Αποστολέας Θέμα: To πρώτο μου home studio, κάποιες μικρές απορίες...  (Αναγνώστηκε 16598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
νομιζω οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση...καθε plug-in τροποποιει με ενα δικο του τροπο το σημα και αυτο μαλλον εχει να κανει με την ακριβεια του και τον αλγοριθμο κατασκευης του...οποτε υφισταται εννοια της χροιας για ενα plug-in...δυο compressor με τις ιδιες ρυθμισεις δεν θα βγαλουν ακριβως το ιδιο output για δεδομενο input...απο κει και περα τεινω περισσοτερο στο οτι αν ξερεις να ακους δεν εχει σημασια αν ειναι να μεταλ το ειδος μουσικης ή ψαλμωδιες...με τα waves νομιζω οτι μπορεις να κανεις θαυματα 8) ασχετα απο το ειδος μουσικης...εξαλλου ορισμενα plug-in που επηρεαζουν κατα πολυ τον ηχο ενος σηματος κανουν ορισμενους να λενε "ουαου αυτος ο ηχος που βγαζει ειναι αυτο που θελω"...εμενα δεν μου ακουγεται και πολυ καλο αυτο γιατι μου μυριζεται περιορσμενη ακριβεια του plug-in...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Dime, ουτε κι εγω ειχα καμια δοση ειρωνιας. Μαλιστα τετοιες συζητησεις εκανα συχνα στο στουντιο οπου εκανα μαθητεια. Ενας απο τους ηχοληπτες του studio ηταν φανατικος με την T-racks ως προς την επεξεργασια των δυναμικων. Αντιθετως, ο αλλος ηταν φανατικος με την Waves.
Προσωπικα, ειχα μια κλιση ως προς τον ηχο που εβγαζε ο δευτερος. Με οποιον δασκαλο καθισεις, που λενε ;) Αν και τα T-Racks μου εχουν λυσει τα χερια πολλες φορες, για μια μιξη "on the fly".

Δουλειες μου μπορεις να βρεις στον ιδιο χωρο που εισαι κι εσυ στο music.kithara.gr
http://music.kithara.gr/bands/5/

Επισης, διαφωνω καθετα με το μυθο "εαν ηχογραφησεις σε στουντιο, θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα". Το τελευταιο καιρο διαπιστωνω πως μου φερνουν δουλειες για μιξη που ειναι γραμμενες σε στουντιο, και περισσοτερο για "χασαπηδες" θα ελεγα τους ηχοληπτες εκει, παρα "ηχοληπτες".

Τελος, θα ηθελα να μαθω ποση εμπειρια εχεις πανω στα Waves. Πολλοι ασχολουνται με μια ομαδα effect απο συγκεκριμενες εταιριες, και η ενασχοληση τους με αλλα VST ειναι πιο "χαλαρη", με αποτελεσμα να εμφανιζουν αντιθετες αποψεις ως προς αυτα, χωρις να εχουν την απαραιτητη εμπειρια :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
η αληθεια ειναι πως με καλο εξοπλισμό, καλα όργανα, και προπαντων καλή χρήση του εξοπλισμού μπορει κάποιος να κανει πολυ ποιοτηκές δουλειές στο σπίτι του....έχω ακούσει πολύ αξιόλογα πράγματα ηχογραφημενα και μιξαρισμένα όχι σε στουντιο αλλά σε κρεβατοκάμερες, σαλόνια κτλ. .

τώρα, στην συζήτηση ποια plug ins ειναι τα καλλίτερα...όλα καλά είναι αν σε εκφράζουν...και μπορείς να τα χειριστείς...

