Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτή για ηλεκτρική έχει φτιάξει κανείς μόνος του ?  (Αναγνώστηκε 9788 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Γεια χαρά,

σκέφτομαι να φτιάξω έναν ενισχυτή για την κιθάρα μου, περισσότερο για να μάθω και επειδή έχω ψώρα με τις ηλεκτρονικές κατασκευές.

Έχει φτιάξει κανείς σας μόνος του ενισχυτή? Αξίζει τον κόπο/χρήμα ?

Να 'στε καλά,
Γιώργος

Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Exiled_Archangel

  • Επισκέπτης
Γεια χαρα! Βασικα με ενδιαφερει και μενα το θεμα με τις κατασκευες. Δεν ειναι πολυ δυσκολο, αρκει να τηρεις καποια πραγματα. Εγω απο την αλλη θελω να φτιαξω προενισχυτες για να τους ενσωματωσω στην κιθαρα και το μπασο που θα παρω σε λιγο! Παντως εχω καποια σχεδια για ενισχυτες και για εφφε αν ενδιαφερεσαι να σου στειλω!

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Σχέδια έχω βρει για ενισχυτή 100W, και λέω να τον ξεκινήσω. Λέγεται MkII και σχεδιάστηκε από κάποιον Rod Elliot (Αυστραλία). Έχει πολύ αναλυτικά σχέδια όπως και κείμενο.

Τι ισχύ έχουν οι ενισχυτές στα σχέδια που έχεις?

Ενσωματωμένους προενισχυτές ξέρω ότι έχουν μερικά μπάσα. Για κιθάρες δεν έχω ακούσει.
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο πολύ τα ηλεκτρονικά του ενισχυτή, αλλά τα μηχανικά μέρη (κουτί, διακόπτες, χερούλια, βύσματα, υποδοχές, κλπ.).

Είναι κομμάτι δύσκολο να φτιάξει κάποιος ένα κουτί τόσο καλό και τόσο γερό όσο οι έτοιμοι ενισχυτές. Με ένα δυο κουβαλήματα υπάρχει ο κίνδυνος η κατασκευή να διαλυθεί.

Επίσης, συνήθως η εμφάνιση του εν λόγω ενισχυτή θα έχει έναν αέρα "χειροτεχνίας", που μάλλον δεν θα κάνει και την καλύτερη εντύπωση σε τυχόν εμφανίσεις...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο σ' αυτό. Η αλήθεια είναι ότι περισσότερο σκεφτόμουνα τα 'μηχανικά' μέρη. Να βρεις ξύλα, να τα κόψεις, να τα συναρμολογήσεις, να τα ντύσεις με συνθετικό δέρμα, σύνδεσμοι, βίδες, καρφιά, κόλλα. Χρειάζομαι ολόκληρο εργαστήρι !!!

Για live όντως δεν είναι καλή ιδέα. Περισσότερο για το χόμπι το κάνω.

Have Fun,
Γιώργος

« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/03, 12:31 από Gant »
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Exiled_Archangel

  • Επισκέπτης
Μπορεις να παραγγειλεις να σου φτιαξουν κουτι για τον ενισχυτη σου! Και εγω αυτον τον ενισχυτη εχω στα υποψιν μου, αλλα ψαχνω τροπο να τον μετατρεψω μηπως μπορω να τον φτιαξω για μπασο. Οσο για προενισχυτη, ναι εχουν, μερικα ακριβα μοντελα οπως οι κιθαρα του Clapton η του Gilmour και ορισμενες μαρκες (π.χ. οι Blade) με την διαφορα οτι δεν εχουν ενα προενισχυτη για ολο το κυκλωμα αλλα εχουν ενα για καθε μαγνητη (εννοειται ενσωματωμενο πανω του)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ...ρε παιδια δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα! αν ξηταν ετσι ολες οι εταιριες θα ειχαν κλεισει! τι λετε τωρα! ??? !!!!!!!!!!!!!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
  ...ρε παιδια δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα! αν ξηταν ετσι ολες οι εταιριες θα ειχαν κλεισει! τι λετε τωρα! ??? !!!!!!!!!!!!!!

