζεις τόσες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #30 στις: 15/05/18, 22:27 »
Ηρθε δωρεαν με το audio interface και γι`αυτο ασχοληθηκα. Δεν εχω χρονο τελευταια να στρωθω, κατεβασα μονο το reaper προχθες και εκτοτε τιποτα. Ειναι ομως και το πεισμα καμμια φορα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #31 στις: 15/05/18, 22:33 »
Το καταλαβαίνω αλλά πιο πολύ σε ταλαιπωρεί αυτό το "δωρεάν" παρά σε έχει εξυπηρετήσει!  ;D

Και ο σκοπός είναι να παίζουμε, όχι να παλεύουμε με τα προγράμματα!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #32 στις: 15/05/18, 22:51 »
Το καταλαβαίνω αλλά πιο πολύ σε ταλαιπωρεί αυτό το "δωρεάν" παρά σε έχει εξυπηρετήσει!  ;D

Και ο σκοπός είναι να παίζουμε, όχι να παλεύουμε με τα προγράμματα!
Πες το ψεμματα... Απο βδομάδα θα εχω άδεια, να ξεκαθαρίσουν και καποια θεματακια υγείας και πιστεύω θα δω το φως το ηλεκτρικό!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #33 στις: 15/05/18, 22:53 »
Πες το ψεμματα... Απο βδομάδα θα εχω άδεια, να ξεκαθαρίσουν και καποια θεματακια υγείας και πιστεύω θα δω το φως το ηλεκτρικό!
Κι ό,τι απορία έχεις εδώ είμαστε! Αν και με ένα δυο βηματάκια το στησες, είναι αρκετά απλό.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #34 στις: 15/05/18, 23:08 »
Το Audacity έχει δυο επιλογές στην εξαγωγή σε wav 16 bit και 32 bit floating point ... ίσως αυτό να μην κάθεται καλά στο Studio One.

Από κει και πέρα, διαβάζω ότι η κάρτα υποστηρίζει latency free tracking και όντως αυτό το κουμπί που έχει στην πρόσοψη κάνει αυτή τη δουλειά, αν έχω καταλάβει καλά. Δηλαδή μιξάρει το ξερό σήμα (αυτό που μπαίνει στο h/w πριν ακόμα πάει στο DAW) με την επιστροφή από το S/W. Έτσι έχεις μια μίξη με μηδενική ουσιαστικά καθυστέρηση. Το μειονέκτημα είναι φυσικά ότι στερείσαι οποιασδήποτε real time επεξεργασίας μέσα στο DAW (plugins). Όμως το κακό με το σετάπ σου είναι ότι το playback δεν το στέλνεις στο "μαραφέτι" (θα πρέπει να συνδέσεις monitor/ηχεία σε αυτό) αλλά στην άλλη κάρτα. Οπότε latency free bye bye... Νομίζω πάντως ότι αν ορίσεις ως playback device το "μαραφέτι" για όλες τις συσκευές του υπολογιστή (πχ και το vlc, media player,μ ό,τι χρησιμοποιείες) θα μπορέσεις στα μαραφετοακουστικά να ακούς και το backing track και μπάσο (τώρα νομίζω ακούς μπάσο από εκεί και backing απο τα ηχεία του λάπτοπ, σωστά;).

Για τα screen shots που σου είπα εννοώ του μίκτη, αλλά μάλλον δεν έχει η κάρτα αυτή s/w μίκτη. Έχει το κουμπάκι που είπαμε παραπάνω και κάποιες επιλογές. Νομίζω ότι αν καταφέρεις και λύσεις το θέμα του wav θα βγάλεις άκρη... απαράδεκτο ωστόσο για DAW να μην υποστηρίζει mp3...

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #35 στις: 20/05/18, 23:41 »
Περασα το Reaper και σωθηκα!!!  ;D ;D Βυσμα, ακουστικα, record και πορωση!!! Μονο που ειναι λαβυρινθος να βρω εφε και ενισχυτες (αν εχει) αλλα ειναι φοβερα ευκολοχρηστο για βασικες ηχογραφησεις. Και στα $60 ειναι λουκουμι.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #36 στις: 21/05/18, 01:04 »
Πατάς εκεί στο FX, Add και σου βγάζει λίστα με ό,τι έχει. Μπορείς να κατεβάσεις και άλλα VSTs και να κοτσάρεις ό,τι θέλεις πάνω από προσομειώσεις εφέ και ενισχυτών.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #37 στις: 21/05/18, 02:02 »
Πατάς εκεί στο FX, Add και σου βγάζει λίστα με ό,τι έχει. Μπορείς να κατεβάσεις και άλλα VSTs και να κοτσάρεις ό,τι θέλεις πάνω από προσομειώσεις εφέ και ενισχυτών.
Ωραια. Και ειναι για χρήστες που εχουν αγοράσει την αδεια μονο ή και για τους free? Που τα βρισκω κιολας τα VST?
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #38 στις: 21/05/18, 08:09 »
Και στα $60 ειναι λουκουμι.
:o λιγο τσουχτερό το reaper.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #39 στις: 21/05/18, 11:28 »
Πατάς εκεί στο FX, Add και σου βγάζει λίστα με ό,τι έχει. Μπορείς να κατεβάσεις και άλλα VSTs και να κοτσάρεις ό,τι θέλεις πάνω από προσομειώσεις εφέ και ενισχυτών.
Ωραια. Και ειναι για χρήστες που εχουν αγοράσει την αδεια μονο ή και για τους free? Που τα βρισκω κιολας τα VST?
Για όλους. Εγώ το έχω χρόνια σε λειτουργία "Still evaluating". Αλλά με τόση χρήση που του χω ρίξει θα τα χε βγάλει τα 60€ του.

VSTs έχει πολλά δικά του αλλά μπορείς να κατεβάσεις κι απ το Ίντερνετ. Εγώ, επειδή δεν είμαι σε φάση να ψάχνομαι με εφέ, ανοίγω ως VST το Guitar Rig μέσα στο Reaper και παίζω με τα presets του.