ασχολούμαι πάνω απο 8 χρόνια με αυτά, απέχω όμως από το να λέω ΞΕΡΩ.........κάθε μέρα βλεπω πως μαθάινω κατι καινούργιο..πως μπορώ να λεω ξέρω...αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα, ιδιαίτερα στην μουσική η λέξη ΞΕΡΩ δεν μπορεί να υπάρχει....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Βασικα ακουσα τα κομματια σου και τωρα καταλαβανω γιατι εισαι τοσο ενθουσιασμενος με τα waves.....
Τα settings που κανεις εδω δεν εχουν καμια σχεση με μεταλ μουσικη φιλε μου.....
Και τωρα ερχετε η ωρα που πρεπει να ρωτησω.....
Εχεις κανει ποτε παραγωγη σε μεταλ κομματια?
Και αν ναι,υπαρχουν καπου να τα ακουσω....?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Βεβαιως:
Αυτα ειναι δικα μου (σκατο)κομματα:
http://rapidshare.com/files/100744166/angels2p.mp3
http://rapidshare.com/files/100745183/Angels_.mp3
Και μια παραγωγη ενος 16χρονου:
http://rapidshare.com/files/100746072/cenotaph.mp3

Βεβαια, με ενθουσιαζει η ιδεα της κρισης, αλλα επι ισοις οροις..Αυτη τη στιγμη σου παρουσιαζω καποιες δουλειες που εχω κανει οντως πανω σε διαφορετικα ειδη μουσικης. Δεν αυτοανακυρησομαι αυθεντια, ομως πριν λιγα post ανακηρυξες τα Waves ως ακαταλληλα για metal. Μεχρι εκεινο το σημειο ολα ηταν καλα. Ομως η εμπειρια σου πανω στα Waves αποδειχτηκε ελαχιστη φιλε μου, μιας και δεν μας παρουσιασες καποια δουλεια που να τα εχεις χρησιμοποιησει.

Ειναι πιο δεκτο να πεις "Ξερετε, εγω εχω μαθει να χρησιμοποιω τα εξης plug ins..Τα υπολοιπα, δεν τα ξερω και τοσο, οποτε δεν μπορω να αναφερθω σε αυτα σαν να τα εχω χρησιμοποιησει σε πολλες δουλειες". ;)

Παντως, σε ξεγελασα, γιατι οι πιανιστικες δουλειες εχουν επεξεργαστει αποκλειστικα με NOMAD ( το Brickwall και το Compressor της Blue σειρας ). Και το εχω κανει αυτο, γιατι μ'αρεσε ο σκληρος ηχος που βγαζουν τα Nomad.
Τελος, το Lunar Expedition, εχει επεξεργαστει με τα PSP δυναμικα plug ins, για πιο ζεστο ηχο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Σου ειναι δυσκολο να δεχτεις οτι δεν προτιμω τα waves στην μουσικη μου?
Μηπως σε πληρωνουν για κραχτη?
Ειναι αξιοθαυμαστο το παθος σου για αυτα τα plug ins αλλα δεν πρεπει να το παιρνεις κατακαρδα.....!
Στο κατω κατω, αμα καποιος θελει να τα ακουσει,τα κατεβαζει και τα ακουει.Δεν το απαγορευσα αυτο...!!!
Α και εσυ δηλαδη εισαι τοσο εμπειρος που αμα σου δωσω ενα κομματι τωρα, θα καταλαβεις τι χρησιμοποιησα...???
.....Δεν νομιζω.....
Α και κανε κατι με τα κομματια που εδωσες link...
Ειναι σαν να ακουω White Noise ολη την ωρα.....
Και στο Angels το 1ο, η καημενη η κιθάρα ειναι θαμένη+δεν υπαρχει μπασο.....
Αυτο ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ my friend...Η το δεχεσε, ή δεν το δεχεσε.
 ;) ;) ;)

P.S.:Παραγωγη Metal ακομα δεν ακουσα...... !..!.                                                           
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/08, 22:36 από Dime666 »

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Τώρα μόλις βρήκα την σελίδα με τα κομμάτια σου dime666 αλλά προς το παρών κρατώ μια επιφύλαξη καθώς τα ακουστικά εδώ δε τα εμπιστεύομαι καθόλου....για τα κομμάτια πάντως δε πέθανα κιόλας γιατί προτιμώ να υπάρχει μια ένταση σε αυτό που ακούω....ωραία ήταν...αλλά δε τα "έσπαγαν" ....δε μου ήρθε να σηκωθώ και να πετάξω την οθόνη απο κάτω....και αυτό μ'αρέσει στη μουσική...να σπάω οθόνες στο μαγαζί...