Γεια σου sotriani,

ότι δεν είναι απλό πράγμα να φτιάξεις έναν ενισχυτή ολοκληρωμένο αποδεκτής ποιότητας είναι γνωστό.
Αυτό που θέλω να κάνω είναι περισσότερο να κατασκευάσω τα ηλεκτρονικά μέρη ενός ενισχυτή, επειδή μ' αρέσουν οι ηλεκτρονικές κατασκευές και ρώτησα αν κάποιος έχει την εμπειρία να μου πει.
Για live εννοείται ότι θα πάρεις κάτι δοκιμασμένο και ποιοτικό.

Τώρα, αν από το hobby μερικών για ηλεκτρονικές κατασκευές κινδυνεύουν να κλείσουν όλες οι εταιρίες ...
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
  οκ! τωρα το πιασα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Hi se olous,

Paidia epeidi eimai ilektronikos kai exo asxolithei poly me enisxytes, oxi mono gia kithares alla kai HiFi, thelei ligo prosoxi to pragma.

Kat'arxin aparaitito "systatiko" einai enas proenisxitis xoris katholou fasaria. I paramikri fasaria, ('h vouito) pou tha vazei sto kykloma tha enisxyetai apo ton teliko kai tha ginetai panic..

Gi'auto akrivos to logo, tha proteina na xrisimopoiithoun kala ylika (an ginetai 1% akriveias = ligo akriva) kai i plaketes na typothoun. Yparxoun magazia pou to kanoun auto. Etsi tha apofeuxthei megalo meros tou noise. Gia ton teliko, oposdipote megaloi kai kaloi pyknotes eisodou.

Episis, ligo prosoxi stis syndeseis metaksi proenisxyti kai telikou. Kanena pyknotaki ekei endiamesa tha voleue alla auto paizei analogos ta kyklomata. Opote gi'auto an den kserete apo kyklomata (h' varieste na psaxete ti prepei na mpei anamesa) na vreite ena set proenisxyti kai telikou pou na pane "paketo" kai einai dokimasmenoi mazi.

Min ksexname vevaia tis geioseis ktl ktl ..

Gia to thema kouti, paizei ki auto poly simantiko rolo se opoiodipote ixeio. Gi'auto kalo tha itane na vrethoun sxedia kai gia to kouti kathos episis kai ton kono (ixeio) pou tha mpei sto kouti.

Genikos, an to kanete kai kefi to thema ego mazi sas, go ahead !
Pantos me typomenes plaketes kai ylika 1% (ok kai liges gnoseis ilektronikon) mporeis na akoumpiseis arketa aksiologi poiotita - oxi vevaia kalou, agorastou enisxyti).

An xreiasteite alles apopseis ktl ktl let me know ...

Elpizo na voithisa ..
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος FENDERAS

  • shadowmaster
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρες υπαρχουν πολλες... fender μια...
    • Προφίλ
    • FENDERAS SITE
an boithises?????????? kai bebaia... paw na ftiaksw enysxiti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11111
Iced earth

What exactly is the meaning of this
Just pawns in your twisted game
Severe pain for the lie I'm livin'
For a love I never could betray

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Hi se olous,

Paidia epeidi eimai ilektronikos kai exo asxolithei poly me enisxytes, oxi mono gia kithares alla kai HiFi, thelei ligo prosoxi to pragma....
...
Elpizo na voithisa ..

Geia sas kai pali.
Euxaristw gia ta mhnumata sas.

Meta apo arketh skepsh katelhksa oti 8a ftiaxw ton enisxuth 3exwrista (Top), enw 8a agorasw etoimo to hxeio - kati se Marshall 2x12" lew - gia na apofugw tis ... 3ulourgikes ergasies.

Pros to paron exw to kouti kai ton metasxhmatisth 2x24V - 160 VA. 8hriaki einai !!

Kataskeuastika skeftomai na arxisw apo thn paroxh, meta ton proenisxuth kai telos ton teliko enisxuth.
Dr Wolf, poia einai h gnwmh sou se auto ?