Επίσης ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί τα Waves "δε κάνουν" για metal....εργαλεία είναι....τι το περιοριστικό έχουν και δε κάνουν για metal....δηλαδή το ότι τα χρησιμοποιούν κάποιοι απο τους ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ metal παραγωγούς δε μας κάνει για απόδειξη?

Δεν είναι κακό να ζητάμε συγγνώμη όταν δείχνουμε, έστω και κατα λάθος, υπεροψία....το πόσα χρόνια κλπ ασχολείσαι δε μας λέει και πάρα πολλά.....
Πάντα φιλικά.....
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/08, 23:51 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Σου ειναι δυσκολο να δεχτεις οτι δεν προτιμω τα waves στην μουσικη μου?
Καθολου..Μαλλον εσενα ειναι δυσκολο να δεχθεις πως δεν ξερεις να χρησιμοποιεις σωστα τα Waves για τη μουσικη σου ;)

Μηπως σε πληρωνουν για κραχτη?
Βεβαιως. Οπως και η Amita MOtion που μου δινει θετικη ενεργεια για να μην τραβαω τις τριχες των μαλλιων μου με αυτα που διαβαζω :D


Ειναι αξιοθαυμαστο το παθος σου για αυτα τα plug ins αλλα δεν πρεπει να το παιρνεις κατακαρδα.....!
Στο κατω κατω, αμα καποιος θελει να τα ακουσει,τα κατεβαζει και τα ακουει.Δεν το απαγορευσα αυτο...!!!
Ειναι αξιοθαυμαστο βασικα, πως απεκλεισες απο ενα μελος τα waves ως plug ins για metal..Απο τη στιγμη που ουσιαστικα δεν τα εχεις χρησιμοποιησει, δεν μας εχεις δωσει καποιο δειγμα δουλειας με waves ( jazz/ambient/κλπ ), πως στηριζεις την αποψη σου; Σε ποια εμπειρια; Σε αυτη που διαβασες καπου ή σε αυτη που αποκτησες βγαζοντας ενα αποτελεσμα; Ειναι σημαντικο αυτο ξερεις, ωστε να πεις "Οριστε, να η δουλεια μου με αυτα και αυτα".

Α και εσυ δηλαδη εισαι τοσο εμπειρος που αμα σου δωσω ενα κομματι τωρα, θα καταλαβεις τι χρησιμοποιησα...???
Οχι βεβαια και ποτε δεν το εκανα αυτο. Αντιθετως, εσυ καταλαβες αμεσως πως τα Waves μου φανηκαν παρα πολυ ωραια. Και μαλιστα, το τονισες:
Βασικα ακουσα τα κομματια σου και τωρα καταλαβανω γιατι εισαι τοσο ενθουσιασμενος με τα waves.....
Τα settings που κανεις εδω δεν εχουν καμια σχεση με μεταλ μουσικη φιλε μου.....
Ε, αφου "τα settings μου" δεν εχουν καμια σχεση με μεταλ, τοτε μαλλον ειναι Waves, ετσι? :D


Α και κανε κατι με τα κομματια που εδωσες link...
Ειναι σαν να ακουω White Noise ολη την ωρα.....
Και στο Angels το 1ο, η καημενη η κιθάρα ειναι θαμένη+δεν υπαρχει μπασο.....
Αυτο ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ my friend...Η το δεχεσε, ή δεν το δεχεσε..                                                           
Την δεχομαι..Βεβαια, αυτες οι παραγωγες ειναι του 2001 και 2002 αντιστοιχα, ενω σε καμια δεν υπαρχει ηχογραφημενο μπασο. Εκει επεσες μεσα :D