Na eiste kala!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/03, 09:08 από Gant »
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος silent

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
καλη φαση φιλε ελπιζω να βρηκες ακρη. εγω σκεφτομουν να φτιαξω ενα HIwatt sa112 σε κεφαλη βεβαια αλλα το θεμα των μετασχηματιστων ειναι πικρα τουλαχιστον στην Ελλαδα....οποιοσ εχει κανει τιποτα (εχει φερει απο αγγλια ή ξερει οτιδηποτε ασ πει κατι....)
καλη τυχη  με τον ενισχυτη τα εξωτερικα δεν ειναι τιποτα μη σε κολλανε..... καλα υλικα και προσεκτικη κατασκευη ειναι το παν... αληθεια ο sa112 φοραει military ξερει κανεις που θα βρω;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Θελει πολυ προσοχη στον προενισχυτη, επειδη το σημα ειναι χαμηλης σταθμης, καθε τι που θα μπορουσε να προσθεσει θορυβο θα επηρεασει πολυ τη τελικη αποδοση.

silent, εξαρτηματα στρατιωτικων προδιαγραφων πιστευω εχουν τα περισσοτερα καταστηματα ηλεκτρονικων ειδων. Αν δε βρηκες ακρη μεχρι τωρα, δοκιμασε τον παππου στην οδο Κανιγγος που ειναι διπλα σε ενα καταστημα με high-end ηχοσυστηματα. Νομιζω "Ατομική" το λενε.. δεν εχει πινακιδα απ'εξω. Εκει πηγαινα για να παρω εξαρτηματα για τις εργασιες μου στη σχολη. Ο παππούς ειναι ψαγμενος και θα σε καθοδηγησει, αλλα δυσανασχετει αμα εισαι ασχετος και του τα πρηξεις.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR

Pros to paron exw to kouti kai ton metasxhmatisth 2x24V - 160 VA. 8hriaki einai !!

Kataskeuastika skeftomai na arxisw apo thn paroxh, meta ton proenisxuth kai telos ton teliko enisxuth.
Dr Wolf, poia einai h gnwmh sou se auto ?

Na eiste kala, kai gia osous gurisan apo tis diakopes kalo 3ekinhma !

Geia xara kai sorry pou argisa na apantiso ..

File Gant, os pros ton metasximatisti an autos pou exeis den einai toroeidis den tha sou synistousa na ton xrisimopoihseis. Oi aploi metasximatistes vazoun arketi fasaria sto kykloma kai se periptoseis enisxyton oi toroeideis einai oi proteinomenoi afou den vazoun katholou fasaria (xamilon syxnotiton - apo tin trofodosia) sto kykloma. Einai vevaia arketa pio akrivoi alla aksizei poly ton kopo, tha se glitosei sigoura apo axrista eksoda kai kopo gia filtro xamilon syxnotiton stin trofodosia !

Oso gia tin seira tis kataskeuis (paroxi - pro - telikos) to vrisko normal. Tha sou proteina de (an den exeis empeiria me tetoia) na testareis kathe stage ksexorista, tha se glitosei apo fasaries argotera.  Episis min proxoras sto epomeno stadio an den sigoureuteis oti to proigoumeno doulevei apsoga kai i eksodos tou einai "symvati" me tin eisodo tou epomenou !!

Oso gia ton pappou stin Kaniggos einai pragmati poly psagmenos (kai i tsantila tou einai episis gnosti..). Vevaia den ksero an asxoleitai me metasximatistes (eidika toroeideis) kai an tha exei. Synithos to magazi tou apotelei sigouri lysi gia periergous epeksergastes kai olokliromena. Kane mia erotisi kai vlepeis ..

File Silent, den mporo na katalavo giati les oti to thema ton metasximatiston einai pikra stin Ellada .. Ego oudepote eixa prob ..

Gia metasximatistes kathe eidous mporeite na kanete parageleies apo ton FANO. Einai stin pano meria tis plateias Kaniggos (ston pezodromo deksia). Poly kala paidia kai poly eksypiretika ..

Auta, perimeno nea !
CU !
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Hi !

Sympliromatika kai pliroforiaka mporeite na deite schematics kai idees gia enisxytes (lampatous kai mi) sto parakato site:

http://www.kbapps.com/schematics.html

CU !
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ

File Gant, os pros ton metasximatisti an autos pou exeis den einai toroeidis den tha sou synistousa na ton xrisimopoihseis....

Auta, perimeno nea !
CU !


Γεια χαρά σε όλους,

Φίλε Dr Wolf,
ο μετασχηματιστής είναι τοροειδής, όπως προτείνει και ο σχεδιαστής του κυκλώματος.
Προς το παρόν έχω τοποθετήσει στο κουτί τον μετασχηματιστή, την ασφάλεια, ένα διακόπτη και ένα φίλτρο. Τάση εξόδου μέτρησα 2x26 VAC.