Λυπαμαι που δεν σου αρεσαν τα κομματια, ομως πρεπει να ομολογησω πως παρουσιασα παρα πολλες δουλειες..και οχι μονο 2.
Μεσα σε αυτες τις δουλειες, που με το καιρο θεωρω πως προοδευουν, εχω χρησιμοποιησει αρκετες τεχνικες που ειτε κρατησα στην πορεια, ειτε τις εγκατελειψα. Ποτε δεν σταματησα απολυτα απεναντι σε μια τεχνικη ή ενα effect, "καταδικαζοντας" το ως μη καταλληλο.

Αντιθετως, εσυ μας παρουσιαζεις 2 μετριες ( σε παραγωγη ) δουλειες. Κρινεις αμεσα τα Waves ως μη καταλληλα για μεταλ, αλλα για αλλα ειδη. Δεκτο μεχρι του σημειου οπου ρωταμε "Εχεις να μας δειξεις δουλειες σου με Waves?"

Εσυ ανελυσες ολοκληρη τη σειρα Waves. Μπορει να τα εχεις και πραγματικα μεσα στον υπολογιστη και οταν βγαινουν στα DirectX να χαιρεσαι που ειναι στη λιστα..

Αλλο ομως ειναι το να βρισκονται στη λιστα και αλλο το να ξερεις να το χρησιμοποιεις ή να το εχεις χρησιμοποιησει.

Και ρωταω τωρα εγω ευθεως:
Εχεις δουλεψει ποτε τα Waves? Και εαν ναι, δωσε μας ενα ενδεικτικο δειγμα δουλειας. Απο λογια χορτασαμε.


PS: Γιατι, θεωρεις πως οι δουλειες σου ειναι metal παραγωγες; Λιγο περισσοτερη μελετη ως προς το limiting καταρχας, γιατι οι "γουβες" που ακουγονται στο hatred οταν παιζουν οι ρυθμικες κιθαρες, ειναι εντονες. Και γινεται πιο εντονο το προβλημα οταν η φωνη "υποβιβαζει" τα παντα. ;) Φιλικη συμβουλη, που ακολουθει τη λογικη του Drakoumel. Ολα ειναι αρκετα πισω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
το συμπερασμα που βγαζει κανεις απο την κουβεντα ειναι πως δεν ειναι τιποτα απολυτο...το βρισκω θετικό αυτό......τουλάχιστον κάτι θετικό...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Παράθεση
Τα waves ειναι παλυ καλα plug-ins και τα χρησιμοποιω σε funk,blues,acid και jazzy παραγωγες.Ποτε δεν ειπα οτι ειναι αχρηστα.

Για θυμησου καλα....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Παράθεση
Τα waves ειναι παλυ καλα plug-ins και τα χρησιμοποιω σε funk,blues,acid και jazzy παραγωγες.Ποτε δεν ειπα οτι ειναι αχρηστα.