Το κύκλωμα βρίσκεται στη σελίδα

http://sound.westhost.com/project27.htm

δεν μπορώ όμως να βρω τι ισχύ έχουν οι αντιστάσεις, για τις οποίες δεν γίνεται αναφορά στο κείμενο. Να πάρω 0,25W / 1% ή μήπως 0,5W / 1% ?

Eυχαριστώ  :)  !
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Hello !

File Gant stin thesi sou kai efoson sto kykloma den anaferetai to wattage ton antistaseon pou prepei na xrisimopoieiseis tha evaza mallon 0.25W alla panta sto 1% akriveia.

Oso gia ton toroeidi very good tha se glitosei apo arketi.. "fasaria" ..

Let me know gia future progress/issues ..

CU !
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Hello !

Pos pane oi kataskeues re paidia ??

Na ypotheso oti ta enisxytakia einai etoima ??

Perimeno nea !

CU  ;)
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Hello !

Pos pane oi kataskeues re paidia ??

Γεια χαρά,

κατ' αρχάς να πω ότι δεν ήξερα ότι έγινε πάσα το θέμα των ενισχυτών στο "F.A.Q. μουσικών οργάνων" !

Φίλε Dr. Wolf,

προχωράω αργά και σταθερά, γιατί λόγω δουλειάς δεν μου μένει πολύς χρόνος. Φαντάζομαι ότι θα ασχοληθώ πιο εντατικά μέσα στο χειμώνα, όπου ελπίζω να προχωρήσω πιο γρήγορα.

Σε προηγούμενο μήνυμα έδωσα το link για τον ενισχυτή. Είδες καθόλου το κύκλωμα; Ποια η γνώμη σου;

Το κύκλωμα πρέπει οπωσδήποτε να είναι τυπωμένο, ή μπορώ να πάρω και από αυτά με τις έτοιμες τρυπούλες;

Περιμένω τις απαντήσεις σου !
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Hello !

Na anafero oti oute ki ego eixa idea oti metaferthike to thema, xreiastike na psaxo kai na to vro ..

To kykloma to eida. I syndesmologia tou pre-amp einai klasiki kai den nomizo na exeis provlimata. Symfono ki ego na xrisimopoiiseis to  OPA2134 tis TI kalytera apo to TL072.

To kykloma tou telikou den to gnorizo kai toso kala, alla den nomizo na exei kapoio provlima episis. Alloste perissoteri prosoxi xreiazetai ston pre-amp.

Oso gia tin plaketa tha sou synistousa na tin parageileis etoimi. Tha se glitosei apo arketi fasaria kai mpleksimata. Episis auta me tis trypoules tha se anagkasoun na sxediaseis esu ksana to kykloma stin plaketa kai to diamorfoseis opos voleuei. Proteino na tin vreis etoimi an mporeis kai aplos na syndeseis ta components pano tis meta. Kyrios giati tha einai pio stivari kataskeui kai kalyteres kolliseis ktl ktl ...(= ligoteroi thorivoi). Tora an den mporeis na tis vreis etoimes tis plaketes, dokimase na peraseis to kykloma se kapoio programma sxediasmou (typou ORCAD) pou na kanei kai layout, na sou ftiaxei mono tou ena typomeno.. (Xreiazetai prosoxi sto sxediasmo min ginei lathos). Meta to arxeio auto mporeis na to doseis ekso kai na sto typosoune se plaketa. Prosopika den nomizo na empaina se auti ti diadikasia .. thelei arketo xrono gia na kaneis to layout sosta. Opote mallon tha tis eftiaxna sto xeri se diatriti plaketa. Se auti tin periptosi prosoxi sto fardos (paxos) ton simeion pou tha diareontai apo megala reumata kai stin poiotita ton epafon/kolliseon !!

Auta, oti allo xreiasteis steile msg ..

CU !
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
17221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:22
από jaymz21
8 Απαντήσεις
11609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 12:06
από m@ster k@frer
0 Απαντήσεις
2081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 20:34
από Sbiblerubleb
4 Απαντήσεις
4766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 22:29
από georgemusic
1 Απαντήσεις
2501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/10, 00:21
από yannis_r
8 Απαντήσεις
7740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 19:25
από Spyros Delta
7 Απαντήσεις
3138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 00:16
από Wise_One
7 Απαντήσεις
3883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/13, 21:51
από geopaok
0 Απαντήσεις
9710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/14, 14:50
από mixanobios
3 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/15, 17:46
από johnjohn