Για θυμησου καλα....
Θυμαμαι, αλλα δεν ακουσα καμια τετοια παραγωγη, παρολο που την αναζητησα..Θυμισου κι εσυ:
Δεν εχω καποιο χαρακτηριστικο δειγμα να δωσω απο παραγωγη με Waves μεσα αλλα θα φροντισω να κανω....
Φροντισε να κανεις λοιπον, ωστε να ισχυει και το "θυμησου", αλλιως μπορουμε να παραμεινουμε στα λογια και να λεμε ο,τι θελουμε.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι ...
Δε μπορώ να κατεβάσω τα κομμάτια σου dime666 απο τη σελίδα ....δε ξέρω γιατί.....τα άκουσα και τα ηχογράφησα για να τα πάρω σπίτι που ξέρω το σύστημα μου αλλά δεν είμαι σίγουρος για το bitrate τους....οπότε για να μην φανώ άδικος λόγο κακής συμπίεσης.....
Μπορείς να μου τα στείλεις κάπου σε πιο ανθρώπινο bitrate????
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
βασικα μιλαμε για ενα bitrate των 80kbps οποτε ετσι κ αλλιως ειναι μουφα η δουλεια..
για να τα ανεβασω και να τα κατεβασεις ειναι δυσκολο να τα ανεβασω στην κανονικη δειγματοληψια και αναλυση.....
εχουν γραφτει στα 24bit-96khz οποτε φανταζεσε οτι ειναι τεραστια......
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=357882849
εδω θα ακουσετε και την ''waves'' παραγωγη.(αμαν πια κολλημα,υαρχουν αλλα τοσα εξισου αξια)

ciao



Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Dimee666 αν μιλας για την παραγωγη Ηλιος, νομιζω πως απεχει πολυ απο τις "jazz, ambient, κλπ" παραγωγες που αναφερεσαι.
Δεν ξερω ακριβως τι σου ζητησε ο πελατης σου, ομως το κομματι ειναι πιο "ελαφρυ" απο τον metal ηχο που βγαζεις. Δεν ειναι κακο να ειδικευεσαι σε ενα ειδος, ομως αμα κολλησεις σε αυτο, μενεις εκτος απο ολα τα αλλα :/
Περιμενα κατι διαφορετικο για να ειμαι ειλικρινης..Μαλλον δεν υπαρχει, οποτε δεν θα το αναζητω πλεον.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Dime, ΟΚ δε περίμενα να ανεβάσεις σε .wav αλλά κάτι σε 128-160kbps mp3 δε νομίζω να είναι και τόσο απαγορευτικό για να τα ακούσουμε κανονικά.....
Αν θα μπορούσες να τα ανεβάσεις κάπου ή να μου τα στειλεις με email θα το εκτιμούσα...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Ο ''πελατης'' ειναι ο αδερφος μου και το καναμε στο χαβαλε χρησιμοποιοντας μερικα waves plug-ins οπως c4 multiband,DeBreath,waves tune,gate mono,Renaissance Reverb κ.α.
Παντα στο Sonar 6+Reason 4+Addictive Drums+Guitar Rig 3.....
Και ειναι ακριβως αυτο που θελαμε να ειναι......
Μια παραγωγη με waves!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μαλιστα Dime666. Δεν επιμενω αλλο, γιατι καταλαβα πως δεν υπαρχει και λογος να επιμεινω για κατι αλλο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δεν υπάρχει λόγος να επιμείνει κανείς. Όλοι έχουν δικαίωμα στην άποψή τους, άσχετα από το πως διαμορφώθηκε.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Εγώ θα κάνω την υπέρβαση όμως!!!
Θα επιμείνω.....πως μπορώ να ακούσω τα κομμάτια σε ανθρώπινο bitrate????
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Το ελαβες drakoumel, ή μπα? :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Πήρα ένα link στο myspace αλλά όπως του είπα απο εκεί αποκλείεται να τα ακούσω σπίτι στο σύστημα μου, γιατί έχω ακόμα dialup εκεί....
Δεν πήρα κάτι άλλο....οπότε όχι δεν έχω ακούσει τίποτα άλλο...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/03, 10:13
από Πέτροc
5 Απαντήσεις
4678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/06, 14:25
από YmiRLinG
0 Απαντήσεις
1953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 20:45
από mariocaster
9 Απαντήσεις
4776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/08, 14:08
από ogyon21
8 Απαντήσεις
7750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/09, 20:45
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
5428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 01:37
από pa...
5 Απαντήσεις
3987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 13:19
από alterego
76 Απαντήσεις
24228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
4 Απαντήσεις
3224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 08:46
από Stel Andre
5 Απαντήσεις
3577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/19, 13:13
από Spyros Delta